betina
14.06.05,09:51
Poradi mi niekto prosim ako to je so stravnymi listkami.

Zamestnanec ma narok na stravne listky, ale nechce si ich zakupit.

Po dvoch mesiacoch si to rozmysli, a zahlasi, ze bude brat stravne listky a chce si zobrat aj listky, na ktore mal narok napriklad v januari, februari a marci. V pokladni mam listky takze mozem mu ich dat ale bude to v poriadku? Mozem vydat listky v juni na mesiac jun, ale aj za predchadzajuce mesiace???
Chobot
14.06.05,08:25
Myslím, ze v takomto prípade je to akceptovatelné. To sa môze stat aj vtedy, ak bol napr. prvné tri týzdne v mesiaci na dovolenke, nemohol si ich vyzdvihnút a zoberie si ich dodatocne. Problém by som videl, ak by chcel lístky za november a december roku 2004.
Yvvetta
14.06.05,08:26
Áno má na to právo.

Ak chceš byť krytá napíš niečo, že preto a preto mu ich dávaš až teraz.

Dokona poznám prípad, že zamestnanec odmietol stravné lístky, dokonca to podpísal, že ich nechce a potom súdne si ich po roku vymáhal. Súd vyhral, pretože zamestnávateľ je povinný mu zabepečiť stravu.
JanaF
14.06.05,08:44
Ano, kludne mozes vydat zamestnancovi spatne stravne listky, aj za 2 mesiace pozadu.
Pokial ich zamestnanec skutocne nechce, riesili sme to formou dodatku, kde zamestananec uviedol, ze nechce poberat stravne listky.
durisovad
14.06.05,09:05
Kedze uctovnym obdobim je rok, stravne listky za predchadzajuce mesiace bezneho roka je mozne kedykolvek vydat, naklad zauctovat a alikvotnu cast zamestnancovi zrazit zo mzdy.
betina
14.06.05,09:37
Dakujem Vam vsetkym za pomoc.
Šelinka
17.04.07,15:39
Poraďte mi prosím,
účtujem jednej s.r.o.-čke, zatiaľ má len dvoch zamestnancov, ktorý u nás robia od začiatku tohto roku ale zatiaľ ešte nedostali stravné lístky. Dá sa im to nejako dodatočne pripočítať k čistej mzde? Alebo ako to mám riešiť?
Ďakujem
liba2
17.04.07,15:44
Poraďte mi prosím,
účtujem jednej s.r.o.-čke, zatiaľ má len dvoch zamestnancov, ktorý u nás robia od začiatku tohto roku ale zatiaľ ešte nedostali stravné lístky. Dá sa im to nejako dodatočne pripočítať k čistej mzde? Alebo ako to mám riešiť? Ďakujem
Zamestnanci na stravné lístky mali nárok. Treba vypočítať komu koľko a lístky dokúpiť a vydať im - môj názor.
Ešte doplňujem, že treba si urobiť smernicu, koľko sa prispeje z nákladov firmy, koľko zo SF a koľko zaplatia zamestnanci. To čo majú zaplatiť , sa im môže zraziť zo mzdy, alebo zaplatia v hotovosti do pokladne. Daň z príjmov neplatia.
Šelinka
17.04.07,15:47
Ako to mám potom zaúčtovať?
liba2
17.04.07,15:50
Ako to mám potom zaúčtovať?
Nákup:
213, 343 / 321 na faktúru, alebo
213, 343 / 211 v hotovosti.
Pri výdaji zamestnancom (suma x počet lístkov):
527 / 213 náklady firmy,
472 / 213 príspevok SF,
335 / 213 predpis zamestnanci
211 / 335 inkaso od zamestnancov.

Dodatočne opravujem: DPH sa faktúruje len k poplatku. Poplatok zaúčtuješ ako službu 518, 343 / 321 alebo 211 - samozrejme ak si platiteľ DPH.
Stravné lístky sa obstarávajú ako cenina - bez DPH ! (neviem na čo som v tej chvíli myslela).
Šelinka
17.04.07,15:57
Ešte sa chcem spýtať, či to mám na internom doklade rozpísať, že je to za viac mesiacov, alebo radšej ani nie?

Ďakujem vám, pomohli ste mi.
liba2
17.04.07,16:07
Ešte sa chcem spýtať, či to mám na internom doklade rozpísať, že je to za viac mesiacov, alebo radšej ani nie?

Ďakujem vám, pomohli ste mi.
Tomu sa nevyhneš, musíš predsa vypočítať nárok , možno čerpali dovolenky alebo z iného dôvodu neboli v práci, a tiež vyšší počet lístkov ako 20 určite udrie do očí - takže napísať aj mesiace.
liba2
17.04.07,16:17
Ešte sa chcem spýtať, či to mám na internom doklade rozpísať, že je to za viac mesiacov, alebo radšej ani nie?

Ďakujem vám, pomohli ste mi.
Prosím, pozri si moju pôvodnú odpoveď - nebola správna - ale už som to opravila. Neviem či sro je platiteľom DPH - DPH je len k poplatku. SL sú cenina bez DPH.
Ak nie je platiteľom, potom účtuješ celý poplatok do nákladov.
Lion Topoľčany
17.04.07,18:56
Ale ako je to pri SZČO? Už sa tu raz na Porade tento prípad riešil: SZČO si nakúpil stravenky za 89,-Sk napr.15.marca, a chce si ich uplatniť do výdajov spätne, t.j. od 1.1.2007. Väčšina ľudí odpovedala, že nie je to možné...ale v tom prípade je to diskriminačné voči bežnému zamestancovi, ktorý sa spamätá po 2-3 mesiacoch a všetko je v poriadku.
liba2
18.04.07,04:53
Ale ako je to pri SZČO? Už sa tu raz na Porade tento prípad riešil: SZČO si nakúpil stravenky za 89,-Sk napr.15.marca, a chce si ich uplatniť do výdajov spätne, t.j. od 1.1.2007. Väčšina ľudí odpovedala, že nie je to možné...ale v tom prípade je to diskriminačné voči bežnému zamestancovi, ktorý sa spamätá po 2-3 mesiacoch a všetko je v poriadku.
Nie je to tak. Bolo povinnosťou zamestnávateľa SL pre zamestnancov zabezpečiť - teda nie zamestnanca!.
Preto zamestnávateľ môže svoju chybu napraviť a dať zamestnancom aj dodatočne to na čo majú nárok.
MartinaDom
25.08.11,04:29
Ja mam otázku a už som do jednej témy aj písala. Môj manžel szčo zatiaľ nevyužíval stravné na ktoré ma nárok od 1.1.2011 v sume 3,80. môzeme si kúpiť stravné lístky a spätne doúčtovať za predchadzajúce mesiace tohto roka? Stravu si kupoval a nikde do výdavkov sme to nedávali. Nárokovať si môze teda dávať do nákladov za každý odpracovaný den, môze aj sobotu ked pracuje? ako sa to dokazuje? a co sviatky ked napr. pracuje? dakujem za odpoved. Este otázka ktorú stravovaciu si vybrať?
Zita5
25.08.11,04:40
Ja mam otázku a už som do jednej témy aj písala. Môj manžel szčo zatiaľ nevyužíval stravné na ktoré ma nárok od 1.1.2011 v sume 3,80. môzeme si kúpiť stravné lístky a spätne doúčtovať za predchadzajúce mesiace tohto roka? Stravu si kupoval a nikde do výdavkov sme to nedávali. Nárokovať si môze teda dávať do nákladov za každý odpracovaný den, môze aj sobotu ked pracuje? ako sa to dokazuje? a co sviatky ked napr. pracuje? dakujem za odpoved. Este otázka ktorú stravovaciu si vybrať?

Spätne nie je možnosť účtovania výdavku OVZD .

Zo stanoviska DRSR vyberám


K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.
K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.