gowron
03.02.09,10:24
Dobry den,

chcem sa spytat. Idem si teraz brat hypoteku na byt 2mil na 30rokov. A pocul som ze by sa niekedy v tomto obdobi mali znizovat urokove sadzby na hypouvery. Moja otazka je ci pockat nejaky ten mesiac so ziadostou o uver, alebo si dam fix na 1 rok alebo je lepsie si dat fix na dlhsie obdobie (10rokov).

Dakujem
Chobot
03.02.09,09:43
Dobry den,

chcem sa spytat. Idem si teraz brat hypoteku na byt 2mil na 30rokov. A pocul som ze by sa niekedy v tomto obdobi mali znizovat urokove sadzby na hypouvery. Moja otazka je ci pockat nejaky ten mesiac so ziadostou o uver, alebo si dam fix na 1 rok alebo je lepsie si dat fix na dlhsie obdobie (10rokov).

Dakujem

Treba zavolať veštici Teodore a spýtať sa jej, aká bude úroková sadzba za 1 rok, za 2 roky, 5,6 a 10 rokov a podľa toho sa zariadiť.:D:D

Sorry, ale skutočne nikto ti zaručene nepovie, čo je lepšie, nikto nevie, ako sa budú vyvíjať ÚS. Pokiaľ chceš, aby tvoj úver kopíroval vývoj na trhu, tak si fixuj na 1 rok. Potom v prípade zníženia sadzieb budeš môcť využiť túto výhodu, ale musíš rátať aj s rizikom, že sa ÚS zvýšia.

Ak chceš mať istotu, že tvoje splátky budú počas nasledujúcich 10 rokov nemenné, tak si fixuj sadzbu na 10 rokov, žiadne výkyvy počas tohto obdobia ťa potom neohrozia ani neprekvapia. Rozhodnúť sa musíš ty.
fefe30
03.02.09,10:58
Avšak minimálne si fixuj úrokovú sadzbu na 5 rokov. Čo som počul, tak zatial banky po zmene fixácie úrokovú sadzbu zvyšovali.

Ano tred je taký, banky by mali znižovať úrokovú sazbu oplatí sa nejaký ten mesiac počkať.

Tí čo začínali pred pár rokmi na 5% tak teraz sú niekde na 7 - 7,5 %. Pretože bankám sa nechce znižovať úrokovú sadzbu aj keď je na to priestor. A nepoznám nikoho komu by banka upravila úrokovú sazdbu nadol pri hypotéke. Ak taký niekto je, nech sa ozvej.

PS: keď si zvolíš 10 ročnú fixáciu, tak nebudeš môcť predčasne splatiť úver, bez poplatku.
samuelovic
06.02.09,20:34
Ja mam ŠFRB takže mam fix 30 rokov, ale ak by som mal vybrať tak by to bolo rozpatie 5-10 rokov, ak neveríš že úroky pôjdu dole.
Banka ťa bude nahovarať na 1 rok, s toho žije.