avelka
03.02.09,10:59
Ahojte,
len sa chcem spýtať na prerušenie odpisovania, nikdy som to nerobila.
Jedno auto sme odhlásili u policajtov, zo zák.poistenia a oznámili sme na DÚ, že ho nebudeme používať asi 20 rokov.
Som povinná prerušiť odpisovanie - odpisuje sa ešte daňovo aj účtovne, alebo nie?
V komentári pri zákone /par. 22 ods. 9 ZDP/ som sa dočítala, že "skutočnosť, že daňovník dočasne hm. maj. nevyužíva na dosiahnutie ......., nezakladá povinnosť prerušiť daňové odpisovanie hm. majetku, daňovník sám má však právo sa pre tento postup rozhodnúť".
Tak ako? Auto mi bude stáť na dvore a odpisy mi môžu ísť do nákladov?
Prosím poraďte.
Alena Šimová
05.02.09,10:59
Nie je to chyba - 20 rokov? Však auto dovtedy na dvore aj zhrdzavie. Ja osobne by som postupovala podľa toho, či mi to auto prináša priamo nejaké zisky, alebo je to napr. len referentské vozidlo. Ak mi prináša priamo zisky, napr. taxi, tak by som daňové odpisy prerušila.
avelka
06.02.09,06:10
No mne to tiež bolo divné, že načo na 20 rokov, ale povedali mi, že ho chcú predať, tak to len takto odhlásili a čaká sa, či to niekto kúpi. Inak je to UDS, čiže Tatra s bágrom, takže nejaké zisky tam boli, ale zrejme tomu niečo je, keď to chcú predať. Takže tak. Ja teda tie daňové odpisy preruším.
Ďakujem.
azla
06.02.09,06:45
Podľa môjho názoru komentár pri zákone /par. 22 ods. 9 ZDP/ - čo uvádzaš v zadaní by mal opodstatnenie v prípade, ak by sa majetok dočasne nevyužíval (napr. pár mesiacov), vtedy to nahlasíš aj napr. na DU (kvôli dani z MV).

Ak však bolo vozidlo dočasne vyradené z premávky na pozemných komunikáciach na žiadosť prevádzkovateľa (vo vašom prípade na 20 rokov)
( §§ 24 odt. 2 a 101 písm. d) zákona č. 725/2004 Z.z.),
odoberie sa aj evidenčné číslo vozidla - myslím, že sa nedá preukázať opodstatnenosť daňových odpisov.
avelka
06.02.09,12:13
Ja to teda preruším, fór je v tom, že tento rok by som to bola daňovo doodpisovala a bol by pokoj, takto mi to tam zostane trčať.
Tak ešte raz ďakujem.