nestastnik
03.02.09,11:15
ZDRAVIM ,Mal som dopravnu nehodu pred rokom a pol,ktoru som podla znaleckych posudkov sposobil ja.Isiel som na vozidle bez evc a spz a bez zakonnej poistky .Narazil som do vozidla ktore bolo este v lizingu a bolo nan spravene aj havarijne poistenie.Bol som na sude /dohoda o vine a treste/a dostal som trest odobratie VP a na rok podmienku. Veskeru skodu som uhradil dobrovolne bez akychkolvek sudov a obcianskych konani.Boli to veskere naklady poskodeneho,sudne trovy,socialne a zdravotne poistovne do poslednej koruny.Jeho auto uznali ako totalnu skodu.Auto malo pred nehodov hodnotu 215 000sk,,hodnota predajnych zvyskov bola 63000sk,,spoluucast 7500sk,,poistne plnenie cize skoda na aute mu bola vyplatena poistovnou 142 000sk.JA SOM POSKODENEMU PO DOHODE ZAPLATIL,,,SPOLUUCAST,,POKUTU ZA PREDCASNE UKONCENIE LEASINGU,,ROZDIEL KTORY MU VZNIKOL PO PREDANI VRAKU A VYPLATENYM POISTNYM,,,,SKRATKA VSETKO CO MUSEL ZAPLATIT .ALE STALE NEVIEM CI POISTOVNA BUDE ODOMNA VYMAHAT TYCH 142 000SK KTORE MU BOLI VYPLATENE AKO SKODA NA AUTE, VZHLADOM NA TO ZE SOM NEMAL S MOJIM VOZIDLOM ZAPLATENU ZAKONNU POISTKU.JE TO UZ ROK A POL A STALE SOM V NEISTOTE PRETO VAS PROSIM O RADU A NAZOR.VSETKYM VOPRED DAKUJEM....
globalpartner
03.02.09,10:35
ZDRAVIM ,Mal som dopravnu nehodu pred rokom a pol,ktoru som podla znaleckych posudkov sposobil ja.Isiel som na vozidle bez evc a spz a bez zakonnej poistky .Narazil som do vozidla ktore bolo este v lizingu a bolo nan spravene aj havarijne poistenie.Bol som na sude /dohoda o vine a treste/a dostal som trest odobratie VP a na rok podmienku. Veskeru skodu som uhradil dobrovolne bez akychkolvek sudov a obcianskych konani.Boli to veskere naklady poskodeneho,sudne trovy,socialne a zdravotne poistovne do poslednej koruny.Jeho auto uznali ako totalnu skodu.Auto malo pred nehodov hodnotu 215 000sk,,hodnota predajnych zvyskov bola 63000sk,,spoluucast 7500sk,,poistne plnenie cize skoda na aute mu bola vyplatena poistovnou 142 000sk.JA SOM POSKODENEMU PO DOHODE ZAPLATIL,,,SPOLUUCAST,,POKUTU ZA PREDCASNE UKONCENIE LEASINGU,,ROZDIEL KTORY MU VZNIKOL PO PREDANI VRAKU A VYPLATENYM POISTNYM,,,,SKRATKA VSETKO CO MUSEL ZAPLATIT .ALE STALE NEVIEM CI POISTOVNA BUDE ODOMNA VYMAHAT TYCH 142 000SK KTORE MU BOLI VYPLATENE AKO SKODA NA AUTE, VZHLADOM NA TO ZE SOM NEMAL S MOJIM VOZIDLOM ZAPLATENU ZAKONNU POISTKU.JE TO UZ ROK A POL A STALE SOM V NEISTOTE PRETO VAS PROSIM O RADU A NAZOR.VSETKYM VOPRED DAKUJEM....

Podľa môjo názoru keďže si poškodený uplatnil náhradu škody z jeho havarijnej poistky a nie z PZP mala by to byť uzavretá záležitosť.

Iné by bolo keby nemal havarijnu poistku a škoda by bola uplatnená z titulu neexistencie PZP u Slovenskej kancelárie poisťovateľov , ktorá by si z najväčšou pravdepodobnosťou uplatnila u Vás regres.
Podľa mňa Vám ešte hrozí pokuta za nepoistené auto PZP od Obvodného úradu dopravy (cca 25 tis.Skk/ ale to by Vás musel niekto oznámiť.
preboha
03.02.09,16:24
asi Vás nepoteším, ale tých 142 000 Sk poisťovňa bude pýtať, pretože ste vinník nehody, ktorý zaplatí absolútne všetko. Ak by ste mali zákonnú poistku, zaplatila by to Vaša poisťovňa, ak ste poistku nemali, znášate riziko sám. V tomto prípade to znamená 142 000 Sk.
220870
03.02.09,16:32
Ja si myslím že to pýtať nebudú.To by potom museli tomu čo platil tú havarijnú poistku vrátiť poistné.Príklad.Co ak do auta poškodeného narazí UFO, Ponorka alebo susdov veľký pes.To by sme platili poistky za nič a všetko a poisťovňa by si ich len prekalkulovala.To by bol super biznis.Ja by som šiel drzo na poisťovňu a spýtal sa na to .
misomiso
03.02.09,17:15
Ja si myslím že to pýtať nebudú.To by potom museli tomu čo platil tú havarijnú poistku vrátiť poistné.Príklad.Co ak do auta poškodeného narazí UFO, Ponorka alebo susdov veľký pes.To by sme platili poistky za nič a všetko a poisťovňa by si ich len prekalkulovala.To by bol super biznis.Ja by som šiel drzo na poisťovňu a spýtal sa na to .

To nemyslis vazne. Ak sa tam pojde spytat, tak jasne, ze mu to daju preplatit, aj s urokom.

Myslite si, ze ak by to od neho chceli pytat, tak uz by tak davno neurobili? Rok a pol je dost dlha doba nie? Myslim, ze uz teraz riesia tisicky dalsich pripadov, ktore sa stali neskor.
preboha
03.02.09,18:39
Ja si myslím že to pýtať nebudú.To by potom museli tomu čo platil tú havarijnú poistku vrátiť poistné.Príklad.Co ak do auta poškodeného narazí UFO, Ponorka alebo susdov veľký pes.To by sme platili poistky za nič a všetko a poisťovňa by si ich len prekalkulovala.To by bol super biznis.Ja by som šiel drzo na poisťovňu a spýtal sa na to .
je možné, že príslušný spis niekto na poisťovni založil a aktuálne nikomu nechýba. akonáhle sa spis nájde, právne oddelenie poisťovne na základe policajnej správy bude žiadať preplatenie vyplateného plnenia (142 000 Sk). Tuším sa tomu hovorí regres.
nestastnik
04.02.09,05:42
A co premlcacia doba?Ak budu mat ten spis zalozeny dlhsie...Poznam tiez podobny pripad,len chalanisko mal vypite a mal aj ZP, musel vsetko platit,,povedal do pol roka vsetko poprichadzalo.A zas mi nejde do hlavy ze by poistovna na to zabudla a zvlast na take peniaze.
globalpartner
04.02.09,09:39
asi Vás nepoteším, ale tých 142 000 Sk poisťovňa bude pýtať, pretože ste vinník nehody, ktorý zaplatí absolútne všetko. Ak by ste mali zákonnú poistku, zaplatila by to Vaša poisťovňa, ak ste poistku nemali, znášate riziko sám. V tomto prípade to znamená 142 000 Sk.

Ako človek ktorý sa pohybuje v oblasti poisťovníctva by ste mal poznat, rozdelny režim uplatnenia si náhrady škody z CASKA a PZP.
Jednoducho ak si zvolil poškodený úhradu jeho škody na aute na základe havarijného poistenia je to jeho zmluvný vztah z poistovnou , ktora sa zaviazala na uhradu jeho skody na aute v zmysle zmluvnych podmienok bez skumania pricin zavinenia a poistnik zaplati spoluucast.

Vami popisovany stav by tu nastal jedine v pripade uplatnenia si nahrady skody z titulu zodpovednosti za skodu ale to uz je o inom
preboha
04.02.09,19:56
Ako človek ktorý sa pohybuje v oblasti poisťovníctva by ste mal poznat, rozdelny režim uplatnenia si náhrady škody z CASKA a PZP.
Jednoducho ak si zvolil poškodený úhradu jeho škody na aute na základe havarijného poistenia je to jeho zmluvný vztah z poistovnou , ktora sa zaviazala na uhradu jeho skody na aute v zmysle zmluvnych podmienok bez skumania pricin zavinenia a poistnik zaplati spoluucast.

Vami popisovany stav by tu nastal jedine v pripade uplatnenia si nahrady skody z titulu zodpovednosti za skodu ale to uz je o inom
z každej poistnej zmluvy pre klienta vyplývajú isté povinnosti
prezrel som si napr. tú moju - dozvedel som sa, že sa mám správať tak, aby k poistnej udalosti nedošlo, oznámiť zmenu hodnoty majetku, stratu kľúčov atď........
V článku VI bod g/ sa píše, "poistený je povinný zabezpečiť voči inému právo na náhradu škody spôsobenej poistnou udalosťou" V preklade to znamená, že ak viem, kto škodu spôsobil (zavinil), som povinný pre poisťovňu zabezpečiť podklad( napr. správu polície v ktorej je určená osoba za vznik škody), a ktorý potrebuje, na to, aby vedela pýtať vyplatené plnenie od "vinníka".
Ak vám takýto komentár nestačí, kľudne sa spýtajte na ústredí hociktorej poisťovne na Slovensku.
preboha
04.02.09,19:59
A co premlcacia doba?Ak budu mat ten spis zalozeny dlhsie...Poznam tiez podobny pripad,len chalanisko mal vypite a mal aj ZP, musel vsetko platit,,povedal do pol roka vsetko poprichadzalo.A zas mi nejde do hlavy ze by poistovna na to zabudla a zvlast na take peniaze.
premlčaciu dobu upravuje občiansky zákonník- pre náhradu škody z poistenia je to tuším 3 +1 rok v ktorom ku škode došlo
Stanislav 1975
04.02.09,20:22
Ako človek ktorý sa pohybuje v oblasti poisťovníctva by ste mal poznat, rozdelny režim uplatnenia si náhrady škody z CASKA a PZP.
Jednoducho ak si zvolil poškodený úhradu jeho škody na aute na základe havarijného poistenia je to jeho zmluvný vztah z poistovnou , ktora sa zaviazala na uhradu jeho skody na aute v zmysle zmluvnych podmienok bez skumania pricin zavinenia a poistnik zaplati spoluucast.

Vami popisovany stav by tu nastal jedine v pripade uplatnenia si nahrady skody z titulu zodpovednosti za skodu ale to uz je o inom
Globalpartner, nehnevaj sa, ale preboha má pravdu- budu to pýtať- aj keď máš poistený byt a niekto ta vytopí tak aj ked to ide z tvojej bytovej poistky, tak poisťovňa bude regresovat vinníka
Nezaškodilo by sa troška oboznamiť s poistným systemom na Slovensku...
Stanislav 1975
04.02.09,20:25
z každej poistnej zmluvy pre klienta vyplývajú isté povinnosti
prezrel som si napr. tú moju - dozvedel som sa, že sa mám správať tak, aby k poistnej udalosti nedošlo, oznámiť zmenu hodnoty majetku, stratu kľúčov atď........
V článku VI bod g/ sa píše, "poistený je povinný zabezpečiť voči inému právo na náhradu škody spôsobenej poistnou udalosťou" V preklade to znamená, že ak viem, kto škodu spôsobil (zavinil), som povinný pre poisťovňu zabezpečiť podklad( napr. správu polície v ktorej je určená osoba za vznik škody), a ktorý potrebuje, na to, aby vedela pýtať vyplatené plnenie od "vinníka".
Ak vám takýto komentár nestačí, kľudne sa spýtajte na ústredí hociktorej poisťovne na Slovensku.
pravda, veru pravda...
vyr skalny
04.02.09,20:43
Samozrejme ze to budu pytat, mal som nehodu v zahranici na novom aute kde som nebol vinnik, skoda bola 270 tisic, riesil som to z havarijnej lebo mi bolo v poistovni povedane ze je to pre mna rychlejsie kedze prachy mi daju hned a poistovna si to potom bude vymahat od vinnika a mna uz nemusi zaujimat ako dlho sa budu natahovat.
Btw. ist na aute bez poistky a bez znaciek a este niekomu rozbit auto na sracky to je dobra drzost a za to sa plati...
diabol4
05.02.09,05:54
Poisťovňa poškodeného si určite uplatní svoju pohľadávku u teba, keďže si nemal uzavreté ZP. Tým si buď istý. Veľmi pochybujem, že spis je niekde zabudnutý. Zákonná doba na vymáhanie pohľadávky je štyri roky. Ak máš peniaze, choď sa do poistovne informovať. Ak nie počkaj pokým ti nepríde výzva.
azla
05.02.09,06:35
nešťastník určite nebude potešený odpoveďami, ale je to tak.

Možno si však mnohí iní, ktorí pristupujú k situácii nezodpovedne a jazdia bez PZP uvedomia, že to nestojí za to.
Ak aj uzavrú PZP, ešte ho treba aj zaplatiť. Keď je poistník-platiteľ v omeškaní v splátkach, alebo nezaplatil poistné - poisťovňa môže voči nemu uplatniť regres v prípade škodovej udalosti a poisťovne to aj využívajú.:D
lilika45
14.10.09,19:50
...
Topas
17.09.12,08:10
Kamarátka dostala od zamestnávateľa auto na služobné účely. Pri TP bola aj kartička poistenia PZP a zelená karta platná na tento rok. Mala menšiu nehodu, trošku ťukla do plynovej prípojky a boli zavolaní hasiči, plynári a polícia z dôvodu možného úniku plynu. Plyn však neunikal.
Pýtala sa v danej poisťovni na spôsob ako ma hlásiť nehodu (alebo či to má hlasiť majiteľ auta) a s hrôzou zistila, že auto PZP nemá. Majiteľ auta totiž nezaplatil poistné a poistka bola zrušená. Bude musieť ako vinník nehody niečo platiť, alebo bude platiť majiteľ auta?
misoft
17.09.12,13:16
Ona nie - držiteľ vozidla (zamestnávateľ), nakoľko on je platcom PZP. vozidlo je jeho majetkom, evidované na neho.
Ona maximálne zaplatí pokutu za nehodu, ale za škodu nech si platí zamestnávateľ (keďže chcel na PZP ušetriť - nech cvaká).
Topas
17.09.12,15:30
Ďakujem za odpoveď, verím že to tak aj bude. Pokutu zaplatila na mieste.