Metodik
03.02.09,11:49
Dobrý deň,

s bývalým manželom som uzavrela dohodu o styku s deťmi. Má právo byť s deťmi celý mesiac počas prázdnin a je oprávnený si ich prevziať prvého a povinný ich vrátiť posledný deň v mesiaci. On si to však predstavuje tak že si ich vezme v tom danom mesiaci ako sa jemu zachce a trebárs po dvoch dňoch mi ich vráti, potom si ich zoberie na týždeň a zasa mi ich vráti atď počas tohto mesiaca. Má na takéto niečo právo ?
Chobot
03.02.09,11:09
Dobrý deň,

s bývalým manželom som uzavrela dohodu o styku s deťmi. Má právo byť s deťmi celý mesiac počas prázdnin a je oprávnený si ich prevziať prvého a povinný ich vrátiť posledný deň v mesiaci. On si to však predstavuje tak že si ich vezme v tom danom mesiaci ako sa jemu zachce a trebárs po dvoch dňoch mi ich vráti, potom si ich zoberie na týždeň a zasa mi ich vráti atď počas tohto mesiaca. Má na takéto niečo právo ?

Sama si si odpovedala - "má právo byť". Ak nie je v dohode napísané, že má povinnosť byť s deťmi..., tak je len na ňom, či to právo využije alebo nie.

Keby si mala dohodu s plavárňou, že máš právo využívať bazén od 8 do 16 hodiny, neznamená to, že tam musíš byť 8 hodín.

Ak ti to nevyhovuje, zmeňte znenie dohody.
Metodik
03.02.09,11:33
je oprávnený, neznamená budem ťa šikanovať. myslím že ak si deti prevezme tak ja môžem odcestovať, napríklad na dovolenku.
Deti nie sú plaváreň a nemôžeš ich brať a vracať znova.
Chobot
03.02.09,11:56
je oprávnený, neznamená budem ťa šikanovať. myslím že ak si deti prevezme tak ja môžem odcestovať, napríklad na dovolenku.
Deti nie sú plaváreň a nemôžeš ich brať a vracať znova.

Je to len dohoda medzi vami dvomi. Takže si to ujasnite vy dvaja. Pýtala si sa, či podľa znenia zmluvy má na to právo - znenie zmluvy, ako si t napísala, mu to umožňuje. Dohodnite sa na pevno, že celý mesiac júl sa bude o deti starať on, nie že si ich môže zobrať.
Metodik
05.02.09,06:56
Ale tam nie je že si ich môže zobrať, tam je doslovne napísané, že otec je oprávnený si ich vyzdvihnúť v stanovenom termíne( 1 deň v mesiaci ) a povinný odovzdať v stanovenom termíne -posledný deň v mesiaci.
Dnes som bola za právnikom a ten mi jasne povedal, ž ak si ich neprevezme v stanovený termín, môžem odcestovať a je len na mne či mu dám tieto deti počas mesiaca už potom k dispozícii.
Takže žiadne zoberiem a vrátim, zoberiem a vrátim - to je šikana a nie dohoda.
Chobot
05.02.09,10:16
Ale tam nie je že si ich môže zobrať, tam je doslovne napísané, že otec je oprávnený si ich vyzdvihnúť v stanovenom termíne( 1 deň v mesiaci ) a povinný odovzdať v stanovenom termíne -posledný deň v mesiaci.
Dnes som bola za právnikom a ten mi jasne povedal, ž ak si ich neprevezme v stanovený termín, môžem odcestovať a je len na mne či mu dám tieto deti počas mesiaca už potom k dispozícii.
Takže žiadne zoberiem a vrátim, zoberiem a vrátim - to je šikana a nie dohoda.

Až nabudúce budeš chcieť presnú odpoveď, tak napíš presné znenie zmluvy. aj som pri odpovedi vychádzal z toho, čo si napísala ty.

Z toho, čo si teraz napísala, je zrejmé zase to, že on si ich môže zobrať 1. v mesiaci, ale nemusí ich mať až do konca mesiaca, ale môže ich vrátiť napr. 5. v mesiaci. Povinnosť má ale vrátiť ich v posledný deň v mesiaci, dlhšie ich nemôže mať. V iný deň v mesiaci podľa tebou napísaného textu nie je oprávnený si ich prevziať. Takže aj keby prišiel 15. v mesiaci, ty mu nemusíš otvoriť dvere.
Metodik
05.02.09,18:56
lenže na to aby ich vrátil musím byť doma, a to mi zákon neukladá. Chobot nesúhlasím s tebou, dohoda nehovorí o oprávnenosti mi ich kedykoľvek vrátiť, dohoda hovorí o povinnosti mi ich vrátiť v posledný deň. Je jeho vec čo bude s nimi robiť, ja budem posledný deň doma aby som ich prevzala.
Také je stanovisko právnika - renomovaného, súd ma nezaviazal k tomu aby som bola celý mesiac doma.
Chobot
06.02.09,09:36
lenže na to aby ich vrátil musím byť doma, a to mi zákon neukladá. Chobot nesúhlasím s tebou, dohoda nehovorí o oprávnenosti mi ich kedykoľvek vrátiť, dohoda hovorí o povinnosti mi ich vrátiť v posledný deň. Je jeho vec čo bude s nimi robiť, ja budem posledný deň doma aby som ich prevzala.
Také je stanovisko právnika - renomovaného, súd ma nezaviazal k tomu aby som bola celý mesiac doma.

Zase ti hovorím - nevidím znenie zmluvy, preto nemôžem presne posúdiť, čo zo zmluvy vyplýva. Právnik ju videl, prečítal si znenia ustanovení, tak ti dal fundovanú odpoveď.
bobiku
07.02.09,14:12
Ale ved tu sa jedná o tých deťoch ako o tovare, pokiaľ váš ex vám ich vráti po dvoch dňoch a už nebude mať záujem, tak je asi ho ťažko nuťiť aby sa detom venoval. Chýba mi tu nejaká snaha o dohodu, treba sa hádam skusiť s ex dohodnuť ešte raz. Deti nie sú tovar. A ked máte takého renomovaného právnika, tak načo tá otázka do porady? Pokiaľ sa vy dvaja s otcom vašich detí nedohodnete, tak tie vaše spory vždy pocítia aj vaše deti!
Metodik
08.02.09,17:03
Pozri, dohodli sme sa na súde, tam bola uzavretá rodičovská dohoda. Ak niekto chce byť mesiac s deťmi - teda otec, vyšla som mu v ústrety a to už druhýkrát, pretože prvýkrát dohodu zmenil. Snaha o dohodu ? Až hysterický smiech ma chytá, o nič iné som sa posledné dva roky nesnažila.
Deti nie sú tovar a ja sa k tomu tak nestaviam, ale ani matka nie je niekoho poskok.
A keby ste čítala/L celú diskusiu, k právnikovi som išla až potom.
02Michaela
09.02.09,06:44
Vieš, plne Ťa chápem o čom tu píšeš. Deti milujeme nadovšetko, tak isto aj ja svoju dcérku. Ale tiež mi dosť prekážalo, keď ex mal napísané v rozsudku, že dcéru odovzdá o 18.00 hod. a mne o 16.00 hod. volal na mobil, kde som do čerta, lebo mi vracia dcéru a ja nie som doma!!! A on už má iný program, takže mi dcéru vracia skôr. To ma tiež nasralo, lebo aj ja mám svoje povinnosti (proste chvíľu na seba, keď je dieťa s otcom, lebo inokedy na to čas neostáva) a keď je raz napísané že o 18.00 hod. tak o 18.00 hod a hotovo. Dala som mu jasne najavo, že buď to bude o 18.00 hod, alebo malú nebude brať a ja si zariadim program aj s ňou, alebo mi dá dopredu vedieť, že ju prinesie skôr, nech sa viem zariadiť podľa toho. Takže ťa plne chápem, o čom tu píšeš. Možno sa to bude zdať trochu chlapom blbé, ale víkendový rodič (otec), ktorý má dieťa dvakrát v mesiaci aj to cez víkend si asi nevie predstaviť, že tie ostatné dni sa o jeho deti stará bývalá manželka, čiže žiadna krčma, žiaden hokej, pivo, kámoš, fitko...a bývalá manželka má tiež PRÁVO využiť svoj čas (aj keď len ten víkend, alebo mesiac cez prázdniny) na to, aby urobila niečo pre seba a oddýchla si, keď sú deti u otca. Tiež matka má asi svoj program na ten čas, presne tak ako otec, keď nemá práve (dva týždne) deti u seba. A nikto to matkám nemôže zazlievať a ani vykrikovať.
kukucka1979
09.02.09,11:34
Pozri, dohodli sme sa na súde, tam bola uzavretá rodičovská dohoda. Ak niekto chce byť mesiac s deťmi - teda otec, vyšla som mu v ústrety a to už druhýkrát, pretože prvýkrát dohodu zmenil. Snaha o dohodu ? Až hysterický smiech ma chytá, o nič iné som sa posledné dva roky nesnažila.
Deti nie sú tovar a ja sa k tomu tak nestaviam, ale ani matka nie je niekoho poskok.
A keby ste čítala/L celú diskusiu, k právnikovi som išla až potom.
Trosku sa pripajam... Mam ten isty problem... Moj ex ma pravo byt so synom cely jul a minuly rok to prebiehalo tak, ze si ho vzal kedy mu to vyhovovalo... Nechcem, aby pocitoval syncek nejake tahanice. A tak som zahnata do kuta a neviem ako sa zachovat. A este... Ked chce ist ex so synom na dovolenku do zahranicia, musi mat odo mna nejake podpisane povolenie, ze s nim moze ist za hranice? Dakujem velmi pekne za pomoc.
Metodik
09.02.09,18:51
Trosku sa pripajam... Mam ten isty problem... Moj ex ma pravo byt so synom cely jul a minuly rok to prebiehalo tak, ze si ho vzal kedy mu to vyhovovalo... Nechcem, aby pocitoval syncek nejake tahanice. A tak som zahnata do kuta a neviem ako sa zachovat. A este... Ked chce ist ex so synom na dovolenku do zahranicia, musi mat odo mna nejake podpisane povolenie, ze s nim moze ist za hranice? Dakujem velmi pekne za pomoc.
ako sa zachovať ? Dať syna otcovi a odísť, máš svoj program. Nemať výčitky svedomia, ponechávaš dieťa otcovi, druhému zákonnému rodičovi, nie cudzeimu človeku.
Áno, do zahraničia potrebuje tvoj súhlas.
kukucka1979
09.02.09,21:00
ako sa zachovať ? Dať syna otcovi a odísť, máš svoj program. Nemať výčitky svedomia, ponechávaš dieťa otcovi, druhému zákonnému rodičovi, nie cudzeimu človeku.
Áno, do zahraničia potrebuje tvoj súhlas.
Vies, ono mi ani nejde o svoj program. Pre mna nikdy nic nebude prednejsie ako moje dieta. Aj ked mi ho prinesie o polnoci, tak tu budem. A budem stastna, ze som tam, kde ma moj drobec potrebuje. Nie som z tych, co sa vytesuju, ze si uziju volny vikend, ked maju deti u ex. Nie.. Ja to neviem. Som doma, spravim si program doma aby som bola naporudzi. Nestazujem sa.
Aaaa, ten suhlas musi byt pisomny???
Metodik
10.02.09,05:27
Vieš ale aj pre mňa sú deti alfa omega, ale keď ty nebudeš v pohode, nebude ani tvoj syn. Ak si spokojná so súčasným stavom , tak sa netreba sťažovať. A ak si nevieš oddýchnuť a užiť si voľný víkend, nie je to dobré. Sama si sa dala zahnať do kúta, len a len svojim pričinením.
Tvoj drobec potrebuje aj svojho otca a aj on bol pri plodení. Nemám k tomu čo potom dodaˇť.
Ano, súhlas musí byť písomný.
kukucka1979
10.02.09,08:16
Dakujem velmi pekne za radu, no jedna vec mi nejde do hlavy... Ako na hraniciach zistia, ze on ten suhlas potrebuje a nema ho?
02Michaela
10.02.09,16:24
Dakujem velmi pekne za radu, no jedna vec mi nejde do hlavy... Ako na hraniciach zistia, ze on ten suhlas potrebuje a nema ho?


Na túto tému je vedená diskusia, neviem tam urobiť odkaz ale názov je: Rozsudok znie - pred bytom matky. Tam presne diskutujú o tom, či môže matka vycestovať s dieťaťom do zahraničia aj bez súhlasu otca. A je tam, vraj súhlas nepotrebuješ. Čo nie je zákonom zakázané, je dovolené. A ešte sa vrátim k tomu oddychu matky, keď je dieťa u víkendového rodiča (otca). Ja si myslím, že každá matka myslí na svoje dieťa, miluje ho. Tak isto aj ja. Je pre mňa všetkým a je mojím srdcom, bez ktorého by som nevedela žiť. Ale ak je dieťa u otca a ja mám na ten víkend nejaký plán (či už oddych, alebo nejaké vybavovačky) tak ten plán dodržím a otec (ex) sa stým musí zmieriť. Aj ja musím mať čas na seba. Príklad: Ja mu nezavolám cez týždeň, nech rýchlo si príde po dieťa, lebo ja idem do fitka!. Už chápeš?? Tu nejde o to, že by matka nemilovala svoje dieťa, ale o to, že aj matka má právo na svoj čas, svoje súkromie, radosti, starosti... :)
Fabiana
10.02.09,16:35
To si jedna osoba píše a odpisuje sama s 3 nickmi :-)))))))))))))))))))))))))))))
kukucka1979
10.02.09,16:42
Na túto tému je vedená diskusia, neviem tam urobiť odkaz ale názov je: Rozsudok znie - pred bytom matky. Tam presne diskutujú o tom, či môže matka vycestovať s dieťaťom do zahraničia aj bez súhlasu otca. A je tam, vraj súhlas nepotrebuješ. Čo nie je zákonom zakázané, je dovolené. A ešte sa vrátim k tomu oddychu matky, keď je dieťa u víkendového rodiča (otca). Ja si myslím, že každá matka myslí na svoje dieťa, miluje ho. Tak isto aj ja. Je pre mňa všetkým a je mojím srdcom, bez ktorého by som nevedela žiť. Ale ak je dieťa u otca a ja mám na ten víkend nejaký plán (či už oddych, alebo nejaké vybavovačky) tak ten plán dodržím a otec (ex) sa stým musí zmieriť. Aj ja musím mať čas na seba. Príklad: Ja mu nezavolám cez týždeň, nech rýchlo si príde po dieťa, lebo ja idem do fitka!. Už chápeš?? Tu nejde o to, že by matka nemilovala svoje dieťa, ale o to, že aj matka má právo na svoj čas, svoje súkromie, radosti, starosti... :)
Ano, super. Ta diskusia je dobra. Pomohla mi. Dakujem.
02Michaela
10.02.09,16:50
Ano, super. Ta diskusia je dobra. Pomohla mi. Dakujem.


Nemáš za čo ;)