AdrianaA
03.02.09,12:15
Chcela by som sa informovať koľko % a z akého vymeriavacieho základu bude počítať odvody začínajúci živnostník od 01.02.2009 do zdravotnej poisťovne, ktorý je držiteľom preukazu ZŤP a má mieru postihnutia 50%. Ďakujem
wagner
03.02.09,16:40
7% z minimálnej mzdy . Vyhľadaj si témy o výške vymeriavacieho základu od 1.1.2009
AdrianaA
04.02.09,07:43
V systéme VSZP majú pri mene môjho klienta nahratý predpis :
vymer.základ 147,75 EUR a sadzba 7% ( t.j. 10,34 EUR ).
Na moju otázku prečo je to tak, bola odpoveď je to v systéme, tak to bude dobre. Bola to odpoveď 2 pracovníčok. Neviem sa dopátrať pravdy. Všetci sa vyhovárajú na systém ale odpoveď na základe akého § určili vymer.základ nikto nevie.
Jozef Mihál
04.02.09,08:59
Invalidi majú v roku 2009 minimálny základ rovnaký, ako "neinvalidi".

Minimálny základ = minimálna mzda zamestnanca = 295,50 € bez rozdielu, či ide o invalida alebo nie.

Preto preddavky na ZP začínajúceho SZČO, držiteľa preukazu ZTP sú:

7% z 295,50 € = 20,68 €

Dajte tento príspevok prečítať príslušným osobám vo VšZP, nech si dajú systém do poriadku.
AdrianaA
04.02.09,09:31
Už som hovorila s nejakou manažérkou v poisťovni. Žiaľ nemala na mňa čas, tak som si aspoň vypýtala jej email a celý problém tam napísala a tak teraz čakám na odpoveď. Je to otrasné, že mi v poisťovni nikto nevedel odpovedať prečo to tak majú nahraté. Ja som túto otázku zadala aj emailom cez internetovú stránku VSZP a tam mi potvrdili moj výpočet ; teda 7% z 295,50 EUR a ani to im nestačilo, vraj systém nepustí.
Ešte sa na mňa pozerali ako na nenormálnu, že prečo chcem silou mocou platiť viac, keď podľa ich systému nemusím. :))
tanti
18.03.10,13:17
Akurát robím ročné zúčtovanie klientovi a priniesol mi aj opravené zúčtovanie z roku 2008, kde mu tiež vyrátali čudnú sumu ale tento krát 10,12 eura vôbec nerozumiem z akého vymeriavacieho základu mu to rátali.
ondrejvla
22.03.10,08:22
Prosím o radu, kde by som zistila, prečo musí invalidný dôchodca, SZČO, ZŤP platiť odvody aj na invalidné poistenie. Synovec bol na SP, kde mu povedali, že od roku 2008 aj invalidný dôchodca platí všetky odvody do SP, včítane invalidného poistenia. Poraďte prosím, kde by som zistila, či to zodpovedá skutočnosti.
Vopred ďakujem za radu.
lenkak
22.03.10,08:25
citujem zo stránky SP
Platenie poistného

* povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné
o na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
o na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti),
o na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
o do rezervného fondu solidarity od 1. apríla 2009 2 % z vymeriavacieho základu.

Na výpočet vymeriavacieho základu a výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO použite Kalkulačku na informatívny výpočet poistného pre povinne poistenú SZČO od 1. januára 2010, ktorá je zverejnená aj v časti „Najžiadanejšie služby“.

Poistné na invalidné poistenie neplatí samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je dôchodkovo poistená po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku.
ondrejvla
22.03.10,08:28
Lenka ďakujem za promptnú odpoveď.