SachMat
03.02.09,13:20
Vazeni poradaci,

neviem ci som trafil dobru kategoriu porady, ale skusim...
Zaciatkom minuleho roka som poziadal SocPoist o priznanie invalidneho dochodku ktory mi bol nasledne aj priznany pricom jeho vyska bola stanovena o.i. aj na zaklade vysky osobneho mzdoveho bodu aktualneho v case podania ziadosti o invalidny dochodok (tu chcem pripomenut ze som stale zamestnancom v riadnom zamestnaneckom pomere). Voci rozhodnutiu SocPoist som sa vsak odvolal, pricom som namietal dobu priznania dochodku (pozadoval som spätné priznanie od urciteho datumu). Po nekonecnom odvolacom konani mi SocPoist vyhovela avsak ... kym prebiehalo odvolacie konanie doslo aj k dalsiemu rocnemu zuctovaniu dani atd. a moj osobny mzdovy bod sa z dovodu nizsich prijmov za posledne obdobie zmenil - t.j. poklesol. Po skonceni odvolacieho konania mi SocPoist dochodok opat prepocitala a to aj spätne, avsak s novym, nizsim, osobnym mzdovym bodom!!! V konecnom dosledku je vysledok taky, ze poberam dochodok o cosi dlhsie, ale v nizsej vyske! Otazka je ci SocPosit postupovala spravne, ked pri opatovnom vypocte vysky dochodku pouzila aktualnu (novsu a nizsiu) hodnotu osobneho mzdoveho bodu a nie hodnotu povodnu (platnu v case podania ziadosti), alebo dokonca hodnotu platnu spätne v case od ktoreho mi SocPoist na zaklade odvolania dochodok priznala. Podla mojho nazoru mala SocPoist pouzit ten povodny mzdovy bod, ktory bol aktualny v case podania ziadosti o invalidny dochodok. Ved odvolacie konanie je len opravny prostriedok ktory predsa nerusi datum podania ziadosti a ak sa zmenil datum priznania dochodku tak potom predsa spätne! Co vy na to? Najde sa tu niekto kto sa k tomu vie kvalifikovane vyjadrit?
Dakujem.
Mária27
03.02.09,13:47
Priemerný osobný bod sa počíta ku dňu priznania dôchodku. Ak si požiadal o priznanie dôchodku od nejakého dátumu v rokoch predchádzajúcich podaniu žiadosti, zmenil sa priemerný osobný bod.

§ 63
Priemerný osobný mzdový bod na určenie sumy dôchodkovej dávky sa určí ako podiel súčtu osobných mzdových bodov dosiahnutých v jednotlivých kalendárnych rokoch rozhodujúceho obdobia a obdobia dôchodkového poistenia v rozhodujúcom období,

§ 73
(1) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.
SachMat
04.02.09,08:45
Dakujem za odpoved, no nie som si isty ci chapem veci spravne. Podla toho co pises je rozhodujuci datum priznania dochodku. Otazka je ktory to je datum. Skusme si to vysvetlit ludskou recou na priklade. O konanie o dochodkovej davke som poziadal cca 1.3.2008 ked bol moj osobny mzdovy bod (OMB) povedzme '2'. K tomuto datumu mi povodne bol dochodok priznany a s OMB=2 aj vypocitany. Nasledne som podal odvolanie, pricom som ziadal priznat dochodok od 1.11.2007 kedy som mal OMB (mozno) iny - povedzme 2.5. Odvolacie konanie skoncilo 1.9.2008 ked bol moj OMB=1.5 a s tymto mi vypocitali aj novy dochodok. Ak tomu spravne rozumiem, mali mi novy dochodok pocitat s OMB=2.5 a nie 1.5? Datum priznania dochodku je datum odkedy mi je dochodok vyplacany (hoci spatne) alebo datum kedy padlo rozhodnutie ze mi ten dochodok spatne vyplatia t.j. datum skoncenia odvolacieho konania?

Dakujem.
veronikasad
04.02.09,08:52
Starobný dôchodok - a myslím, že to platí aj pre invalidný - sa vypočítava z priemerného osobného mzdového bodu za celé obdobie zamestnania. Pár mesiacov ti nemohlo "spôsobiť" taký veľký rozdiel. Nezmenilo sa % postihnutia, ktoré má tiež vplyv na výpočet inv.dôchodku ?
SachMat
04.02.09,09:53
Datumy a hodnoty OMB som uviedol len ako priklad kedze nemam momentalne u seba podklady a presne si to nepamatam. Samozrejme ze OMB mi za tych par mesiacov neklesol tak vela ale poklesol dost na to aby som to pocitil na vyske dochodku. Percento invalidity sa nezmenilo, to ostalo aj po odvolani rovnake.
Mária27
04.02.09,15:29
Ak požiadaš o priznanie dôchodku k 1.11.2007, budú ti počítať zárobky od roku 1984 do 2006 vrátane.

Ak požiadaš o priznanie dôchodku k nejakému dátumu v roku 2008, budú ti počítať zárobky od roku 1984 do 2007 vrátane.

Tiež neverím tomu, že by sa tak rapídne znížil priemerný bod. Veď si to vypočítaj sám: tvoje vymeriavacie základy ti museli s rozhodnutím poslať a sú tam aj všeobecné vymeriavacie základy.
SachMat
05.02.09,09:50
Myslim, ze vo svojich prispevkoch ste sa zamerali na irelevantnu cast mojho problemu - to ze sa mi dochodok prepocital s novym OMB je fakt, pricom nie je az take dolezite o kolko sa ten OMB zmenil. Myslim, ze jeho hodnota v danom case je vypocitana bezchybne. Mojim prvotnym problemom je urcenie datumu ktory je determinujuci pre vypocet dochodku (pricom od tohoto datumu sa bude odvijat prislusny OMB nech uz ma v tej dobe akukolvek hodnotu). Kedze som nemal pri sebe podklady aby som uviedol presne hodnoty OBM v danych casoch, uviedol som ich len ilustrativne (podobne ako aj datumy), na lahsie pochopenie situacie, ale vidim, ze to asi nebol dobry napad... No snad som to teraz dostatocne objasnil. Takze ak mi chcete poradit, tak prosim k veci.

A este jedna otazka - s novym vymerom mi prislo vyrozumenie, ze sa proti nemu mozem odvolat (tusim do 14 dni) pricom lehota na odvolanie uz uplynula. Myslite ze casovy limit na moznost odvolania sa vztahuje aj na chybne vypocitany dochodok? Lebo ak ano, potom uz asi nema zmysel vec dalej riesit.

Vopred dakujem.