Richard
14.06.05,10:26
Chodí tu veľa živnostníkov a podnikateľov, ale zjavne málokoho trápi marketing a nepotrebuje sa v tomto poradiť :-)
heket
14.06.05,08:50
Ale zaujíma.Len pri toľkých pracovných povinnostiach akosi nie je čas. Pozerala som na internete rôzne vzdelávacie programy, ale väčšina je v Blave a to je pre mňa akosi ďaleko.Ani nie km ale časovo. Ale toto asi nebolo myslené pri zadaní témy.
Richard
14.06.05,09:30
No to som nemyslel....:-)
Niekoho trápia účtovné problémy, niekoho ako sa predať.
Snažil som sa otvoriť diskusiu aj na iné stránky podnikania... marketing ....
Jana Acsová
14.06.05,10:37
Tak ja sa pripájam za tých, koho síce marketing trápi, aj s ním niečo robí, ale ... v dnešnej dobe to vôbec nie je o marketingu. Všetko je o peniazoch a AKCIÁCH. A iné marketingové aktivity firmy sú u klienta niekde úplne na chvoste. (Ak sa nebavíme o firmách s tržbou nad 500 mil. Sk.)
Dúfam, že som dobre pochopila zadanie otázky.
To je moja skúsenosť.

Ale teraz ma napadlo: možno práve preto by stálo za to si odklepnúť s inými, ako to robia.
hron
14.06.05,12:50
Marketing je jedna polovica problemu. Ta druha polovica problemu je presne opacna. Hlavne pre male a stredne projekty. A sice - komu to dat spravit. Nie je problem najst potencialnych dodavatelov, problem je v inom. Ako najst dodavatela, ktory spravi naozaj to, co niekto potrebuje bez toho, aby nakoniec zistil, ze za drahe peniaze sice nieco dostal, ale nie je to celkom to, co si objednal a musi sa uspokojit s potlapkavanim po pleci dodavatelom (ak vobec), ze si na to zvykne :-)
Pri velkych projektoch sa robia konkurzy a vyberove konania. Ale pri malych a strednych?
rosemary
15.06.05,10:06
Hron, veľká pravda. Veľmi sa mi pred časom začalo páčiť, keď nič nemusíte pracne zháňať, dodavateľ Vás navštívi sám a službu alebo výrobok prezentuje. Ale teraz už to akosi nemôžem stráviť, keď sa s dílerami dvere netrhnú, niektorí sú doslova vlezlí, o neodbornej prezentácii ani nehovorím. Takže ani toto sa neosvedčilo
Denda
06.07.05,13:27
Aké prvé kroky by ste robili pri propagácii svojich služieb? Mám na mysli komplet všetko, čo Vás napadne, od prieskumu trhu ............ až po osobný kontakt.
elize
16.07.05,09:59
Je to pravda s tými dílermi, že sa zanimi nestačia dvere zatvárať, no nieje díler ako díler. Pracujem s firmou, ktorá je založená na MLM marketingu, pravidelne máme šlolenia, či už o produktoch, alebo zamerané na vystupovanie a osobný kontakt. Zatiaľ som sa osobne nestretla s človekom, s ktorým by som si dohodla stretnutie a nemal by v dohodnutú dobu pre mňa čas. Stačí príjemné a slušné vystupovanie a vedieť vysvetliť a podať zákazníkovi čo potrebuje vedieť. Nevnucovať sa, keď ten človek nemá záujem.
Magduš
04.10.05,09:16
Ako propagovať svoje služby? Inzercie už pomaličky nikto nečíta, tie stránky sú už pre mnohých nezaujímavé, rýchlo iba prelistujeme a nevšímame si reklamy v TV, prepíname programy, už nevyhľadávame nové kontakty cez inzertné články. Naša firma má skôr lepšie skúsenosti s udržiavaním osobných kontaktov. Pracujeme v elektroenergetike, takže nič spoločné s dílerstvom (alebo predsa?). Začiatky (1996) ani neboli ťažké, každý každému dôveroval trh bol otvorený stačil dobrý odborník ale v dnešnej dode veľmi ťažko sa hľadajú nové zákazky a tie sa musia udržovať osobnými návštevami, ponukami nových a kvalitnejších služieb vrátane malých prezentov. V dnešnej dobe sa všade rozmáhajú akcie!!! Všade ale všade je prvá otázka - koľko zľavíte z ceny? Podľa mňa to nedospeje k dobrému, takto si svoju prácu nebudeme vážiť, keď nás dotláčajú k tomu aby sa robilo pod cenu. Nuž žiaľ takto to u nás funguje a hlavne v spoločnostiach so zahr. účasťou. Vážme si seba, lebo nás potom nikto nebude vážiť. Asi toľko
Heleč
04.10.05,13:30
Máš pravdu. Ale aj tak musíš žiť a hlavne prežiť. My máme malú firmu, nemusím Ti hovoriť ako držíme všetko v rukách. Nie je ani najmenšej šance mysleť na marketing. Stačí keď musíš aspoň troch dodržiavať všeliaké HOVADINY (viď. ochrana osobných údajov, registra. poriadok, neustále zmeny v zákonoch). Takže hlavu hore možno sa to zlepší
jananina
10.11.05,14:16
Všetko, čo sa popísalo v predchádzajúcich správach, je vlastne marketing. len niekto ho zvláda originálnejšie, ako tí ostatní. Chce to len stanoviť si cieľ a zvoliť dobrú taktiku. Samozrejme, každého trápia zákony, ktoré nám menia účtovníctvo, odvody atď. Podobne je to aj u mňa. Beriem si príklad zo zahraničia, prečo to zvládajú tam?
webguru
10.11.05,21:18
Dam Ti priklad z Australie. Ked tu zaviedli DPH (alebo GST po nasom = Goods and Services Tax) malo to dost velky dopad na malych zivnostnikov pre velky narast v administracii uctovnictva. Dost vela malych firiem bud zatvorilo dvere alebo predalo biznis vacsim firmam, co bolo dobre pre konsolidaciu v niektorych odvetviach. To bolo v roku 2000, teraz je to uz zabehane, ale nevidim zavratny rozdiel medzi tym ako to beha na Slovensku a tu v Australii...

Aby som bol uprimny - aj tu je dost zivnostnikov co uctovnictvo bud nerobia poriadne, alebo nazvladaju z viacerych pricin, alebo nan jednoducho viac-menej kaslu :-)
Mirec82
23.11.05,20:01
Marketing v zásade robí každá firma... len väčšina o tom nevie. To vychádza z definície marketingu. Moderný marketing je o zvyšovaní efektivity, znižovaní nákladov ( POZOR! - nie znižovaní cien ) a pôsobení skôr na iracionálnu stránku zákazníkov.
95% firiem si mýli marketing a reklamu - reklama je iba jeden z nástrojov marketingu - a v poslednom čase stále menej dôležitým. Máte nejaké otázky týkajúce s marketingu? Rád vám pomôžem.
Marianna01
21.04.06,15:15
No, z príspevkov je naozaj jasné, že veľa z nás nevie, čo v skutočnosti marketing je. Školu som skončila už dávno, takže definíciu marketingu si nepamätám, s tým môžu pomôcť mladší poraďáci :). Tiež si nemyslím, či ide o moderný či nemoderný marketing - ten jednoducho je, len sa vyvíja. Marketing je súbor všetkých činností, ktoré robíme, aby sme dosiahli svoj cieľ, čiže zisk. To nie je len propagácia výrobkov, kontakt so zákazníkom, ale aj výroba, ponuka, personalistika... skrátka celého fungovanie podniku. Ako správne uviedol Mirec, cieľom dobrého marketingu by mala byť efektívnou podnikovou politikou získaný čo najvyššie možný zisk.
Veľakrát však zabúdame, že menej je niekedy viac, a tak použijem okrídlenú vetu môjho svokra - u nás každý chce po predaní dvoch kýblikov zmrzliny byť milionárom. Zabúdame, že zákazník sa k nám nevráti, ak si na tovar za účelom skorého a rýchleho zisku nahodíme 100 a viac % rabat, ak sme v službách stále a stále nenásytnejší. Potom sa čudujeme, že si zákazníci pýtajú zľavy. Snáď by sme sa k tomuto nástroju mali správať rezervovanejšie, radšej znížiť cenníkovú cenu a zľavu dať len ojedinelom prípade, kedy sa to naozaj oplatí - napr. pri veľkých objednávkach.
Často sa stretávam s tým, že podnikatelia nevedia základy štatistiky - aj keď by im často na to stačil sedliacky rozum, ani ten nepoužívajú. Nedokážu urobiť ani tie najjednoduchšie finančné analýzy a zaplatiť niekomu ... (hahaha). Takže sa nečudujme, že sa u nás marketing nevyvíja a zostáva tam, kde bol niekedy v druhej polovici 90tych rokov. A čudujeme sa, že zahraničné firmy sú stále o krok pred nami.
A na margo tej Austrálie - všade vládne tak trochu chaos, nikto nemá dokonalý systém, kde všetko funguje. Ide len o to, ako sa s tým vyrovnáme...
teleblbies
08.05.06,13:12
Ja by som na marketing myslela, aj nan myslim, horsie ale je, ze by som skor k sebe potrebovala niekoho, kto sa bude zaoberat vyslovene marketingom. Myslite ze niekoho najdem???
Tym som chcela povedat, ze nie kazdy zvlada marketing, ale kazdy nan mysli. Ide len o to, ake ma moznosti, skusenosti, kolko mu dovoli cas a peniaze.
Marianna01
09.05.06,13:30
Ja by som na marketing myslela, aj nan myslim, horsie ale je, ze by som skor k sebe potrebovala niekoho, kto sa bude zaoberat vyslovene marketingom. Myslite ze niekoho najdem???
Tym som chcela povedat, ze nie kazdy zvlada marketing, ale kazdy nan mysli. Ide len o to, ake ma moznosti, skusenosti, kolko mu dovoli cas a peniaze.

Myslím, že si to vyjadrila presne a trefne. Ten, kto má o zvládnutie celého systému záujem, na to potrebuje čas (a čas sú peniaze :rolleyes: ), alebo si niekoho nájde, kto mu bude v tejto oblasti radiť, ale toho musí zaplatiť...
Davor
23.07.06,20:37
Chcel by som sa spytat ci existuju na Slovensku, firmy zaoberajuce sa planovanim marketingovej strategie pre male a zacinajuce firmy. Mam na mysli firmy/jedincov, ktore ponukaju konzultacne sluzby v oblasti marketingu. Zda sa mi daleko vhodnejsie zaplatit par tisic niekomu za marketingovu strategiu, ktora mi nasledne vynesie kopu zakaziek a zisk, nez sa morit s knizkami a kurzami a tvarit sa ze marketingu rozumiem. Nemoze byt predsa kazdy odbornikom na marketing, software a hardware, dane, psychologiu a este aj tu svoju oblast podnikania...
pasians
30.07.06,11:56
Existujú. Myslím, že nie je na mieste sem písať ich názvy. Stačí sa poobzerať. O tom, že by sa nejaká špecializovala výhradne na SME a živnostníkov som zatiaľ nepočul. To však ale neznamená, že ťa ako takéhoto klienta odmietnu napr. vo veľkej agentúre.

Možno veľkí hráči dajú tvrdo komerčnú cenu a teda pre malú eseročku, ktorá má na marketing tak do milióna alebo ani toľko - je to nepredstaviteľné... Myslím, že z biznisového hľadiska sa každý bude skôr sústediť na väčšieho a bonitnejšieho klienta... hlavne na našom trhu.

Podľa mňa stačí, ak si nájdeš niekoho kto marketing povedzme študoval alebo študuje, dlhší čas podniká a zdravý rozum, normálne sa porozprávať, dať veci na papier, zoškrtať a realizovať. Si predsa u nás v BA, tak to by si nemal mať až taký problém dakoho nájsť.
Bielčo
23.01.07,11:16
je to tu celkom dobrý pokus diskutovať o marketingu. škoda, že sa ho ale mezúčastnil ten, kto to inicioval.
ja tiež pracujem na odd. marketingu v jednej firme. problém je, že tu je zvykom robiť si všetko "doma" a outsourcovať nič, lebo by sme museli zaplatiť niekomu províziu.
napr. ideme spustiť nový web a musím to nejako spropagovať. asi si najmem agentúru, nech mi kampaň pripraví.
Richard
23.01.07,12:26
:-)

Každá malá firma začína tak, že si robí väčšinu procesov "doma". Pokiaľ to nie je firma s nejakým share kapitálom tak to tak funguje aj vonku (prosím žiadne ilúzie).
A netreba to vnímať ako niečo zlé. Keď sa firma postaví "na svoje" tak si určite preráta, či je pre ňu vhodný outsourcing alebo nie. Či už v zmysle finančnom, alebo odbornom...
Čo sa týka webových projektov, to je špecifikum samo o sebe. Nie som si istý, či v "klasických" mediálkach majú skutočných odborníkov na internet. Internetové služby sú postavené na úplne inom marektingu ako klasické produkty.
Navyše sú to väčšinou "jedinečné" služby u ktorých ide vždy o zmes rôznych prístupov čo sa týka samotného marketingu.
Bielčo
24.01.07,08:33
a vieš mi poradiť nejakú "neklasickú" kreatívnu a spolahlivú mediálku, ktorej zveriť takúto kampaň? mediálny priestor - bannery a tak, si viem objednať aj sám, ale samotnú kreatívu by som radšej nechal na odborníkov
j.s
24.01.07,14:40
Vážení prítomní, mediálna agentúra sa nezaoberá kreatívnymi stratégiami, ale nakupom medialneho priestoru. Na to sú špecializované kretívne štúdiá. Existujú ešte fullservisové reklamné agentúry a tie by vedeli spraviť všetko v jednom. Moje rady:
- na tvorbu web zalezitosti v zozname nájdeš mnoho firiem, zalezi kolko chcete investovat a co chcete - prezentacny web, online nakupy... Povies im rozpocet a oni ti pripravia navrhy (tie profesionalne) pred tym nez zacnes nieco robit. Doporucujem - *************
-ak chces kupovat medialny priestor vo vacsich sumach, chod jednoznacne cez medialnu agentu - maju obrovske paky, nakupuju velke mnozstva a preto to dokazu za najnizsie ceny
Bielčo
25.01.07,06:57
ja nechcem si dať postaviť nový web, ten nám vytvárajú v čechách. len by som ho chcel spropagovať, keď ho už budeme spúšťať. t.z. niekoľko dobrých a úderných bannerov na tých najnavštevovanejších stránkach, súťaže, články a pod.....
j.s
25.01.07,19:04
Pre Bielča:
uz som tu niekde pisal v rubrike - marketing pisal, ake boli najnavstevovanejsie stranky za uplynule roky, myslim, ze som ti to posielaj aj ako sukromnu spravu. Ja som sam bol z tych vysledkov prekvapeny, ale je to tak. S tym, bannerom ti podla mna pomoze aj to kreativne studio ****.sk. Su dobri, nic za to nedas. Suhlasim s tebou, aj samostnu stranku treba propagovat. A tiez by som skusil oslovit aj medialku, neviem sice aku sumu je firma ochotna investovat do marketingovej komunikacie. Medialky maju klientov, ktori investuju miliony a riesia umiestnenie ich komunikacie v akychkolvek mediach, case a lokalite. Ale aj ich jednorazova rada ma cenu zlata. Skusil by som ich kontaktovat ohladom jednorazovej konzultacie, prinajhorsom povedia nie. Nemas co stratit. Drzim palce
empty
28.01.07,16:11
Ja by som na marketing myslela, aj nan myslim, horsie ale je, ze by som skor k sebe potrebovala niekoho, kto sa bude zaoberat vyslovene marketingom. Myslite ze niekoho najdem???
Tym som chcela povedat, ze nie kazdy zvlada marketing, ale kazdy nan mysli. Ide len o to, ake ma moznosti, skusenosti, kolko mu dovoli cas a peniaze.

Najst clovek najdes,
1) ale bud mu das 50 - 100 000 plat aby to robil kvalitne,
2) alebo mu das 20 000 a kvalitnejsie si to spravis aj sama laicky po pochopeni par idei marketingu,
3) alebo je este tretia a celkom zaujimava moznost pre teba, najst nejakeho stdenta marketingu (napriklad) ktory ti bude vzhladom na zaujimavost tvojho projektu pomahat za lacne peniaze resp. zadarmo

ja ked budem mat cas rad s tebou popisem o tvojom probleme v tejto oblastia rad ti poradim ale kedze mam casu malo tak hadam len cez sukromne spravy na porade.
empty
28.01.07,16:15
a vieš mi poradiť nejakú "neklasickú" kreatívnu a spolahlivú mediálku, ktorej zveriť takúto kampaň? mediálny priestor - bannery a tak, si viem objednať aj sám, ale samotnú kreatívu by som radšej nechal na odborníkov


Ked chces kreativnych odbornikov kontaktuj tych ktori beru od T-comu desiatky milionov a podari sa im raz rocne jeden TV spot :) takych odbornikov potrebujes? takych odbornikov myslis? :)

Ked ti ide o velky byznis, su aj take firmy ktore ti ukazu najprv vysledky a az potom robia zmluvy o dalsej spolupraci na zaklade odmeny, ale to na slovensku tusim este nikto nerobi :) a kedze je to zo zaciatku o serioznosti a korektnosti oboch stran tak to tu tak skoro nikto robit nebude :)
empty
28.01.07,16:19
Vážení prítomní, mediálna agentúra sa nezaoberá kreatívnymi stratégiami, ale nakupom medialneho priestoru. Na to sú špecializované kretívne štúdiá. Existujú ešte fullservisové reklamné agentúry a tie by vedeli spraviť všetko v jednom. Moje rady:
- na tvorbu web zalezitosti v zozname nájdeš mnoho firiem, zalezi kolko chcete investovat a co chcete - prezentacny web, online nakupy... Povies im rozpocet a oni ti pripravia navrhy (tie profesionalne) pred tym nez zacnes nieco robit. Doporucujem - ************* (http://*************)
-ak chces kupovat medialny priestor vo vacsich sumach, chod jednoznacne cez medialnu agentu - maju obrovske paky, nakupuju velke mnozstva a preto to dokazu za najnizsie ceny

PLNE suhlasim s tvojimi prispevkami, akurat bez tej reklamy na toho ****a by to neislo? alebo ked reklamu tak mu aspon nedavat backlink ale dat to do [code] kde su moderatori??? :)
Bielčo
30.01.07,16:35
Ked chces kreativnych odbornikov kontaktuj tych ktori beru od T-comu desiatky milionov a podari sa im raz rocne jeden TV spot :) takych odbornikov potrebujes? takych odbornikov myslis? :)

Ked ti ide o velky byznis, su aj take firmy ktore ti ukazu najprv vysledky a az potom robia zmluvy o dalsej spolupraci na zaklade odmeny, ale to na slovensku tusim este nikto nerobi :) a kedze je to zo zaciatku o serioznosti a korektnosti oboch stran tak to tu tak skoro nikto robit nebude :)


takých som nemyslel. ja mám na kampaň tak 600tis.
j.s
30.01.07,18:05
Poznam firmu co robila reklamne kampane T-comu a videl som aj hodnotenia ako dopadli. Posilnila sa lojalita znacky, narast trzieb, narast zakaznikov T-comu, takze nie je to celkom tak ako hovoris, Empty. Este aj dnes mozno vidiet reklamy tzv. ,,pracich praskov" - Dobry den, prali ste uz dnes?...
Su to otrasne reklamy, ktore kazdy hned prepne, ale predstav si maju ucinok, lebo hned kazdy vie o aky produkt ide, a tento produkt sa vryva spotrebitelom do hlavy.
Na margo Bielcovej kampane - 600tis. je slusna suma a da sa s nou vselico vymysliet
j.s
30.01.07,18:10
A samozrejme, ze kazda profesionalna kreativna agentura (studio) ti najprv ukaze portfolio, spravi navrhy a potom sa az uzatvaraju zmluvy a to sa na SVK robi uz dost dlho. Neviem si predstavit ze by profesionalne renomovane kreativne studio odflaklo pracu. Nespokojny zakaznik siri negativnu reklamu 5 krat viac ako uspokojeny zakaznik a to si dnes uz kopec firiem uvedomuje aj na SVK.
Bielčo
31.01.07,11:15
ja nemam k dispozicii take vyhodnotenie kampane t-comu ako j.s, ale celkom s ním suhlasim. t.com ale aj napr. orange a t-mobile majú mnohé, hlavne vianočné reklamy dosť vydarené. výnimka tohtoročná na tom svahu, kde stále spievala vondrackova. ale to uz je skôr o pocte nasadení, že to ide už potom ludom na nervy.

j.s vieš mi niekoho odporucit? kedze by sa tu nemala robit reklama tak mi to hod to sukr. sprav. diky.
empty
31.01.07,12:15
takých som nemyslel. ja mám na kampaň tak 600tis.

Bielco za 600 000 sa da spravit alternativnou kampanou (samozrejme legalnou) dosiahnut velmi slusny vysledok a dobra % informovanost obyvatelstva o tvojom produkte, zalezi aj aky to je produkt, ze aka cesta a forma kampane bude najvhodnejsia.

j.s zdravim ta, ja proti reklame T-comu nic nemam, ked rozsiruju internetizaciu zvacsuju pre mna malicky slovensky trh. Ale tu ide o ten pomer cena/vysledok, podari sa im ozaj mozno len kazda 10-ta reklama stoji to t-com rocne nad 10ky 000 000ov rocne a cely marketing t-comu zozerie rocne tipujem nad miliardu :)) tak potom neni o com. mimochodom druhov reklamy je viac, su reklamy ktore uvadzaju novy produkt, co sa velmi casto nedari t-comu, dalsi typ su reklamy ktore maju len ozivit povedomie zakaznika o produkte ako na tie pracie prasky, takze toto porovnavat je dost odveci.
empty
31.01.07,12:17
bielco, orange a t-mobile je o uroven vyssie od T-comu, a to nehovorim o O2 ktora schova vsetkych operatorov podla jej nastupu.

:)) este nepredali jediny telefon a uz maju 25 000 000sk :) +cca pol miliona ludi
j.s
31.01.07,12:48
Nazdar pani. Som aj zvedavy ako to s tymi mobilnymi operatormi dopadne. Sledoval som kampan O2, ktora prebiehala v CR. Zacali komunikovat nejake tie mesiace pred tym, nez to cele spustili, cim dostatocne udrziavali ludi v napäti. U nas robia to iste, a uz len cakam co nasadi Orange a T-mobile ako odvetu. K O2 som sa zahlasil aj ja ale zatial len zo zvedavosti.
Empty celkom dobre odhadol reklamne vydavky T-comu. V roku 2005 to bolo 982 mil.Sk a minuly rok to bolo urcite cez miliardu.
Len pre porovnanie Orange v 2005 minul 1,534 miliardySk a T-mobile 1,981 miliardy Sk.
Za uplynuli rok nemam este vysledky ale predpokladam ze T-mobile sa prehupol cez 2 mld.
Jasne Bielco, ked mi posles sukromnu spravu a trosku mi priblizis co potrebujes skusim pomoct. Jasne ze mi nejde o detaily, len jedna kreativka je lepsia na nieco a ina na nieco ine. Zalezi akymi komunikacnymi kanalmi chces ist - bannery, radio, billboard.
Medialna agentura by ti povedala akym kanalom zasiahnes segment ktory potrebujes a kedy. A poviem, ze za odvysielanie 30 sekundoveho spotu v TV u nasej najuspesnejsej komerc. stanice, tuto cenu dokazu vybavit od 30 - 40 000Sk v zaujimavom vysielacom case. Totizto cena sa urcuje podla peoplemetrov. Zisti sa kolko divakov tvoj spot videlo a podla toho bude cena.
Bielčo
31.01.07,13:20
no do TV by som nešiel. ide o kampaň na nový web s novými službami. eshopom a tak, takže cieľovka sú ľudia používajúcí internet na takmer dennej báze. kampan na TV M... som už robil. máme tam páky a za 30tis som dostal spoty - niečo v primetime niečo nie.bol to 20s spot.
ozvem sa teda cez ss
si z ba?
díky
j.s
31.01.07,17:28
Nie som z BA, ale chodim tam casto pracovne.
Tv, presne ako hovoris nie je ten spravny kanal. Odporucil by som bussiness magaziny, aj tie v elektronickej forme. Nezaskodilo by aj radio, tam je prime time od 10.00-11.00, skusit nieco cez etarget. Ale vlastne ak vasi zakaznici maju byt ludia pouzivajuci internet kazdodenne, netreba ist az do uzkej specializacie. Treba presne urcit cielovu skupinu vratane veku od do. Tu mozno hladat potom aj nejake riesenia. Co maju spolocne ludia ktori kazdodenne pouzivaju internet? No predsa pouzivaju kazdodenne internet!!! (a mozno chodia casto ocnemu lekarovi:)) Ale nevrazil by som vsetko len do internetovej reklamy.
Kazdodenne pouzivaju internet aj ludia, ktori nedoveruju elektronickym platbam, ide o vyssiu vekovu hranicu, ale pouzivaju ho aj ludia, ktory rozmyslaju nad kazdou korunou a ti cez internet urcite nenakupuju. Treba zistit, co su najcastejsie nakupovane vyrobky cez internet. Ak su to povedzme pocitace, nebolo by zle hodit reklamu aj do segmentu pocitaco-maniakov a pod.
Bielčo
01.02.07,07:24
ok, to bolo pár dobrých myšlienok. čo hovoriš na to, spraviť kampaň nie len reklamnými bannermi, ale aj to spestriť súťažami o zaujímavé ceny, alebo aj menej zaujímavé, prípadne výrazné zľavy pri nákupoch či free shipping na trei mesiace......
máš k tomuto nejaké prehľady, čo sa vypláca a čo nie?
j.s
01.02.07,16:07
Presne tak ma vyzerat reklamna kampan. reklama(TV,radio,printy, out of home, internet), podpora predaja,priamy predaj,direct marketing, public relation... - mnoho ludi to vnima ako alternativy a to je chyba. Kazdy z tychto prvkov komunikacneho mixu je osobity a nenahraditelny. Na uspech kampane je potrebne tieto prvky vzajomne skombinovat.
Vecer sem este hodim nieco co by ti mohlo pomoct.
Danila
01.02.07,16:38
Prešla som túto tému s očakávaním, že sa dozviem práve praktické skúsenosti jednotlivých krokov, ktoré dospeli k záveru práve tu opisovanej reklamnej kampane. Ak je marketing metódou realizácie nápadu na trhu, metódou vstupu na trh s minimalizáciou rizika a maximalizáciou zisku, perfektnou konkurečnou schopnosťou prežiť, ak je to súhrn krokov orientovaných na spotrebiteľa s akceptáciou mikro a makroprostredia, výberu segmentu, a hodnotenia ostatných vplyvov, technologických, prírodných, demografických, kultúrnych, politických, kokurečných firiem, zákazníkov...tak, ktoré z týchto aspektov rozhodli o práve tomto spôsobe reklamy. Považovala by som to za prínos v téme. Prípadne uviesť, či to bol výber náhodný bez celkovej anestézy. Ja totiž marketing podniku považujem za čosi podobné imunitnému systému organizmu. Ak je slabý, organizmus kolabuje. Ak nie je žiaden, skolabuje. A nie je mi celkom jasné, prečo práve takýto spôsob reklamy, ak nepoznáme nápad, teritórium, dopyt a ponuku. To je len môj skromný názor. A zvedavosť, aký je postup k takému takmer jednoznačnému záveru za 600.000.-Sk
j.s
01.02.07,18:30
Ano a pravny ukon je prejav vole smerujuci k vzniku, zmene alebo zaniku tych prav a povinnosti, ktore pravne predpisy s takymto pravnym ukonom spajaju.

Nebudeme prepierat Bielcovu kampan dopodrobna a ani ju este moc nepoznam a cast nasej debaty bude prebiehat v sukromnych spravach lebo clovek nikdy nevie. Ponuka,nápad, segment a dokonca aj teritorium je v tomto pripade dost jasna, aspon ja som pochopil co mal kolega na mysli. Samozrejme, ze nemam dost informacii, aby som tu hned vycislil GRP, TRP, Afinity index a neviem co este. Nikto este nespravil jednoznacne zavery a tvrdit co sposobi reklama nedokaze povedat ani ten najvacsi macher spomedzi odbornikov
j.s
01.02.07,18:53
Take podrobne prehlady, kde vidiet co sposobila podpora predaja, reklama, prípadne publicita, nemám. Jednoducho je to takmer nemozne. Napriklad reklamna kampan mala za vysledok nárast tržieb o 15%, zvýšenie trhového podielu o 3%. Lenze mi nikdy nebudeme vediet ci si zákaznik kupil produkt z dovodu zlavy, akcie, rabatu...alebo, ze nanho zaposobil reklamny spot, ktory si vybavil ked produkt uvidel.
Ide skor o udaje na baze statistiky, kolko percent z balika ide do vyskumu trhu, kolko do reklamy, podpory predaja atd. A tiez o udaje, s akym tipom komunikacie vstupit vo faze uvadzania produktu na trh a pocas celeho zivotneho cyklu
Danila
01.02.07,19:42
Jedna vec je štatistika, druhá vec je vzorka, na ktorú sa vzťahuje. A tak žiaľ, sa nemôžeme zapojiť do užšej diskusie, nakoľko nepracujeme s údajmi dostupnými pre výmenu názorov. Napriek tomu je táto téma veľmi podnetná, aj keď v rovine viacmenej internetového marketingu.
j.s
01.02.07,21:51
Som rad, ze do diskusie sa zapaja dalsia osoba, bude veselsie. Za chvilu to tu bude hotovy brainstorming.
Ano suhlasim, nedisponujeme ani jeden s udajmi na vymenu nazorov. Tesim sa ked sa internetovy marketing premeni na marketing internetu, co bude vacsi prinos
Bielčo
02.02.07,06:32
aj ja mám radosť z toho, že sa sem zapojil ďalší, a vyzerá, že skúsený, poraďák. nechcem sa tu ale predbiehať citovaním poučiek. ja tiež hľadám podnety a rady (veď sme na Porade) skúsenejších ľudí. nepovažujem sa v tomto ešte za experta, hoci som tomu pričuchol. presnejšie sa budeme môcť porozprávať asi len cez súkr. správy, keďže to tu nechcem rozmazávať.
j.s. dobre povedal, že všetky aspekty mediamixu sú dôležité, ale roztrúsiť kampaň v hodnote 600tis nie je dobré do všetkých kanálov. stratí na údernosti. nie je to zas až taký balík, aby som mohol podchytiť všetky kanály v dostatočnej miere.
jipi
02.02.07,07:28
j.s.
určite maš pravdu s využitím viacerých foriem komunikacie a podpory predaja, čim viac tým lepšie(z rozumom)

Na internete existujú systémy, kde sa už vopred dá určiť(celkom presne) koľko ti investované peniaze prinesú naspäť..
PPC zatiaľ najefektivnejší spôsob propagácie s akým som sa stretol(a to ich pár poznám). Samozrejme odporučenie od niekoho komu dôverujem, bude v popredí vždy.
j.s
02.02.07,08:35
Nemal som na mysli zrovna investovanie do vsetkoho. Len statistika a skusenosti ukazuju, ze pri novych produktoch, pri ich uvadzani na trh ma vacsi vyznam investovat povezme 70 000 do reklamy a 20 000 do podpory predaja - súťaže, zľavy... a 10 000 do Public relations(aj ked poucky zneju, ze je to neplatena forma propagacie, ale vsetci vieme, ze to tak nie je). V konecnom dosledku to bude mat vacsiu ucinnost ako 100 000 iba do reklamy. To som mal na mysli
Marianna01
03.02.07,12:04
Veľmi zaujímavá diskusia, možno by viacerých z nás zaujímalo, ako sa situácia vyvíja. Nemusíte sa rozpisovať presne o sumách, menách a pod., to si ozaj riešte cez ss, ale mohli by ste nás informovať, ako a k čomu ste dospeli, prečo ste zvolili práve túto cestu.
A ešte o niečo vás chcem poprosiť, ak sa vyjadrujete v odbornej terminológii, skratkách a anglických či iných cudzojazyčných výrazoch, buďte takí dobrí, a vysvetlite nám ich. Ináč sa táto debata zvrhne na niečo, čomu nikto nebude rozumieť, iba vy. Už sme tu raz takýto pokus mali a miesto toho, aby sme sa niečomu priučili, téma bola vymazaná...
Jozef Mihál
03.02.07,12:26
Marianna trafila klinec po hlavičke. Však, jumper?
j.s
03.02.07,19:55
Zdravim vsetkych. Na uvod by som povedal len tolko, ze stale dost hovorime v teoretickej rovine a k nicomu sme este nedospeli. Dufam vsak, ze Vas nesklameme a tato tema bude prinosom pre vsetkych, ked budeme hovorit o konkretnych veciach.
Mne sa zda, ze sme na dobrej ceste.
Spravim resume:Vieme produkt - novy druh webu s moznostou online nakupu. Vieme cielovy segment - ludia nakupujuci cez internet. Nie je nutne robit rozsiahly vyskum trhu ohladom tohto segmentu. Vyskum toho - ktori ludia a akej vekovej kategorie a s akym prijmom najcastejsie nakupuju cez internet je prieskum, ktory agentury vyskumu trhu nerobia na objednavku ale robia ho periodicky a za poplatok posuvaju. Internetova reklama ma podiel na trhu 1,7% co je dost malo.
Chceme tento novy web spropagovat. Ludi nakupujucich cez internet nie je az tak vela, aby sme ich museli oslovovat TV reklamou. Hoci sa to spociatku nezda, TV reklama je jedna z nakladovo najefektivnejsich metod ako oslovit velku skupinu ludi, ale je podla nas zbytocna. Nevieme presne zlozenie nasho cieloveho segmentu, ale vieme ho priblizne urcit. K internetu je pripojenych 27% domácností, ak to vezmeme na jednotlivcov - 38%. Nakupy cez internet robia najcastejsie ludia vo veku 25 - 34 rokov = 17%, druhou skupinou su najmladsi uzivatelia internetu 16-24 rokov. Najviac nakupuju ludia s vysokoskolskym vzdelanim - 25% a zivnostnici - 23%. Najcastejsie komodity nakupovane cez internet: knihy, casopisy, odevy, sportove potreby, dovolenky, elektronika a stavkovanie. Na reklamnom trhu je zauzivany fakt, ktory treba zohladnit v internetovej reklame: ludia pouzivajuci internet su individuality s vlastnym nazorom a nemozno ich opijat rozkom, nadaju si vymyvat mozgy.
Bavili sme sa o tom, ze velku cast rozpoctu by sme nasmerovali do internetovej reklamy - bannery... a ze je dobre vo faze vstupu noveho produktu na trh podporit to sutazami, zlavami a pod. Najnavstevovanejsie servery su zoznam, atlas, azet, sme, bleskovky a centrum. V reklamnej kampani je zamer jasny: nechceme oslovit co najviac ludi, ale chceme oslovit nami vybrany segment a to co mozno najviac krat.
K tomu sluzia tie ukazovatele, ktorych skratky niekedy nic moc nehovoria:
CPT - cost per thousand - náklady na oslovenie 1000 ludi
CPP - cost per point - náklady na oslovenie 1% cieloveho segmentu
GRP - gross rating point - hruby zasah cielovej skupiny (5 GRPov= 5% zásah násho segmentu
NR - net reach - cisty zasah cielovej skupiny (GRP ocisteny od tych ktory nasu reklamu videli viackrat v roznych komunikacnych kanaloch)
OTH, OTS - oportunity to hear/see - kolkokrat boli clenovia nasho segmentu zasiahnuty reklamou
Affinity index - hovori o vhodnosti vybranej formy vzhladom na nas cielovy segment. Priklad: Ak chceme spropagovat panske kosele a dame reklamu do casopisu Macko Pusik, Affinity index bude 0
Dufam, ze som pomohol
Marianna01
03.02.07,20:12
Wow!
Super, tomu sa hovorí perfektné vysvetlenie a výklad...
Máš moje ocenenie aj bodom.
ďakujem
Budeš pokračovať aj ďalej? Potešilo by ma to...
j.s
03.02.07,20:14
Samozrejme, velmi rad. Ak budem mat dalsie informacie
Bielčo
04.02.07,16:42
super j.s., ja by som len doplnil, keďže som tak trocha vyprovokoval túto debbatu a hladám pomoc pri kampani. Propagujeme nový web. Okrem toho, že potrebujeme zvýšiť počet nákupov online, rád by som dostal viac ľudí na našu stránku vôbec. ked sa tam toiž už raz dostanú, je omnoho jednoduchšie dostať ich k nákupu. to je samozrejme spojené s širokou ponukou doplnkových služieb - napr. lacná dobierka, zľavy a pod.
ked hovorime o banerovej reklame na naj weboch, tak to sú pekné pálky. napr. na homepage zoznamu....
popri webu distribuujeme našim zákazníkom tlačený katalóg - to je kanál, ktorý by som veľmi rád viac využil pri komunikácii nového webu. aby sa ľudia z papierového katalógu "prehupli" na kat. online. tak napr. znížime náklady na výrobu katalógu....

takže podme skúsiť postaviť kampan a dúfam, že to bude prínosom aj pre ostatných..
Marianna01
04.02.07,18:07
Na margo internetovej reklamy viem len jednu vec, teda osobnú skúsenosť. Máme v prevádzke stránku, ktorá vlastne bola založená ako skúšobná stránka, nezaoberá sa predajom ani ničím podobným - ide iba čisto o obrázky a ich bezplatné použitie. Sami sme boli prekvapení, koľko prístupov tá stránka má, zrazu to začalo neuveriteľne stúpať. Aj napriek tomu, že sme napr. 2 roky nepridali ani jeden obrázok (konkrétne - pozadia pre vytváranie web stránok). Mali sme tam aj nejaký ten baner, nie najmenší, ale len prúžok, nepamätám rozmery v pixeloch, umiestnený hore. Zrazu, z ničoho nič, sa ozvala akási firma, že by si na našej stránke chcel umiestniť baner(ík), 1 ks za určitý mesačný poplatok. Čím viac banerov, tým viac peňazí. A zrazu stránka zarába sama na seba, zaplatí sí udžiavacie poplatky... bez toho, aby sme sa nejako extra o to pričinili.
j.s
04.02.07,19:51
Bielco, chcel by si znizit vydavky na katalogy tym sposobom, ze bude online forma katalogu? Ono je to zaujimava myslienka, online katalog je dobra vec. Na druhej strane naklady na papierovy katalog by som redukoval inak (recykl. papier, nepatrne mensi pocet stran,...) nez znizenim poctom vytlackov. Tato papierova forma prispieva ku vytvaraniu corporate image. Napadla ma este jedna vec. Spominal som, ze ludia nakupujuci cez internet maju vlastne nazory, takze bude to chciet vyuzit public relation. Vyhoda je v tom, ze to mnohi nepovazuju za reklamu, ma to vyssiu kredibilitu ako klasicka reklama. Predstavoval by som si to tak, ze nejaky casopis napr. so zameranim na knihy napise clanok, ze je vyhodne nakupovat tovar cez Vas web. Ma to urcite vyssiu doveryhodnost ako spominany banner s nazvom ,, vyhodne nakupy cez nas web" Samozrejme cele to bude zalezat aj na sortimente, ktory budete ponukat
Marianna01
04.02.07,19:58
Bielco, chcel by si znizit vydavky na katalogy tym sposobom, ze bude online forma katalogu? Ono je to zaujimava myslienka, online katalog je dobra vec. Na druhej strane naklady na papierovy katalog by som redukoval inak (recykl. papier, nepatrne mensi pocet stran,...) nez znizenim poctom vytlackov. Tato papierova forma prispieva ku vytvaraniu corporate image. Napadla ma este jedna vec. Spominal som, ze ludia nakupujuci cez internet maju vlastne nazory, takze bude to chciet vyuzit public relation. Vyhoda je v tom, ze to mnohi nepovazuju za reklamu, ma to vyssiu kredibilitu ako klasicka reklama. Predstavoval by som si to tak, ze nejaky casopis napr. so zameranim na knihy napise clanok, ze je vyhodne nakupovat tovar cez Vas web. Ma to urcite vyssiu doveryhodnost ako spominany banner s nazvom ,, vyhodne nakupy cez nas web" Samozrejme cele to bude zalezat aj na sortimente, ktory budete ponukat

A čo podobné články v odborných časopisoch, napr. PC Revue a pod.? Je to predsa vaša cieľová skupina, nie?
j.s
04.02.07,20:01
Urcite ano, chcel som napisat ten spomenuty nazov casopisu, ale uz mam na konte nejake prehresky ohladom sirenia reklamy
Bielčo
05.02.07,11:32
Na margo internetovej reklamy viem len jednu vec, teda osobnú skúsenosť. Máme v prevádzke stránku, ktorá vlastne bola založená ako skúšobná stránka, nezaoberá sa predajom ani ničím podobným - ide iba čisto o obrázky a ich bezplatné použitie. Sami sme boli prekvapení, koľko prístupov tá stránka má, zrazu to začalo neuveriteľne stúpať. Aj napriek tomu, že sme napr. 2 roky nepridali ani jeden obrázok (konkrétne - pozadia pre vytváranie web stránok). Mali sme tam aj nejaký ten baner, nie najmenší, ale len prúžok, nepamätám rozmery v pixeloch, umiestnený hore. Zrazu, z ničoho nič, sa ozvala akási firma, že by si na našej stránke chcel umiestniť baner(ík), 1 ks za určitý mesačný poplatok. Čím viac banerov, tým viac peňazí. A zrazu stránka zarába sama na seba, zaplatí sí udžiavacie poplatky... bez toho, aby sme sa nejako extra o to pričinili.


a nemyslíš, že by sa tá návštevnosť, prípadne záujem firiem o reklamu ešte zvýšil, ak by ste stránku trocha podporili?
Bielčo
05.02.07,11:35
j.s., s tým katalógom som to myslel tak: ľudia, kt. dostávajú náš katalóg si budú môcť zvoliť (zaškrtnú príslušné políčko), ktorý komunikačný kanál si zvolia - internet, katalóg, kamennú predajňu..... samozrejme ich nebudem nútiť aby si dali zaviesť net a chodili len cez web.
j.s
05.02.07,14:37
Jasne, ked si zakaznici vyberu co im vyhovuje, potom je to ina vec. Ale aj keby vsetci si priali elektronicky katalog, papierovy by som nezrusil. Hodil by som tam nejake clanky, nech to ma aspon 3-4 strany a napisal: viac sa docitate na nasej stranke...
jipi
05.02.07,21:48
na prilakanie zakaznika, ktory pouziva "svoj rozum a neda sa opit rozkom" sú najefektivnejsie systemy PPC(Pay per click-platenie za klik), platite len ked niekto klikne na vas odkaz, vopred sa da urcit,kolko ludi pride na stranku pri investovani sumy n. odkazy sa zobrazuju len ludom, ktory hladaju to co vy ponukate.
dalsim sposobom SEM(search engine marketing-marketing pre vyhladavace) je vytvaranie vysokeho Page Ranku(odkazy na nasu stranku) zohladnuju to vyhladavace a zoraduju stranky podla jeho vysky
j.s
06.02.07,14:14
Ano, o tomto som uz pocul a dokonca na porade aj cital. Bielco, skus si precitat prispevky v teme - marketing - aku reklamu na nete. Niektore prispevky by to mohli pomoct
Bielčo
07.02.07,06:43
díky chalani, niečo pouvažujem. len s tým spôsobom platby je to otázne či PPC alebo CPT. jeden hovorí tak, druhý tak.

btw., hľadám šikovného človeka, ktorý má dobré technické internetové znalosti a ovláda najnovšie trendy na internete v oblasti marketingu. človek, ktorý je zanietený pre vec, vie komunikovať s inými portálmi a budovať vzťahy a náväzne na to spoluprácu. plat a ponúkame celkom slušný. ak niekto má záujem nech sa prihlási, najlepšie bude asi cez ss.
jipi
07.02.07,07:51
to je jednoznacne.
pri PPC platis iba za cloveka, ktory sa nejakym sposobom zaujimal(vyhladavac, clanky...) o veci relevantne s tvojim odkazom a nakoniec nan klikol. priemerna cena kliku je 3,- Sk
CPT pri zobrazeni baneru sa pohybuje 400-1 000,-Sk
porovnanie: za 700,-Sk pri CPT si zaplatis 1000 ludí, ktori uvidia tvoj baner(aj jozka, ktory hladal sane a nie auto, aj marienku, ktora ma na stranke svoju mailovu adresu....)
na druhej strane pri dobre spravenej PPC kampani mas za 700,-Sk 233 ludi, ktory prisli na tvoju stranku (uz pred kliknutim na tvoj odkaz sa zaujimali o to co ponukas)
dalsou vyhodou je ze sa da urcit aj zisk z investovanych penazi(samozrejme az po par dnoch bezania kampane). nakupuje od 0,5 do 10% navstevnikov stranky
existuju aj vyskumy, ktore poukzuju na vysoku efektivitu PPC, ak to bude niekoho zaujimat pozriem link.
j.s
07.02.07,09:17
Ja som tiez pre tentokrat v prospech PPC. Na tych ludi sa ti popytam a poslem ti ss
Richard
07.02.07,09:43
PPC je veľmi zaujímavý spôsob prilákania zákazníkov, ale nevytvára značku
naproti tomu
CPT vytvára značku čo býva zanedbávaným faktorom v internetovej reklame. Možno stojí viac na cenu jedného kliku, ale z dlohodobého hľadiska je významnejšia.

Takže najlepšia je kombinácia.

Z osobných skúseností, uvádzané ceny 400-1000 Sk nie sú reálne obchodované, takže odporúčam osloviť a dať ponuku stránkam - dostanete sa na zlomok tej ceny...
j.s
07.02.07,09:48
Tak toto uz je len okrajovo moja salka kavy. Len piste, piste,... nech sa nieco nove dozviem
jipi
07.02.07,11:11
400-1000,- samozrejme zalezi na servere, teraz pracujem z firmamy v tejto cenovej rovine.

keby som bol marketerom v Nokii, ktora sa chce stat najdrahsou znackou svet, nad PPC by som ani nerozmysal.
vyuzil by som media, ktore tvoria hity(radio, televizia) system jednoduchost+opakovanie+opakovanie...=zpamatanie, nieco co zaujme, ma ducha a silne, casto podcenovne PR samozrejme;) .
ked sme pri vytvarani hitov, ma to jedno specifikum:
kazdy z nas si pri otazke typu ake poznate sportove znacky, restavracie... vybavi reflexne 3 veci(ak nie je profesional v odbore). radio a televizia sa dokazu dobrou kampanou celkom lahko dostat do tejto tretice(v radii je tento efekt o vela silnejsi)
dobra reklama by mala byt zaujimava, pochopena a zapamatatelna. to splna len 10% kampani.
nic to nemeni na tom, ze ludia maju cim dalej, tym menej casu na masirovanie mozgov. marketeri novej doby musia byt rafinovanejsi, pracovat z ludmi...
viac o problematike noveho marketingu na http://www.marketing20.cz/cz/index.php/Sou%C4%8Dasn%C3%BD_White_Paper
som rad, ze som nasiel forum, kde sa diskutuje o temach, ktore ma bavia a zivia. " ked si vymenime korunu, kazdy mame stale len jednu. ked si vymenime myslienky(poznatky), mame obaja po dve."
o vplive vedomosti na konkurencie schopnost, hodnotu firmy... by sa dalo zalozit aj nove forum, tolko toho je.
Bielčo
07.02.07,12:25
mne sa tiež tá debata páči. len tak ďalej. naša firma nemá ani tak záujem o brand building, ako o propagáciu ich výrobkov a produktov. na trh prináša cca 180 nových produktov ročne, takže nemôžeme sa mesiac venovať jednému produktu. taktiež potrebujem ľudí dostať na náš web, ktorý budeme mať nový a chcem po a: aby tam strávili čo najviac času a hľadali tam info
po b: aby nakoniec nakúpili.

a mám ešte ďalšie veci, ktoré by som tu rád prediskutoval.
povedal som, že mi nejde o brand building. nie o brand našej firmy, ale potrebujem vybudovať brand jedného projektu, ktorý by mal trvať dlhšie a kde zapájame zákazníkov, tlačíme katalóg vždy po 3 mesiacoch. ako udržať ich povedomie tohto projektu aj mimo platnosti katalógu napr.?
j.s
07.02.07,12:41
Chces vybudovat brand projektu, alebo produktov obsiahnutych v projekte?
Bielčo
07.02.07,14:43
skôr projektu. aby ľudia vedeli, že katalóg, ktorý dostanú do schránky dostanú aj o tri mesiace, že tie výhody dostanú znova a znova a že sa im oplatí chodiť do konkrétnej predajne v meste a nie do inej. produkty v katalógu sa budú meniť. katalóg bude platiť napr. v marci, ale treba niečo urobiť, aby na projekt napr. prometeus, nezabudli počas apríla a mája, lebo ďalši katal. dostanú v júni. napr. v podstate taký loajalny program
Marianna01
07.02.07,17:24
skôr projektu. aby ľudia vedeli, že katalóg, ktorý dostanú do schránky dostanú aj o tri mesiace, že tie výhody dostanú znova a znova a že sa im oplatí chodiť do konkrétnej predajne v meste a nie do inej. produkty v katalógu sa budú meniť. katalóg bude platiť napr. v marci, ale treba niečo urobiť, aby na projekt napr. prometeus, nezabudli počas apríla a mája, lebo ďalši katal. dostanú v júni. napr. v podstate taký loajalny program
A čo systém: ak v apríli donesiete výstrižok /kupón z katalógu na str. č. 24, dostanete zľavu alebo zdarma... Prípadne v apríli prineste so sebou doklad z reg. pokl o nákupe - bude vám z ďalšieho nákupu odpočítaných 5% zo sumy predchádzajúceho nákupu...
j.s
07.02.07,20:43
Neuvazoval si nad niecim podobnym ako je smart karta? Zakaznici budu zbierat body za nákup. Vela bodov = zľavy.
Povedzme, ze katalog bude vychadzat kazde 3 mesiace (predpokladam, ze bude bezplatny), ale na Vasej stranke budu aktualne produkty stale vystavene. Na stranke budu moct vidiet, co za produkty sa pripravuju do dalsieho katalogu. Mozes vyuzit trosku napätia - produkty, ktor mate na webe, sa mozu neskor v katalogu objavit s vyraznou zlavou. (last minute)
A presne ako sme hovorili na zaciatku - suťaže, žrebovania. Vyzera to jednoducho vsak? V jednoduchosti je krasa
Bielčo
07.02.07,21:36
no podobné myšlienky sme uz mali ako je smart karta. rozmyslame nad striebornymi a zlatymi.

spojit to s tym webom nie je zly napad, ale - ako tu uz odznelo, okrem BA a velkych miest je ten pristup na web a jeho bezne pouzivanie stale nizke. este stale, zial, to nemoze byt primarne busines prostredie
j.s
08.02.07,15:39
Percento pripojenia jednotlivcov, rodin je nizke. Pomaly to narasta, ale stale ziadna slava. Ale moznost pripojit sa na 5 min na internet nie je az taky problem. Studenti to robia v skole, dospeli ludia zase v zamestnani ( a dokonca aj napriek zakazom). Ak v tom tvojom projekte bude postacujuce ak sa ludia pripoja denne na 5-10min, je to zrealizovatelne.
Marianna01
08.02.07,15:48
Včera v správach hovorili ohľadom pripojených domácností na net - 38%, čo nie je zanedbateľný trh. Pripojiteľnosť v rámci školy a zamestnania je ešte vyššia - presahuje 40%. Takže si nemyslím, že je to s tým pripojením až také zlé. Čudovali by ste sa, koľko domácností aj na dedinách má net - a využívajú alebo sa snažia sa to naučiť aj dospelí.
j.s
08.02.07,16:02
Suhlasim. Ono prieskumy si davaju vypracovat napr. DSL, Chello... A ak otazka znie - mate doma pripojenie na internet? Odpoved bude zniet nie a potom vysledky povedia, ze internet je zavedeny do 38% domacnosti. Keby sa vsak pytali - mate moznost sa pripojit denne na internet aspon na 10 min? Ver, ze to cislo bude viac ako 60%
Bielčo
08.02.07,20:59
máte pravdu obaja a viem ze sú tu projekty na internetizáciu mimomestskych oblasti. okrem toho, aby sa ho ludia naucili použivať však musia sa aj seba presvedčiť, že nakupovať cez net je tiež výhodné a bezpečné. a to sa nestane len tak, že sa pripoja. to sa musí udiať v ich hlave.
j.s
09.02.07,14:51
A preto bude dobre zamerat sa na ludi do 45r. Samozrejme, ze cest vynimkam. Ale aj tak ludia ktori maju viac ako 45r, aj ked mozu mat IQ hodne MENSA klubu, jednoducho ich uz nenaucis nakupovat cez internet. Ale na co sa treba zamerat potom su ich deti - teenageri. Aj ked teenageri nie su ta skupina, poviem to po lopate - co maju prachy, su vsak skupina ktora vyznamne ovplyvnuje nakupne spravanie rodiny. Teenageri sa stavaju radcami pri kupe zlozitych produktov ako elektronika, dokonca mnohi radia aj rodicom v obliekani a hlavne NAKUPUJU CEZ INTERNET
Bielčo
12.02.07,06:48
ale čo keď máš produkty, ktoré nie sú úplne pre tínedžerov, alebo len okrajovo, niektoré. konkrétne ide o knihy. knihy by síce mali byť aj pre tínedžerov, viem, že to napíšeš, j.s :-), ale čítajú málo. a neviem, či budú presviedčať rodičov, aby si kúpili historický román alebo lovestory.
j.s
12.02.07,11:14
To ano. V tomto pripade mas pravdu.
Ale s tym oblecenim a obuvou to moze byt ako som napisal.
Chcem sa spytat, ci je nejaky rozdiel medzi cenou napr.knihy v obchode a cenou knihy pri nakupe cez vas web. Teeneger, ktory uskutocnuje nakupy cez internet - pri kazdom nakupe sa mu na ,,kartu" pripocitavaju body. V snahe ziskat viac bodov a tym padom aj nejake vacsie vyhody (zlavy...), by uz mohol rodicom argumentovat, ze tu knihu cez Vas web kupi lacnejsie. Ziska na tom rodic, ale aj on (ma dodatocne body na viac). Chce to spravit nejake zaujimave sutaze, zlosovania pre majitelov kart. Nejako to atraktivne odstupnovat (0-49b, 50-99b...). Presne to co si hovoril na zaciatku. Ak sa toto zvladne, moze sa podarit, ze sa bude cez Vas web nakupovat aj ,,chlieb" :))
Bielčo
12.02.07,11:38
kiež by to tak bolo. áno je rozdiel v cene. pár percent, ale chceme to teraz pri spustení nového portálu zvýšiť a nejako zatraktívniť. musím pozisťovať, čo to dokáže z technického hľadiska. dúfam, že za tie prachy všetko, už aj ponožky vyprať :-)