JanD
03.02.09,14:48
Ahojte,
potrebujem surne poradit!!!

Nakolko som dal k 1.2.09 vypoved teda uz nie som zamestnancom, vznikli mi z byvalym zamestnavatelom neake spory!

1/ Zamestnavatel odo mna ziada vratenie (nie doplatenie) pracovneho oblecenia, inak mi nebude vyplatena mzda za mesiac januar!! To oblecenie sa fasovalo cca pred 6 mesiacmi a topanky su uz aj znehodnotene, ciastocne.

2/ Prisiel mi papier od exekutora, ze tam mam nevyplateny dlh v urcitej vyske. Nakolko mi zamestnavatel prestal strhavat danu ciastku este asi rok dozadu, (pri zmene riaditelky), by som sa chcel informovat, ci mozem zamestnavatela (resp.niekoho) zalovat za to, ze teraz ich konanim (teda nestrhavanim) mi vznikla dalsia financna ujma (uroky z omeskania)!

3/ Teda ci na predosle problemy platia neake zakony, alebo to neako ochranuje Obciansky zakonnik, alebo ci teda mam neaku sancu sa s nim dohodnut.

Vopred dakujem

S pozdravom

Janci
Chobot
03.02.09,14:03
Na všetko ti asi neodpoviem, ale ...


Ahojte,
potrebujem surne poradit!!!

Nakolko som dal k 1.2.09 vypoved teda uz nie som zamestnancom, vznikli mi z byvalym zamestnavatelom neake spory!

1/ Zamestnavatel odo mna ziada vratenie (nie doplatenie) pracovneho oblecenia, inak mi nebude vyplatena mzda za mesiac januar!! To oblecenie sa fasovalo cca pred 6 mesiacmi a topanky su uz aj znehodnotene, ciastocne.

Pracovné oblečenie poskytuje zamestnávateľ na výkon práce. Je to majetok firmy a nie osobná vec, aj keď je oblečenie (ochranná pracovná pomôcka) poškodená alebo zničená. Takže ak tie topánky máš, prečo je problém ich vrátiť zamestnávateľovi? Najmä keď sú znehodnotené...


2/ Prisiel mi papier od exekutora, ze tam mam nevyplateny dlh v urcitej vyske. Nakolko mi zamestnavatel prestal strhavat danu ciastku este asi rok dozadu, (pri zmene riaditelky), by som sa chcel informovat, ci mozem zamestnavatela (resp.niekoho) zalovat za to, ze teraz ich konanim (teda nestrhavanim) mi vznikla dalsia financna ujma (uroky z omeskania)!

Strhávanie zrážky zo mzdy si si mohol skontrolovať na výplate aj sám, takže samotný dlh si povinný uhradiť ty. Ale myslím, že za vzniknuté úroky z omeškania sú dodatočnou škodou, ktorá ti vznikla, preto môžeš požadovať škodu uhradiť od zamestnávateľa.



3/ Teda ci na predosle problemy platia neake zakony, alebo to neako ochranuje Obciansky zakonnik, alebo ci teda mam neaku sancu sa s nim dohodnut.

Vopred dakujem

S pozdravom

Janci

Ochranné prac. pomôcky trochu rieši Zákonník práce, ale až tak podrobne tam nie sú tieto veci (že komu patria, kedy ich môže zamestnávateľ žiadať späť) upravené. Na to by si mal každý zamestnávateľ vydať interný predpis.
JanD
03.02.09,14:41
Ok, dakujem
ivuska1212
12.02.09,11:33
Dobrý den, moj manzel zacal pracovat ako SZČO obchodný reprezentant. Nakoľko si musel kúpit pre tuto pracu oblek, kosele, topanky.... chcem sa opytat, ci toto oblecenie si moze zahrnut do vydavkov ako VOZD.
Tweety
12.02.09,11:35
Dobrý den, moj manzel zacal pracovat ako SZČO obchodný reprezentant. Nakoľko si musel kúpit pre tuto pracu oblek, kosele, topanky.... chcem sa opytat, ci toto oblecenie si moze zahrnut do vydavkov ako VOZD.
A doteraz nechodil oblečený?
ivuska1212
12.02.09,11:49
Chodil, ale nie v obleku, ten doteraz nepotreboval.