optimistka
03.02.09,14:52
prosím vás, máte v zmluvách na vedenie účtovníctva zapracované aj ručenie klientovi ?
ak áno, mohli by ste byť konkrétni, za čo ?
v prípade nálezov daňových kontrol, znášate sankciu za dorub dane, ak bola vami zavinená ?
optimistka
03.02.09,15:29
dufam žeto nie je výrobné tajomstvo
Zoltán Kovács
03.02.09,15:41
dufam žeto nie je výrobné tajomstvo

Mám to zakomponované do zmlúv. Dorub dane ale platí klient, ja iba sankcie.
optimistka
03.02.09,15:48
ja to mám tiež tak, daň je klientova, sankciu znášam ja, nerada by som im poskytovala nejaký nadštandard, včera pri podpise zmluvy sa klient nad tým pozastavil, že to je pre neho novinka - v dobrom
Zoltán Kovács
03.02.09,15:51
ja to mám tiež tak, daň je klientova, sankciu znášam ja, nerada by som im poskytovala nejaký nadštandard, včera pri podpise zmluvy sa klient nad tým pozastavil, že to je pre neho novinka - v dobrom

A my účtovníci sa zase môžme zabezpečiť poistením.... :) (čo samozrejme by sme mali premietnuť do ceny našej práce).
optimistka
03.02.09,15:59
poistená som, len dúfam, že keď budem potrebovať z poistky plniť, tak nebude mať poisťovna milion vyhovoriek že plniť nebudú lebo ... zatiaľ s tým skúsenosť nemám, chvalabohu
Kazu
03.02.09,17:48
poistená som, len dúfam, že keď budem potrebovať z poistky plniť, tak nebude mať poisťovna milion vyhovoriek že plniť nebudú lebo ... zatiaľ s tým skúsenosť nemám, chvalabohu

Ale niekto tu už upozorňoval, že poistenie má trvať aj potom ak už prestane robiť pre tie firmy. Keď bude kontrola po platnosti poistky, už má smolu.
Zoltán Kovács
04.02.09,06:30
Ale niekto tu už upozorňoval, že poistenie má trvať aj potom ak už prestane robiť pre tie firmy. Keď bude kontrola po platnosti poistky, už má smolu.

Presne tak. Aby sme mohli žiadať plnenie z poistnej zmluvy, tak samozrejme zmluva musí byť platná v čase daňovej kotroly a prípadnej sakcie. Inak je na nič. ;)

A čo "záručná doba" ? AKo to riešite, keď ukončíte spoluprácu s klientom, na akú dlhú dobu ešte poskytujete záruku správnosti?
Ja som mal prípad, že v jednej firme pri ukončení spolupráce sme písomne dohodli, že do 5 rokov ešte ručím za svoju prácu, teda ak počas tých 5 rokov dôjde kontrola z DÚ a budú nejaké sankcie, tak to znášam ja.
optimistka
04.02.09,07:46
toto už konkrétne v zmluvách ošetrené nemám, ale je to celkom logické, pokiaľ príde kontrola za roky, ktoré som robila ja a urobila chybu tak to ručenie je namieste