damati
03.02.09,15:03
Na očnom vyšetrení synovi zistili zvýšený očný tlak a má aj horšie výsledky očného perimetra. Lekár ho teda poslal na zmeranie hrúbky rohovky a tam zistili, že rohovka je zhrubnutá.
Má s niečím podobným niekto skúsenosti? Vďaka
janulik46
03.02.09,17:02
tiez mavam vysoky ocny tlak, lebo mam hrubu rohovku, bola som na pachymetrii kde mi zmerali hrubku rohovky a mala som na jednom oku 6 a na druhom menej.. takze od tlaku sa odpocita tato hrubka ktoru uda vysetrenie a ak je ten tlak potom v norme tak je vsetko v poriadku. mam 19 rokov.
delonka
04.02.09,07:43
Damati, suhlasim s janulik46,presne tak to funguje., vyjadrila sa očna lekarka k diagnoze syna? vnutročny tlak a perimetria sa robia pri diagnoze glaukom., mali ste v rodine toto ochorenie? ma syn aj inu diagnozu-krátkozrakost... ja sa liečim na glaukom,najviac som sa dozvedela o mojom ochoreni z internetu,rada sa vsak podelim s tebou o moje skusenosti, dufam,ze to vsak nebude treba.,
damati
04.02.09,14:43
Damati, suhlasim s janulik46,presne tak to funguje., vyjadrila sa očna lekarka k diagnoze syna? vnutročny tlak a perimetria sa robia pri diagnoze glaukom., mali ste v rodine toto ochorenie? ma syn aj inu diagnozu-krátkozrakost... ja sa liečim na glaukom,najviac som sa dozvedela o mojom ochoreni z internetu,rada sa vsak podelim s tebou o moje skusenosti, dufam,ze to vsak nebude treba.,
delonka, ďakujem že ste sa ty aj janulik46 ozvali. Očného lekára mám pre syna dobrého. Syn je vysoko krátkozraký, jedno oko je okrem toho aj tupozraké, takže ho v podstate nepoužíva. Má poškodený aj zrakový nerv a samozrejme aj predtým nemal dobrý perimeter. Ale teraz pri poslednej kontrole mal na klasickom perimetri zhoršený nález, pri následnej kontrole mal zvýšený očný tlak a robila sa kontrola počítačovým perimetrom. Lekár nechcel so mnou o tom perimetri hovorit, ale je jasné, že nález z perimetra je zhoršený, lenže ja tým číslam čo napísal do nálezu nerozumiem. Tlak mu premeral a povedal, že je vyšší vraj hraničné hodnoty, no a k zrakovému nervu mi povedal, že jemu sa zdá, že nejaké veľké zmeny tam nenastali. Lekár mi vždy doteraz povedal, že zrakový nerv je taký bledší. Ja som zháňala informácie na webe a našla som tam informácie, že posúdenie zrakového nervu u ľudí s vysokou krátkozrakosťou je veľmi zložité a nedá sa celkom spoľahlivo určiť. Poslal nás ešte na pachymetriu a pri vyšetrení sa zistilo, že má zhrubnutú rohovku.
bublinka2
04.02.09,16:57
Dobrý deň.
Len krátko k očným vyšetreniam vášho syna pri jeho vysokej krátkozrakosti + tupozrakosti jedného oka. Počítačová perimetria je vyšetrenie, ktoré sa v oftalmológii robí bežne u viacerých typoch ochorení /hl. sietnice a zrakového nervu), jedným z nich je aj krátkozrakosť a glaukóm. Zisťuje sa ním rozsah videnia (plocha), ktoré oka dokáže vnímať samostatne pri fixácii pohľadu ne jeden bod. V praxi to znamená asi toto - keď sa pozeráte jedným okom napríklad na pero uložené v strede stola, oko vníma nielen toto pero ale aj napríkla ceruzku vedľa, povrch stola, farbu, okraj stola, atď. atď. Všetko, čo dokáže oko bez pohnutia zachytiť, sa nazýva zorné pole tohoto oka. Pri rôznych očných ochoreniach vznikajú veľmi charakteristické zmeny ( škvrny ) - výpadky v zornom poli, ktoré si pacient môže ale nemusí uvedomovať ( hl. ak pozerá v bežnom živote oboma očami, keď jedno oko vykompenzuje výpadok druhého alebo sa zmeny vyvíjajú pomaličky - mesiace) a pacient si na toto plynule zvyká, bez toho aby tieto zmeny registroval. Tieto charakteristické škvrny ( výpadky) potom očný lekár sleduje, či sa menia, ktorým smerom, akú majú intenzitu, t.z. či v danom mieste pacient len horšie vníma alebo nevidí toto mieto vôbec. Pozor - z jedného či dvoch perimetrov sa nedá jednoznačne povedať, či došlo k zhoršeniu! Kvalitu vyšetrenia môže ovplyvniť viac subjektívnych činiteľov, či je pacient dostatočne sústredený, v akom je rozpoložení, dokonca niekedy aj teplota v miestnosti u niektorých citlivých ľudí môže toto ovplyvniť, výška krvného tlaku atď. Takže pri podozrení na zhoršenie je dobré perimeter v určitých intervaloch zopakovať.
2. meranie očného tlaku
ak si oko predstavíte ako loptu, tá aby mohla fungovať musí mať určitý tvar a tonus / ak je v nej tlak nižší, spľasne, ak je vyšší napína obaly a hrozí prasknutie :-) toto samozrejme u ľudského oka nehrozí/
na základe veľkého množstva meraní v minulosti bol stanovené rozmedzie hodnôt, pri ktorom oko funguje normálne. Z hľadiska glaukómu je v povedomí pacientov zvýšená hodnota očného tlaku. Toto však je len jedna z veličín, ktoré sa pri stanovení diagnózy glaukómu zisťujú. Sú pacienti, ktorí majú hodnoty vyššie a nedochádza k poškodeniu zrakového nervu v oku a sú pacienti, u ktorých sa pravidelne meria hodnota meria v norme a k poškodeniu nervových vláken dochádza.
Pri vyšetrení sa často používajú bezkontaktné tonometre ( fúknutie do oka) - tieto sú nastavené na meranie pri štandardnej hrúbke rohovky v jej centrálnej časti - čo je asi O,5 mm. Ak má pacient rohovku hrubšiu - kladie fúknutiu vačší odpor, oko pôsobí tvrdšie a prístroj udá vyššiu hodnotu očného tlaku. Ak je rohovka tenšia, je oko akože mäkkšie a prístroj merá hodnotu nižšiu.
Preto sa robí pachymetria, pri ktorej sa hrúbka rohovky štandardne meria v jej centre ( približne v mieste stredu zrenice) a potom na základe prepočtov sa k nameranej hodnote priráta alebo odráta adekvátna hodnota očného tlaku.
NIE je pravda, že sa od tlaku odpočíta hrúbka rohovky. Prepočítava sa to inak. :-)
Keďže vy ste sledovaná pre dg. glaukóm, je určitá pravdepodobnosť, že toto ochorenie sa môže vyskytnúť u iných članov rodiny, preto lekár automaticky meral hodnoty očného tlaku aj vášmu synovi.
Aby to nebolo také jednoduché, u pacientov s vysokou krátkozrakosťou existujú aj )dalšie zmeny na oku, ktoré túto diagnostiku sťažujú, pretože môžu ovplyvniť hodnoty a lokálny nález na oku.
Ale to je už iné rozprávanie. Pozdravujem Vás.
janulik46
04.02.09,18:44
no ano moze byt ze sa to prepocitava inak, nevedela som tak narychlo ako to presne je ale viem ze sa to nejako odpocitava..aspon tak mi to ukazovala doktorka. tiez ma chce poslat na nejake vysetrenie, lebo mam jedno oko tupozrake, tak ze ci sa mi este nebude zhorsovat. tiez som chodila po vysetreniach, lebo mysleli ze mam tiez glaukom, ale nakoniec sa to nechalo tak.. ten posledny prispevok asi hovori za vsetko co k tomu treba.
damati
05.02.09,03:42
Dobrý deň.
Len krátko k očným vyšetreniam vášho syna pri jeho vysokej krátkozrakosti + tupozrakosti jedného oka. Počítačová perimetria je vyšetrenie, ktoré sa v oftalmológii robí bežne u viacerých typoch ochorení /hl. sietnice a zrakového nervu), jedným z nich je aj krátkozrakosť a glaukóm. Zisťuje sa ním rozsah videnia (plocha), ktoré oka dokáže vnímať samostatne pri fixácii pohľadu ne jeden bod. V praxi to znamená asi toto - keď sa pozeráte jedným okom napríklad na pero uložené v strede stola, oko vníma nielen toto pero ale aj napríkla ceruzku vedľa, povrch stola, farbu, okraj stola, atď. atď. Všetko, čo dokáže oko bez pohnutia zachytiť, sa nazýva zorné pole tohoto oka. Pri rôznych očných ochoreniach vznikajú veľmi charakteristické zmeny ( škvrny ) - výpadky v zornom poli, ktoré si pacient môže ale nemusí uvedomovať ( hl. ak pozerá v bežnom živote oboma očami, keď jedno oko vykompenzuje výpadok druhého alebo sa zmeny vyvíjajú pomaličky - mesiace) a pacient si na toto plynule zvyká, bez toho aby tieto zmeny registroval. Tieto charakteristické škvrny ( výpadky) potom očný lekár sleduje, či sa menia, ktorým smerom, akú majú intenzitu, t.z. či v danom mieste pacient len horšie vníma alebo nevidí toto mieto vôbec. Pozor - z jedného či dvoch perimetrov sa nedá jednoznačne povedať, či došlo k zhoršeniu! Kvalitu vyšetrenia môže ovplyvniť viac subjektívnych činiteľov, či je pacient dostatočne sústredený, v akom je rozpoložení, dokonca niekedy aj teplota v miestnosti u niektorých citlivých ľudí môže toto ovplyvniť, výška krvného tlaku atď. Takže pri podozrení na zhoršenie je dobré perimeter v určitých intervaloch zopakovať.
2. meranie očného tlaku
ak si oko predstavíte ako loptu, tá aby mohla fungovať musí mať určitý tvar a tonus / ak je v nej tlak nižší, spľasne, ak je vyšší napína obaly a hrozí prasknutie :-) toto samozrejme u ľudského oka nehrozí/
na základe veľkého množstva meraní v minulosti bol stanovené rozmedzie hodnôt, pri ktorom oko funguje normálne. Z hľadiska glaukómu je v povedomí pacientov zvýšená hodnota očného tlaku. Toto však je len jedna z veličín, ktoré sa pri stanovení diagnózy glaukómu zisťujú. Sú pacienti, ktorí majú hodnoty vyššie a nedochádza k poškodeniu zrakového nervu v oku a sú pacienti, u ktorých sa pravidelne meria hodnota meria v norme a k poškodeniu nervových vláken dochádza.
Pri vyšetrení sa často používajú bezkontaktné tonometre ( fúknutie do oka) - tieto sú nastavené na meranie pri štandardnej hrúbke rohovky v jej centrálnej časti - čo je asi O,5 mm. Ak má pacient rohovku hrubšiu - kladie fúknutiu vačší odpor, oko pôsobí tvrdšie a prístroj udá vyššiu hodnotu očného tlaku. Ak je rohovka tenšia, je oko akože mäkkšie a prístroj merá hodnotu nižšiu.
Preto sa robí pachymetria, pri ktorej sa hrúbka rohovky štandardne meria v jej centre ( približne v mieste stredu zrenice) a potom na základe prepočtov sa k nameranej hodnote priráta alebo odráta adekvátna hodnota očného tlaku.
NIE je pravda, že sa od tlaku odpočíta hrúbka rohovky. Prepočítava sa to inak. :-)
Keďže vy ste sledovaná pre dg. glaukóm, je určitá pravdepodobnosť, že toto ochorenie sa môže vyskytnúť u iných članov rodiny, preto lekár automaticky meral hodnoty očného tlaku aj vášmu synovi.
Aby to nebolo také jednoduché, u pacientov s vysokou krátkozrakosťou existujú aj )dalšie zmeny na oku, ktoré túto diagnostiku sťažujú, pretože môžu ovplyvniť hodnoty a lokálny nález na oku.
Ale to je už iné rozprávanie. Pozdravujem Vás.
neviem komu presne je adresovaný tvoj príspevok, ale ak patrí mne, tak ja neuvádzam, že mám glaukóm. Ja s očami nemám žiadne problémy a v rodine tiež nie. A čo sa týka merania očného tlaku, tak prístrojové meranie tlaku synovi lekár skontroloval ručným meraním, ktoré je presné.
delonka
05.02.09,10:52
damati, áno je to tak, pokiaľ je tvoj syn krátkozraký a má vyšší VOT nevedia lekari s istou určiť či sa jedna o glaukom.,neexistuje prístroj,ktorý by to vedel určiť s istotou, pretože očný nerv je pri vysokej krátkozrakosti a pri glaukome poškodený rovnako.,príznaky sú rovnake
ja mam 5 súrodencov,len jeden z nás okrem mňa nosí okuliare, ale jeho dioptrie sú podstatne nižšie a teraz vekom sa mu to vyrovnáva.,mňa veľmi zaskočila otázka,či niekto v rodine mal
glukom, podľa mňa nikto.,
tvoj syn má jedno očko tupozrake , ja na jedno oko nevidím 40 rokov a to druhé očko začalo štrajkovať až teraz., ja som veľmi povďačna bublinke2 za jej odpoveď, potvrdila mi to, čo ako laik viem.,

damati, ja mám dcéru, má 21 rokov , už teraz sa bojím o ňu, vieš čo dostala do vienka po mne? krátkozrakosť, už má dioptrie 7,5.

nemám skusenosti s tupozrakosťou,ak budeš chcieť niečo viac odo mňa, napiš.
držím palce.,
delonka
05.02.09,11:06
bublinka2,
ďakujem za tvoje slová, potvrdili mi to čo viem z internetu a od lekarov.,schválne to poradie, najviac som sa dozvedela z internetu.,o svojej chorobe., k lekarovi chodím na doporučenie a aj tak som si pripadala ako na bežiacom páse, ako sa mám? táto otázka ani raz zo strany odborného lekára nebola... podotýkam, mám viac než 50 rokov a už len jedno oko... aj to choré... bol mi predložený papier na podpis,že súhlasím s tým ako som liečená, vieš čo som podpísalala? že súhlasím s vybratím toho 40 rokov chorého oka.,!!! nekonzultovali to so mnou, len mi dali podpísať papier., je mi jasné, oči sú párový orgán - ked to bude potrebné, budem musieť súhlasiť., vieš čo mi chýba bublinka2? ľudskosť, ja viem, že za mnou v čakárni je ešte ďalších 15-20 ľúdí, ja však platím zdravotné poistenie celý život tak ako pracujem na 100% - od mojich 18 rokov, nebola som tam s nádchou....
damati
05.02.09,16:03
delonka, ďakujem za rady a podporu, aj keď asi by som chcela počuť niečo lepšie. No ale asi človek nesmie chcieť priveľa a nemá sa sťažovať. Vždy som sa bála ďalšej synovej kontroly u očného lekára, ale teraz sa bojím ešte viac. Môj syn nemá ešte 15 rokov a dioptrie 8
delonka
06.02.09,07:26
damati,ja som pri prvej návšteve očnej lekárky plakala, nemohli ma uspokojiť., dostalo nás tam zistenie učiteľky v prvej triede, že dcéra vidí dobre na tabuľu len z prvej lavice., má krásne, zelenošedé oči, pri každej kontrole / teraz má 21 rokov, ale chodím s ňou/ bojujem o každú polku dioptrie, ktorú je navýšia., moja dcéra sa s tým vyrovnala po svojom, od 15 rokov nosí šošovky, pridalo jej to veľmi na svedomí, je šťastná, krásna, ona nemyslí na budúcnosť, tak ako som si asi aj ja povedala, ked mi oznámili, že okrajové časti oka sú už nefunkčné., mala som vtedy 25 rokov, žiadne problémy, jedno očko už nevidelo, ale akosi som s tým žila., nikto, podotýkam, ani môj manžel, to nevedel, až doteraz, ked som začala mať problémy s tým cca zdravým okom., po 40 rokoch.,

damati, opäť podotýkam, nemám skúsenosti s tupozrakostou, 8 dioptri je už ťažka krátkozrakosť., viem, chceš,aby tvoj syn žil plnohodnotný život, bez akýchkoľvek obmedzení., to už nepôjde, ty si v jeho živote, kto mu musí povedať na čo si má dávať pozor., ale neber mu chvíle, keď je šťastný., mne sa to tiež až tak veľmi nedarí ale snažím sa., minule som počula a videla film s titulom Dnes je zajtra, ja si myslím, že pre nás by to malo byť heslom dňa...
kedykoľvek napíš, aj mne momentálne pomáhajú najviac ľudia,ktorých som nikdy nevidela a nepoznala, všetci máme v sebe reflex, nebrať šťastie svojim najbližším... a nezaťažovať ich svojim trápením, dnešná doba má rada len silných ľudí...
damati
07.02.09,13:04
delonka, dakujem za pekny prispevok. Viem o com pises a tak si budeme vzajomne priat len to najlepsie a dufat, ze horsie uz nebude. Ja sa vzdy utesujem, ze predsa je na svete vela ludi s vacsimi problemami. Pri tych dioptriach si presne ako ja, tiez sledujem kazdu stvrtku dioptrie, ktora naskoci, ale musime byt silne.
milagros208
15.05.09,05:21
Ja som bola tohto týždňa so svojím 9-ročným synom na odbornom očnom vyšetrení pre podozrenie na glaukóm. Poslali nás na HRTII vyšetrenie a perimetriu kvôli vyššiemu VOT, ktoré bolo 18 a 21. Bola som dosť sklamaná z toho vyšetrenia, pretože mi nikto nič nepovedal ani nevysvetlil. Neviem ani aký je ten správny VOT a čo ho môže ovplyvňovať. Povedali mi len, že všetko je v poriadku a o 2 roky máme prísť na kontrolu. Tiež spomenula, že syn má hrubšiu rohovku. Dosť ma to všetko vystrašilo, ale nikto nič nevysvetlil, nepýtal sa. A to som so synom prišla k očnému úplne kvôli inému problému. A to, že mu praskala kožička pod okom a robili sa mu tam chrasty. Bohužiaľ tento problém kvôli ktorému som k lekárovi prišla nikto nerieši, len kývu rukou, že deti si oči šúchajú, a že z toho vyrastie. Zato nám ponáchadzali kopec ďalších vecí. Dostal okuliare do diaľky na jedno oko 1,5 a druhé 0,75 /je to krátkozrakosť?/. Neviete mi niekto bližšie povedať aký vlastne by mal byť ten VOT a ktoré hodnoty sú už hraničné alebo vysoké? V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala,že pri zhrubnutej rohovke môže byť ten VOT vyšší. Ďakujem za objasnenie a reakcie.
delonka
15.05.09,06:35
milagros,čísla na VOT sa pohybujú od 14-16 normal, aj 18 je o.k, záleží to však tiež či má ešte nejaké problémy s očkami., nenapísala si, či sú dioptrie mínus, v tedy je to krátkozrakosť alebo plus, vtedy je to ďalekozrakosť., píšeš,že do diaľky, t.j. mali by to byť mínus.,ak si čítala predchádzajúce príspevky, písala som o tom, že aj mne toho povedali veľmi málo, najviac som sa dozvedela z internetu, vygugluj si, čo ťa zaujíma., vždy je lepšie vedieť dopredu viac ako ostať zaskočený.,
môj názor na okuliare-ak sa synček nesťažuje,že zle vidí, že nedovidí na tabuľu a pod., ja by som mu ich nedávala., stretla som sa už s pomenovaním, že okuliare sú barličky, nútia oči k strnulému pozeraniu len v ich medziach.,skús si nájsť niečo o Batesovej metóde alebo jóga na oči., je dobré mať viac informácii,aby sa človek vedel rozhodnúť.,

držím palce,veľa šťastia
a propo, určite už si to možno skúsila, modrá indulona na tie suché miesta nepomohla?
milagros208
15.05.09,08:05
Ďakujem za odpoveď. Syn dostal okuliare do diaľky +1,5 a +0,75. Nikdy sa na nič nesťažoval ani nemal problémy. Len tie suché miesta a praskanie pokožky pod očami. Dobre mu na to pomáhala calciová masť, ale to len načas. A viem, že by sa nemala používať dlhodobejšie. Okuliare by mal používať vtedy, keď namáha viac oči, teda pri pozeraní na tabuľu, pri písaní, čítaní, počítači, telke. Spomínal však, že s okuliarmi vidí lepšie. Veľmi ich však nepoužíval, ale keďže s nimi vidí lepšie, tak ich aspoň pri tej väčšej námahe bude používať. Tú indulonu vyskúšam. Na internete som tiež toho počítala dosť, ale nedozvedela som sa všetko, čo som chcela vedieť. Možno len neviem hľadať. Ale napríklad ten VOT niekde sa písalo do 20, inde do 21, že je v norme. Pri tej hrubšej rohovke môže byť aj vyšší a nejako sa to prepočítava.
Zita5
15.05.09,08:29
Ďakujem za odpoveď. Syn dostal okuliare do diaľky +1,5 a +0,75. Nikdy sa na nič nesťažoval ani nemal problémy. Len tie suché miesta a praskanie pokožky pod očami. Dobre mu na to pomáhala calciová masť, ale to len načas. A viem, že by sa nemala používať dlhodobejšie. Okuliare by mal používať vtedy, keď namáha viac oči, teda pri pozeraní na tabuľu, pri písaní, čítaní, počítači, telke. Spomínal však, že s okuliarmi vidí lepšie. Veľmi ich však nepoužíval, ale keďže s nimi vidí lepšie, tak ich aspoň pri tej väčšej námahe bude používať. Tú indulonu vyskúšam. Na internete som tiež toho počítala dosť, ale nedozvedela som sa všetko, čo som chcela vedieť. Možno len neviem hľadať. Ale napríklad ten VOT niekde sa písalo do 20, inde do 21, že je v norme. Pri tej hrubšej rohovke môže byť aj vyšší a nejako sa to prepočítava.

VOT 21 je už hraničný , to mi povedala doktorka .

Ja som prišla na VOT 30 , nasadili mi kvapky a klesol dolu 14-18 , ale minule som mala určité zdravotné problémy a už sa mi to odzrkadlilo aj na VOT 21-22 .To by bolo vhodné konzultovať s doktorkou .
milagros208
15.05.09,08:35
No veď, konzultovať s lekárkou sa veľmi nedalo. Ja som sa pýtala a ona veľmi so mnou komunikovať nechcela. Keď som sa pýtala, čo je s tým VOT, keď ho mal minule vyšší, tak mi len odpovedala, že teraz vyšli všetky výsledky dobre. Nič viac. Ani neviem koľko mal teraz VOT. Ani sa ma nikto nespýtala na nejaké okolnosti, ktoré by mohli viesť k vyššiemu očnému tlaku. Aspoň ja si myslím, že tak ako krvný tlak, tak aj očný môžu niektoré okolnosti zvýšiť. Nik sa na to však nespýtal. Nejaký čas predtým mu len tesne minul šíp oko. Neviem či aj to nemohlo niečo ovplyvniť. Alebo napríklad to, že mu bolo do plaču a bol rozrušený?
delonka
15.05.09,09:26
milagros,daj si do vyhľadávača na tejto stránke heslo "dobrý zrak" a do googlu zelený zákal alebo glaukom.,
pluskové okuliare znamenajú,že ich potrebuje najmä na čítanie, pozeranie do blízka., keď sa hrá vonku, alebo športuje, mohol by ich odkladať.,
lekárka by ti mala povedať hodnoty vždy,aby si mala aj ty evidenciu.,
stretla som sa už s tým, že úrazy môžu byč príčinou zvýšeného VOT., nemali ste v rodine glaukom?
v životospráve by mu nemal chýbať AD vitamín, luteín a aj zinok.,
milagros208
15.05.09,12:00
Ďakujem pekne za odozvy. Mám hrozne málo informácii, možno aj preto, že som sa doteraz so žiadnymi očnými chorobami nestretla. Nikto v rodine nemá problémy s očami a už vôbec nie glaukom. Do 50-tky ich nepotrebovali ani starí rodičia. Teraz len na čítanie. Ten vyšší VOT, ktorý mal jeden krát, znamená, že už budeme celý život na pozorovaní? Ako som skôr povedala nikdy nemal žiadne problémy, bolesti hlavy, nikdy sme si nevšimli, že by mal problém so zrakom. Ani teraz. Okuliare nosí málo, ale vraví, že s nimi vidi lepšie. Ja som len chcela, aby sa vyriešil problém s popraskanou kožou pod očami, pretože sa mu to s prestávkami opakuje dosť často. A nakoniec tento problém nikoho nezaujíma.
Zita5
15.05.09,12:23
Ja som bola tohto týždňa so svojím 9-ročným synom na odbornom očnom vyšetrení pre podozrenie na glaukóm. Poslali nás na HRTII vyšetrenie a perimetriu kvôli vyššiemu VOT, ktoré bolo 18 a 21. Bola som dosť sklamaná z toho vyšetrenia, pretože mi nikto nič nepovedal ani nevysvetlil. Neviem ani aký je ten správny VOT a čo ho môže ovplyvňovať. Povedali mi len, že všetko je v poriadku a o 2 roky máme prísť na kontrolu. Tiež spomenula, že syn má hrubšiu rohovku. Dosť ma to všetko vystrašilo, ale nikto nič nevysvetlil, nepýtal sa. A to som so synom prišla k očnému úplne kvôli inému problému. A to, že mu praskala kožička pod okom a robili sa mu tam chrasty. Bohužiaľ tento problém kvôli ktorému som k lekárovi prišla nikto nerieši, len kývu rukou, že deti si oči šúchajú, a že z toho vyrastie. Zato nám ponáchadzali kopec ďalších vecí. Dostal okuliare do diaľky na jedno oko 1,5 a druhé 0,75 /je to krátkozrakosť?/. Neviete mi niekto bližšie povedať aký vlastne by mal byť ten VOT a ktoré hodnoty sú už hraničné alebo vysoké? V predchádzajúcich príspevkoch som sa dočítala,že pri zhrubnutej rohovke môže byť ten VOT vyšší. Ďakujem za objasnenie a reakcie.

Vzhľadom k tomu , že sa jedná o 9 ročné dieťa , by som zdravotný stav dala posúdiť ešte ďalšiemu očnému lekárovi .Nepáči sa mi prístup .


Na margo Tvojho príspevku napíšem len toľko .

V decembri min.roku som bola u očného na klasickej očnej prehliadke . Povedal mi , že mám hraničný VOT 21.
Sme sa posadili a pána doktora sa pýtam . Čo to pre mňa znamená ? On mi jednoducho povedal , že to môže byť glaukóm a z jedného dňa na druhý môžete oslepnúť .
No proste povedal to akoby nič . Tak ma to vystrašilo .
Pýtam sa ho , pán doktor a čo ďalej , alebo čo teraz ? Jeho odpoveď bola ....prídite tak o 6 mesiacov a premeriame to a uvidíme .To malo byť 6/2009 .
Ja som nečakala na 6 mesiacov , zatelefonovala som obvodnej , že či ma môže poslať niektorému z očných lekárov , že na prehliadke mi doktor povedala to a to a jeho jednanie sa mi nepáčilo . Ona súhlasila a dala mi výmenný lístok k očnému , ale v inej ambulancii .
Objednala som sa a tam mi namerali 18-19 VOT .Odtiaľ ma hneď poslali na oddelenie galukómu a pokiaľ prišiel deň "D" , kedy ma objednali na perimeter a iné , som mala VOT 30. Takže teraz chodím do ambulancie glaukómu a každý mesiac chodím na kontrolu .
Na kontrolu chodím tak , že v deň objednania idem 3x na meranie VOT ak sa jej vidí zvýšený a to každú hodinu . Napríkla 7,8,9 hod. A podľa toho si pani doktorka porovnáva výsledky .

Pozerám na to tak , že Váš syn má život pred sebou a má 9 rokov , lenže ja mám už kus života odžitého .....tak sa nedajte odbiť a vyhľadajte ešte jedného očného lekára.
milagros208
18.05.09,05:17
Keď synovi namerali VOT 18 a 21, poslala nás očná do glaukomovej ambulancii, kde mu všetky vyšetrenia vyšli v poriadku. Tu sa mi nepáčil ten prístup, kde mi nikto nič nevysvetlil, len to, že všetko je v medziach normy a na kontrolu máme prísť o 2 roky.
delonka
20.05.09,05:33
Ďakujem pekne za odozvy. Mám hrozne málo informácii, možno aj preto, že som sa doteraz so žiadnymi očnými chorobami nestretla. Nikto v rodine nemá problémy s očami a už vôbec nie glaukom. Do 50-tky ich nepotrebovali ani starí rodičia. Teraz len na čítanie. Ten vyšší VOT, ktorý mal jeden krát, znamená, že už budeme celý život na pozorovaní? Ako som skôr povedala nikdy nemal žiadne problémy, bolesti hlavy, nikdy sme si nevšimli, že by mal problém so zrakom. Ani teraz. Okuliare nosí málo, ale vraví, že s nimi vidi lepšie. Ja som len chcela, aby sa vyriešil problém s popraskanou kožou pod očami, pretože sa mu to s prestávkami opakuje dosť často. A nakoniec tento problém nikoho nezaujíma.
milagros,vždy je lepšie byť pod kontrolou, prevencia je dobrá vec, z nej nemaj strach., súhlasila by som so Zitou,vymeniť očného lekára, správny lekár by ťa mal informovať "podrobne" o všetkom, aký je stav teraz a aj o nepriaznivom vývoji., nemaj obavy z tých preventívnych kontrol,ber to tak, že je dobré, ked ho podchytili., pravdepodobne mu budú vždy merať vnútroočný tlak, ked budeš so synom chodiť na kontrolu očí.,
našla si nejaké info na stránke, čo som ti poslala? pomohlo ti to?
milagros208
21.05.09,08:56
Ďakujem. Našla som kopec informácií, len stále mám pocit, že tie konktrétne čo by ma zaujímali, neviem akosi nájsť. Dočítala som sa, že možno aj u 90% ľudí so zvýšeným VOT nedôjde ku glaukómu. Takisto som sa dočítala, že ľudia so zhrubnoutou rohovkou majú vyšší VOT, ale už som sa nedočítala aká hodnota je u nich ok. U očnej som ešte s výsledkami z glaukomovej ambulancie nebola. Uvidím čo mi povie ona na tie výsledky.
delonka
22.05.09,05:29
Ďakujem. Našla som kopec informácií, len stále mám pocit, že tie konktrétne čo by ma zaujímali, neviem akosi nájsť. Dočítala som sa, že možno aj u 90% ľudí so zvýšeným VOT nedôjde ku glaukómu. Takisto som sa dočítala, že ľudia so zhrubnoutou rohovkou majú vyšší VOT, ale už som sa nedočítala aká hodnota je u nich ok. U očnej som ešte s výsledkami z glaukomovej ambulancie nebola. Uvidím čo mi povie ona na tie výsledky.
milagros určite si sa dočítala,že sa rozlišuje glaukom primárny a sekundárny-primárny je u ľudí, aspoň ja to tak chápem,že majú vyšší VOT a potom sú už pod kontrolou, sekundárny-sú aj iné diagnózy na očiach, napr.krátkozrakosť.,sledovať výšku VOT je dôležité kvoli očnému nervu,ked je dlhodobo vysoky VOT a nelieči sa,poškodzuje očný nerv a to potom jednoducho povedané vedie k slepote., pri zhrubnutej rohovke sa nameraný VOT prepočítava, resp.odpočítajú sa nejaké hodnoty a berie sa do úvahy tá pepočítaná.,ale stále platí, že ok hodnoty sú od 14-16., pri primárnom glaukome sa kvapkami dokáže tlak udržať v norme.,
milagros, aj mňa trápia mnohé otázky, moje kontroly prebiehajú tak, že v čakárni sedím 2-3 hodiny, v ordinácii som cca 5 min., odmerajú tlak,dajú mi lieky a nič viac., vyriešila som to tak,že som si cez internet našla neštátnu lekárku, ktorá má najmodernejšie prístroje na vyšetrovanie glaukomu a chodím aj k nej., samozrejme, tam platím.,
pre tvojho syna sú dôležité pravidelné kontroly, ja verím, že to bude neho o.k.
milagros208
27.05.09,05:11
Ďakujem za povzbudenie. Ešte by som sa chcela spýtať. Dnes som bola odniesť výsledky z glaukómovej ambulancie k očnej lekárke, ale keďže tá nebola, sestrička mi povedala, aby som prišla niekedy v polovici júna aj so synom. Možno nás vraj lekárka pošle na interné oddelenie. V glaukomovej ambulancii nám predsa povedali, že všetko je v poriadku, tak čo má s tým spoločné interné vyšetrenie? Ešte výsledky pachymetrie : PO 589 a ĽO 596 um. Aká je normálna hrúbka rohovky? Ďakujem.
Danka123
27.05.09,05:24
nedávno bola relácia o glaukome na STV 2 a tam lekárka vravela, že hrúbka normálna je 555.
delonka
28.05.09,10:40
Ďakujem za povzbudenie. Ešte by som sa chcela spýtať. Dnes som bola odniesť výsledky z glaukómovej ambulancie k očnej lekárke, ale keďže tá nebola, sestrička mi povedala, aby som prišla niekedy v polovici júna aj so synom. Možno nás vraj lekárka pošle na interné oddelenie. V glaukomovej ambulancii nám predsa povedali, že všetko je v poriadku, tak čo má s tým spoločné interné vyšetrenie? Ešte výsledky pachymetrie : PO 589 a ĽO 596 um. Aká je normálna hrúbka rohovky? Ďakujem.
milagros, neviem presne prečo by vás mali poslať k internému lekárovi., je pravda,že som našla informácie,že pri glaukome sa nejedná len o ochorenie očí ale keďže je to cca cievne ochorenie, kontroluje sa aj stav srdiečka a mozgová činnosť.,to je všetko čo viem., nemaj obavy, sleduj synčeka či ho nebolí hlávka, oči a či nemáva červené oči počas dňa a aj večer.,čo sa týka hodnoty rohovky, tak jej čísla sú potrebné na prepočítanie optimálneho VOT, to je to čo som ti spomínala, ja mám rohovku nad 600, tak pri nameranom VOT trebárs 26 torrov, mi odpočítajú 4 torry., aspoň ja to tak laicky chápem.,
budem rada ak napíšeš čo si sa dozvedela ty, ak pôjdete na to interné vyšetrenie., želám tebe aj synovi všetko dobré.
milagros208
28.05.09,11:47
milagros, neviem presne prečo by vás mali poslať k internému lekárovi., je pravda,že som našla informácie,že pri glaukome sa nejedná len o ochorenie očí ale keďže je to cca cievne ochorenie, kontroluje sa aj stav srdiečka a mozgová činnosť.,to je všetko čo viem., nemaj obavy, sleduj synčeka či ho nebolí hlávka, oči a či nemáva červené oči počas dňa a aj večer.,čo sa týka hodnoty rohovky, tak jej čísla sú potrebné na prepočítanie optimálneho VOT, to je to čo som ti spomínala, ja mám rohovku nad 600, tak pri nameranom VOT trebárs 26 torrov, mi odpočítajú 4 torry., aspoň ja to tak laicky chápem.,
budem rada ak napíšeš čo si sa dozvedela ty, ak pôjdete na to interné vyšetrenie., želám tebe aj synovi všetko dobré.
Veď práve. Ani ja nechápem prečo nás zase chcú niekam posielať, keď do glaukomovej ambulancie nás poslali pre podozrenie na glaukóm, a tam nám povedali, že je všetko v poriadku. Pritom v ambulancii iná očná lekárka bola, ktorá by mohla posúdiť výsledky z glaukomovej ambulancie, ale nie ja mám počkať na tú, ktorá ma tam poslala. Hlavne, že ani jeden z lekárov nevenoval pozornosť tomu, čo má najviac trápi. A to je tá popraskaná koža pod okom a momentálne aj hnis na spodných mihalniciach. On proste žiadne iné problémy nemá. A samozrejme ďakujem za odpoveď.
delonka
31.05.09,06:43
Veď práve. Ani ja nechápem prečo nás zase chcú niekam posielať, keď do glaukomovej ambulancie nás poslali pre podozrenie na glaukóm, a tam nám povedali, že je všetko v poriadku. Pritom v ambulancii iná očná lekárka bola, ktorá by mohla posúdiť výsledky z glaukomovej ambulancie, ale nie ja mám počkať na tú, ktorá ma tam poslala. Hlavne, že ani jeden z lekárov nevenoval pozornosť tomu, čo má najviac trápi. A to je tá popraskaná koža pod okom a momentálne aj hnis na spodných mihalniciach. On proste žiadne iné problémy nemá. A samozrejme ďakujem za odpoveď.
Ten hnis mával už aj predtým? asi skončíte opäť na očnom oddelení, zahnisanie je prejavom zápalu., keď sa nelieči vonkajší zápal očí, prejde do vnútra., nepodceňuj to.,
ešte u tej popraskanej koži ma napadlo či si neskúsila Pangamin, dostať v lekárni, sú to tabletky B-vitamíny ,pripomína to droždie a je to veľmi dobré na kožné problémy., moja dcéra mala dlhodobo kútik na ústach, tiež jej to aj praskalo, nič jej nezaberalo, žiadne mastičky,už sa jej robil červený kruh skoro ako dvojkoruna, potom mi kolegyňa spomenula tento Pangamin, vyskúšali sme a hotový zázrak., pravdepodobne je to všetko otázka nervov.,
držím palce