martinala
14.06.05,11:25
Neviete niekto prosím rýchlo poradiť, koľko má pracovník nárok na voľno, keď daruje krv ?

ďakujem
martina
Luba2
14.06.05,09:33
Pracovné voľno s náhradou mzdy poskytne zamestnávateľ na nevyhnutne potrebný čas. /pozri §§ 137/3a a 138 Zákonníka práce/.

Inak povedané, poskytne voľno na cestu tam, čas strávený tam a cestu do práce. Ak máš v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve upravené niečo priaznivejšie, tak platí to.
Chobot
14.06.05,09:34
Ale áno, podla § 138 poskytne zamestnávatel pracovné volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný cas. Zoznam dôvodov je v § 137, mezi nimi je ods. 3) písm. a darovnaie krvi.

Takze ak ide darovat krv, tak to je na dobu dopravy do zdrav. zariadenia, odberu a dopravy spät do práce a je to platené volno, pokial to v kolektívnej zmluve nie je uvedené inak (napr. ze je volno celý den).
Jana Motyčková
14.06.05,09:35
Pozri §138 ZP - na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy.
Tweety
02.11.05,06:42
Ahojte,

prosím Vás, o vyjadrenie sa k tomu, aká náhrada a či vôbec, patrí zamestnancovi za darovanie krvi. § 136 hovorí o tom, že nepatrí a § 138 zas, že patrí.
;) :o
Kysel
02.11.05,06:56
Jednoznačne podľa mňa pracovné voľno s náhradou mzdy!!!
Chobot
02.11.05,07:02
Je to s náhradou mzdy na nevynutne potrebný cas - t.j. na cestu do zdrav. zariadenia, cas odberu a na cestu naspät.

U nás bol návrh, aby zamestnanci mali na ten den platené volno, ale tento návrh nepresiel. Takéto nieco môze tiez upravit kolektívna zmluva.
Tweety
02.11.05,07:03
[QUOTE=Kysel]Jednoznačne podľa mňa pracovné voľno s náhradou mzdy!!!
Pri platení zamestnancom som doteraz postupovala podľa § 138, ale stále mám také malé pochybností nad §136, ktorý hovorí o tom istom, len úplne inak. :mad: :o
matafe
02.11.05,07:23
Ahojte,

prosím Vás, o vyjadrenie sa k tomu, aká náhrada a či vôbec, patrí zamestnancovi za darovanie krvi. § 136 hovorí o tom, že nepatrí a § 138 zas, že patrí.
;) :o
Podľa mňa zamestnancovi patrí náhrada mzdy, ak ide darovať krv, lebo v §136 je formulka
"Prac. voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, ...., neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak."
No a §138 hovorí o tom, že pri darovaní krvi sa poskytuje prac. voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy. Čiže §138 ustanovuje inak.
Kysel
02.11.05,07:23
To je pravda, §136 hovorí o prac. voľne bez náhrady mzdy, ale §138 o voľne s náhradou mzdy, takže využívam § ktorý je pre zamestnanca výhodnejší a myslím si, že to nemôže nik napadnúť. / Ináč mám vo firme niekoľko darcov a keby im to nebolo preplatené, tak sa stavím, že by som nemala ani jedného. To potrebuje naše úbohé zdravotníctvo, aby im poklesol počet darcov???
Chobot
02.11.05,07:26
[QUOTE=Kysel]Jednoznačne podľa mňa pracovné voľno s náhradou mzdy!!!
Pri platení zamestnancom som doteraz postupovala podľa § 138, ale stále mám také malé pochybností nad §136, ktorý hovorí o tom istom, len úplne inak. :mad: :o
Nech Ta to nemätie, tie § si neodporujú. V 136 je, ze sa poskytne bez náhrady mzdy, pokial tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak....

V § 137 sú potom definované, co je to obcianska povinnost alebo ukon vo vseobecnom záujme.

§ 138 potom priamo urcuje, ze pre tie úkony, ktoré sú tam uvedené (medzi nimi darovanie krvi) parí náhrada mzdy. Práve tento § je ten, na ktorý sa odvoláva § 136, ze ak tento zákon neustanovuje inak. A § 138 ustanovuje inak, ze patrí náhrada mzdy.

Pre ostatné úkony uvedené v § 137, a ktoré nie sú v § 138 sa poskytuje len volno bez náhrady mzdy podla § 136.

Trochu chaoticky napísané ale dúfam, ze som Ta zbavil pochybností.
Tweety
02.11.05,07:28
Ďakujem Vám všetkým za odpovede k mojej, tak trochu polemickej otázke. Prajem príjemný deň ;) ;) :)
Tweety
02.11.05,07:35
Nech Ta to nemätie, tie § si neodporujú. V 136 je, ze sa poskytne bez náhrady mzdy, pokial tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak....
V § 137 sú potom definované, co je to obcianska povinnost alebo ukon vo vseobecnom záujme.
§ 138 potom priamo urcuje, ze pre tie úkony, ktoré sú tam uvedené (medzi nimi darovanie krvi) parí náhrada mzdy. Práve tento § je ten, na ktorý sa odvoláva § 136, ze ak tento zákon neustanovuje inak. A § 138 ustanovuje inak, ze patrí náhrada mzdy.
Pre ostatné úkony uvedené v § 137, a ktoré nie sú v § 138 sa poskytuje len volno bez náhrady mzdy podla § 136.
Trochu chaoticky napísané ale dúfam, ze som Ta zbavil pochybností.
Nie Ty si to napísal chaoticky, ale podarilo sa to naším zákonodarcom. Ako som už v predošlom príspevku napísala, postupovala som podľa § 138, ale červík pochybností vŕtal, no po všetkých odpovediach aj Tvojej, som si to definitívne potvrdila a nedala červíkovi pochybností ďalšiu šancu.
Vďaka, vďaka
;) ;) ;)
pyton
02.11.05,07:47
Tweety, Chobot ti práve pekne vysvetlil, že to nie je v zákone napísané chaoticky :), má to svoju logiku. ;)