madsuzi
03.02.09,19:10
Čafte, poraďte mi prosim. Som šťastne rozvedený a neviem ako skončiť platenie manželského výživného? Zrušením príkazu v banke ,alebo je na to potrebné rozhodnutie súdu. Ešte raz, je to manželské výživné. Ďakujem.
iriska
05.02.09,08:54
Výživné na manželku by malo byť do 3 rokov po rozvode (neviem, či mám aktuálne informácie) a potom zaniká.
gita
05.02.09,09:08
Asi by bolo treba vedieť znenie súdneho rozhodnutia, ktorým bolo výživné určené.
02Michaela
05.02.09,13:36
Výživné na manželku by malo byť do 3 rokov po rozvode (neviem, či mám aktuálne informácie) a potom zaniká.
Opravím Ťa. 5 rokov, podľa nového
iriska
06.02.09,07:43
Dobré vedieť takúto aktualizáciu, keď sa rozvediem :)
madsuzi
06.02.09,18:02
Tak neviem, asi si nerozumieme, zákon o rodine rozlišuje výživné na manželku a výživné na rozvedenú manželku. Mne ide o to prvé. Tých 5 rokov sa vzťahuje na výživné na rozvedenú manželku.
02Michaela
07.02.09,07:51
Tak neviem, asi si nerozumieme, zákon o rodine rozlišuje výživné na manželku a výživné na rozvedenú manželku. Mne ide o to prvé. Tých 5 rokov sa vzťahuje na výživné na rozvedenú manželku.


Tak potom by si si mal prečítať rozhodnutie súdu, lebo po rozvode, ak súd rozhodne o výživnom na rozvedenú manželku platí to do 5 rokov ak súd nerozhodne inak. Ale pokiaľ sa jedná o výživné na manželku (čiže nie ste rozvedený) tak potom podľa môjho názoru, by si mal platiť do vtedy, pokiaľ ste manželia (čiže do rozvodu) a ak sa neplánuješ rozviesť, zdá sa mi to dosť hlúpe, prečo jej potom platíš výživné, trošku nás pletieš. Ak Ti súd neurčil v rozsudku dobu splácania (do kedy) tak asi predpokladal, že niekto z Vás podá návrh na rozvod a rozvodom by sa rozsudok rušil. Ak sa teda nechceš rozviesť a súd Ti neurčil (do kedy) dobu splácania výživného, podaj návrh na príslušný súd o ukončenie platenia výživného na manželku (lebo sa zamestnala, lebo má vyšší príjem ako Ty ..... ja neviem, proste uveď dôvod), lebo sa zmenili pomery.
bobiku
07.02.09,14:02
Čafte, poraďte mi prosim. Som šťastne rozvedený a neviem ako skončiť platenie manželského výživného? Zrušením príkazu v banke ,alebo je na to potrebné rozhodnutie súdu. Ešte raz, je to manželské výživné. Ďakujem.
právoplatným rozhodnutím súdu o rozvedení manželstva vám zaniká vyživovacia povinnosť na manželku a nadeti samozrejme trvá vo výške určenom súdom. Samozreme pokiľ vám súd pri rozvode určil výživné aj na už bývalú manželku, platíte jej výživné do doby pokiaľ sa jej nezmenia životné okolnosti (vydá sa) až po dobu 5 rokov po rozvode. Pokiaľ nebolo určené počas rozvodu, tak si ho manželka môže uplatniť 5 rokov po právoplatnosti rozvodu. Ukončíť platenie súdom určeného výživného sa dá len na základe súdneho rozhodnutia.
madsuzi
08.02.09,05:25
Ďakujem.
Mária27
09.02.09,09:18
Aby bolo jasné, (súhlasím s bobiku okrem poslednej vety, ktorá sa vzťahuje na iný druh výživného) - toto výživné nemusí ukončiť súd rozhodnutím, lebo vyživovacia povinnosť manželky zanikla rozvodom.
Agripina
03.03.09,23:08
Takže, ako je to v mojom prípade, keď nežijem v spoločnej domácnosti s manželom už cca 20 rokov a dostala som sa do ťaživej fin. tiesne. Celé roky mi neplatil alimenty, lebo som sa bála ich vymáhať. Keď som sa raz už k tomu odhodlala, kopal ma celou cestou dolu schodami..bála som sa doteraz aj rozviesť. Deti sú už veľké a tak sa ich aj bojí. No, veď už je aj starší. Aj som sa hanbila. A teraz ma nabádajú, aby som aspoň takouto formou uplatnila ak sa dá, moje výživné. Ide mi len o spravodlivosť a aby tiež precítil nejakú zodpovednosť. Celý život som od neho nechcela nič, ale teraz by som to veľmi potrebovala. Díky
bobiku
04.03.09,06:11
Neviem aké máte staré deti, ale výživné je možné vymáhať pri maloletých spätne len 3 roky dozadu a u plnoletých len odo dňa podania návrhu na zvýšenie. Ked máte študentov, tak si oni musia podať návrh na určenie výšky výživného, pokiaľ vaše deti pracujú, nuž už nemajú nárok na výživné. Vy môžete žiadať súd , aby určil manželovi ako má vám prispievať, nakoľko počas trvania manželstva máte vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ale tak isto by mohol on žiadať od vás, aby ste mu prispievali. Najlepšie riešenie by bolo sa rozvieť, usporiadať majetkové veci a potom žiadať súd o výživné na rozvedenú manželku.
31Jankal
11.09.09,11:24
Dobrý den, ked je to výživné na rozvedenú manželku koľko rokov od rozvodu sa to musí platiť/ona je na materskej/? Aj ked sa zamestná a zmenia sa jej tým životné podmienky aj tak sa to musí platiť alebo kedy sa má prestať? Dakujem
Xanti
11.09.09,11:28
Dobrý den, ked je to výživné na rozvedenú manželku koľko rokov od rozvodu sa to musí platiť/ona je na materskej/? Aj ked sa zamestná a zmenia sa jej tým životné podmienky aj tak sa to musí platiť alebo kedy sa má prestať? Dakujem
Výživné na rozvedeného partnera sa vypláca do 5 rokov od rozvodu, ak sa zmenia životné podmienky expartnera ( tj. zamestná sa ... ) tak treba dať návrh na súd na zrušenie výživného pre ex partnera.

Nemôžete prestať sami platiť. Musí byť rozhodnutie súdu.
31Jankal
14.09.09,04:24
A koľko musí zarábať /tá exmanželka/ aby sa tým zrušilo výživné na exmanželku?
Xanti
14.09.09,08:33
A koľko musí zarábať /tá exmanželka/ aby sa tým zrušilo výživné na exmanželku?
Kamarátke ex platil výživné na manželku počas jej materskej ( rodičovskej ) dovolenky a potom jej to zrušili, lebo sa zamestnala. A zarábala minimálnu mzdu. Takže osobne neviem, koľko musí zarábať.

Ale mám pocit, že ak zarába tak je schopná sa živiť sama a nepotrebuje pomoc expartnera.
http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=348

Príspevok na výživu rozvedeného manžela

Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.