HankaS
03.02.09,19:44
Dobrý večer, prosím o radu ak sa už tento rok niekto stretol s nasledovným:
Jeden pán má trvalý pobyt tu na Slovensku. Pracuje v ČR celý rok na pracovnú zmluvu. V ČR si dáva daňové priznanie z príjmov v ČR a tu na Slovensku si dáva dalšie daňové príznanie . Tento rok mi ukazal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch z ČR, ktoré je iné ako obvykle. V minulých rokoch sa v potvrdení udávalo poistné,ktoré zaplatil na odvody a to sa odpočítalo od jeho hrubej mzdy a bol Základ dane. Tento rok je to inak. V potvrdení je úhrn poistného ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za seba z jeho hrubých miezd.
Je to poistné ktoré platí zamestnávateľ za neho. Táto suma je pripočítaná k jeho hrubej mzde a spolu tvoria Základ dane.
Ale ako teraz tu na Slovensku sa toto dá do daňového priznania keď v potvrdení není vyčíslené poistné, ktoré si tento pán sám zaplatil za seba, ale len poisté ktoré zaplatiť jeho zamestnávateľ. ??? Základ dane sa mu potom strašne zvýši. , či ako na to.?? Vie niekto poradiť??? Ďakujem
Lianka
03.02.09,18:57
Johanka
03.02.09,19:10
Dobrý večer, prosím o radu ak sa už tento rok niekto stretol s nasledovným:
Jeden pán má trvalý pobyt tu na Slovensku. Pracuje v ČR celý rok na pracovnú zmluvu. V ČR si dáva daňové priznanie z príjmov v ČR a tu na Slovensku si dáva dalšie daňové príznanie . Tento rok mi ukazal potvrdenie o zdaniteľných príjmoch z ČR, ktoré je iné ako obvykle. V minulých rokoch sa v potvrdení udávalo poistné,ktoré zaplatil na odvody a to sa odpočítalo od jeho hrubej mzdy a bol Základ dane. Tento rok je to inak. V potvrdení je úhrn poistného ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za seba z jeho hrubých miezd.
Je to poistné ktoré platí zamestnávateľ za neho. Táto suma je pripočítaná k jeho hrubej mzde a spolu tvoria Základ dane.
Ale ako teraz tu na Slovensku sa toto dá do daňového priznania keď v potvrdení není vyčíslené poistné, ktoré si tento pán sám zaplatil za seba, ale len poisté ktoré zaplatiť jeho zamestnávateľ. ??? Základ dane sa mu potom strašne zvýši. , či ako na to.?? Vie niekto poradiť??? Ďakujem
Nechce sa mi písať znova, pozri sa tu, prosím http://www.porada.sk/934636-post22.html
HankaS
03.02.09,19:19
Aj keď robím daňové priznanie na SR podľa DP v ČR a píšem o dani, ktorú si môžem započítať tak musím do DP v SR napísať aj úhrn príjmov /základov dane / v ČR.
A to je že čo tam teraz máme dať. Veď základ dane z ročného zúčtovania alebo daňového priznania v ČR je práve tá superhrubá mzda.????
Johanka
03.02.09,19:42
Ja som v štádiu zisťovania ako to je v ČR. Chce to čas. Na podanie DP v SR je času dosť. Klientom s príjmami zo zahraničia doporučujem podať žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP ;). Dovtedy zistím ako to vlastne je. S ČR máme v zmluve metódu zápočtu dane, takže to nie je jedno, čo tam popíšeme :).
Pisica
03.02.09,19:52
nemame
dzakova
08.03.09,18:20
Ja mam podobny pripad. Pol dna hladam a nic som nenasla.
Mam pana, ktory 1-4/2008 mesiace pracoval v CR a doniesol mi potvdenie o prijme, z ktoreho som "mimo" a neviem ako ho napisat do DP. Mal prerusenu zivnost 1-4 a nasledne zacal podnikat na Slovenku, kde mame prijem z podnikania. Potrebujem to dat dohromady a neviem ako! Zatial nikto nedal odpoved na tuto otazku, kde treba vyplnit DP typ B - zamestnanec v CR a podnikanie na uzemi SR.
Ak sa niekto podujme mi odpovedat vopred dakujem. Bola by som rada, keby som stihla odovzdat nacas DP.
veronikasad
08.03.09,18:28
Ja mam podobny pripad. Pol dna hladam a nic som nenasla.
Mam pana, ktory 1-4/2008 mesiace pracoval v CR a doniesol mi potvdenie o prijme, z ktoreho som "mimo" a neviem ako ho napisat do DP. Mal prerusenu zivnost 1-4 a nasledne zacal podnikat na Slovenku, kde mame prijem z podnikania. Potrebujem to dat dohromady a neviem ako! Zatial nikto nedal odpoved na tuto otazku, kde treba vyplnit DP typ B - zamestnanec v CR a podnikanie na uzemi SR.
Ak sa niekto podujme mi odpovedat vopred dakujem. Bola by som rada, keby som stihla odovzdat nacas DP.
Príjmy zo zamestnania ČR uvádzaš v odd. V., príjmy zo živnosti v SR v odd. VI.
V odd. X. vyplňuješ r.82-87., kde uvedieš príjmy zo zamestnania v ČR.
Pozorne si preštuduj témy o príjmoch z ČR, od roku 2008 je tam zmena /superhrubá mzda, v potvrdení sú zrazené odvody zamestnávatela - nie zamestnanca .../
Doporučujem do 15.3.09 podať žiadosť na DU o predlženie lehoty na podanie DP z titulu príjmov zo záv.činnosti z ČR