dadkapo
03.02.09,19:46
Ahojte poraďáci mám tú nákup DM, ktorý nespĺňa limit ocenenia. Nechceme ho účtovať do DM ale do zásob tak to dám normálne, že 131/321, 132/131 a tak 504/132 a to tak už nechám nič s tým viac netreba robiť? Ďakujem za rady z porady:)
Tweety
03.02.09,18:48
Ahojte poraďáci mám tú nákup DM, ktorý nespĺňa limit ocenenia. Nechceme ho účtovať do DM ale do zásob tak to dám normálne, že 131/321, 132/131 a tak 504/132 a to tak už nechám nič s tým viac netreba robiť? Ďakujem za rady z porady:)
Prečo na obstaranie tovaru a potom do spotreby tovaru? DM, ktorý nesplňa limit na odpisovanie, účtujeme priamo na 501AE
Johanka
03.02.09,19:22
Ahojte poraďáci mám tú nákup DM, ktorý nespĺňa limit ocenenia. Nechceme ho účtovať do DM ale do zásob tak to dám normálne, že 131/321, 132/131 a tak 504/132 a to tak už nechám nič s tým viac netreba robiť? Ďakujem za rady z porady:)
Čo to má spoločné z TOVAROM :confused:?
dadkapo
04.02.09,16:09
Najprv som ho mala na 501 ale mi to tak blbo znelo, že materiál tak som ho dala ako tovar, sedelo mi to viac:) ďakujem pekne za rozumy:) a ešte som čítala, že DM nespĺňajúci limit ocenenia má mať ÚJ v nejakých vnútorných predpisoch. Že od akej sumy dáva do zásob a on akej do DM. Lenže my sme občianske združenie a žiadne takého predpisy nemáme. Tak to dúfam, že ich nemusíme zhotovovať?
Rozalaia
04.02.09,16:44
No nejaku smernicu o vedeni uctovnictva by ste asi mali mat. Ak Vam hrozi audit, celkom urcite ju vypracovat treba. A u toho DM ktory nesplna limit 30tis. je hacik v tom, ze ak UJ vie, ze jeho doba vyuzitia je vacisa ako 1 rok, tak sa moze ROZHODNUT, ci ho chce/nechce mat v DM. A tu by som sa ako uctovnicka rada oprela o smernicu o vedeni uctovnictva, aby sa na mna raz niekto neoboril, ze som to supla na 501 len tak, ze som sa ja rozhodla.
betka
04.02.09,19:36
Poznám dlhodobý hmotný majetok:
- hnuteľný a
- nehnuteľný

Ak ide o hnuteľný, môžem účtovať ako o zásobch.
Ak ide o nehnuteľný, ten rozdeľujem na odpisovaný a neodpisovaný (pozemky).
Odpisovaný nehnuť. majetok (budova, môže byť i v tejto nízkej cene) obstarávam ju cez 042, bez ohľadu na jej cenu, následne odpisujem.

Takže existuje viacero variantov DM, a účtovanie môže byť variabilné.
dadkapo
07.02.09,11:33
Ďakujem všetkým... audit nám určite nehrozí len prekládame rôzne projekty a musíme mať účtovníctvo v poriadku. A ešte jedna otázočka. Smernicu o vedení účtovníctva si urobím len tak sama? A to čo v nej má byť? Neviete ma nejak usmerniť ako to má vyzerať?
Rozalaia
07.02.09,19:51
Je vela "vzorov" ktore sa daju kupit tak napolovicu hotove na CD u Poradcu podnikatela alebo vo Verlag Dashofer. Ak odoberas DUPP, tak oni tu smernicu aj postupne uverejnovali (aj uverejnuju) v jednotlivich cislach cast po casti. Vo Verlag Dashofer sa tusim ta smernica da aj "zapozicat" tj poslu ti DEMO, kde vidis ako to vyzera. Mozno postaci ak si to zapozicias, odkukas a potom si to vytvoris aj sama. A pri troske namahy urcite nieco ako vzor najdes aj tu na porade.
dadkapo
08.02.09,10:42
Ďakujem pekne. Tak idem pozisťovať, že čo a ako. Dúfam, že sa mi to aj podarí vytvoriť:)