kukino7
03.02.09,21:57
Dobrý den.
Snáď som to tu dobre umiestnil... Potreboval by som vediet ako je to teraz s platením PN-ky. Viem že to bolo 10 dní zamestnávatel a potom sociálka. Nezmenilo sa na tom niečo? Kolko percent zo mzdy sa vypláca?
Ďakujem
ivka70
03.02.09,21:01
dni zostali, prve 3 dni 25% vymeriavacieho zakladu /pozor, nie zo mzdy, vym.zaklad sa pocita za predch.rok/ potom 55% VZ.
kukino7
03.02.09,21:10
... sa mi dostalo do uší,že sa niečo malo menit...

a ked som minulý rok robil v inej firme?
ivka70
04.02.09,19:48
kukino7
04.02.09,22:02
dík moc
Iwett
08.07.09,07:12
Dobrý deň, prosím Vás
1.Po skončení PP je možnosť platiť si DP a v prípade PN je vyplatená aj ako nezamestnanému? A z akého VZ sa počíta? Zo zamestnania, alebo z DP?
2.Keď sa poberá podpora, o obdobie PN sa predĺži vyplácanie podpory, alebo sa vypláca aj podpora aj PN, alebo keď sa vypláca podpora, PN sa nevyplácajú?
3.Keď je zamestanec zamestananý na polovičný úväzok, PN mu je vyplácaná z polovice VZ?
4. Môže sa zamestnec ešte dobrovoľne poistiť ? A v prípade PN bude mať nárok na vyplácanie dávok aj ako zamestnanec, aj ako DPO?

Ďakujem vopred.
Andyke
08.07.09,14:49
Dobrý deň, prosím Vás
1.Po skončení PP je možnosť platiť si DP a v prípade PN je vyplatená aj ako nezamestnanému? A z akého VZ sa počíta? Zo zamestnania, alebo z DP?
Z dobrovoľného nemoc. poistenia. Neodporúčam hneď sa prihlásiť na dobrovoľné nemoc. poistenie, lebo
aj keby platila tá osoba odvody z max. vymer. základu, nemocenské v prvých 26 týždňoch poistenia bude vyplácané z min. mzdy.
2.Keď sa poberá podpora, o obdobie PN sa predĺži vyplácanie podpory, alebo sa vypláca aj podpora aj PN, alebo keď sa vypláca podpora, PN sa nevyplácajú?Počas podpory keď ochorie uchádzač tak najprv dostane PN potom podporu , vlastne o celú dobu PN sa mu predľži vyplác. podpory


3.Keď je zamestanec zamestananý na polovičný úväzok, PN mu je vyplácaná z polovice VZ? Nemocenské je vždy vypočítaná z denného vymeriavaceho základu zamestnanca alebo z pravdepodobného VZ zamestnanca


4. Môže sa zamestnec ešte dobrovoľne poistiť ? A v prípade PN bude mať nárok na vyplácanie dávok aj ako zamestnanec, aj ako DPO? Môže sa dobrovoľne poistiť, strop VZ na nemocenské poistenie je od 1.7.2009 1084,55 €.

Ďakujem vopred.

Odpovede červeným.
Iwett
08.07.09,18:02
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. A ešte posledná otázočka, keď je aj PP aj DPO /ale nie 270 dní/ je nárok na dávky aj z PP aj ako DPO? Alebo z DPO iba v prípade, že je viac ako 270 dní?
Andyke
08.07.09,19:33
§ 33 Zák. o soc.poistení
Podmienky nároku na nemocenské
(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť").

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
---

To znamená, že do zákonom stanovených 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola dotyčná osoba poistená ako zamestnanec. Takže bude mať nárok na nemocenské zo zamestnania aj z DNP. Prečítaj ešte §31 zák. o soc.poist., že v akej lehote musí mať uhradené platby poistného z DNP.
brčko
08.07.09,19:57
§ 33 Zák. o soc.poistení
Podmienky nároku na nemocenské
(1) Zamestnanec a povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba majú nárok na nemocenské, ak boli pre chorobu alebo úraz uznaní za dočasne práceneschopných na výkon zárobkovej činnosti alebo im bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) (ďalej len "dočasná pracovná neschopnosť").

(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
---

To znamená, že do zákonom stanovených 270 dní sa započítajú aj dni, kedy bola dotyčná osoba poistená ako zamestnanec. Takže bude mať nárok na nemocenské zo zamestnania aj z DNP. Prečítaj ešte §31 zák. o soc.poist., že v akej lehote musí mať uhradené platby poistného z DNP.

v zákone to síce takto je napísané, ale soc.poistovna má k tomu "svoj výklad". A ku dnom nem.poistenia, z ktorého nie je splnených 270dní podla tohto výkladu možno prirátať aj dni z akéhokolvek UKONčENéHO nem.poistenia v období dvoch rokov pred vznikom PN.
Takže ak sa nechceš súdiť so soc.poistovnou, tak s tým treba rátať.
brčko
08.07.09,20:01
Iwett,
ak je ukončený prac.pomer (nem.poistenie) a trvalo aspon 42dní a neskončilo počas prerušenia nem.poistenia, tak si 42kalend.dní v tzv. ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia. Ak ti vznikne PN, očr v tejto ochrannej lehote, tak "zjednodušene povedané" máš nárok na nemocenské zo soc.poistovne za takých podmienok, akoby vznikla PN/očr v posledný den prac.pomeru/nem.poistenia.
Iwett
09.07.09,05:09
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Pekný deň všetkým:)
Osimka
11.07.09,16:26
Ja by som sa chcela spýtať, keď zamestnanec má PN od 01.06.2009 prvé 3 dni má 25%VZ potom 7 dní 55%VZ a potom mu vypláca sociálka. Na výplatnej páske má ostatné dni ako zaznačené?A ako to bude na výplatnej páske, ak bude PN ešte celý mesiac 7/09,bude tam 0?
veronikasad
11.07.09,19:01
Ja by som sa chcela spýtať, keď zamestnanec má PN od 01.06.2009 prvé 3 dni má 25%VZ potom 7 dní 55%VZ a potom mu vypláca sociálka. Na výplatnej páske má ostatné dni ako zaznačené?A ako to bude na výplatnej páske, ak bude PN ešte celý mesiac 7/09,bude tam 0?
Prvých 10 dní bude mať ako náhradu príjmu, z ktorej sa neplatia odvody do poisťovní, ďalšie dni ako PN - bez mzdy. PN sa vykazuje za kalendárne dni
mzdarka renca
11.07.09,23:19
Ja by som sa chcela spýtať, keď zamestnanec má PN od 01.06.2009 prvé 3 dni má 25%VZ potom 7 dní 55%VZ a potom mu vypláca sociálka. Na výplatnej páske má ostatné dni ako zaznačené?A ako to bude na výplatnej páske, ak bude PN ešte celý mesiac 7/09,bude tam 0?
Doplním Veroniku, že v 07/09 bude mať na výplatnej páske príjem a odvody 0, nakoľko v tomto období nemocenské dávky vypláca SP a zamestnávateľ-mzdárka nahrá do softu, že zamestnanec je na PN (nemocenské dávky vyláca SP) a tým pádom je príjem-hrubá mzda 0, odvody logicky tiež 0 a čistá mzda dtto 0.
slnieckomile
13.07.09,10:49
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť ako mám zaplatiť,alebo do akej mzdovej položky mám dať darcovstvo krvných doštičiek?A ako často žena môže takéto darcovstvo podstúpiť?Všade som sa dočítala len o darovaní krvi a to 4-x do roka muži a maximálne 3-x do roka ženy.Platí to aj pre darovanie krvných doštičiek a plazmy?
Tweety
13.07.09,10:55
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť ako mám zaplatiť,alebo do akej mzdovej položky mám dať darcovstvo krvných doštičiek?A ako často žena môže takéto darcovstvo podstúpiť?Všade som sa dočítala len o darovaní krvi a to 4-x do roka muži a maximálne 3-x do roka ženy.Platí to aj pre darovanie krvných doštičiek a plazmy?
Prekážky z dôvodov všeobecného záujmu
(5) Iný úkon vo všeobecnom záujme je najmä
a) darovanie krvi a aferéza,
b) darovanie ďalších biologických materiálov,
c) výkon funkcie v odborovom orgáne,
d) činnosť člena zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka,
e) účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní,
f) činnosť člena volebných komisií vo voľbách, ktoré vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky a v referende a činnosť člena orgánov na ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta Slovenskej republiky,
g) činnosť člena horskej služby alebo inej organizovanej záchrannej skupiny počas osobnej účasti na záchrannej akcii,
h) činnosť vedúceho tábora pre deti a mládež, jeho zástupcu pre hospodárske veci a zástupcu pre zdravotné veci, oddielového vedúceho, vychovávateľa, inštruktora, prípadne zdravotníka v tábore pre deti a mládež,
i) činnosť člena poradného orgánu vlády Slovenskej republiky,
j) činnosť člena rozkladovej komisie,
k) činnosť sprostredkovateľa alebo rozhodcu pri kolektívnom vyjednávaní,
l) činnosť registrovaného kandidáta pri voľbe do Národnej rady Slovenskej republiky, prezidenta Slovenskej republiky a do orgánov územnej samosprávy.

Takže je to §137 odst.5 ZP.
Tamila
04.08.09,06:56
Zamestnankyňa mala PN od obvodného lekára asi pol roka. Doniesla mi ukončenie PN - schopný práce 25.7. a zároveň mi doniesla novú PN od odborného lekára - začiatok 25. 7. , kde lekár dopísal: pokračovanie PN č. - dopísal číslo predchádzajúcej kladenky. Mám to posudzovať ako novú PN aj s náhradou príjmu alebo pokračovanie prvej PN bez náhrady?
Tweety
04.08.09,07:05
Zamestnankyňa mala PN od obvodného lekára asi pol roka. Doniesla mi ukončenie PN - schopný práce 25.7. a zároveň mi doniesla novú PN od odborného lekára - začiatok 25. 7. , kde lekár dopísal: pokračovanie PN č. - dopísal číslo predchádzajúcej kladenky. Mám to posudzovať ako novú PN aj s náhradou príjmu alebo pokračovanie prvej PN bez náhrady?
Ak napísal pokračovanie, nie je to teda nová DPN,nepočítala by som náhradu príjmu.
Tamila
04.08.09,07:22
Ďakujem Tweety, ja som mala ten istý názor ako ty, ale teraz som volala na sociálku a povedali mi, že v žiadnom prípade to nebudú posudzovať ako pokračovanie tej prvej PN. Náhradu máme vyplatiť. Na čo to tam potom ten doktor písal?
dada 1
27.05.10,11:20
Zamestnanec mal prvý deň nastúpiť do zamestnania ale dal sa na PN, má nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní od zamestnávateľa. Ďakujem
veronikasad
27.05.10,11:48
Zamestnanec mal prvý deň nastúpiť do zamestnania ale dal sa na PN, má nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní od zamestnávateľa. Ďakujem
ano, má max. 10 kal. dní, resp. do doby, kým s ním nezrušite prac. pomer v skúš. dobe
vieraaaa
27.05.10,13:28
Zamestnanec mal prvý deň nastúpiť do zamestnania ale dal sa na PN, má nárok na náhradu príjmu za prvých 10 dní od zamestnávateľa. Ďakujem
A máte s ním podpísanú pracovnú zmluvu, keď nenastúpil do zamestnania?
Tak ako píše vyššie "veronikasad", pokiaľ s ním neukončíte pracovný pomer v skúšobnej dobe. V skúšobnej dobe je možné ukončiť prac. pomer aj počas PN-ky.
Misicka21
14.09.10,07:40
Chcem sa spýtať, nikde som to nenašla.
- Máme dosť veľké problémy zo zamestnancom, organizuje rozbroje vo firme, štrajky, nahovoril všetkých kolegov (robotníkov) aby podali výpoveď,samozrejme podali, ale on jediný nie,ako sme sa len tak čudovali (7 ľudí - živitelia rodín), čistý manipulátor je to, má poslané a prevziate oznámenie o hrubom porušené prac. disciplíny. pred mesiacom sme sa s ním dohodli a súhlasil, že skončíme pracovný pomer a podá žiadosť o skončenie PP, a on o pár dní doniesol kladenku so spätným dátumom.
Dnes dávame výplatu ( v hotovosti ) no a to je problém, ako mu ju máme vyplatiť, pochybujem že príde, pretože nereaguje na hovory, sms a pokiaľ viem máme termín do konca mesiaca podľa ZP, zase bude "na koni" a to je zase problém. Ako mu ju vieme poslať ?? nemáme jeho účet?? chcem aby to bolo tak ako to má byť.
veronikasad
14.09.10,08:08
Chcem sa spýtať, nikde som to nenašla.
- Máme dosť veľké problémy zo zamestnancom, organizuje rozbroje vo firme, štrajky, nahovoril všetkých kolegov (robotníkov) aby podali výpoveď,samozrejme podali, ale on jediný nie,ako sme sa len tak čudovali (7 ľudí - živitelia rodín), čistý manipulátor je to, má poslané a prevziate oznámenie o hrubom porušené prac. disciplíny. pred mesiacom sme sa s ním dohodli a súhlasil, že skončíme pracovný pomer a podá žiadosť o skončenie PP, a on o pár dní doniesol kladenku so spätným dátumom.
Dnes dávame výplatu ( v hotovosti ) no a to je problém, ako mu ju máme vyplatiť, pochybujem že príde, pretože nereaguje na hovory, sms a pokiaľ viem máme termín do konca mesiaca podľa ZP, zase bude "na koni" a to je zase problém. Ako mu ju vieme poslať ?? nemáme jeho účet?? chcem aby to bolo tak ako to má byť.

Predpokladám, že jeho adresu poznáte.

§ 130
Výplata mzdy
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

...
(4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.
vieraaaa
14.09.10,08:22
Chcem sa spýtať, nikde som to nenašla.
..............
Dnes dávame výplatu ( v hotovosti ) no a to je problém, ako mu ju máme vyplatiť, pochybujem že príde, pretože nereaguje na hovory, sms a pokiaľ viem máme termín do konca mesiaca podľa ZP, zase bude "na koni" a to je zase problém. Ako mu ju vieme poslať ?? nemáme jeho účet?? chcem aby to bolo tak ako to má byť.
Voľakedy sa výplaty zasielali aj poštovou poukážkou, keď bol pracovník napr. dlhodobo chorý.
Misicka21
14.09.10,08:36
Dobre, skúsim to tak, keď dnes nepríde pošlem mu ju vo štvrtok poštovou poukážkou.
Kubica
18.09.10,16:28
Dobrý deň!
PN SP vypláca len 55% z VZ-du? A odkedy?
Ďakujem!
drobeceva
18.09.10,16:31
Dobrý deň!
PN SP vypláca len 55% z VZ-du? A odkedy?
Ďakujem!
Pýtaš sa ako zamestnanec?
Od 11. dňa platí PN - SP .
vieraaaa
18.09.10,16:44
Dobrý deň!
PN SP vypláca len 55% z VZ-du? A odkedy?
Ďakujem!
Áno, z 55 % VZ.