lenkage
04.02.09,07:26
prosím Vás, ak náhodou príde inšpektorát práce, na čo konkrétne si mám dať pozor, čo budú kontrolovať???:confused:
balunka
04.02.09,06:51
keď boli u nás vo firme,kontrolovali prac.zmluvy,šlo im hlavne o to,či nemáme ľudí na čierno,obsah prac.zmluvy,či upratovačka má naozaj v prac.zmluve upratovanie,či majster zmeny má v prac.náplni koordináciu práce,...
Lámerová
14.09.09,13:47
k nám sa ohlásil IP na kontrolu pracovnopránych vzťahov, čo všetko bude kontrolovať?
terezamaria
14.09.09,16:30
k nám sa ohlásil IP na kontrolu pracovnopránych vzťahov, čo všetko bude kontrolovať?

Pracovné zmluvy
Dohody o vykonaní práce
Dohody o pracovnej činnosti
Dennú dochádzku do práce
Pracovná náplň kontra Pracovná zmluva
Zaradenie pracovníkov do tried a stupňov
Námatkove -odmeňovanie, pokiaľ máte tabuľkové

To by mohlo byť všetko. Daj si pozor na Dohody o vykonaní práce, aby to nebola opakujúca sa činnosť, ak také máš, radšej ich schovaj. Daj ku kontrole tie, ktoré sú správne.
Paula
14.09.09,16:38
To by mohlo byť všetko. Daj si pozor na Dohody o vykonaní práce, aby to nebola opakujúca sa činnosť, ak také máš, radšej ich schovaj. Daj ku kontrole tie, ktoré sú správne.

:confused: Tomuto nie celkom roumiem. Resp. vôbec nechápem.
terezamaria
14.09.09,16:47
:confused: Tomuto nie celkom roumiem. Resp. vôbec nechápem.

Častokrát sa spraví Dohoda o vykonaní práce na činnosť, ktorá sa opakuje, napr. upratovanie, varenie, roznášanie pošty a pod.

Má byť uzatvorená Dohoda o pracovnej činnosti, ale je vypracovaná Dohoda o vykonaní práce, čo je v týchto prípadoch, ktoré som uviedla chybné. Veľmi často to kontrolujú.
Paula
14.09.09,16:53
Uhm. nerozumela som tomu schovávaniu:)
Tweety
14.09.09,16:53
Častokrát sa spraví Dohoda o vykonaní práce na činnosť, ktorá sa opakuje, napr. upratovanie, varenie, roznášanie pošty a pod.

Má byť uzatvorená Dohoda o pracovnej činnosti, ale je vypracovaná Dohoda o vykonaní práce, čo je v týchto prípadoch, ktoré som uviedla chybné. Veľmi často to kontrolujú.
Toto si zaslúži bodík, ale Paule sa určite nepozdávalo to, že tie prípadné zlé dohody má schovať, priznám sa aj bez mučenia, že tiež tomu nerozumiem. Ako schovať, kde schovať? Ak ich budú kontrolovať, tak si to neviem predstaviť, pretože oni musia byť označené číslom v poradí.
§ 224 ZP

(1) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 sú zamestnanci povinní najmä
a) vykonávať práce zodpovedne a riadne a dodržiavať podmienky dohodnuté v dohode,
b) vykonávať práce osobne,
c) dodržiavať právne predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, dodržiavať ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu nimi vykonávanú, najmä predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, s ktorými boli riadne oboznámení,
d) riadne hospodáriť so zverenými prostriedkami a strážiť a ochraňovať majetok zamestnávateľa pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím.

(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov a dohody o pracovnej činnosti.
terezamaria
14.09.09,16:59
Toto si zaslúži bodík, ale Paule sa určite nepozdávalo to, že tie prípadné zlé dohody má schovať, priznám sa aj bez mučenia, že tiež tomu nerozumiem. Ako schovať, kde schovať? Ak ich budú kontrolovať, tak si to neviem predstaviť, pretože oni musia byť označené číslom v poradí.
Mne na kontrole povedali, vytlačte nám dohodárov, ktorí pracujú na Dohodu o vykonaní práce. Dostali to. Následne si vypýtali dvoch na preverenie, nepovedali mená. Ak to tak bude aj u nej, tak je lepšie ukázať to, čo si myslí, že je na 100 % správne.

To isté nasledovalo u Dohôd o pracovnej činnosti, taktiež najprv zoznam, potom dvoch na preverenie.

Vždy si Majka dávajú väčšie bacha na Dohody o vykonaní práce, lebo veľmi často sa používajú namiesto Dohôd o pracovnej činnosti.
Paula
14.09.09,17:03
Mne na kontrole povedali, vytlačte nám dohodárov, ktorí pracujú na Dohodu o vykonaní práce. Dostali to. Následne si vypýtali dvoch na preverenie, nepovedali mená. Ak to tak bude aj u nej, tak je lepšie ukázať to, čo si myslí, že je na 100 % správne.

To isté nasledovalo u Dohôd o pracovnej činnosti, taktiež najprv zoznam, potom dvoch na preverenie.

Vždy si Majka dávajú väčšie bacha na Dohody o vykonaní práce, lebo veľmi často sa používajú namiesto Dohôd o pracovnej činnosti.


Nemôžem si pomôcť, ale stále sa mi to nepozdáva. Lepšie je ukázať to, čo si myslí, že.....Akoby sme mali mať i tak i tak a zo šanónu vybrať len tak - čo sa nám hodí.
erzet
14.09.09,17:09
Všetko pred týmto je pravda, iba sucho budem citovať úvod zákona.

Zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce a o zmene a doplnení zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 2
Rozsah inšpekcie práce

Inšpekcia práce je
a) dozor nad dodržiavaním
1. pracovnoprávnych predpisov, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy, najmä ich vznik, zmenu a skončenie, mzdové podmienky a pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých, domáckych zamestnancov, osôb so zdravotným postihnutím a osôb, ktoré nedovŕšili 15 rokov veku,
2. právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci vrátane predpisov upravujúcich faktory pracovného prostredia,
3. právnych predpisov, ktoré upravujú zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania,
4. záväzkov, ktoré vyplývajú z kolektívnych zmlúv,
b) vyvodzovanie zodpovednosti za porušovanie predpisov uvedených v písmene a) a za porušovanie záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv,
c) poskytovanie bezplatného poradenstva zamestnávateľom, fyzickým osobám, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi, a zamestnancom v rozsahu základných odborných informácií a rád o spôsoboch, ako najúčinnejšie dodržiavať predpisy ustanovené v písmene a).
terezamaria
14.09.09,17:23
Nemôžem si pomôcť, ale stále sa mi to nepozdáva. Lepšie je ukázať to, čo si myslí, že.....Akoby sme mali mať i tak i tak a zo šanónu vybrať len tak - čo sa nám hodí.

Paulinka keď sa dá, tak sa ukáže len dobré, keď sa nedá, tak sa ukáže všetko.
To síce nebol môj prípad, ja som mala dohodárov len lekárov a bolo všetko O.K., ale kým prišli ku mne, tak boli v závode na šitie topánok, no a tam boli chyby. Sama inšpektorka, keď skončila u nich previerku im povedala, čo ste nám neukázali len to, čo ste mali dobré.
mimotemyAle oni asi ani nevedeli čo je dobré a čo zlé. Mali dokonale popletený výklad jednej i druhej dohody.
mirčiak
09.11.09,10:20
Dobrý deň, neviem či som správne zaradila tému, ale chcem sa spýtať čo robiť v prípade, keď v septembri bol ukončený pracovný pomer so zamestnancom pričom výplata sa robila za september v októbri ale neboli mu vyplatené všetky náležitosti. Ide o dovolenku a možno niektoré sviatky. Ako to spraviť cez papiere dodatočne keďže už u nás nepracuje. Zamesntanec to dal na IP a žiada doplatiť. Ak sa niekto s takýmto niečím už stretol, budem rada keď pomôže. Ďakujem