katarina77
04.02.09,07:50
Dobrý deň, nemám znalosti zo Zákonníka práce, tak chcem položiť otázku: môj manžel pracuje viac ako päť rokov ako civilný zamestnanec Ministerstva obrany. Teraz mu povedali, že bude mať výpoveď k 30.6.09. Takže od 1.7.09 by mal byť doma ako nezamestnaný.Pravdepodobne z dôvodu nadbytočnosti, z organizačných dôvodov, alebo zrušenia pracovného miesta.S akou formou výpovede by mal súhlasiť, aby to bolo pre neho najvýhodnejšie (výpovedná lehota, preplatenie dovolenky, odstupné). Nevie aký typ výpovede alebo dohody mu môže byť ponúknutý.Ďakujem.
Tweety
04.02.09,07:21
Dobrý deň, nemám znalosti zo Zákonníka práce, tak chcem položiť otázku: môj manžel pracuje viac ako päť rokov ako civilný zamestnanec Ministerstva obrany. Teraz mu povedali, že bude mať výpoveď k 30.6.09. Takže od 1.7.09 by mal byť doma ako nezamestnaný.Pravdepodobne z dôvodu nadbytočnosti, z organizačných dôvodov, alebo zrušenia pracovného miesta.S akou formou výpovede by mal súhlasiť, aby to bolo pre neho najvýhodnejšie (výpovedná lehota, preplatenie dovolenky, odstupné). Nevie aký typ výpovede alebo dohody mu môže byť ponúknutý.Ďakujem.
Výpoveď je jednostranný akt, to znamená, že nie je k nej potrebný súhlas. Ak to bude z organiz.dôvodov podľa § 63 odst 1. písm. b., nárok na odstupné mu vznikne, VD je 3 mesačná, preplatenú dovolenku mať bude.- Všetko záleží od zamestnávateľa a popríp. od dohody so zamestnancom.
katarina77
04.02.09,07:25
Ďakujem za odpoveď, samozrejme že on byť prepustený nechce, ale nemá na výber. Ale nejakú výpoveď predsa podpísať musí, nie?Alebo musí akceptovať to čo mu ponúknu? Možno budú ponúkať nejakú dohodu a o to mne ide.
Tweety
04.02.09,07:28
Ďakujem za odpoveď, samozrejme že on byť prepustený nechce, ale nemá na výber. Ale nejakú výpoveď predsa podpísať musí, nie?Alebo musí akceptovať to čo mu ponúknu? Možno budú ponúkať nejakú dohodu a o to mne ide.
Ak mu dajú výpoveď, musia mu ju dať písomne, teraz je predčasne o niečom polemizovať, keď nevieme,čo a ako to bude.
katarina77
04.02.09,08:30
O.K. ja sa vlasnte chcem len uistiť, či dobre rozumiem tomuto: hypoteticky: dostane výpoveď k 31.3.09-par.63 výpovedná lehota mu bude plynúť od 1.4 do 30.6.09- to bude musieť chodiť do práce, potom dostane 3-mesačné odstupné (popr.mu vyplatia zostávajúcu dovolenku)a od 1.7.09 bude doma nezamestnaný. alebo:podpíše dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.6.09-par.60, dostane odstupné a nezamestnaný bude od 1.7.09 tiež-popr.by mohol žiadať vyššie odstupné.
Chobot
04.02.09,11:18
O.K. ja sa vlasnte chcem len uistiť, či dobre rozumiem tomuto: hypoteticky: dostane výpoveď k 31.3.09-par.63 výpovedná lehota mu bude plynúť od 1.4 do 30.6.09- to bude musieť chodiť do práce, potom dostane 3-mesačné odstupné (popr.mu vyplatia zostávajúcu dovolenku)a od 1.7.09 bude doma nezamestnaný. alebo:podpíše dohodu o skončení pracovného pomeru k 30.6.09-par.60, dostane odstupné a nezamestnaný bude od 1.7.09 tiež-popr.by mohol žiadať vyššie odstupné.

Žiadať vyššie odstupné môže, zamestnávateľ mu ale nemusí dať. Zákonný nárok má na 3 mesačné odstupné a to pravdepodobne dostane. Ak firma bude postupovať v zmysle platnej legislatívy (riadne doručená výpoveď, 3 mesačná VD a 3 mesačné odstupné), čo ešte by si chcela?

Dokonca si myslím, že postupujú veľmi seriózne - oznámili mu skončenie k 30.6. už teraz, 5 mesiacov vopred. takže môžete rozbehnúť aktivity v hľadaní si nového miesta.
katarina77
04.02.09,11:44
S tým vyšším odstupným ma to len tak napadlo, niekde tu na porade som čítala, že je možná taká dohoda. Nechcela som aby to vyznelo, že som nejaká nenásytná.Samozrejme by sme boli najradšej keby žiadne prepúšťanie nebolo. Tá práca je pre neho ako ušitá na mieru. A keby si našiel prácu skôr, alebo počas plynutia VD, musel by požiadať o výpoveď on-to by sa úplne zmenila situácia, to by už bola výpoveď zo strany zamestnanca. Budeme dúfať že to bude O.K.:o
Chobot
04.02.09,12:00
S tým vyšším odstupným ma to len tak napadlo, niekde tu na porade som čítala, že je možná taká dohoda.

Vyššie odstupné je na mieste pýtať vtedy, ak dnes za zamestnancom príde zamestnávateľ s návrhom dohody s 2 mesačným odstupným o ukončení PP ku koncu februára. Vtedy aj ja radím - buď si vypýtať vyššie odstupné, alebo dohodu nepodpísať. Ak nepodpíše dohodu, zamestnávateľ musí dať výpoveď. Zamestnanec bude ešte 2 mesiace pracovať, poberať mzdu a potom dostane 2 mesačné odstupné. Prečo by sa mal ukrátiť o tie 2 mesiace mzdy?


Nechcela som aby to vyznelo, že som nejaká nenásytná.

To nikto ani netvrdí...;):D


A keby si našiel prácu skôr, alebo počas plynutia VD, musel by požiadať o výpoveď on-to by sa úplne zmenila situácia, to by už bola výpoveď zo strany zamestnanca.

Bohužiaľ áno. Ale niekedy je možné so zamestnávateľom sa dohodnúť, pokiaľ má rozumných nadriadených.

Alebo rovno na pohovore, ak ho vyberú povedať, že bude k dispozícii až 1.7.
katarina77
04.02.09,12:18
ďakujem za odpovede , ujasnila som si čo som potrebovala , Porada je veľmi fajn :)
Zuzanak1
05.02.09,13:51
ahojte. viete mi niekdo povedať ako posudzujú na úrade práce pri výpočte dávky v nezamestnanosti, či má človek "výpoveď" alebo skončenie "dohodou".
Ďakujem.
Tweety
05.02.09,13:52
ahojte. viete mi niekdo povedať ako posudzujú na úrade práce pri výpočte dávky v nezamestnanosti, či má človek "výpoveď" alebo skončenie "dohodou".
Ďakujem.
ROVNAKO.
Zuzanak1
21.02.09,11:33
ďakujem.