mr-dee
04.02.09,08:51
Dobry den,
rad by som poprosit o radu, ako postupovat dalej.

Priatelka dostala darom novy notebook Acer. V notebooku bol nainstalovany OEM Windows XP. K notebooku vsak nebolo dodane instalacne CD Windowsu, ale recovery DVD, ktore mi vsak nefungovalo, tak som sa rozhodol nacisto sformatovat cely harddisk a nainstalovat nan iny operacny system. Po instalacii a pri prvom restarte notebooku este pred nabehnutim systemu sa zrazu pytalo heslo harddisku. Pozrel som do Biosu a zistil som, ze v nom je zaheslovany harddisk. Pravdepodobne heslo harddisku suvisi s dodanou kopiou Windowsu a len pri tomto systeme sa heslo nepyta.
Notebook sme teda dali do obchodu na reklamaciu, ktory ju poslal do servisneho strediska do Brna, kde reklamaciu neuznali ako zarucnu a oprava ma vraj bude stat 150 euro.

Chcem sa opytat teda na viacero veci, mozno ma niekto podobnu skusenost a bude mi vediet aspon v niecom poradit:
- Ma dodavatel/ predajca pravo takto vnutit zakaznikovy jediny operacny system a zakazat mu instalovat iny?
- Je nejaky zakon, ktory upravuje, ze ak si zakaznik kupi notebook aj s OEM operacnym systemom, tak zakaznik nesmie na tento notebook ziaden iny system instalovat?
- Pomoze mi obratit sa v tomto pripade na SOI, alebo mam zaplatit tych 150 euro a nechat to tak a nabuduce kupit notebook bez operacneho systemu a ten si radsej dokupit zvlast?

Budem povdacny za akukolvek radu, dakujem.
vyr skalny
04.02.09,15:04
A preco si ho vlastne potreboval ptreinstalovat?
Podla mna pokial je operacny system sucastou notebooku tak sa chape ako ktorakolvek ina cast to znamena ze by sa do toho nemalo babrat, ani procesor si nemozes len tak vymenit za lepsi bez toho aby si prisiel o zaruku.
Teraz mas na vyber - bud zaplatis 150 eur a budes mat notebook s takym systemom ako si mal a so zarukou alebo nezaplatis (resp. zaplatis len poplatok za identifikaciu chyby), zresetujes si bios a nainstalujes si system aky chces, samozrejme uz bez zaruky na notas.
kero64
04.02.09,15:16
súhlasím s kolegom od predchádzajúceho príspevku. ak niekto kúpi NB s už nainštalovaným OS, je to súčasť NB a nieje možné do toho zasahovať, bez následkov. Myslím, že kúpu NB nikto nikomu nenútil a ak ho kúpil, súhlasil s podmienkami predaja a záruky. Takže, ako napísal VYR SKALNY alebo zaplať a budeš mať záruku ďalej alebo nie a potom si tam môžeš dať čo chceš, ale bez záruky. Aké možnosti máš, to by ti mali povedať aj v servise.
mr-dee
04.02.09,15:43
No, dneska som to teda riesil a nakoniec poriesil. Od predajcu som sa dozvedel, ze to nakoniec v Brne v servise uznali, ako zarucnu opravu, vymenili cely harddisk, lebo ho nevedeli ani oni odheslovat a na moju poziadavku ho nechali cisty bez systemu.

Takze situacia je zrejme ina, ako tvrdite vy pani. Nemozno spajat kupu hardware a software do jedneho, zrejme to nie je to iste, ako povedzme pri mobiloch a ich firmware, do ktoreho sa nesmie zasahovat... ale vdaka za reakcie...

Koniec dobry vsetko dobre... :))
kero64
04.02.09,15:55
teším sa s tebou, niet nad zdarný koniec. v mojom prvom príspevku som ti na konci napísal, že aké máš možnosti, to ti najlepšie povie servis. ktovie, ako by to dopadlo, keby nemali problém s HDD aj oni.
Franta
04.02.09,16:07
No ja by som rad vedel, ze kde mate pani napisane, ze pri nainstalovani ineho OS stracate zaruku???
Ja mam NTB Lenovo a tam je dokonca aj navod ako si zaktualizovat hardware. . . vymenit RAM, HDD a tak. . . ale nikde sa nepise, za tym padom stratim zaruku!

V pripade dakej chyby na HW original co bol v NTB, staci iba dat NTB do povodneho stavu a dat do servisu. . . takze sucasti ktore sme vymenili si musime ponechat. . . :-)))

Ten isty problem som mal aj ja, sformatol som si cely HDD a dal mne vyhovujuci OS :-)

PS: tiez su mi tie recovery DVD na dve veci. . . nefungovali :-)
vyr skalny
04.02.09,17:16
Nemenovany predajca pc pise toto:

"Ak dôjde k poškodeniu alebo nesprávnej funkcii zariadenia preukázateľne vplyvom neodborného zásahu do zostavy alebo programového vybavenia (zmena nastavení, preinštalovaním ovládačov, atď.), nejedná sa o záručnú udalosť."
"Nárok na uplatnenie záruky zaniká porušením ochranných pečatí a nálepiek."

Takze to bude zrejme individualne, ake podmienky ma konkretny predajca. No myslim ze to uznali naozaj len preto ze si s tym nevedeli rady.
Btw. neviem ako das do povodneho stavu notebook ktory sa posere tak ze sa nedostanes ani len do biosu.
Franta
04.02.09,17:39
Nemenovany predajca pc pise toto:

"Ak dôjde k poškodeniu alebo nesprávnej funkcii zariadenia preukázateľne vplyvom neodborného zásahu do zostavy alebo programového vybavenia (zmena nastavení, preinštalovaním ovládačov, atď.), nejedná sa o záručnú udalosť."
"Nárok na uplatnenie záruky zaniká porušením ochranných pečatí a nálepiek."

Takze to bude zrejme individualne, ake podmienky ma konkretny predajca. No myslim ze to uznali naozaj len preto ze si s tym nevedeli rady.
Btw. neviem ako das do povodneho stavu notebook ktory sa posere tak ze sa nedostanes ani len do biosu.
Ak da predajca/vyrobca pecate, tak je asi jasne ze sa pocas zarucnej doby nesmu poskodit. . . takze sa nea otvorit..

Ak sa nieco stane nie mojou vinou a nedostanem sa napriklad ani do biosu, tak jednoducho do NTB vratim s5 Hardware ktory som vymenil a dam to do servisu. . . a pokial som NTB mechanicky neposkodil, nemaju sancu mi neuznat zaruku :-))
mr-dee
04.02.09,17:50
no je to veru "nadeleni" s tymi notebookmi, kazdy vyrobca ine moresy ... asi sa to fakt klesa s kvalitou znacky, lenovo nerobi ziadne problemy a acer na opacnej strane rebricka kvality robia problemy ...

pochopil by som este tieto problemy, ze ak vyrobcovia chcu "dotovat" vistu, tak zablokuju moznosto instalacie xp, ale blokovat notebook s xp je "chorošina" ...

precital som posledne dni vela o resete biosu, o problemoch security chipov aj o uspesnosti odheslovania harddiskov, ktora tiez zavisi od znacky harddiskov, ... nechcel som sa do toho pustat...

chcem si teraz kupit netbook a fakt to vidim tak, ze radsej si priplatim za lenovo a nebudem experimentovat s lacnejsimi znackami, lebo zas dopadnem rovnako :D ... ale otazka, ked ste uz tu ... nemate skusenost s MSI note/netbookmi?
vyr skalny
04.02.09,17:57
To je prave problem dokazat ci to odislo/neodislo tvojou vinou, resp. vinou niecoho co si tam strcil. V takych pripadoch ma kazdy servis snahu reklamaciu neuznat a dovod si vzdy najdu - vid reklamacia mobilu.
Dat do povodneho stavu som mal na mysli dat naozaj do povodneho stavu, nie len "vytiahnut a strcit ine", v servise predsa vidia ze tam bol iny HW ako je.
hqcomp
04.02.09,19:18
Problem mas vyrieseny, ale neda my nereagovat. V notebooku bol nainstalovany OEM Windows XP uz pri kupe ste to vedeli. Reinstalacia OS alebo zmena OS nemoze byt predmetom reklamacie, ale zaheslovanie HDD je trochu zahada a nevidim dovod vyrobcu prikrocit k takejto veci. A toto v Brne v servise uznali, ako zarucnu opravu, vymenili cely harddisk no.... !? Vedia ti ukazat vyjadrenie servisneho strediska?, alebo mas novy HDD a tebe to staci.
mr-dee
04.02.09,19:58
Problem mas vyrieseny, ale neda my nereagovat. V notebooku bol nainstalovany OEM Windows XP uz pri kupe ste to vedeli. Reinstalacia OS alebo zmena OS nemoze byt predmetom reklamacie, ale zaheslovanie HDD je trochu zahada a nevidim dovod vyrobcu prikrocit k takejto veci. A toto v Brne v servise uznali, ako zarucnu opravu, vymenili cely harddisk no.... !? Vedia ti ukazat vyjadrenie servisneho strediska?, alebo mas novy HDD a tebe to staci.

Ako som pisal, notebook priatelka dostala do daru a nezistoval som, ake mal predajca podmienky, totiz ani v baleni neboli ziadne instrukcie, dokonca ani navod, ako recoverovat system. Bohuzial uz vtedy som si to mal ocividne nastudovat z webu Aceru, a zrejme by som ten Windows "nesekol" a nezformatoval harddisk, ... budem vediet do buducna ...

A co sa toho zaheslovania tyka, hej je to zahada, az v nedelu budem mat papiere zo servisu, a tiez som zvedavy, co tam bude napisane, lebo si myslim, ze vymena harddisku nestacila, kedze to bolo zaheslovane v biose. A je mozne, ze museli aj okrem resetu biosu vyhodit security chip a mozno ani ten reset nezabral, ktovie jak sa s tym potrapili... neviem ...
Ale zas, co sa tyka problemu zaheslovanych harddiskov v notebookoch priamo od vyrobcu som sa nacital na nete dost, vela ludia s tym bojuje...
kero64
05.02.09,15:46
dnes mi nedalo a spýtal som sa priateľa, ktorý robil v predajni s počítačmi, ako by oni riešili tento problém. Tiež nevedel, prečo bol zaheslovaný HDD, ale ak je software súčasťou NB a niekto ho v záruke odstráni alebo poškodí, reklamáciu by mu neuznali. Iné by bolo, keby si zašiel s NB k predajcovi alebo ho poslal do servisu s tým, že software padol a nefunguje. A tam to buď rozbehnú alebo rovno celý preinštalujú. Každý takýto prípad sa rieši individuálne, preto sa aj jemu ťažko vyjadrovalo, či to bolo na reklamáciu alebo nie. Môj syn si v septembri tiež kúpil NB ACER a HDD zaheslovaný nemá. Má tam Vistu a veľmi sa mu nepáči.Ale ty už to máš v poriadku, tak to iba na okraj.
mr-dee
05.02.09,16:50
kero64> mna by zaujimalo to, ako by obchodna inspekcia posudzovala to, ci je komplet produkt notebook aj spolu s operacnym systemom, za ktory si si doplatil nad cenu hardveru, lebo notebook si mozes kupit aj bez systemu, resp. so "zadara" linuxom, preto nemoze to byt ten isty pripad ako s telefonmi, ktore si bez systemu/firmveru kupit nemozes. pri mobiloch berem na svoje triko ked sa do toho babrem a nieco pohnojim a viem, ze to nemozem reklamovat... podla mna aj ked vyrobca notebooku, resp. predajca distribuuje notebook rovno so systemom, ako jeho sucastou, tak treba tieto dve veci od seba oddelovat ... chcelo by to ale slovo pravnika, lebo vsetko su to len dohady samozrejme :)
Zuziana
05.02.09,17:20
Moja otázka sa netýka značky Acer ani zaheslovaného hdd. Kúpila som si taktiež notebook, bez operačného systému. OS zakúpený zvlášť - verzia pre 1 PC. Môj problém je v tom, že cuká a škrká reproduktor. Prvýkrát v rámci reklamácie vymenené? niektoré komponenty. Onedlho sa tá istá chyba objavila znovu. Teraz sa reklamuje druhý krát. A teraz moja otázka, čiste hypotetická. Ak sa táto chyba objaví znovu mala by som mať nárok na vrátenie peňazí, resp. výmenu tovaru. Ale čo s Win? Ten bol už raz inštalovaný a bude ho možné pre túto závadu inštalovať druhý krát, alebo si mám zase kúpiť nový Win?
kero64
05.02.09,17:41
kero64> mna by zaujimalo to, ako by obchodna inspekcia posudzovala to, ci je komplet produkt notebook aj spolu s operacnym systemom, za ktory si si doplatil nad cenu hardveru, lebo notebook si mozes kupit aj bez systemu, resp. so "zadara" linuxom, preto nemoze to byt ten isty pripad ako s telefonmi, ktore si bez systemu/firmveru kupit nemozes. pri mobiloch berem na svoje triko ked sa do toho babrem a nieco pohnojim a viem, ze to nemozem reklamovat... podla mna aj ked vyrobca notebooku, resp. predajca distribuuje notebook rovno so systemom, ako jeho sucastou, tak treba tieto dve veci od seba oddelovat ... chcelo by to ale slovo pravnika, lebo vsetko su to len dohady samozrejme :)
ano, máš pravdu. všetko sú to iba dohady. tiež mi nieje jasné, prečo keď si zaplatíš OS nedostaneš inštalačné CD. Ja som NB sice nekupoval, ale keď sme kupovali do práce PC s OS, ku každému sme dostali aj inštalačné CD. Na skrini je nálepka o originalite a všetko je o.k. múžem si to peinštalovať, poprípade pridať alebo odobrať súčasti OS. Toto asi takto nevyriešime, musel by sa k tomu vyjadriť niekto so znalosťou obchodného práva alebo niekto z obchodnej inšpekcie.
kero64
05.02.09,17:47
zuziana, podľa môjho názoru si môžeš samozrejme WIN preinštalovať alebo v prípade výmeny NB ho znovu nainštalovať. Mal by byť však nainštalovaný iba na jednom PC. Ale tieto informácie by mali byť napísané na obale CD s WIN.
mr-dee
05.02.09,18:26
podla mna k novemu hardveru by mala dostat aj novu licenciu na windows ... je to formalita, ale asi ide o to, aby sedeli registracie a aktivacie ...
misoft
05.02.09,18:48
Netreba novú licenciu. Veď ju dostala s pôvodným W. Pokiaľ dostane v ramci reklamácie nové železo, nainštaluje znova W a zaregistruje. Dá sa to cez internet alebo v tomto prípade je lepšie cez telefón, pretože tam komunikujete priamo s centrom (po slovensky!). Ak by sa vyskytol nejaký problém s licenciou, tak sa to ľahšie vysvetli - výmena NB - a oni poskytnú inštalačný kód. Robil som to isté (PC) asi po troch mesiacoch, kde som vysvetlil problém (výmena PC) a oni poskytli nový kód.
sthruska
06.02.09,06:39
Trocha OT. Kúpil som NB (compaq) a prvé čo som urobil, tak som si pozrel rozdelenie disku. Samozrejme žiadne. To u mňa nemôže byť. Tak som si dal preinštalovať OS - originál z NB. Nedal mi možnosť delenia disku!!! Tak som si nahodil WXP z CD. A NB prestal totálne fungovať. Už nešlo ani recovery. Došlo k prepísaniu MBR a vecí s tým spojených. Musel som požiadať o pomoc iných.
Zuziana
06.02.09,08:55
vďaka za odpovede
Zuziana
23.05.09,03:24
Kúpila som si taktiež notebook, bez operačného systému. OS zakúpený zvlášť - verzia pre 1 PC. Môj problém je v tom, že cuká a škrká reproduktor. Prvýkrát v rámci reklamácie vymenené? niektoré komponenty. Onedlho sa tá istá chyba objavila znovu. Teraz sa reklamuje druhý krát. A teraz moja otázka, čiste hypotetická. Ak sa táto chyba objaví znovu mala by som mať nárok na vrátenie peňazí, resp. výmenu tovaru. Ale čo s Win? Ten bol už raz inštalovaný a bude ho možné pre túto závadu inštalovať druhý krát, alebo si mám zase kúpiť nový Win?

Story pokračuje: V rámci 2. reklamácie vymenená základová doska (ako pri 1.(???
Ďalšia zistená závada - nefungoval Shift.... čiže mohli sa písať len malé písmená. Pri 3. reklamácii vymenená základová doska a klávesnica. ???
Prestal fungovať ten istý reproduktor. Prijaté na 4. reklamáciu s požiadavkou na vrátenie peňazí.
A toť výrok servisu: Mechanické poškodenie užívateľom, poškodený reproduktor. Nie je možný dobropis ani záručná oprava NB.
Predajca na vybavenie reklamácie dopísal: Zariadenie vrátené zákazníkovi s cenovou ponukou.
Cenová ponuka na opravu reproduktora je na 2 700,- Sk!!!

Podotýkam, že NB nie je nijak poškodený, nikdy nespadol ani nič podobné, ničím nebol poliaty, záručné plomby nepoškodené.
Ako sa dá mechanicky poškodiť reproduktor zatvorený v plastovej krabici do ktorej nemám prístup?
Pri preberaní som bola rozhodnutá, že ho dám na expertízu. Má zmysel sa s nimi ťahať, alebo si mám radšej kúpiť za 500 Sk externý reproduktor?
Franta
23.05.09,11:17
Story pokračuje: V rámci 2. reklamácie vymenená základová doska (ako pri 1.(???
Ďalšia zistená závada - nefungoval Shift.... čiže mohli sa písať len malé písmená. Pri 3. reklamácii vymenená základová doska a klávesnica. ???
Prestal fungovať ten istý reproduktor. Prijaté na 4. reklamáciu s požiadavkou na vrátenie peňazí.
A toť výrok servisu: Mechanické poškodenie užívateľom, poškodený reproduktor. Nie je možný dobropis ani záručná oprava NB.
Predajca na vybavenie reklamácie dopísal: Zariadenie vrátené zákazníkovi s cenovou ponukou.
Cenová ponuka na opravu reproduktora je na 2 700,- Sk!!!

Podotýkam, že NB nie je nijak poškodený, nikdy nespadol ani nič podobné, ničím nebol poliaty, záručné plomby nepoškodené.
Ako sa dá mechanicky poškodiť reproduktor zatvorený v plastovej krabici do ktorej nemám prístup?
Pri preberaní som bola rozhodnutá, že ho dám na expertízu. Má zmysel sa s nimi ťahať, alebo si mám radšej kúpiť za 500 Sk externý reproduktor?
No ja by som to dal rozhodne na expertizu, pokial nie je na NTB nic poskodene a ani v okoli reproduktoru, neviem ako mohol servis prist k takemu zaveru. . . a na kolko bol uz stvrty krat v oprave, mas narok na vratenie penazi. . . takze tu nejde ani tak o ten reproduktor. . .kupis si externy a opat ti odide zakladna doska a nik Ti ju uz nevymeni v ramci zaruky. . . .
Zuziana
23.05.09,19:17
takže v pondelok preskúmam, kto by tú expertízu mohol urobiť. Ale aj tak nechápem, prečo sa menila základová doska .. podotýkam 3x, keď nešiel reproduktor.
brodozz
01.04.10,14:48
cau pre majitel noteb.acera-novsich.erekovery a pod.veci vam v OS. XP nebudu slapat potp.ich vista a w7.
sfinks
01.04.10,17:59
A preco si ho vlastne potreboval ptreinstalovat?
Podla mna pokial je operacny system sucastou notebooku tak sa chape ako ktorakolvek ina cast to znamena ze by sa do toho nemalo babrat, ani procesor si nemozes len tak vymenit za lepsi bez toho aby si prisiel o zaruku.
Teraz mas na vyber - bud zaplatis 150 eur a budes mat notebook s takym systemom ako si mal a so zarukou alebo nezaplatis (resp. zaplatis len poplatok za identifikaciu chyby), zresetujes si bios a nainstalujes si system aky chces, samozrejme uz bez zaruky na notas.

Nuz ... toto co pises je nezmysel... zaruka je vzdy a vzdy na HW toho notasu .. a nie na soft ktory tam je ... takze neboj sa o ziadnu zaruku neprides :)
sfinks
01.04.10,18:02
V pripade dakej chyby na HW original co bol v NTB, staci iba dat NTB do povodneho stavu a dat do servisu. . . takze sucasti ktore sme vymenili si musime ponechat. . . :-)))

Ten isty problem som mal aj ja, sformatol som si cely HDD a dal mne vyhovujuci OS :-)

PS: tiez su mi tie recovery DVD na dve veci. . . nefungovali :-)

V priapde nejakej chyby na notase ... nemusis tdavat notebook co povodneho stavu, mozes to poslat aj take ako to je dokonca mas narok si nechat aj HDD kednieje chyba v disku. A tie recovery DVD asi neviete pouzivat ked Vam to nejde :)
sfinks
01.04.10,18:07
Trocha OT. Kúpil som NB (compaq) a prvé čo som urobil, tak som si pozrel rozdelenie disku. Samozrejme žiadne. To u mňa nemôže byť. Tak som si dal preinštalovať OS - originál z NB. Nedal mi možnosť delenia disku!!! Tak som si nahodil WXP z CD. A NB prestal totálne fungovať. Už nešlo ani recovery. Došlo k prepísaniu MBR a vecí s tým spojených. Musel som požiadať o pomoc iných.

Vsak MBR vymazat je otazka 1 minuty ... Fdisk /mbr a je to : )
BTW ... disk sa da rozdelit aj za behu systemu vo wiste a dokonca aj v Win 7 tak nevidim dovod na preistalovanie ... a este jedna rada ... existuej externy soft ktory tito tiezumozno napr acronix ... a nemusis nic preistalovat .. :)
sfinks
01.04.10,18:10
takže v pondelok preskúmam, kto by tú expertízu mohol urobiť. Ale aj tak nechápem, prečo sa menila základová doska .. podotýkam 3x, keď nešiel reproduktor.

Hmm ja tiez niektore veci nechapem do ktorych sa nevyznam ... to je prirodzene.. Ak mas integrovanu zvukovu kartu na maticnej doske tak nieje ina moznost len vymenit celu maticnu dosku, pravdaze da sa to aj jednoduchsie ale nie vsetky firmy maju na to technologiu co byb to vedela opravit tak prto menia maticnu dosku. Chyba nemusi byt len v reproduktore ale prave v tej zvukovke, napriklad nieje spravne uzemnena, a uz nastava rusenie co sa moze prejavovat tym co si pisala.
Co sa tyka notebookov Acer, osobne by som si tento vyrobok nekupoval. A co sa tyka pokazenej klavesnice a pisania malych a velkych pismien.. tak caps lock pouzi .. ;) a est jedna vec pises ze ti odisla jedna klavesa shift .. vsak na notase su vzdy 2 kalvesy shift ... este s jednou kalvesou som taky notas nevidel ... moznoze mas vynimocny :)
viki.po
21.04.10,18:37
no je to veru "nadeleni" s tymi notebookmi, kazdy vyrobca ine moresy ... asi sa to fakt klesa s kvalitou znacky, lenovo nerobi ziadne problemy a acer na opacnej strane rebricka kvality robia problemy ...

pochopil by som este tieto problemy, ze ak vyrobcovia chcu "dotovat" vistu, tak zablokuju moznosto instalacie xp, ale blokovat notebook s xp je "chorošina" ...

precital som posledne dni vela o resete biosu, o problemoch security chipov aj o uspesnosti odheslovania harddiskov, ktora tiez zavisi od znacky harddiskov, ... nechcel som sa do toho pustat...

chcem si teraz kupit netbook a fakt to vidim tak, ze radsej si priplatim za lenovo a nebudem experimentovat s lacnejsimi znackami, lebo zas dopadnem rovnako :D ... ale otazka, ked ste uz tu ... nemate skusenost s MSI note/netbookmi?

Známy mi doniesol notas Toshiba najprv sa nedal vôbec zapnúť, tak som ho poslal do predajne na reklamáciu. V servise mu resetovali BIOS a teraz notas žiada heslo k HDD je možne že heslo k HDD súvisí s BIOSom, keď ho predtím nežiadal. Štart bol bez žiadania hesiel. Vraj si o tom čosi čital prosim ťa o radu dik.
psipula
14.03.11,17:19
pocitac ma pocuvat maitela nie naopak ja bi som vibral baterku na doske a dalej bi som vipajal z dosky stupliky jumpery skusil by som hdd dat do druheho pocitaca neni mozne zebi som si stim jednim carachom neporadiv
Vlado40
14.03.11,20:53
pocitac

Mala rada na začiatok
Ak píšeš príspevok ,prosím všimni si aj dátum posledného príspevku .
misoft
15.03.11,16:32
Podľa "Slovenčinovi po bokovi" asi nečíta dátumy.