detektív
04.02.09,09:31
Prosim o radu,
v akej vyske si môže uplatniť nezdanitelnu čast dane zamestnankyna, ktora mala hruby prijem cca 135 tis. za obdobie1-6/2008
a od 7-12/2008 bola na materskej ?????

D a k u j e m
veronikasad
04.02.09,08:40
Prosim o radu,
v akej vyske si môže uplatniť nezdanitelnu čast dane zamestnankyna, ktora mala hruby prijem cca 135 tis. za obdobie1-6/2008
a od 7-12/2008 bola na materskej ?????

D a k u j e m
v plnej výške 98496,-sk - NČZD sa odpočítava zo základu dane, nie z hrubého príjmu. Materská sa nezahrňa do základu dane.
Ingrid Ondruskova
04.02.09,08:49
SZČO má manželku na materskej dovolenke od 28.5.2008, ktorá do tohto dátumu normálne pracovala, oplatí sa, aby si urobila manželka sama za seba daň.priznanie alebo bude lepšie ak si SZČO "odpíše" na manželku odpočítat.položku?
Jozef Mihál
04.02.09,08:53
Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.
detektív
04.02.09,09:08
v plnej výške 98496,-sk - NČZD sa odpočítava zo základu dane, nie z hrubého príjmu. Materská sa nezahrňa do základu dane.

OK. Potom ak som to spravne vypočital,vychadza teda preplatok na dani-prosim, je tento postup spravny?

Uhrn príjmov-/minus/poistne a prispevky vychadza 130 239,-- Sk
Zrazeny preddavok 15 466,-- Sk
Nezdanitelna čast na danovíka 98 496,-- Sk

Zdanitelne príjmy su /130 239-98496/ 31 743,-- Sk
z toho dan 6 031,-- Sk

Preplatok na dani /15 466- 6031/ 9 435,-- SK

Dakujem
4326
04.02.09,09:42
Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?
veronikasad
04.02.09,09:47
Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?
detektív nerieši odpočítateľnú položku manželky ale daňové priznanie manželky
Ingrid Ondruskova
04.02.09,10:09
Pokiaľ viem, tak pri odpočte na manželku, je vlastným príjmom manželky aj vyplatená materská. Takže odpočítateľná položka bude nižšia o materskú. Do vlastného príjmu sa nezarátava rodičovský príspevok, ale materská áno. Alebo som nepostrehla zmenu?

Veď práve, že súhlasím s vyššie citovaným príspevkom môže nám to niekto "odklepnúť"?
Platí toto aj pre rok 2008?
veronikasad
04.02.09,10:15
Veď práve, že súhlasím s vyššie citovaným príspevkom môže nám to niekto "odklepnúť"?
Platí toto aj pre rok 2008?
súhlasím s 4326, ak odpovedala tebe. Ja som odpovedala detektívovi, ktorý sa pýtal na daňové priznanie manželky. Tam sa materská nezahrňa do príjmu.
Ak ide o uplatnenie NĆZD na manželku, materská je vlastným príjmom manželky.
detektív
04.02.09,11:08
súhlasím s 4326, ak odpovedala tebe. Ja som odpovedala detektívovi, ktorý sa pýtal na daňové priznanie manželky. Tam sa materská nezahrňa do príjmu.
Ak ide o uplatnenie NĆZD na manželku, materská je vlastným príjmom manželky.

Ak si bude manželka vypisovať daňove priznanie typ A, doloží tam iba Potvrdenie od zamestnávatela-originál ??????
V prípade že si platila odvody do sociálnej poisťovne ako dobrovolne poistená osoba-môže si to zahrnuť do odvodov a doloží ako
prílohu aj doklad o úhradách?
4326
04.02.09,14:49
Ak si bude manželka vypisovať daňove priznanie typ A, doloží tam iba Potvrdenie od zamestnávatela-originál ??????
V prípade že si platila odvody do sociálnej poisťovne ako dobrovolne poistená osoba-môže si to zahrnuť do odvodov a doloží ako
prílohu aj doklad o úhradách?



Stačí doložiť kópiu potvrdenia od zamestnávateľa a k daňovému priznaniu nedokladá doklady o úhrade poistného.
Allure
05.02.09,15:03
Mňa by zaujímalo, či žena na materskej/ rodičovskej môže požiadať zamestnáveteľa o ročné zúčtovanie dane? Ako v tom prípade postupuje zamestnávateľ? Ako v prípade vystúpeného zamestnanca, teda preplatok na dani poukáže zamestnancovi a nedoplatok ohlási na daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska zamestnankyne?
Tweety
05.02.09,15:05
Mňa by zaujímalo, či žena na materskej/ rodičovskej môže požiadať zamestnáveteľa o ročné zúčtovanie dane? Ako v tom prípade postupuje zamestnávateľ? Ako v prípade vystúpeného zamestnanca, teda preplatok na dani poukáže zamestnancovi a nedoplatok ohlási na daňový úrad podľa miesta trvalého bydliska zamestnankyne?
Ak nepracovala ani jeden mesiac, nemá zdaniteľné príjmy zo ZĆ, nemusí teda požiadať o RZD.
detektív
16.02.09,14:20
Stačí doložiť kópiu potvrdenia od zamestnávateľa a k daňovému priznaniu nedokladá doklady o úhrade poistného.

Prosím, uhradené poistné ako DPO sa uvádza do riadku č.33?????

Dakujem.
Viba
17.02.09,09:34
prosím pekne
nemocenské dávky sa započítajú do vlastného príjmu manželky? alebo nie
alušik
17.02.09,09:38
prosím pekne
nemocenské dávky sa započítajú do vlastného príjmu manželky? alebo nie
Nemocenské dávky áno.
Viba
17.02.09,09:51
ďakujem
guges
17.02.09,10:47
Citát: Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.

Tak toto som nepochopila, nar.: ja som bola od 1.1.2008-30.6.2008 na RD a nepoberala som žiadny iný príjem, od 1.7.2008 som sa zamestnala a dalej aj poberám RP, tak si požiadam o ročné zučtovanie dane svojho zamestnávateľa a taktiež si manžel u svojho zamestnávateľa uplatní NČZD za mňa?
alušik
17.02.09,10:54
Citát: Manžel si uplatní NČZD na manželku úplne rovnako a v rovnakej výške bez ohľadu na to, či si manželka sama podá daňové priznanie, alebo či jej zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie.

Tak toto som nepochopila, nar.: ja som bola od 1.1.2008-30.6.2008 na RD a nepoberala som žiadny iný príjem, od 1.7.2008 som sa zamestnala a dalej aj poberám RP, tak si požiadam o ročné zučtovanie dane svojho zamestnávateľa a taktiež si manžel u svojho zamestnávateľa uplatní NČZD za mňa?
Áno, vy si požiadate zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a to, či si ešte manžel uplatní na Vás nezdaniteľnú časť - závisí od výšky Vášho príjmu za celý rok 2008. Ak by bol Váš celkový príjem nižší ako NČZD, tak si manžel uplatní len rozdiel medzi odpočitateľnou položkou na manželku a výškou príjmu.
Viba
17.02.09,11:48
SZČO je od 5. mesiaca na materskej dovolenke
Uvádza sa suma príspevku v daŇovom priznaní? Kde?