Ali36
04.02.09,09:42
Ahojte poraďáci, chcem sa ubezpečiť, FO občan SR je zamestnaná v Rakúsku, podáva v SR daňové priznanie a uplatním metódu vyňatia? FO občan SR má živnosť v Rakúsku, myslím naše opatrovateľky, ktoré si museli zriadiť živnosť v Rakúsku, podajú v DP v Rakúsku, a tiež u nás, a taktiež platí zásada vyňatia príjmov? Ďakujem :o
tichaci
04.02.09,08:47
Tiež mám tento problém, príjem nepresiahol 10.000€/ročne, podávam daňové priznanie - Ale problém mám, že mi nebolo pridelené DIČ v rakusku. je to ok??
Ali36
04.02.09,08:52
Ja som sa dočítala, že ak nemáš pridelené DIČ, že vraj DP v Rakúsku podávať nemusíš, len máš povinnost archivovať doklady, no a potom ako to bude s DP v SR?
tichaci
04.02.09,09:06
ale môžem ho mať nepridelené? nevyplýva zo zákona že ked mám živnosť, musím mať pridelené DIČ? Mám registernummer zo živnost.úradu v Rak. - ale to asi nenahrádza DIČ (alebo áno)?
DP na SR musím podať, lebo tu mám trvalý pobyt.
Ali36
04.02.09,09:16
Ja si to tiež myslím, a tiež žeby sa malo podať DP v Rakúsku a potom u nás, nikto tu nemá skúsenosti s podaním DP v Rakúsku?
sue76
26.02.09,13:48
Prosím Vás ja by som potrebovala tiež veľmi súrne poradiť. Kamarátka ma poprosila aby som jej vypísala daňové priznanie. Tiež robí opatrovateľku v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Začala som jej vypisovať tlačivo B, ktoré mi priniesla. Volala som na daňový úrad ale pracovníčka mi neviem či nechcela alebo nevedela poradiť ako postupovať pri vypísaní. Povedala mi len toľko, že treba tlačivo B.
Príjmy som jej napísala do r.33, positné do r.34 a do r.35 vypočet čo je 251767,-Sk.
Tú istú sumu som ďalej už len napísala do r.58 ako čiastkový základ dane a následne znovu tú istú sumu až do r.68. No a teraz sa neviem nejako pohnúť. Viem že je to vyňaté zo zdanenia ale kde konkrétne mám teraz prepísať tie čísla? Čiže mám nechať voľné kde by sa mala napísať suma na zníženie základu na daňovníka?
Mám prepísať opäť ten základ 251767 do riadku 69 a následne to isté až do r.77, opäť do r.79 a do r.80, 81 a 87 už len 0 alebo ako? nechcem jej to pobabrať a preháňať ju s tým hore dolu. Zajtra to chce odovzdať pretože v sobotu už zase cestuje do RAkúska tak aby to stihla odovzdať. ďakujem vopred veľmi pekne, je to skutočne súrne.
Ali36
26.02.09,13:59
No ale ona má živnosť v Rakúsku, netreba najprv tam podať DP a potom u nás? A ked tak nie do riadku 33 ale do riadku 2 príjmy zo živnosti a poistné platila v Rakusku, takže si nemyslím, že u nás by si to uplatnila, skôr by som dala 40% paušál. A potom treba tieto príjmy vyňať. To sú r.79,80.
sue76
26.02.09,14:16
No ale ona má živnosť v Rakúsku, netreba najprv tam podať DP a potom u nás? A ked tak nie do riadku 33 ale do riadku 2 príjmy zo živnosti a poistné platila v Rakusku, takže si nemyslím, že u nás by si to uplatnila, skôr by som dala 40% paušál. A potom treba tieto príjmy vyňať. To sú r.79,80.
Ali, ona v Rakúsku daňové podávala. Podáva to za nich agentúra, ktorá im prácu spotredkovala. Takže jej príjmy napíšem iba do riadku 2 a vedľa hneď výdavky na poistné a potom až v r.79 opäť tie príjmy a do r.80 dám 0 a to je potom všetko?
Ali36
26.02.09,14:24
áno postupuj ako pri živnosti, takže r.68 až dole k riadku 79,80 a v oddiele XIII by som uviedla druh a výška príjmov zo zdrojov v zahraničí. A chcem sa spýtať DU v Rakúsku vydáva nejaké potvrdenie? Teda asi by som to doložila k daňovému, tak isto ako dokladám potvrdenia zo zahraničia pri závislej činnosti.
mysimis
26.02.09,14:39
odporúčam preštudovať túto tému: opatrovateľky v Rakúsku
beatam
26.02.09,14:41
Prosím Vás ja by som potrebovala tiež veľmi súrne poradiť. Kamarátka ma poprosila aby som jej vypísala daňové priznanie. Tiež robí opatrovateľku v Rakúsku, má rakúsku živnosť. Začala som jej vypisovať tlačivo B, ktoré mi priniesla. Volala som na daňový úrad ale pracovníčka mi neviem či nechcela alebo nevedela poradiť ako postupovať pri vypísaní. Povedala mi len toľko, že treba tlačivo B.
Príjmy som jej napísala do r.33, positné do r.34 a do r.35 vypočet čo je 251767,-Sk.
Tú istú sumu som ďalej už len napísala do r.58 ako čiastkový základ dane a následne znovu tú istú sumu až do r.68. No a teraz sa neviem nejako pohnúť. Viem že je to vyňaté zo zdanenia ale kde konkrétne mám teraz prepísať tie čísla? Čiže mám nechať voľné kde by sa mala napísať suma na zníženie základu na daňovníka?
Mám prepísať opäť ten základ 251767 do riadku 69 a následne to isté až do r.77, opäť do r.79 a do r.80, 81 a 87 už len 0 alebo ako? nechcem jej to pobabrať a preháňať ju s tým hore dolu. Zajtra to chce odovzdať pretože v sobotu už zase cestuje do RAkúska tak aby to stihla odovzdať. ďakujem vopred veľmi pekne, je to skutočne súrne.
Ja by som pokračovala:
69 251 767
70 98 496
76 98 496
77 153 271
78 29 121
79 251 767
80 0