alenka11
04.02.09,13:08
Dobrý deň,
živnostník zakúpil nábytok a materiál na podnikanie pred začiatkom živnosti (december 2007), ŽL nadobudol platnosť 1.2.2008. Neviem, ako mám tento nábytok a materiál zaúčtovať. AK som dobre pochopila, nábytok a materiál nie sú zriaďovacími výdavkami. Už som hľadala na porade, ale stále mi to nie je celkom jasné. Prosím Vás o pomoc pri zaúčtovaní. Ďakujem.
ekonella
04.02.09,13:55
Treba si pozrieť § 4, odst.4 zákona o dani z príjmu.
alenka11
04.02.09,14:31
To som urobila skôr, ako som dala tento dotaz. Ale názory sa rôznia. Už z dvoch daňových úradov mi odpovedali rozdielne. Ja by som prosila vysvetlnie "polopate".
alenka11
06.02.09,17:41
Obrátila som sa na DR SR a dali mi takéto stanovisko. Možno sa niekomu zíde.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 ods. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákona neustanovuje inak. Výdavok súčasne musí vecne a časovo súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi). Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy. Za predpokladu, že daňovník pri vyčísľovaní základu dane správcovi dane preukáže súvislosť, opodstatnenosť a takisto výšku vynaloženého výdavku s vykonávanou činnosťou a dosahovanými príjmami z podnikateľskej činnosti, možno uviesť, že na daňové účely je možné uplatniť takýto výdavok ako položku znižujúcu základ dane pri súčasnom splnení podmienok daňovej uznateľnosti výdavku podľa § 2 písm. i/ zákona o dani z príjmov. Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník preukáže opodstatnenosť obstarania výdavkov uvedených v podaní s dosahovaním príjmov z podnikateľskej činnosti , výdavky na ich obstaranie je možné považovať za daňové výdavky podľa § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. V prípade výdavkov na obstaranie drobného dlhodobého hmotného majetku , t.j. majetku, ktorý má obstarávaciu cenu nižšiu ako 30 000,- Sk, ale dobu použiteľnosti dlhšiu ako 1 rok, v súlade s platnými postupmi účtovania sa účtovná jednotka môže rozhodnúť považovať tento majetok za majetok krátkodobého charakteru, o ktorom sa účtuje ako o spotrebe, čo znamená, že jednorázovo ovplyvní základ dane, alebo ho bude považovať za majetok dlhodobého charakteru, pričom v tomto prípade sa výdavky na obstaranie tohto majetku účtujú do nákladov prostredníctvom odpisov.
Za zriaďovacie výdavky sa považujú výdavky v súlade s § 4 ods. 4 zákona o dani z príjmov. Podľa tohto ustanovenia zákona výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti, vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
Johanka
06.02.09,19:42
Tebe je zrejmá odpoveď ?
alenka11
07.02.09,19:46
Podľa mňa si každý z toho môže vybrať ako chce.
betka
08.02.09,21:31
Odpoveď mala byť nasledovná:
Výdavky na nákup nábytku a materiálu sa v zmysle postupov účtovania v JU nepovažujú za zriaďovacie výdavky.............

Postupy účtovania v JU:

§ 10
Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov13).

(3) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technické zhodnotenie majetku.

(4) Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje majetok podľa osobitného predpisu14), pričom zriaďovacími výdavkami sú výdavky súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky, napríklad súdne poplatky a notárske poplatky, náklady na pracovné cesty, mzdy, odmeny za sprostredkovanie, nájomné a iné výdavky. Zriaďovacími výdavkami nie sú výdavky na obstaranie dlhodobého majetku alebo zásob, reprezentačné a iné výdavky, ktoré podľa osobitného predpisu4) nie sú daňovými výdavkami.

4) Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.

14) § 22 ods. 7 zákona č. 595/2003 Z. z. v znení zákona č. 659/2004 Z. z.

22/(7) Nehmotným majetkom na účely tohto zákona sú práva priemyselného vlastníctva, 110) autorské práva111) alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti, ktorých vstupná cena je vyššia ako 50 000 Sk 1 659, 70 eura a majú prevádzkovo-technické funkcie alebo použiteľnosť dlhšiu ako jeden rok a sú obstarané odplatne alebo vytvorené vlastnou činnosťou s cieľom obchodovať s nimi, aktivované náklady na vývoj, zriaďovacie výdavky vyššie ako 50 000 Sk 1 659, 70 eura a technické zhodnotenie plne odpísaného nehmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk 996 eur.
alenka11
09.02.09,11:12
To, čo ide do zriaďovacích výdavkov mi bolo úplne jasné. Ja som však nevedela, čo so zariadením prevádzky, ktoré bolo zakúpené dva mesiace pred živnosťou.
Katka0208
23.02.10,11:27
Pekný deň, už som tu na porade prečítala skoro všetky články týkajúce sa môjej otázky, ale z tých odpovedí som dosť zmätená. Preto sa chcem opýtať: výdavky pred založením živnosti ako sú napr. umývadlo, batéria k umývadlu, podlaha, cement, lepidlá (cca 200 eur) a takéto podobné veci na rekonštrukciu firemných priestorov môžem zaúčtovať ako zriadovacie výdavky alebo nie? ďakujem