KOPEBR
04.02.09,12:30
V roku 2007 mala SZČO príjmy 45.000 Sk (bez odpočítania nákladov). V sociálnej poisťovni sa dobrovoľne nepoistila. Zdravotné poistenie bolo priebežne platené. V roku 2008 bol hrubý obrat 72.500 Sk.
Od akej sumy vzniká povinnosť registrácie pre sociálne odvody?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
04.02.09,11:34
V roku 2007 mala SZČO príjmy 45.000 Sk (bez odpočítania nákladov). V sociálnej poisťovni sa dobrovoľne nepoistila. Zdravotné poistenie bolo priebežne platené. V roku 2008 bol hrubý obrat 72.500 Sk.
Od akej sumy vzniká povinnosť registrácie pre sociálne odvody?
Ďakujem.

12x minimálna mzda, teda nevzniká povinnosť.
Aljok
04.02.09,11:38
Ak bol príjem vyšší ako 106 827 Sk ak sa nezmení minimálna mzda.
JAJA11
11.02.09,00:38
A ako je to s dobrovoľne platenými odvodmi do SP - sú nákladom, alebo nie? (Konkrétne len nemocenské poistenie)?
ekonella
11.02.09,03:52
Áno sú nákladom.
Salvia
11.02.09,05:25
Ak bol príjem vyšší ako 106 827 Sk ak sa nezmení minimálna mzda.
Prepáčte ale nemal by tam byť namiesto " príjem" použitý "obrat" ?
Myslím že je to dosť odlišný pojem , príjem = len tržby , obrat = tržby + výdavky. Tak je ?
Zoltán Kovács
11.02.09,05:35
Prepáčte ale nemal by tam byť namiesto " príjem" použitý "obrat" ?
Myslím že je to dosť odlišný pojem , príjem = len tržby , obrat = tržby + výdavky. Tak je ?

Obrat = hrubé príjmy. Výdavky odkedy započítavame do obratu?
Aljok
11.02.09,08:05
Prepáčte ale nemal by tam byť namiesto " príjem" použitý "obrat" ?
Myslím že je to dosť odlišný pojem , príjem = len tržby , obrat = tržby + výdavky. Tak je ?

"Príjem" som uviedla správne, presne podľa zákona.

Pozri Zákon o soc. poistení:
§ 14
Osobný rozsah nemocenského poistenia

(1) Povinne nemocensky poistení sú

b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9.
sokrateska
11.02.09,22:26
Dobry vecer, ci pre vacsinu "normalnych ludi" az dobre rano,
ale ja by som tak surne potrebovala odpoved, ze pisem radsej este teraz. Snad niekto hned rano bude vediet poradit:
Dcera je novym zamestnavatelom tlacena na pracu na zivnost. Tvrdim, ze ak budu vzajomne vztahy korektne, nie je to problem, hoci som natrafila hned na dva.
1/
Pozerala som momentalne platne minimalne odvody pre "zaciatocnika" a hoci sama som roky SZCO az teraz som si vsimla, ze ako SZCO platim na nemocenske 4,4% z VZ, hoci zamestnanec spolu so zamestnavatelom platia dohromady iba 2,8% z VZ /1,4+1,4/. Preco? Co vlastne este "zahrna" tato disproporcia? :confused:
2/
Ako ID uz dlhsie neplatim odvody do FZ a preto som ani nesledovala, ako sa to tymto smerom vyvija. Teraz som si vsimla, ze SZCO neplati na nezamestnanost /alebo nemusi a moze??/. Lenze co ak "zamestnavatelska" firma, ci ako by som ju nazvala, zanikne, alebo prestane plnit dohodnutu zmluvu, alebo sa daco ine stane a dcera pride o prijem? Ak by sa nahlasila na urade prace, moze dostavat podporu v nezamestnanosti, ked vlastne neprispievala do fondu? :confused:
V dnesnej tak neistej dobe je to velmi dolezita otazka, pretoze z coho by potom zila, kym nenajde nejaku pracu a to, samozrejme, nemusi byt zo dna na den ...:(
Velmi pekne dakujem za kazdu ochotnu odpoved, lebo sa musi zajtra do poobedia vyjadrit a ja nemam v tom jasno a neviem jej, zial, poradit.
JAJA11
12.02.09,06:38
Dobry vecer, ci pre vacsinu "normalnych ludi" az dobre rano,
ale ja by som tak surne potrebovala odpoved, ze pisem radsej este teraz. Snad niekto hned rano bude vediet poradit:
Dcera je novym zamestnavatelom tlacena na pracu na zivnost. Tvrdim, ze ak budu vzajomne vztahy korektne, nie je to problem, hoci som natrafila hned na dva.
1/
Pozerala som momentalne platne minimalne odvody pre "zaciatocnika" a hoci sama som roky SZCO az teraz som si vsimla, ze ako SZCO platim na nemocenske 4,4% z VZ, hoci zamestnanec spolu so zamestnavatelom platia dohromady iba 2,8% z VZ /1,4+1,4/. Preco? Co vlastne este "zahrna" tato disproporcia? :confused:
2/
Ako ID uz dlhsie neplatim odvody do FZ a preto som ani nesledovala, ako sa to tymto smerom vyvija. Teraz som si vsimla, ze SZCO neplati na nezamestnanost /alebo nemusi a moze??/. Lenze co ak "zamestnavatelska" firma, ci ako by som ju nazvala, zanikne, alebo prestane plnit dohodnutu zmluvu, alebo sa daco ine stane a dcera pride o prijem? Ak by sa nahlasila na urade prace, moze dostavat podporu v nezamestnanosti, ked vlastne neprispievala do fondu? :confused:
V dnesnej tak neistej dobe je to velmi dolezita otazka, pretoze z coho by potom zila, kym nenajde nejaku pracu a to, samozrejme, nemusi byt zo dna na den ...:(
Velmi pekne dakujem za kazdu ochotnu odpoved, lebo sa musi zajtra do poobedia vyjadrit a ja nemam v tom jasno a neviem jej, zial, poradit.

Ono je to naozaj o tom, čo zamestnávateľ ponúkne. Ja by som si na Vašom mieste spočítala, koľko stojí Vaša dcéra zamestnávateľa mesačne - malo by to byť na vplatnej páske uvedené ako celková cena práce a pod. Ak zamestnávateľ ponúkne nižšiu sumu ako je táto, tak by som určite nesúhlasila s prechodom na živnosť. Zamestnvateľ totiž ušetrí na ďalších veciach - neplatí stravné, pracovné odevy, neprepláca PN, OĆR, dovolenku, nemusí vyplatiť odstupné (I keď to sa dá dohodnúť v zmluve - t.j. aspoň aby bola výpovedná doba trebárs 3 mesiace). Vaša dcéra týmto získa, lebo jej odvody budú len z minimálnej mzda a aj to povinne len do ZP, do SP až od júla nasledujúceho roka. V prípade, že si nebude platiť do SP, nebude mať nárok na PN, podporu v nezamestnanosti. Ale Vy viete, či býva často chorá, akú prácu vykonáva - či si ľahko nájde inú, ak by s ňou rozviazali zmluvu a podľa toho sa treba rozhodnúť pre SP. Všetky rozhodnutia majú svoje pre aj proti. Takže v konečnom dôsledku je to len a len na Vašej dcére.
sokrateska
12.02.09,06:52
Hej-hej, o vsetkych tychto "uskaliach" viem. Zial, velmi na vyber nema, ale ja by som prave potrebovala vediet tie info, na ktore som sa pytala - a teda ako je to vlastne s tym 1% odvodom na nezamestnanecke, ked sa uvazda, ze SZCO ho neplati. Moze ho platit dobrovolne a bude potom "poistena" pre pripad, ze pride o pracu? A tiez, preco vlastne SZCO plati 4,4% na nemocenske, ked zamestnanec spolu so zamestnavatelom odvadzaju dohromady iba 2,8% z VZ?
Ale aj tak Vam velmi pekne dakujem za odpoved a cas, ktory ste mojej otazke venoval. Prijemny den prajem
JAJA11
12.02.09,07:49
Hej-hej, o vsetkych tychto "uskaliach" viem. Zial, velmi na vyber nema, ale ja by som prave potrebovala vediet tie info, na ktore som sa pytala - a teda ako je to vlastne s tym 1% odvodom na nezamestnanecke, ked sa uvazda, ze SZCO ho neplati. Moze ho platit dobrovolne a bude potom "poistena" pre pripad, ze pride o pracu? A tiez, preco vlastne SZCO plati 4,4% na nemocenske, ked zamestnanec spolu so zamestnavatelom odvadzaju dohromady iba 2,8% z VZ?
Ale aj tak Vam velmi pekne dakujem za odpoved a cas, ktory ste mojej otazke venoval. Prijemny den prajem


Ak si bude dobrovoľne platiť nezam., potom bude mať nárok na podporu, ale musí splniť aj podmienku, že musí mať odpracovanú určitú dobu, resp. určitú dobu si odvádzať na to nezamestnanecké. SZČO platí do nem.poistenia viac, lebo PN má preplácanú od 1. dňa. Zamestnávateľovi znížili odvody za nemocenské odvtedy, ako musí vyplácať prvých 10 dní PN. :)
sokrateska
12.02.09,08:04
Jaaaj, tak teraz je mi to uz jasne. Velmi pekne dakujem este raz. Ked ste uz taky ochotny, mozem sa spytat este, ked je dcera zatial nepretrzite zamestnana ako normalny pracovnik /aj so vsetkymi odvodmi/, pocita sa jej tato doba zamestnania do odpracovanej doby pre ucely nezamestnaneckeho, pravda? Neznamena to, ze ked sa zamestna ako SZCO, ze by zacinala s dobou od nuly...
JAJA11
12.02.09,08:25
Jaaaj, tak teraz je mi to uz jasne. Velmi pekne dakujem este raz. Ked ste uz taky ochotny, mozem sa spytat este, ked je dcera zatial nepretrzite zamestnana ako normalny pracovnik /aj so vsetkymi odvodmi/, pocita sa jej tato doba zamestnania do odpracovanej doby pre ucely nezamestnaneckeho, pravda? Neznamena to, ze ked sa zamestna ako SZCO, ze by zacinala s dobou od nuly...

Počíta sa všetko, je jedno odkiaľ sa platilo :)