kinimod
04.02.09,13:08
Dobrý deň,

mám živnosť, som platcom DPH a mám trvalé bydlisko v KE. Chcem podať žiadosť v BA na obvodnom úrade o zriadenie prevádzkarne v Bratislave, keďže sa v BA v kancelárii zdržiavam väčšinu času - je to údajne jediný spôsob resp. možnosť, ako "prinútiť" daňový úrad, aby posielal korešpondenciu na inú adresu, ako adresu trvalého bydliska živnostníka.

A tu je háčik: zároveň zakladám SRO na tej istej adrese (tie isté nebytové priestory) v BA. Je možné teoreticky založiť s.r.o so sídlom na tej istej adrese, akú mám ako ako prevádzkareň k živnosti? Keďže adresa nevymedzuje konkrétny PRIESTOR, ale len budovu, myslím, že by to šlo.

Som (budem) jediným spoločníkom a konateľom (to sa však môže neskôr zmeniť), ak to má nejaký vplyv.

Ak to možné je, na koho si mam nechať vystavovať faktúry za tieto nebytové priestory? Na živnostníka, alebo na s.r.o? Alebo je to už na mojom zvážení a hospodárení?

Ďakujem
Rozalaia
04.02.09,16:34
Ano, je mozne mat v jednej budove prevadzkaren zivnostnika aj sidlo s.r.o. - pokial si to nejako "upraces" v najomnej zmluve s prenajimatelom. Zmluvu o prenajme budes musiet dolozit pri zakladani s.r.o. a priznavam, neviem, ci ju budu chciet aj pri zriadeni prevadzkarne. Mozno budes potrebovat najomne zmluvy 2, jednu na SZCO, jednu na s.r.o. A tym sa vyriesi aj druha otazka "na koho si mam nechat vystavovat faktury" - ak budu 2 zmluvy, tak aj na SZCO aj na S.R.O. Poznas svoje naklady SZCO, skus odhadnut naklady S.R.O. a vacsi podiel nakladov na prenajom nasmeruj tam, kde sa to viac hodi - je to na tvojom zvazeni a dohode s prenajimatelom.
mysimis
04.02.09,16:40
Ako SZČO nepotrebuješ na zriadenie prevádzkarne nájomnú zmluvu.
kinimod
04.02.09,19:01
Všetko zodpovedané, ďakujem :)

No predsa ešte jedná vec - naozaj nemôže DÚ posielať živnostníkom korešpondenciu na inú adresu, ako adresu trvalého bydliska alebo prevádzkarne? Pretože mne ide len o tú korešpondenciu, a teda asi nemá zmysel "registrovať" prevádzkareň len kvôli tomu. Je potom teoreticky zbytočne predmetom preverovania pri daňovej kontrole, prípadne hmotnom majetku v tejto prevádzkarni atď. To tie obálky párkrát do roka z DÚ radšej nechám 2 týždne počkať na adrese trv. bydl.