petra123
04.02.09,16:34
Dobrý deň,
čítala som si tie príspevky ohľadom maximálnej materskej dovolenky, ale tam sa len spomínalo v prípade keby som mala živnosť, možno tam bolo aj toto, ale som sa v tom veľmi nevyznala.

Ja som zamestnaná od roku 2002, ale v tomto roku (v januári) som zmenila zamestnanie.
Dátum odchodu na materskú dovolenku by bol koncom júla, začiatkom augusta.

:confused: 1. Čo by som si mala platiť aby som získala maximálnu materskú dovolenku?

Čítala som tam že stačí si zmeniť zamestnanie napr. 1 mesiac pred odchodom na materskú dovolenku a zaplatiť za ten mesiac najvyššie odvody.

:confused: 2. Koľko je maximálna materská dovolenka?

:confused: 3. Z akej mzdy (aké odvody treba platiť) je maximálna materská dovolenka?

Veľmi pekne ďakujem za zodpovedané otázky

S pozdravom
Petra
;)
ajobs
04.02.09,16:08
Dobrý deň,
čítala som si tie príspevky ohľadom maximálnej materskej dovolenky, ale tam sa len spomínalo v prípade keby som mala živnosť, možno tam bolo aj toto, ale som sa v tom veľmi nevyznala.

Ja som zamestnaná od roku 2002, ale v tomto roku (v januári) som zmenila zamestnanie.
Dátum odchodu na materskú dovolenku by bol koncom júla, začiatkom augusta.

:confused: 1. Čo by som si mala platiť aby som získala maximálnu materskú dovolenku?

Čítala som tam že stačí si zmeniť zamestnanie napr. 1 mesiac pred odchodom na materskú dovolenku a zaplatiť za ten mesiac najvyššie odvody. Áno, presne tak - stačí zmeniť zamestnanie hoci aj na jeden deň pred nástupom na MD. Od 1.7.2009 bude maximálny VZ cca 1100 €, takže takáto by mala byť mzda v novom zamestnaní - samozrejme prepočítaná na dni.

:confused: 2. Koľko je maximálna materská dovolenka? Z nového VZ to bude cca 585-605 € mesačne.

:confused: 3. Z akej mzdy (aké odvody treba platiť) je maximálna materská dovolenka? Viď bod 1. Odvody sa platia také isté, ako pri akejkoľvek inej mzde.

Veľmi pekne ďakujem za zodpovedané otázky

S pozdravom
Petra
;)

Odpovede sú v texte.
petra123
05.02.09,06:58
Velmi pekne dakujem za odpoved, este jedna otazka, co to znamena "prepocitana na dni" napr. (1100 : 31= 35,48€/den (v novom zamestnani napr. 5dni) 35,48 x 5 = 177,4€ zaplatit odvod?
Dakujem
petra123
05.02.09,09:02
A kolko tyzdnou sa pobera ta maximalna materska? Pocula som ze 27 tyzdnov, je to pravde? (ak hej tak potom sa co pobera a v akej sume?)
Viem mam vela otazok
Dakujem velmi pekne za radu
Je dobre, ze tu je nieco taketo na internete. :)
alušik
05.02.09,09:15
A kolko tyzdnou sa pobera ta maximalna materska? Pocula som ze 27 tyzdnov, je to pravde? (ak hej tak potom sa co pobera a v akej sume?)
Viem mam vela otazok
Dakujem velmi pekne za radu
Je dobre, ze tu je nieco taketo na internete. :)
Ak vznikne nárok na materské, poberá sa 28 týždňov alebo 37 týždňov, ak ide o osamelú matku alebo ak porodila viac detí.
Po skončení doby poberania materského si zažiadaš o rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca do 3 rokov veku dieťatka (prípadne aj dlhšie, ak ide o nepriaznivý zdavotný stav dieťaťa).
petra123
05.02.09,14:55
Dakujem za odpoved,
takze, po 28 tyzdnoch (materska) budem poberat rodicovsky prispevok (3 roky) na dieta + ja budem dostavat zo socialky peniaze akoby som bola na PN, alebo ten prispevok je pre dieta a aj pre mna?
mzdarka renca
05.02.09,17:42
Nie 3 roky RD, ale do 3. rokov veku dieťaťa. Materská je platená z nemocenského poistenia a rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka.
petra123
29.06.09,17:03
Dobry den,

rozpravala som sa zamestnavatelom a dohodla sa s nim aby mi zmenil pracovnu zmluvu pred MD, aby som dostavala max MD, ale to chce urobit takto a neviem ci to moze byt:
Na MD idem 18-7-09 zmluvu na max MD mi chce spravit od 1-7-09 do 31-7-09 na dobu urcitu moze sa to takto? (neviem ci moze tam byt na dobu urcitu) :confused:

A moze ma zamestnat aj clen rodiny (otec-zivnostnik fyzicka osoba) :confused:.

Dakujem za odpoved

Prajem pekny den