altt
04.02.09,16:47
Ahojte poraďáci,

stalo sa nám to, že sme min. roku odkúpili pozemok a stavbu v jednej obci a bol som podať daňové priznanie. Na druhý deň mi poslali list s tým, že sa mam dostaviť na obecný úrad z dôvodu zistenia skutkového stavu na objekte v našom vlastníctve.

V stavbe mám nejaké stroje, ktoré slúžia na moje osobné hobby, lenže im sa to asi nepozdáva, asi si myslia že ked som živnostník tak to používam na podnikanie, nemam žiadnych zamestnancov aaa v daňovom priznaní som uviedol druh stavby G-ostatné stavby. Majú právo vstúpiť do môjho objektu??
Môžu odomňa vyžadovať nejaké doklady o podnikaní kedže som živnostík?
wagner
04.02.09,15:57
Osoba poverená starostom má právo vstúpiť do objektov uvedených v daňovom priznaní pre daň z nehnuteľnosti. Tiež majú právo posúdiť, či sa objekty používajú na podnikanie alebo nie. Pokiaľ podľa podnikania zistia, že sú to podnikateľské objekty, obec vydá o tom rozhodnutie. Obec si predmet podnikania zistí na Živnostenskom úrade, takže nejaké zamlčovanie a schovávanie dokladov o tom, v čom podnikáš, nemá význam. Snaž sa dohodnúť, je to lepšie ako sa s nimi ťahať.
altt
04.02.09,17:34
Ďakujem za rýchlu odpoveď....aaa je možné, aby v krajnom prípade bola určená len časť objektu napr. polovica na podnikanie... V druhej polovici nie sú žiadne stroje...
wagner
05.02.09,11:37
Je to možné, len to bolo potrebné uviesť do daňového priznania k dani z nehnuteľnosti. Obec je z tohto pohľadu a zo zákona správca dane, takže má také isté právomoci v daňovom konaní pri dani z nehnuteľnosti ako DÚ.
antiny
04.03.09,12:25
ano majú na to právo
(robila som 4 roky na obci s DzN)
zrátajte si m2 na podnikanie a na na osobnú rekreáciu trebarz
budú vychádzať zo skutočného účelu využitia
a pri chatách je dôležité čo je uvedené na liste vlastníctva
taktiež ak vlastní FO a prenajímaho tak vždy zaň bude daň ako za RD a nie ako za objekt na podnikanie.
A buďte ústretový voči MZ. môžem vedieť o ktoré miesto-obec sa jedná? - rýchlo reagujú - asi oproti predchádzajúcemu daňovníkovy sa vaše priznanie veľmi líšilo
altt
04.03.09,12:59
Ďakujem za odpoveď,

aa nakoniec sme to takto vyyriešili - niečo sme dali ako podnikanie a niečo ako súkromné účely....aaale tie panie neboli ktovie ako príjemné...obec radšej nebudem menovať...:-)
eseročka
09.03.09,15:54
nooo, zaujímalo by ma, ako správca dane vie preukázať, že určitá nehnuteľnosť je určená na podnikanie, ak to sám daňovník neuvádza. Ak je vlastníkom fyzická osoba nepodnikateľ, neexistuje žiaden zmluvný vzťah o prenajímaní tejto stavby tretej strane, ktorá je podnikateľom, a pritom nie je zrejmé, že ide o budovu, v ktorej sa bude podnikať (napr. budova typu veľká výrobná hala), veľmi ťažko správca dane by dokázal, že ide o stavbu určenú na podnikanie.

Správcovia dane - obce, častokrát v prípade daní z nehnuteľnosti konajú nad rámec zákonov a vysvetľujú si predpisy a zákony po svojom (z vlastnej skúsenosti).
antiny
10.03.09,05:10
... (napr. budova typu veľká výrobná hala), veľmi ťažko správca dane by dokázal, že ide o stavbu určenú na podnikanie.

Správcovia dane - obce, častokrát v prípade daní z nehnuteľnosti konajú nad rámec zákonov a vysvetľujú si predpisy a zákony po svojom (z vlastnej skúsenosti).
I. sklady - patria do kategórie k podnikateľským
II. dokiaľ nie si právnik tak vieš menej ako zamestnanci správcu dane
- absolvujú školenia - niekoľkokrát do roka s odborníkmi a s pravidla sú to dlhoročný zamestnanci, vedú ich pracovníci z daňového riaditeľstva ale nie sú právnikmi a ani nepoznajú zákon spamäti- pri širokých povinnostiach ktoré majú na obciach - úradoch.
napíš konkrétnu vec
miestne zisťovanie je aj o tom že vidia na čo sa konkrétne v tom čase využíva nehnuteľnosť
eseročka
10.03.09,07:42
do citácie bol použitý text v zátvorke, ktorý nepatrí k časti súvetia, ktorý nasleduje po čiarke. keď už citovať, tak korektne

ad bod II. - samozrejme, zamestnanec obce, "ak nie som právnik, tak jednoznačne musí vedieť viacej ako ja" - toto tvrdenie len deklaruje dosť chabé zmýšľanie, že úradník je ten pán. nie som tu nato, aby som verejne rozoberal niektoré prípady zo správy daní, avšak mám osobnú skúsenosť, či už vo väčších alebo menších obciach, kde zamestnanci obcí (keďže oni sú zodpovední za správu daní), viac-menej nepostupujú podľa príslušných zákonov a postupujú "svojimi" predpismi. správa daní ako taká sa riadi príslušnými predpismi a častokrát si zamestnanci obcí dovolia to, čo by u zamestnanca iného správcu dane (colného úradu, daňového úradu) znamenalo vyhadzov
antiny
11.03.09,05:10
Tak prečo sa v tedy neodvoláte.
Ak Vám správca v odvolaní nevyhovie tak vaše odvolanie putuje na DR SR (kraj).