mery29
04.02.09,18:26
prosim vas co sa ma vsetko zauctovat na konci roka ??
zauctovala som dan a co este?
Lenka1979
04.02.09,17:30
prosim vas co sa ma vsetko zauctovat na konci roka ??
zauctovala som dan a co este?


Daň je úplne to posledné čo na konci v rámci účtovných závierkových operácií zaúčtuješ. Do účtovných prípadov na konci roka patrí napr. zaúčtovanie rezerv, opravných položiek, časového rozlíšenia, kurzových rozdielov a ďalších povinností, ktoré nájdeš, ak si zadáš do vyhľadávača napr. "uzávierkové operácie".... atď... jednoducho čo hľadáš.
Lenka:)
mery29
04.02.09,17:32
Daň je úplne to posledné čo na konci v rámci účtovných závierkových operácií zaúčtuješ. Do účtovných prípadov na konci roka patrí napr. zaúčtovanie rezerv, opravných položiek, časového rozlíšenia, kurzových rozdielov a ďalších povinností, ktoré nájdeš, ak si zadáš do vyhľadávača napr. "uzávierkové operácie".... atď... jednoducho čo hľadáš.
Lenka:)
ale ak nemam nic z toho co si vymenovala mam tam nieco este zauctovat?
teda pocas roka som nic take nemala ani rezervy som neuctovala a ani ...
Johanka
04.02.09,17:32
prosim vas co sa ma vsetko zauctovat na konci roka ??
zauctovala som dan a co este?
Nič lepšie ako Postupy účtovania Ti poradiť neviem. Je tam ucelená informácia ;).
Lenka1979
04.02.09,17:34
ale ak nemam nic z toho co si vymenovala mam tam nieco este zauctovat?
teda pocas roka som nic take nemala ani rezervy som neuctovala a ani ...
... lebo toto všetko sa účtuje až v rámci účtovných závierkových operácií, preto si to v priebehu roka ani nemohla mať.
Johanka
04.02.09,17:34
ale ak nemam nic z toho co si vymenovala mam tam nieco este zauctovat?
teda pocas roka som nic take nemala ani rezervy som neuctovala a ani ...
Ako vieš, že nič z toho nemáš ? Nemáš napr. žiadne nevyfaktúrované dodávky? Nemáte zamestnancov? Nájdi si v doporučených Postupoch účtovania aké rezervy je účtovná jednotka povinná tvoriť ...
mery29
04.02.09,17:37
Ako vieš, že nič z toho nemáš ? Nemáš napr. žiadne nevyfaktúrované dodávky? Nemáte zamestnancov? Nájdi si v doporučených Postupoch účtovania aké rezervy je účtovná jednotka povinná tvoriť ...
nemam ziadne nevyfakturovane dodavky a zamestnanca mame ale iba 1
Johanka
04.02.09,17:38
Má vyčerpanú dovolenku ?
mery29
04.02.09,17:40
Má vyčerpanú dovolenku ?
nie ma este 3,5 dna no ale tu môze este v january vycerpat
Johanka
04.02.09,17:41
... ale musíš zaúčtovať rezervu na nevyčerpanú dovolenku :).
Takže jedno sme našli, ale naozaj teraz nie je čas na robenie dotazníka. Pozri si postupy, ešte všeličo objavíš ;).
Lenka1979
04.02.09,17:42
mery29, naozaj si prečítaj postupy účtovania v PU, aj tu na našej porade nájdeš veľmi veľa dobrých tém ohľadom účtovania na konci roka. Aj keď ste mali len jedného zamestnanca, máš povinnosť tvoriť rezervu na ten zvyšok - 3,5 dňa.
Johanka
04.02.09,17:43
Ešte som Ti to pohľadala, ostatné je už na Tebe:
§19 (7) Rezervy sa vzťahujú na povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, z uzavretých zmlúv, z dobrovoľného rozhodnutia účtovnej jednotky splniť si povinnosť voči tretím stranám, napríklad ak na základe konania účtovnej jednotky v minulosti, zverejnenia pravidiel alebo oznámenia o uznaní zodpovednosti účtovnej jednotky tretia strana očakáva, že takáto povinnosť bude splnená.
a) náklady súvisiace s odstránením znečistenia životného prostredia,
b) reklamácie a záručné opravy,
c) odstránenie odpadov a obalov,
d) rekultiváciu pozemkov,
e) demoláciu budov,
f) odstupné,
g) nevyčerpané dovolenky, vrátane sociálneho zabezpečenia,
h) odmeny členom dozornej rady a iných orgánov spoločnosti,
i) nevyfakturované dodávky a služby,
j) členské príspevky do zväzov, spolkov, komôr a podobne, ktoré sa týkajú vykazovaného účtovného obdobia,
k) bonusy, skontá, rabaty a podobne, ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia,
l) náklady na zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy týkajúcej sa vykazovaného účtovného obdobia,
m) náklady na zostavenie daňového priznania za vykazované účtovné obdobie,
n) pokuty a penále,
o) finančné povinnosti vyplývajúce z ručenia a záruk,
p) povinnosť spätného odkúpenia obalov,
q) prebiehajúce a hroziace súdne spory,
r) vyplácanie prémií a odmien,
s) vyplácanie odchodného, vyplácanie plnení pre zamestnancov pri životných jubileách alebo pracovných jubileách a iných plnení pre zamestnancov (zamestnanecké požitky),
t) provízie obchodným zástupcom,
u) na stratové zmluvy a nevýhodné zmluvy, ktorými sú zmluvy, pri ktorých náklady nevyhnutné na splnenie zmluvných povinností prevyšujú ekonomický úžitok, ktorý sa zo zmluvy očakáva,
v) náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu podľa § 41,
w) vypustené emisie do ovzdušia,
x) a iné riziká a straty súvisiace s činnosťou účtovnej jednotky.

... už len upozorním, že to je len jedna časť uzávierkových prác.
mery29
04.02.09,18:03
... ale musíš zaúčtovať rezervu na nevyčerpanú dovolenku :).
Takže jedno sme našli, ale naozaj teraz nie je čas na robenie dotazníka. Pozri si postupy, ešte všeličo objavíš ;).
a suvahu a vysledovku tlacim pre DU aj s tymi ot rezervami?
a dan pocitam este bez tychto rezer?
mery29
04.02.09,18:05
Ešte som Ti to pohľadala, ostatné je už na Tebe:
§19 (7) Rezervy sa vzťahujú na povinnosti vyplývajúce zo všeobecne záväzných právnych predpisov, z uzavretých zmlúv, z dobrovoľného rozhodnutia účtovnej jednotky splniť si povinnosť voči tretím stranám, napríklad ak na základe konania účtovnej jednotky v minulosti, zverejnenia pravidiel alebo oznámenia o uznaní zodpovednosti účtovnej jednotky tretia strana očakáva, že takáto povinnosť bude splnená.
a) náklady súvisiace s odstránením znečistenia životného prostredia,
b) reklamácie a záručné opravy,
c) odstránenie odpadov a obalov,
d) rekultiváciu pozemkov,
e) demoláciu budov,
f) odstupné,
g) nevyčerpané dovolenky, vrátane sociálneho zabezpečenia,
h) odmeny členom dozornej rady a iných orgánov spoločnosti,
i) nevyfakturované dodávky a služby,
j) členské príspevky do zväzov, spolkov, komôr a podobne, ktoré sa týkajú vykazovaného účtovného obdobia,
k) bonusy, skontá, rabaty a podobne, ktoré sa týkajú výrobkov, tovaru a služieb predaných pred ukončením vykazovaného účtovného obdobia,
l) náklady na zostavenie, overenie, zverejnenie účtovnej závierky a výročnej správy týkajúcej sa vykazovaného účtovného obdobia,
m) náklady na zostavenie daňového priznania za vykazované účtovné obdobie,
n) pokuty a penále,
o) finančné povinnosti vyplývajúce z ručenia a záruk,
p) povinnosť spätného odkúpenia obalov,
q) prebiehajúce a hroziace súdne spory,
r) vyplácanie prémií a odmien,
s) vyplácanie odchodného, vyplácanie plnení pre zamestnancov pri životných jubileách alebo pracovných jubileách a iných plnení pre zamestnancov (zamestnanecké požitky),
t) provízie obchodným zástupcom,
u) na stratové zmluvy a nevýhodné zmluvy, ktorými sú zmluvy, pri ktorých náklady nevyhnutné na splnenie zmluvných povinností prevyšujú ekonomický úžitok, ktorý sa zo zmluvy očakáva,
v) náklady na uvedenie prenajatého majetku do predchádzajúceho stavu podľa § 41,
w) vypustené emisie do ovzdušia,
x) a iné riziká a straty súvisiace s činnosťou účtovnej jednotky.

... už len upozorním, že to je len jedna časť uzávierkových prác.

ak mal pokutu v priebehu roka a zautovala som ju tak co teraz?
Tweety
04.02.09,18:07
a suvahu a vysledovku tlacim pre DU aj s tymi ot rezervami?
a dan pocitam este bez tychto rezer?
Výkazy tvoria prílohy DP, to znamená, že sú vyhotovené po zaúčtovaní všetkých účtovných prípadov, vyčíslení HV, jeho zaúčtovani zaúčtovaní daní.
Johanka
04.02.09,18:09
Najpr všetko zaúčtuješ, podľa Postupov účtovania.
Potom :

§ 8
Uzavretie účtovných kníh a účtovná závierka

(1) Účty hlavnej knihy sa uzavrú účtovnými zápismi podľa § 16 zákona.

(2) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) zisťujú obraty strán Má dať a strán Dal jednotlivých účtov,
b) zisťujú konečné stavy výsledkových účtov a konečné zostatky súvahových účtov,
c) zisťuje výsledok hospodárenia pred zdanením daňou z príjmov; mimo účtovníctva sa zistí základ dane z príjmov a vyčíslená daň z príjmov sa účtuje podľa §10,
d) účtujú konečné stavy účtov nákladov v prospech týchto účtov a na ťarchu účtu 710 - Účet ziskov a strát a konečné stavy účtov výnosov na ťarchu týchto účtov a v prospech účtu 710 - Účet ziskov a strát,
e) účtujú konečné zostatky účtov majetku v prospech týchto účtov a na ťarchu účtu 702 - Konečný účet súvahový a konečné zostatky účtov záväzkov a vlastného imania na ťarchu týchto účtov a v prospech účtu 702 - Konečný účet súvahový,
f) zisťuje výsledok hospodárenia a účtuje sa, ak ide o účtovný zisk na ťarchu účtu 710 - Účet ziskov a strát a v prospech účtu 702 - Konečný účet súvahový, ak ide o účtovnú stratu v prospech účtu 710 - Účet ziskov a strát a na ťarchu účtu 702 - Konečný účet súvahový.

(3) Po uskutočnení účtovného zápisu podľa odseku 2 písm. f) sa účtovné knihy uzatvoria a zostaví sa účtovná závierka.

Účtovná závierka = súvaha, výkaz ziskov a strát a poznámky ;).
Tweety
04.02.09,18:10
ak mal pokutu v priebehu roka a zautovala som ju tak co teraz?
Pokuta nie je daňovo uznaným nákladom, je teda pripočítateľnou položkou k základu dane v DP.
mery29
04.02.09,18:13
Výkazy tvoria prílohy DP, to znamená, že sú vyhotovené po zaúčtovaní všetkých účtovných prípadov, vyčíslení HV, jeho zaúčtovani zaúčtovaní daní.
takze musim este zaucotovat aj zisk 431 na jednej strane a na druhej?
Johanka
04.02.09,18:14
ak mal pokutu v priebehu roka a zautovala som ju tak co teraz?
Prosím, prosím, otvor si vínko, vylož nohy, zhlboka sa nadýchni a čítaj Postupy od začiatku .... takýmto vytrhávaním §§ Ťa len domotáme. Rezervy - som Ti skopírovala iba ods.7, je tam pred ním 6 odstavcov, ktoré tiež treba poznať ;).
cloe
04.02.09,18:26
prosim vas co sa ma vsetko zauctovat na konci roka ??
zauctovala som dan a co este?

Predpokladám, že ani ten účtovný zápis, ktorý si jediný vykonala, nemáš správne, pretože si nezisťovala základ dane mimo účtovníctva. Teda, ak by si mala čo i len tú jednu pripočítateľnú položku, ktorú si spomenula /pokuty a penále/, už bude základ dane a tým pádom aj daň iná. Takže tento zápis rozhodne zmaž a zaúčtuješ ho až nakoniec po preštudovaní postupov účtovníctva.
mery29
04.02.09,18:52
Predpokladám, že ani ten účtovný zápis, ktorý si jediný vykonala, nemáš správne, pretože si nezisťovala základ dane mimo účtovníctva. Teda, ak by si mala čo i len tú jednu pripočítateľnú položku, ktorú si spomenula /pokuty a penále/, už bude základ dane a tým pádom aj daň iná. Takže tento zápis rozhodne zmaž a zaúčtuješ ho až nakoniec po preštudovaní postupov účtovníctva.
ja som to robila podla toho co mi napisal program ked som dala podklad pre vypocet dane robim v Money S3
este by som chcela vediet akomam dat dan ak mi vyslo za desatinnou ciarkou 472
Zoltán Kovács
04.02.09,19:02
ja som to robila podla toho co mi napisal program ked som dala podklad pre vypocet dane robim v Money S3
este by som chcela vediet akomam dat dan ak mi vyslo za desatinnou ciarkou 472

Vidím, že aj zákon o dani z príjmov by neuškodilo preštudovať.

mimotemy
Mám jednu otázku na teba: účtuješ ty ako účtovníčka, alebo účtuje program, a bez rozmýšľania plníš jeho príkazy? Prepáč, a prosím ťa neuraz sa.

V profile máš uvedené: účtovník. Ale tvoje otázky nesvedčia o tom. Keby si začala svoje zadanie napr. tak, že som začiatočníčka v PÚ a potrebujem pomôcť s uzávierkou a výpočtom dane, tak aj táto diskusia by bola zrejme kratšia a viac k veci.
mery29
04.02.09,19:12
ano som zaciatocnicka a ja som to aj pisala v prispevku money S3
mysimis
04.02.09,19:15
ano som zaciatocnicka a ja som to aj pisala v prispevku money S3

Mery, nie každý pracuje s programom Money S3, kde si písala o tom že si začiatočníčka a preto nečítame všetky príspevky, takže napr. ja osobne som si to neprečítala.
Zoltán Kovács
04.02.09,19:17
ano som zaciatocnicka a ja som to aj pisala v prispevku money S3

Pripojím ti link na príspevok od Rozálky. V príspevku máš prílohu, v ktorej sú obsiahnuté všetky kroky uzávierky v PÚ. Vytlač si tú prílohu a preštuduj, a podľa toho skús urobiť koniec roka:

http://www.porada.sk/935338-post4.html
mery29
04.02.09,19:19
dakujem
certik
20.02.09,13:38
Ahojte, čo robíte na konci roka s účtom 343? mám analytiku na vstup a výstup, mám to nechať tak ako to je alebo dať na nejaký účet napr. vysporiadanie s DU? a tam to šuchnúť celé?
Zoltán Kovács
20.02.09,13:57
Ahojte, čo robíte na konci roka s účtom 343? mám analytiku na vstup a výstup, mám to nechať tak ako to je alebo dať na nejaký účet napr. vysporiadanie s DU? a tam to šuchnúť celé?

Aj v priebehu roka by si mal používať analytiku na vysporiadávanie vzťahu voči DÚ. A každý mesiac, resp. kvartál tam šuchať ( :D ) výsledok priznania.
Kika69
20.02.09,14:04
Ahojte, čo robíte na konci roka s účtom 343? mám analytiku na vstup a výstup, mám to nechať tak ako to je alebo dať na nejaký účet napr. vysporiadanie s DU? a tam to šuchnúť celé?

Ja to dávam celé na jeden účet - vlastná daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet na konci každého štvrťroka (mám kvartálnych platiteľov) a ten účet na konci roka sedí s daňovou povinnosťou alebo nárokom na nadmerný odpočet z III. a IV. štvrťroka.
certik
23.02.09,06:36
Aha rozumiem vám. Tak to prešuchnem :D teraz, ale iba to čo mi tvorí DP za 4Q 2008 a na účte - DPH vstup mi zostane Dphačka, ktorú budem uplatňovať až v 1 Q 2008. Dúfam , že to takto bude správne.
latka
23.02.09,17:02
Dobrý den, môžem rozpustenie rezervy na dovolenky v r. 2007 jednoducho zaúčtovať - vyčerpanie-zrušenie 323/331 v 01/2008 a normálne účtovať mzdy s aktual. priemerom dovolenky 331/521 a 331/524, dakujem
KEJKA
23.02.09,17:44
Aha rozumiem vám. Tak to prešuchnem :D teraz, ale iba to čo mi tvorí DP za 4Q 2008 a na účte - DPH vstup mi zostane Dphačka, ktorú budem uplatňovať až v 1 Q 2008. Dúfam , že to takto bude správne.


dobre urobíš.......:D


Dobrý den, môžem rozpustenie rezervy na dovolenky v r. 2007 jednoducho zaúčtovať - vyčerpanie-zrušenie 323/331 v 01/2008 a normálne účtovať mzdy s aktual. priemerom dovolenky 331/521 a 331/524, dakujem
nerozmýšľaš dobre :eek:
latka
23.02.09,17:50
31.01.2008 1/ čerpanie :25770,8 sk 323/331,
31.01.2008 2/ rozúčtovanie :19664,8 sk 521/331 a 6106,- sk 524/331 a mam rezervu vysporiadanú za starý rok. Nemôže takto?
KEJKA
23.02.09,17:54
31.01.2008 1/ čerpanie :25770,8 sk 323/331,
31.01.2008 2/ rozúčtovanie :19664,8 sk 521/331 a 6106,- sk 524/331 a mam rezervu vysporiadanú za starý rok. Nemôže takto?
zodpovedá to vyčerpaniu starej dovolenky?
latka
23.02.09,18:06
Takto som vyčerpala celú rezervu za rok 2007 do 31.01.2008 , dovolenka stará ešte nebola celá vybratá ale až do 31.03.2008 Všetko sme potom účtovali aktuálnym priemerom v 01,02,03/2008. Dakujem pekne