IvetaH
04.02.09,18:38
Dobrý večer, prosím vás poraďte ako vyriešiť pohľadávku na účte 315.
Neviem ani ja ani konateľ ani bývala účtovníčka z akého dôvodu je tam zaúčtované 1000 Sk v roku 2006 so zápisom 315/379. A teraz mi to tam trčí a neviem to ani zinventarizovať.
Prosím vás ako to poriešiť nech mi to vypadne.
Ďakujem
betka
04.02.09,19:20
ak rozmýšľam tak rozmýšľam, takýto bludný predpis neexistuje.
azla
04.02.09,19:28
Ja si takýto predpis viem predstaviť.:rolleyes:

Napr.
V poisťovni sú poistené autá vo "flotile" alebo "súbore". Okrem áut firmy, ktorá je platiteľom, sú poistené aj autá inej firmy.
Príde predpis na zaplatenie poistného, ktorý sa naučtuje:

548,315/379

548 .... vlastné autá
315 .... cudzie, pri ktorých sa refakturuje výška poistného.



K otázke:
Ak sa dostupným spôsobom (napr. popozerať priložené doklady, ktoré boli podkladom k účtovaniu) nevieš dopátrať z čoho to vzniklo atď, tak jednoducho pohľadávku odpísať do nákladov a záväzok do výnosov.
Nie je to až taká významná suma.
Dav
04.02.09,19:48
Neviem, z akého dôvodu mi to prišlo na um , ale 1000,- Sk bola dakedy dohodnutá kúpna cena pri lízingu.

Radila by som pozrieť prvotné doklady, a ak sa k nim nedá dostať, tak odpísať cez náklady a výnosy.
betka
04.02.09,21:09
Ja si takýto predpis viem predstaviť.:rolleyes:

Napr.
V poisťovni sú poistené autá vo "flotile" alebo "súbore". Okrem áut firmy, ktorá je platiteľom, sú poistené aj autá inej firmy.
Príde predpis na zaplatenie poistného, ktorý sa naučtuje:

548,315/379

548 .... vlastné autá
315 .... cudzie, pri ktorých sa refakturuje výška poistného.



315 by som určite nepoužila. možno 378
Paula
04.02.09,21:30
A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....
cloe
04.02.09,21:37
A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....

Tiež si myslím, že asi išlo o "upratovanie".
betka
04.02.09,21:39
Dievčence, sama seba sa pýtam.
Vznikol mi zápis 315/379. (nepáči sa mi, pozn.)
Ide o čisto súvahový zápis:
- zvýši sa mi pohľadávka voči niekomu, a od tohto čakám vysporiadanie pohľadávky súvahovo: 211,221/315
- zvýši sa mi závazok voči niekomu, a ja by som mala niekomu tento závazok zaplatiť: 379/221, 211.

Čisto súvahové pochody.

Predpis pohľadávky by mal niečomu zodpovedať: 315/641 (napr.predaj DHM)
Predpis závazku by mal niečomu zodpovedať: 548, 568/379 (poistenie vozidla, či už s použitím účtu 548, 568, to už bolo predmetom diskusií na porade)

Ak by sa jednalo o tie cudie autá: tak 548/379 (PP k ZD), ak očakávam úhradu od toho cudzieho: 378/648. Riešim výsledkovo.

ak existuje pôvod zápisu: 315/379. Riešený súvahovo v roku 2006, Tak by som to vysporiadala súvahovo v roku 2008: 379/315, prečo riešiť výsledkovo. Ide možno o chybu účtovnú.

V konečnom dôsledku vzťahy: súvahovo 0, výsledkovo 0.
betka
04.02.09,21:44
A aký je k tomu účtovaniu slovný popis? Ono niekedy sa preberie také účtovníctvo, v ktorom sa "upratovali" niektoré účty len preto, aby sedel zostatok - na úkor účtov, ktoré sa bývalému účtovníkovi pozdávali ako menej nebezpečné .To môže byť zrada bývalého pred bývalým.....


Tiež si myslím, že asi išlo o "upratovanie".

mimotemy, dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999.:mee: A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....:mad:
cloe
04.02.09,21:46
mimotemy, dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999.:mee: A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....:mad:

betka, hovoríš, poupratované jak pred Veľkou nocou!:D
Dav
05.02.09,05:24
mimotemy, dievčatá, ja som tiež pátrala po jednej pani, a pátrala som teraz do roku 1999.:mee: A keby ste videli to jej upratovanie. Vlasy by sa Vám ježili, uplné nezmysly. A s mojou výbušnou povahou som sa veru i nabo....:mad:
mimotemyvééééľmi dobre viem, o čom hovoríš, tiež som už kadečo videla:eek::mad::mee::mee::mee:a dávala do poriadku.
IvetaH
05.02.09,17:42
Ďakujem vám veľmi pekne. V podstate ide o h.., ale musí byť upratané. S predchádzajúcou účtovníčkou sa poznám, je celkom pohodová, ale skutočne toto nevie vysvetliť. Ale úplne okno. Aby som to ešte viac nezmachrovala, ak príde niekto po mne, aby vedel čo to bolo. Tak asi to urobím ako navrhla Betka. 379/315. Vyzerá to divne, ale je to najjednoduchšie. Ako dnu, tak aj von.
Ďakujem ešte raz.