juky
04.02.09,18:54
Po operaci hrubého čreva /zhubný nádor/ pretrvávaju problémy so stolicou,nekontrovatelný unik stolice,po vyšetrení bola zistena nefunkčnost zvierača konečníka.Poberám kompenzačný príspevok na zvýšenú hygienu 16.60euro/500.-sk/,ale na zvýšené výdavky na prevádzku motorového vozidla nie,že som nie odkázaný na individuálnu prepravu,preto sa pýtam prečo keď poberám príspevok na zvýšenú hygienu,v zdravotnej dokumentaci je uvedena fekálna inkontinence,ďakujem
syrik
05.02.09,06:04
Ja som celkom otázku nepochopila...fekálna inkontinencia je samovoľný únik stolice...a že poberáte príspevok na zvýšenú hygienu je logické,nie?
juky
05.02.09,16:03
K dotazu kompenzácie, chcel som vedieť či mám nárok na kompenzačnú dávku na zvýšené výdavky prevadzky motorového vozidla,ďakujem
buchač
05.02.09,16:31
K dotazu kompenzácie, chcel som vedieť či mám nárok na kompenzačnú dávku na zvýšené výdavky prevadzky motorového vozidla,ďakujem

Podľa môjho názoru , nie , nakoľko tento vzniká pri sťaženom pohybe , respektíve imobilite .

To by veľmi veľa pacientov s touto dg. poberalo takýto príspevok .

Pohľad z tej lepšej stránky - buď rád , že ho nemusíš poberať .


Juraj
toria
23.02.09,16:17
Viete mi niekto poradiť???
Otec je na plnom invalidnom dôchodku poberá cca 8500,- SK, mama je na polovičnom invalidnom dôchodku poberá cca 3500,- SK, otec poberá aj kompenzácie na ošatnie, prevádzku MV a dietu. Mama v tomto roku aj pracovala - mala príjem 6800,- Skk. Myslíte, že im tieto príspevky na kompenzáciu odoberú? Myslím či neprekročili nejaký finančný limit ktorý posudzuje UPSVaR - oni vlastne príspevky vyplácajú. Ďakujem
alaya1
26.05.10,04:54
Mam jednu otazku. Bolo vydanie rozhodnutie, v ktorom boli TZP osobe priznane kompenzacie, ktore si na zakupit. Bola dana najvysia mozna cena no neskor sme sa z ineho zdroja, ako z UP dozvedeli, ze nepreplacaju celu sumu komp.pomocky, je to tak?
Xanti
26.05.10,05:13
Mam jednu otazku. Bolo vydanie rozhodnutie, v ktorom boli TZP osobe priznane kompenzacie, ktore si na zakupit. Bola dana najvysia mozna cena no neskor sme sa z ineho zdroja, ako z UP dozvedeli, ze nepreplacaju celu sumu komp.pomocky, je to tak?
Ano nepreplácajú celú sumu, ale pomerne vysoké % .
Od 80 do 95%. Čiže ten doplatok postihnutého je pomerne nízky. Ved to je napísané v rozhodnutí, koľko % preplatí UP dotyčnému.
alaya1
26.05.10,05:21
Rozhodnitie este nie je, len lekarsky nalez a podmienka, ze treba doniest predfaktury. Su to dost vysoke ceny tych kompenzacii, tak to potom je aj tak nerealne, ak vyjde vysoky doplatok.
OO tejto veci nikto, nikoho neinformoval.
Xanti
26.05.10,05:24
Rozhodnitie este nie je, len lekarsky nalez a podmienka, ze treba doniest predfaktury. Su to dost vysoke ceny tych kompenzacii, tak to potom je aj tak nerealne, ak vyjde vysoky doplatok.
OO tejto veci nikto, nikoho neinformoval.
A čo konkretne sa týka? Pri byte sme doplácali 5% pri aute 10% pri prerobení auta 10%.
A samozrejme sú tam horné limity, do kt. sa musí človek vmestiť.
Pr. ak mi preplatia 200 000 sk maximum za auto tak môžem kúpiť auto aj za 400 000 sk a aj tak dostanem len 200 000 sk.
alaya1
26.05.10,05:28
nedostala ani auto, ani indiv.prepravu, musim teraz napisat za nu odvolania, surfujem. Ide o MT, PC, plus apl,programy. tie su drahe. No ona asi ani tych 10% nezvladne. Budem tam dnes volat, preco jej o doplatku nepovedali.
Xanti
26.05.10,05:35
nedostala ani auto, ani indiv.prepravu, musim teraz napisat za nu odvolania, surfujem. Ide o MT, PC, plus apl,programy. tie su drahe. No ona asi ani tych 10% nezvladne. Budem tam dnes volat, preco jej o doplatku nepovedali.
Vždy pri jednorazových peňažných kompenzáciach sú doplatky.

A dalšia vec, podpisuje papier, že neviem koľko rokov nezomrie. Ak by sa tak stalo, tak pozostalý musia vrátiť peniaze nazad UP.
alaya1
26.05.10,05:40
Vždy pri jednorazových peňažných kompenzáciach sú doplatky.

A dalšia vec, podpisuje papier, že neviem koľko rokov nezomrie. Ak by sa tak stalo, tak pozostalý musia vrátiť peniaze nazad UP.
To snad nemyslis vazne!!! Ona to ako moze vediet? Inak na tom papieri od lekara je napisane, ze pomocky nie su majetkom TZP osoby, to ako keby bola exekucia, dedenie a pod?
Potom tie pomocky pridu jej aj skontrolovat, ci ich doma ma a pouziva? ked nie su jej majetok?
Xanti
26.05.10,05:45
To snad nemyslis vazne!!! Ona to ako moze vediet? Inak na tom papieri od lekara je napisane, ze pomocky nie su majetkom TZP osoby, to ako keby bola exekucia, dedenie a pod?
Potom tie pomocky pridu jej aj skontrolovat, ci ich doma ma a pouziva? ked nie su jej majetok?
Ano myslím,
pri OMV je to 7 rokov, ak osoba kt. bola poskytnutá kompenzácia zomrie. Tak pozostalí vyplatia alikvotnu čiastku prisluchajúcu obdobiu záväzku. Takže ak osoba zomrie po 1 roku odo dňa poskytnutia kompenzácie tak pozostalý vrátia UP sumu 200 000 : 7 = 28571 * 6 = 171428 Sk.
Čím dlhšie žije tým menšiu sumu musí vrátiť.

Akurát sa nevracia kompenzácia na prerobenie bytu na bezbarierový. A nesmie predať tento byt, lebo by musel vrátiť fin. prostriedky na prerobenie. To všetko je uvedené v posudku, koľko % sa dopláca a aké sú podmienky. Len čítaj.
A áno z UP chodia kontrolovať, či dotyčná osoba využíva dané pomôcky alebo ich využíva niekto úplne iný.
alaya1
26.05.10,05:54
No, ked je PC v byte, tak je mozne, ze ho bude pouzivat aj niekto iny, ale urcite s tym nikto nema umysel obchodovat, alebo co.
Posudok ma len od lekara, tam ziadne % nie su. Iny posudok nema, len na preukaz. takze asi aky kraj, taky mrav.
Xanti
26.05.10,05:58
No, ked je PC v byte, tak je mozne, ze ho bude pouzivat aj niekto iny, ale urcite s tym nikto nema umysel obchodovat, alebo co.
Posudok ma len od lekara, tam ziadne % nie su. Iny posudok nema, len na preukaz. takze asi aky kraj, taky mrav.
NO celkovo by mal byť posudok urobený, že sa priznáva taká a taká kompenzácia v max. výške a bla bla bla ... a forma úhrady za danú pomôcku. Teda či pošlú na účet občana alebo rovno firmy, kt. mu pomôcku predá. Aj na to treba dať pozor.
alaya1
26.05.10,06:00
taky posudok nie je. Mozno este pride, ziadaju na vsetko predfaktury, zjavne preto, aby to do toho posudku napisali uz presne. No najdi firmu co len tak da predfaktury.
Xanti
26.05.10,06:03
taky posudok nie je. Mozno este pride, ziadaju na vsetko predfaktury, zjavne preto, aby to do toho posudku napisali uz presne. No najdi firmu co len tak da predfaktury.
Ak je seriozna tak dajú predfaktúru. Nám vychádzali v ústrety. Dokonca predajňa automobilov ponúkala aj špeci zľavu ale to auto nám nevyhovovalo.
alaya1
26.05.10,07:30
Dakujem ti za tie rady, ak by si vedela, alebo mohla mi pomoct ako sa pise-vzor odvolania na to auto, prip.indiv.prepravu, prosim ta, posli mi to v SS.dik.
Stale tvrdia, aj ked som sa ohanala zakonom z r.2008, ze na auto maju narok len ti, co nemozu chodit.
Xanti
26.05.10,07:33
Dakujem ti za tie rady, ak by si vedela, alebo mohla mi pomoct ako sa pise-vzor odvolania na to auto, prip.indiv.prepravu, prosim ta, posli mi to v SS.dik.
Stale tvrdia, aj ked som sa ohanala zakonom z r.2008, ze na auto maju narok len ti, co nemozu chodit.
S tým Ti neviem pomôcť, odvolaním na to je málo info a človek by musel čítať čo píšu a na čo sa odvolávajú oni.
VieraPopluharova
27.05.10,12:14
Podľa môjho názoru , nie , nakoľko tento vzniká pri sťaženom pohybe , respektíve imobilite .

To by veľmi veľa pacientov s touto dg. poberalo takýto príspevok .

Pohľad z tej lepšej stránky - buď rád , že ho nemusíš poberať .


Juraj

Juraj,

mas sice pravdu, ale skus sa prepravovat s plienkami po autobuse,elektrickach a pod., ja osobne poberam, na osatenie, nakolko stale prat a podobne, a poberam i na prepravu, pretoze nie vzdy mi je dobre tak, aby som zvladla mestsku dopravu a bohuzial zdravotna stav sa neda nacasovat , ze v den ked mam ist na kontrolu budem realtivne ok a zvladnem to, takze za pokus by to stalo poziadat o prispevok na dopravu, ale zalezi to samozrejme i od majetkových pomerov a prijmu.
I ked suhlasim s Tebou, ze pohlad z lepsej stranky je ze chodime.
Katy a R
27.05.10,12:36
nedostala ani auto, ani indiv.prepravu, musim teraz napisat za nu odvolania, surfujem. Ide o MT, PC, plus apl,programy. tie su drahe. No ona asi ani tych 10% nezvladne. Budem tam dnes volat, preco jej o doplatku nepovedali.

.. no už sme sa tu o tom viackrát bavili ... a aj ja som ti napísala, že treba preštudovaž zákon (aj som ti ho určite pripla;))... všetko je v ňom - aj v akých prípadoch treba pomôcku vrátiť..... aj o doplatkoch hovorí príloha č. 10 ....
alaya1
27.05.10,15:50
.. no už sme sa tu o tom viackrát bavili ... a aj ja som ti napísala, že treba preštudovaž zákon (aj som ti ho určite pripla;))... všetko je v ňom - aj v akých prípadoch treba pomôcku vrátiť..... aj o doplatkoch hovorí príloha č. 10 ....
Prepac, nie je to moja situacia, a naozaj ani sa zakonom nemozem tolko venovat. myslela som, ze nic sa nestane, ak sa opytam tu na "porade".
O vratenio pomocky ja som nepisala nic.