Veronka 2
04.02.09,19:36
Od 11/2001 som bol spoločníkom s.r.o. V 11/2008 som sa rozhodol predať svoj podiel zvyšnym dvom spoločnikom a odisť z s.r.o. Spoločnici mi vyplatili po 250 000,- SK v 12/2008 - uzavreli sme zmluvu o predaji obchodného podielu. Je predaj odchodného podielu predmeto dane z prijmu, musim podať daňové priznanie?
Zoltán Kovács
04.02.09,18:52
Od 11/2001 som bol spoločníkom s.r.o. V 11/2008 som sa rozhodol predať svoj podiel zvyšnym dvom spoločnikom a odisť z s.r.o. Spoločnici mi vyplatili po 250 000,- SK v 12/2008 - uzavreli sme zmluvu o predaji obchodného podielu. Je predaj odchodného podielu predmeto dane z prijmu, musim podať daňové priznanie?

§ 8

Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)],
k) príjmy z derivátových operácií.


(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

(7) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. f) sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu.
azla
04.02.09,18:57
Myslím, že tu by sa malo použiť ustanovenie, ktoré vysvetľuje Vladimír Ozimý v priloženom príspevku:

http://www.porada.sk/805400-post4.html

alebo Johanka

http://www.porada.sk/t62932-predaj-obchodneho-podielu.html
Zoltán Kovács
04.02.09,19:06
Myslím, že tu by sa malo použiť ustanovenie, ktoré vysvetľuje Vladimír Ozimý v priloženom príspevku:

http://www.porada.sk/805400-post4.html

alebo Johanka

http://www.porada.sk/t62932-predaj-obchodneho-podielu.html

Ja si myslím, že príspevky od Johanky a Vladka Ozimého sa vzťahujú na predaj podielu, ktorý bol nadobudnutý ešte počas platnosti starého zákona, a zadávateľka svoj podiel nadobudla v r. 2001.
Veronka 2
04.02.09,19:16
Ďakujem
Johanka
04.02.09,19:32
Ja si myslím, že príspevky od Johanky a Vladka Ozimého sa vzťahujú na predaj podielu, ktorý bol nadobudnutý ešte počas platnosti starého zákona, a zadávateľka svoj podiel nadobudla v r. 2001.
Citované ustanovenie je v zákone stále a platí, takže príjem z prevodu obchodného podielu, tak ako je popísaný v zadaní , je od dane oslobodený a do DP sa neuvádza ;).
Zoltán Kovács
04.02.09,19:41
Ďakujem za vyvedenie z omylu. V mojej praxi sa až tak často nestretávam s týmto príjmom, preto som mal medzeru.... ;)
ST1210
12.03.12,13:01
dobrý deň, prosím Vás o radu a uistenie sa, či správne rozumiem. SRO bola zapísana do OR 27.5.2006, nikdy nepodnikala viedla len účtovníctvo o ZI a podavala DP. 7.12.2011 bola predaná.od založenia po predaj ubehlo 5,5 roka, správne rozumiem, že príjem z predaja nie je potrebné zdaňovať, resp.podať DPFO.predaj urobila FO.vopred ďakujem za odpoveď
zk24
13.03.12,07:30
Ahojte,

sro existovala do 3.1.2012.

4.1.2012 došlo k predaju obchodného podielu, spoločnosť zmenila spoločníka / konateľa, a zmenila si aj názov, sídlo...

Podávať danové priznanie mam pod novým názvom spoločnosti a podávať ho na danovy urad kde sídli po novom, alebo kedze doslo k predaju a prepisu 4.1.2012 tak danove priznanie bude za "staru" spoločnosť a pojde na povodne sidlo?

Dakujem
zk24
13.03.12,22:04
posúvam
Sarlotka
13.03.12,22:14
AHoj Zuzka,

neviem zarucene ani ziadne paragrafy len ja som mala takyto pripad

do 15.2.2010 bola spolocnost na jednom danovom urade, tam sa 10.2.2010 podavalo aj danove priznanie DPPO
dan sa uhradzala niekedy 1.3.2010 na stary danovy urad
prisla vyzva z noveho danoveho uradu, ze sa nezaplatila dan, len sa napisal list o preuctovani dane medzi jednotlivymi danovymi uradmi...

ja si myslim ze danove priznanie uz podavas na novy danovy urad
ale to je len nazor kedze u nas aj dan sa mala vtedy platit na uz novy urad, kedze uz bolo zmenene sidlo, v case ked sa dan platila... ale danove priznanie na stary danovy urad sme odovzdali spravne kedze v tom case este patril na tento stary danovy urad...:)
s platenim uz dnes nie je problem nakolko uz mame vsetci danove cisielko ( vynimka dan z motor. vozidiel kde zavisi aj od kraja evidencie vozidla k 31.12. predchadzajucemu roku kam platime)
Sarlotka
13.03.12,22:15
ale este raz ide len o nazor pockaj si radsej na kompetentnejsiu odpoved...:D
zk24
14.03.12,06:01
Rozmýšľam že to asi poslať všetko na nový danový a už pod novým menom asi. I ked to nové meno ma pletie, kedze k
31.12.2011 sa volala firma uplne inač, či tam nebudu tí spravcovia mať v tom bordel....

skusim tam mozno dnes zavolať, nech mi sami povedia kam to chcu a pod akym menom
avalik
14.03.12,06:17
Rozmýšľam že to asi poslať všetko na nový danový a už pod novým menom asi. I ked to nové meno ma pletie, kedze k
31.12.2011 sa volala firma uplne inač, či tam nebudu tí spravcovia mať v tom bordel....

skusim tam mozno dnes zavolať, nech mi sami povedia kam to chcu a pod akym menom

Zuzi, ja si tiez myslim, ze podat to pod novym menom - ved rovnako pod novym menom podava aj zena co sa vydala a zmenila priezvisko a trvaly pobyt, ci nie?
Aljok
14.03.12,06:32
Rozmýšľam že to asi poslať všetko na nový danový a už pod novým menom asi. I ked to nové meno ma pletie, kedze k
31.12.2011 sa volala firma uplne inač, či tam nebudu tí spravcovia mať v tom bordel....

skusim tam mozno dnes zavolať, nech mi sami povedia kam to chcu a pod akym menom
Určite najskôr kontaktuj bývalú správkyňu. Teraz majú problém s počítačmi a tak ešte stále môžu spoločnosť viesť pod starým menom. Mám ten istý problém. Spoločnosť zmenila sídlo. Podávame DP elektronicky. Už 2 mesiace nie sú schopní zmenu sídla zaevidovať a tiež celý spis zostal na starom DÚ. Preto sme poznámky odovzdali na starom DÚ s pokecom, že spis nestihli delimitovať na nový DÚ.
Samozrejme, že DP + všetky prílohy mali uvedenú súčasnú aktuálnu adresu.
Sarlotka
14.03.12,21:35
:D