katka 35
04.02.09,20:52
prosím vás, dajú sa ešte uplatniť výdavky percentom z príjmu, napr. remeselné živnosti 60%? hľadám to v zákone, ale nenašla som..

dakujem
ingak
04.02.09,19:58
Ano, remeselné živnosti 60 % z príjmov a ostatné 40 %.
ata111
04.02.09,20:13
Zoltán Kovács
04.02.09,20:17
Zákon o dani z príjmov

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
katka 35
04.02.09,20:21
...už som to našla.. tak si aj sama odpoviem. je to § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov
Paula
04.02.09,20:34
...už som to našla.. tak si aj sama odpoviem. je to § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov


Odpovedané a nájdené si mala aj o poschodie vyššie;)
kaupke
09.02.09,11:02
Prosím ,
môže si dôchodca - nepodnikateľ , uplatniť tiež 40 % výdavky z príjmov podľa § 6 ods. 3 - príjmu z prenájmu nehnuteľností ( pozemky) . Alebo si len odpočíta sumu 25 650 .-Skk , čo je 5 násobok životného minima ?
mysimis
09.02.09,11:04
Dôchodca si odpočíta 40% do výdavkov pri prenájme nehnuteľnosti ako aj sumu 25.650,- Sk.
Viťa
09.02.09,14:46
Chcem sa opýtať, čo sa týka paušálnych výdavkov. SZČO má vyfakturované stavebné práce podľa požiadaviek odberateľa. V živnostenskom má pomocné stavebné práce, búracie, maliarske a podobné práce. Nemá presne uvedené, že murárske, tesárske a podobné remeselné živnosti. Môže si uplatniť 60 % ak má fakturu na stavebné práce, pod ktorými myslel pomocné stavebné práce, alebo musí mať presne v živnostenskom aj vo faktúre vyfakturované presne podľa remeselnej živnosti. Vďaka.
veronikasad
09.02.09,14:50
Chcem sa opýtať, čo sa týka paušálnych výdavkov. SZČO má vyfakturované stavebné práce podľa požiadaviek odberateľa. V živnostenskom má pomocné stavebné práce, búracie, maliarske a podobné práce. Nemá presne uvedené, že murárske, tesárske a podobné remeselné živnosti. Môže si uplatniť 60 % ak má fakturu na stavebné práce, pod ktorými myslel pomocné stavebné práce, alebo musí mať presne v živnostenskom aj vo faktúre vyfakturované presne podľa remeselnej živnosti. Vďaka.
Má vyučný list v odbore murár a remeselnú živnosť ? alebo má ŽL na volnú živnosť ?
Viťa
09.02.09,15:07
Nemá výučný list na pozíciu murára. Má len na vykonávanie ohlasovacej živnosti: Pomocné búracie práce, Demolácie, búracie a prípravné práce pre stavbu a podobné asi voľné. Takže len 40 % ak som správne pochopila.
Anja111
09.02.09,15:14
Nemá výučný list na pozíciu murára. Má len na vykonávanie ohlasovacej živnosti: Pomocné búracie práce, Demolácie, búracie a prípravné práce pre stavbu a podobné asi voľné. Takže len 40 % ak som správne pochopila.
Áno.
1Ruža
16.02.10,17:19
A ak aj má výučný list, aj živnosť na murárske práce, ale faktúruje za vykonané murárske práce a pokládku zámkovej dlažby, potom by mal uplatniť len 40%, alebo opraviť znenie faktúry. Pochopila som to správne?
Ďakujem za odpoveď.
1Ruža
18.02.10,08:49
Nikto mi do nepotvrdí? Prosím, potrebujem ukončiť daňové priznanie.:confused:
Zita5
18.02.10,08:55
Nikto mi do nepotvrdí? Prosím, potrebujem ukončiť daňové priznanie.:confused:


Potvrdzujem - má nárok na paušálne výdavky vo výške 40% .

Musím ešte poznámku , ja nepochopím , prečo chcú niektoré účtovníčky zasahovať do opravy textu vo faktúre .Berte snáď trošku ohľad aj na odberateľov prác .A napokon , je to záležitosť toho ktorého živnostníka, ako si vypisuje text vo faktúre , ak chce niekto podnikať musí sa zaujímať aj o veci okolo neho, čo môže,čo nemôže a čo musí a kadiaľ vlaky chodia ... :)