Krtko
04.02.09,23:54
S dokladmi za január mi dnes klient (2ročný platca DPH, účtuje v jednoduchom účtovníctve) doniesol dodávateľské faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia 12/2008. Je v strate, fa platil v januári a vo 4.Q mal nadmerný odpočet, že niektoré maloobchodné bloky si vzal späť. Dodatočné DP DPH nebudeme určite podávať, ale chcela by som sa poradiť ako postupovať:
Fa zaevidujem do roku 2008 podľa dátumu prijatia, resp. vystavenia a budú v záväzkoch.
Neviem ako postupovať pri neuplatnení DPH - môžem celú sumu dať ako výdavok za tovar alebo réžiu alebo mám neuplatnenú dph účtovať ako réžiu či ostané neovplyvňujúce základ dane (to asi nie-veď to bol výdavok na zaobstaranie tovaru)
ešte som skúšala nahodiť tú fa normálne s DPH a potom a v členení DPH vyznačiť =Výdaje bez vplyvu na DPH= , ale potom DPH bude na výdaji na DPH, ale nevstúpi do daňového priznania, ani nebude vo výdavkoch OZD.
Vopred ďakujem
marina8
04.02.09,23:03
S dokladmi za január mi dnes klient (2ročný platca DPH, účtuje v jednoduchom účtovníctve) doniesol dodávateľské faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia 12/2008. Je v strate, fa platil v januári a vo 4.Q mal nadmerný odpočet, že niektoré maloobchodné bloky si vzal späť. Dodatočné DP DPH nebudeme určite podávať, ale chcela by som sa poradiť ako postupovať:
Fa zaevidujem do roku 2008 podľa dátumu prijatia, resp. vystavenia a budú v záväzkoch.
Neviem ako postupovať pri neuplatnení DPH - môžem celú sumu dať ako výdavok za tovar alebo réžiu alebo mám neuplatnenú dph účtovať ako réžiu či ostané neovplyvňujúce základ dane (to asi nie-veď to bol výdavok na zaobstaranie tovaru)
ešte som skúšala nahodiť tú fa normálne s DPH a potom a v členení DPH vyznačiť =Výdaje bez vplyvu na DPH= , ale potom DPH bude na výdaji na DPH, ale nevstúpi do daňového priznania, ani nebude vo výdavkoch OZD.
Vopred ďakujem


ja by som to zaradila ako prve faktury roku 2009, uhradene to nebolo, do vydavkov to nejde a dodatocne DPH za 4Q davat nechces
DPH si mozes uplatnit aj v nasledujuci mesiaci, teda bud 12/08 alebo 01/09
asi by som sa riadila par 51 odst. 2
Krtko
04.02.09,23:16
a nevadí, že nebudú v záväzkoch?
Jana Acsová
05.02.09,09:07
S dokladmi za január mi dnes klient (2ročný platca DPH, účtuje v jednoduchom účtovníctve) doniesol dodávateľské faktúry s dátumom zdaniteľného plnenia 12/2008. Je v strate, fa platil v januári a vo 4.Q mal nadmerný odpočet, že niektoré maloobchodné bloky si vzal späť. Prečo? DPH z blokov aj faktúr mohol uplatniť v dvoch zdaňovacích obdobiach ak mal doklady do podania daňového priznania. Uplatnenie § 51 ods. 2 umožňuje uplatniť DPH v mesiaci december 2008 alebo január 2009, resp. 4. Q 2008 alebo 1. Q 2009. Uplatnenie dane nemá nič spoločné so zaúčtovaním, t.j. neviaže sa na zaúčtovanie. Daň sa nemusí nevyhnutne uplatniť v zdaňovacom období, v ktorom sa o doklade účtuje. Viac vo vypracovaných otázkach k DPH prípadne v súvisiacich témach, ktorých tu máte neúrekom. Možnosť voľby zdaňovacieho obdobia považujem aj za istú formu optimalizácie daňovej povinnosti v rámci zdaňovacích období samozrejme do výšky prijatých dodávok.
Len poznámka na okraj: doklady nemusel vziať späť ... však aké potom bude účtovníctvo. ÚPLNÉ?



Fa zaevidujem do roku 2008 podľa dátumu prijatia, resp. vystavenia a budú v záväzkoch. V záväzkoch by mali byť podľa dátumu vzniku účtovného prípadu, ktorým je splnenie dodávky. Ak bola dodávka splnená do 31.12.2008 záväzky patria do roku 2008.


Neviem ako postupovať pri neuplatnení DPH - môžem celú sumu dať ako výdavok za tovar alebo réžiu...NIE. Pokiaľ sa neuplatní právo na odpočítanie dane, je to v neprospech subjetku. Mal možnosť, nevyužil ju. DPH je v tomto prípade výdavkom nezahrnovaným do základu dane - nedaňovým výdavkom. Nevchádza do ocenenia tovaru, služby atď.


(to asi nie-veď to bol výdavok na zaobstaranie tovaru)Veru nie.

...ešte som skúšala nahodiť tú fa normálne s DPH ...Však ju nahoďte. A skúste s dátumom dodania pre účely DPH v januári 2009. Softvér by to mal umožniť. Ak nie, konzultujte s autorom programu. Uplatnenie odpočítania dane sa spravidla dátumovo označuje oddelenie od zaúčtovania. Prechod na euro to síce trochu komplikuje, ale v každom prípade existuje riešenie, len logicky je potrebné simulovať aktuálnu situáciu a sledovať cieľ: čo chceme urobiť? Uplatniť odpočítanie dane v januári 2009 z faktúry, kde účtovný prípad vznikol v decembri 2008.


...ešte som skúšala nahodiť tú fa normálne s DPH a potom a v členení DPH vyznačiť =Výdaje bez vplyvu na DPH= , ale potom DPH bude na výdaji na DPH, ale nevstúpi do daňového priznania, ani nebude vo výdavkoch OZD.
Vopred ďakujemAj toto je riešenie ... ak sa úplne vzdáte práva na odpočítanie dane, na čo nevidím z Vášho zadania dôvod. Nadmerný odpočet nie je dôvodom na vzdanie sa práva na odpočítanie dane z ostatných dokladov, ktoré sa zatiaľ neuplanili v odpočte.