maruška7
05.02.09,08:10
Zamestnávateľ prispieva na základe uzavretej zmluvy zamestancom na životné poistenie 250 Sk - nie je to príspevok zo sociálneho fondu! Ďalších 250Sk si prispieva zamestnanec - zráža sa mu to z čistej mzdy. Za čo sa považuje príspevok zamestnávateľa podľa zákona o dani z príjmov t.j. podľa akého paragrafu sa hodnotí tento príjem zamestnanca, má byť tento príspevok zamestnancovi počas roka zdaňovaný? Alebo ho stačí zdaniť až pri ročnom zúčtovaní dane a uviesť do zdaniteľných príjmov? Je tento príspevok zamestnávateľa počas roka aj základom pre VZ na zdravotné poistenie a sociálne poistenie? Pri ročnom zúčtovaní dane do sumy 12 000 Sk si potom zamestnanec uplatní len to, čo si zaplatil sám t.j. 3000 Sk, alebo aj s príspevkom zamestnávateľa t.j. 6000 Sk?
Tweety
05.02.09,07:22
Zamestnávateľ prispieva na základe uzavretej zmluvy zamestancom na životné poistenie 250 Sk - nie je to príspevok zo sociálneho fondu! Ďalších 250Sk si prispieva zamestnanec - zráža sa mu to z čistej mzdy. Za čo sa považuje príspevok zamestnávateľa podľa zákona o dani z príjmov t.j. podľa akého paragrafu sa hodnotí tento príjem zamestnanca, má byť tento príspevok zamestnancovi počas roka zdaňovaný? Alebo ho stačí zdaniť až pri ročnom zúčtovaní dane a uviesť do zdaniteľných príjmov? Je tento príspevok zamestnávateľa počas roka aj základom pre VZ na zdravotné poistenie a sociálne poistenie? Pri ročnom zúčtovaní dane do sumy 12 000 Sk si potom zamestnanec uplatní len to, čo si zaplatil sám t.j. 3000 Sk, alebo aj s príspevkom zamestnávateľa t.j. 6000 Sk?
Príspevok zamestnáv. na životné poistenie nie je daňovo uznaným výdavkom zamestnávateľa , a je zdaniteľným príjmom zamestnanca. Takže z každej výplaty je potrebné sumu prísp. zamestnancovi zdaniť. Pri ročnom zúčtovaní si uplatní na základe potvrdenia od poisťovne, to znamená, že tam budú všetky príspevky.
ANDRE TOPIC
10.06.11,11:17
Prosím Vás o radu kto robí mzdy, jedná sa mi o príspevok zamestnávateľa na životné poistenie. Ako mám ten príspevok zadať do miezd?
veronikasad
10.06.11,11:18
Prosím Vás o radu kto robí mzdy, jedná sa mi o príspevok zamestnávateľa na životné poistenie. Ako mám ten príspevok zadať do miezd?
v akom mzdovom SW robíš ?
ANDRE TOPIC
10.06.11,11:19
robím MKsofte
veronikasad
10.06.11,11:21
robím MKsofte
nepoznám tento SW, na hotline ti nevedia poradiť ?
ANDRE TOPIC
10.06.11,11:33
nikto mi neporadí, volala som aj na soc. poisťovňu a tam mi povedali, že som ich mala prihlásiť ako nový pracovný pomer ale neviem či ma dobre pochopili. Prosíííím
ANDRE TOPIC
10.06.11,11:47
veronika ak robíš v mzdách tie príspevky na životné poistenie idú do VZ na soc. poist. však?
Ester plus
10.06.11,13:08
Ak tým životným poistením myslíš DDS, tak potom v programe v personálnych údajoch je doplnkové dôchodkové sporenie, kde uvedieš koľko prispieva zametnávateľ a tým sa ti zvýši VZ pre odvody do ZP za zamestnávateľa a zamestnanca.
ANDRE TOPIC
10.06.11,13:20
Vieš, má to názov životné poistenie s príspevkom zamestnávateľa, kde zamestnávateľ prispieva max. 6% zo zučtovaných miezd a samozrejme si určitú časť platí aj zamestnanec. Ja som už z toho vykoľajená a neviem či to zadať ako DDS. Program mi dáva iba túto možnosť. Myslíš si, že to tak môže byť?
Ester plus
10.06.11,13:24
Takže podľa zákona o dani z príjmov je to §19 ods.3 písm l). Podľa všetkého sa jedná o DDS, takže postup tak ako som písala vyššie.
Ester plus
10.06.11,13:28
Musíš mať k dispozícii aj nejakú zamestnávateľskú zmluvu a účastnícku zmluvu s danou spoločnosťou a tam by to malo byť uvedené, že ide o zmuvu o doplnkovom dôchodkovom sporení.
ANDRE TOPIC
13.06.11,10:44
ďakujem za odpoveď, vidím že som si sama vyrobila problém a hneď spanikárila. Ešte raz ďakujem.