Lubica H
05.02.09,08:47
ahojte, potrebovala by som sa spýtať, poradiť.
1. ako to je s účtovaním rezervy na výnosy? Mám nezaúčtované výnosy, ktoré vecne patria do roku 2008 a neboli vyfakturované (nájomné).

2. v inej spoločnosti - ak poznám presnú výšku, ide to cez 385/6xx . Ale čo ak nepoznám presnú výšku? Nájomníci počas roka platia preddavky na nájom a energie a na základe skutočného vyučtovania z elektrárne, vodárov a od plynárov im vyfakturujem vyučtovanie. Ja mám predbežné stavy opísané z meračov, ale čo ak na vyučtovaní bude iná suma? veľmi sa líšiaca od mojej? (napr. pri jednom nájomníkovi sa dlhšie netočil vodomer). A navyše, podľa opísaných koncových stavov vyzerá to tak, že nájomcovia na preddavkoch zaplatili viac ako bola skutočná spotreba. oproti ktorému účtu si môžem ponížiť výnosy v roku 2008, kde mám zaúčtované preddavky? (účtovala som na základe splátkového kalendára, preddavky priamo do výnosov)
HankaS
05.02.09,07:49
Výnosy, ktoré patria do roka 2008 a neboli vyfakturované /nájomné/
účtuješ ako 385xxx/60xxx
Lubica H
06.02.09,05:44
385 nerieši úplne môj prípad - len v prípade nájomného, kedy podľa zmluvy viem presnú výšku. pri energiách je to iné. ja síce viem predpokladanú výšku, ktorá by asi mala byť vo výnosoch, ale to je iba môj výpočet. vyučtovanie od plynárov ani vodárov nemám. bodol by mi pre výnosy podobný účet, ako je záväzkový 323. Nemôžem si taký vytvoriť? Hm... pozerám postupy účtovania, asi nie, lebo podľa § 3 odst. 1 môžem síce vytvárať syntetické účty, ale iba k majetku, záväzkom a vlastnému imaniu. Tak kam s tým? Vytvoriť analytiku k 315?
Ester plus
06.02.09,06:09
Ani elektrárne a plynárne nevedia koľko minieš energie. Pri vyúčtovaní ti zasielajú doklad o nedoplatku alebo preplatku.
Lubica H
09.02.09,06:27
elektrárňam a plynárňam platím mesačne zálohy. a vyučtovanie robia k určitému dátumu podľa odpočtu stavu merača. ja nemám problém prerátať si podľa môjho stavu asi aké by malo byť vyučtovanie (a v akej výške by som mala faktúrovať nájomníkom), ide o to, že sa určite netrafím do celkovej sumy vyučtovania - na faktúre vždy objavím položky, o ktorých som pri výpočte nemala ani šajnu (napr. strata pri prenose, spotrebná daň, kt. bola zavedená od 1.7.2008, ...).

a prosím, potrebovala som poradiť, čo sa týka tvorby rezervy k výnosom.
MáňaČ
22.02.09,17:48
Ja som mala tiež takýto prípad a riešila som to cez 315/602. Sumu som dala odhadom na základe predošlých období. Jednalo sa o spotrebu el.energie , vody a plynu.V roku fakturácie som účtovala 311/315,311/343.
optimistka
22.02.09,18:04
rezervy sa tvoria len ku nákladom,
výnosy ktoré patria do r.2008 účtuješ cez príjmy budúcich období a výnosy napr. účet 602
emula1
09.11.09,09:13
ahojte, ja mam tiez podobny pripad, uctujem kanalizacie - stocne. Tiez sa fa za obdobie 2008 vystavovali podla skutocnych odpoctov az v aprili 2009. Predchadzajuca uctovnicka v roku 2008 dala na 385 sumu 70000,-EUR a mne v roku 2009 z vystavenych fa tykajucich sa toho obdobia 2008 podla skutocne nameranych hodnot vychadza na 385 uplne ina suma az 81000,-EUR. Co s tym? DP za r.2008 opravovat nebudem, nemam k tomu ani podklady a predch.uctovnicka to robit nebude. prosim poradte ako zauctovat ten rozdiel
janci10
23.12.09,08:30
Zdravim,

presne na tuto problematiku som sa pytal p.Cenigovej na seminari. Totiz, mesacne vytvarame rezervy na nami nevyfakturovane dodavky. Ktory ucet pouzit?

Bolo mi povedane, aby sme si v ramci uctovnej skupiny 31 vytvorili samostatny synteticky ucet - 316xxx, 317xxx, 318xxx a sem uctovali tieto pohladavky. V spolocnosti totiz pouzivame ucet 311, ktory je v ramci analytiky zadefinovany ako akrualovy. Co osobne povazujem za nespravne, kedze na ucet 311 by sa mali uctovat len nami vystavene faktury.
Lubica H
08.02.10,10:33
opäť sa vraciam k otázke:
nájomcovia počas roka 2009 platili preddavky za energie, ktoré som účtovala do výnosov.

315/602,343 ... predpis
221/315 ... prijatá úhrada

vyučtovania od dodávateľov (zse, spp, vodárne) mi neprišli do konca roka 2009, až v mesiaci január po 25.1.2010. v roku 2009 som skutočnú spotrebu podľa týchto vyučtovaní zaúčtovala cez interné doklady ako nevyfakturované dodávky.

na základe porovnania skutočnej spotreby a prijatých preddavkov za energie má väčšina nájomcov preplatok na energiách - dobropisy nájomcom vystavujem v januári 2010.
ako túto skutočnosť zohľadniť v roku 2009? mám cez interné doklady účtovať poníženie výnosov? - nejde o malú sumu, na preplatku sa bude nájomcom vracať cca 6000 €. Ak by išlo o nedoplatok, účtovala by som to ako príjmy budúcich období, ale preplatok?...