alltracboy
05.02.09,10:19
Precital som tu uz vela tem ohladne porobetonov a par ludi pisalo, ze by ich nikdy nepouzili na stavbu obytneho domu. Chcel by som vediet konkretne preco. Zaujimaju ma hlavne nazory ludi ktori s tym maju skusenost. Takze ake su hlavne nevyhody porobetonov? Nasiakavost, plesnivenie, drolenie, zdravotna zavadnost.. to vseko som cital tu na porade, ale aka je realita?
dracul
05.02.09,09:40
Myslim ze realnej odpovede sa nedockas. nic nieje 100%. niekto preferuje tehlu, porobeton alebo beton.
Klady a zapory najdes vo vsetkych. len obychadzaj take rady ako typu: "tehla je tu uz 200 rokova domy stoja dodnes"
Ja som zvolil Ytong 375 a nelutujem.
alltracboy
05.02.09,10:58
mna skor zaujimalo ze ked niekto napise ze ytong je zly, tak preco si to mysli. Jasne, ze kazdy material ma vyhody a nevyhody.. vyhody ytongu viem aj sam.. skor by zaujimaly tie nevyhody, lebo mne to zatial pride ako najlepsi material na stavbu. Lahko sa z neho stava, lahko sa do neho robia drazky na elektrinu a vodu, ked budem nieco vrtat do steny tak mi neubehne vrtak do dutiny alebo bokom ...atd.. teraz by moho niekto namietat, ze z toho vypadavaju hmozndinky a ze niekomu odpadal kuchynska linka.. aj take som pocul..len neviem nakolko je to fama..tak preto tato tema..
comodo
05.02.09,11:09
mna skor zaujimalo ze ked niekto napise ze ytong je zly, tak preco si to mysli. Jasne, ze kazdy material ma vyhody a nevyhody.. vyhody ytongu viem aj sam.. skor by zaujimaly tie nevyhody, lebo mne to zatial pride ako najlepsi material na stavbu. Lahko sa z neho stava, lahko sa do neho robia drazky na elektrinu a vodu, ked budem nieco vrtat do steny tak mi neubehne vrtak do dutiny alebo bokom ...atd.. teraz by moho niekto namietat, ze z toho vypadavaju hmozndinky a ze niekomu odpadal kuchynska linka.. aj take som pocul..len neviem nakolko je to fama..tak preto tato tema..

Snad aspon tolko ze ak si zavesis obraz nad postel tak ti moze spadnut na hlavu i ak by na nom boli sami anjeli. Je fakt ze to nema rado hmozdinky a chova sa to ako tvaroh. Ale inak - znamy postavil dom a nikdy by som neveril ze to udrzi tak tazky betonovy strop co tam ma + strechu. A drzi.
jojkoz
05.02.09,11:18
Snad aspon tolko ze ak si zavesis obraz nad postel tak ti moze spadnut na hlavu i ak by na nom boli sami anjeli. Je fakt ze to nema rado hmozdinky a chova sa to ako tvaroh. Ale inak - znamy postavil dom a nikdy by som neveril ze to udrzi tak tazky betonovy strop co tam ma + strechu. A drzi.

Vsetko je to len o pouzitom materialy.
Je ina hmozdinka do betonu do tehly aj do porobetonu.
A ak zvolis spravny typ tak u vsetkych pripadov mas tu istu sancu ze to spadne .....

Clovek by sa pri rozhodovani o materialy mal rozhodovat podla inych kriterii a kazdy aj na ine da vacsiu vahu.

Niekto (vacsinou co robia svojpomocne ) uprednosti jednoduchost vystavby.
Iny ma zase vacsiu prioritu na akumulacii tepla.
Iny zase o priebehu tepla v mure a tym potom riesenie zateplenia.
Dalsi zase pevnost vzhladom na malu hrubku muriva ... .... ....
alltracboy
05.02.09,11:26
tiez si myslim ze na kazdu stenu ptreba specialnu hmozdinku. tie dute porothermy mi tiez nepridu moc spolahlive s beznou hmozdinkou. Preds alen plna tehla je uplne o inom..ale tam zasa na 90% trafim aspon jednu dieru na kraj tehly alebo do malty (stary dom)

Vraj treba davat na ytong sietku zvnutra aby nepraskala omietka?
EvaB
05.02.09,13:45
Vraj treba davat na ytong sietku zvnutra aby nepraskala omietka?
Obchodný zástupca výrobcu tvrdí, že netreba, že to nepraská, každý murár ale hovorí, že bez sieťky by nerobil. Ale možno sa len istia, lebo keby to praskalo, tak budeš naháňať murára.
Čo sa týka tých nevýhod, tak tá hlavná je, že má nízku akumulačnú schopnosť, to znamená že ak nekúriš, rýchlejšie chladne. Pokiaľ je ale dom dobre zateplený, nie je to problém, lebo máš rýchlo vykúrené a nemusíš dodávať teplo do akumulačnej vrstvy.
Nasiakavosť nie je veľká, aj keď Ytong stojí vo vode, navlhne najviac 5 cm nad hladinu vody a rýchlo vyschne, iné pórobetóny, napr. Porfix sú oveľa nasiakavejšie. Mám to overené, z Ytongu máme pivnicu a počas stavby nám párkrát dobre zapršalo.

Výhodou je, že ak máš dobre urobené murivo, dávaš tenkú omietku, u Porothermu máš väčšie nerovnosti, tam dávaš hrubšiu omietku, obklady sa často lepia priamo na Ytong.
alltracboy
05.02.09,14:17
ja som z ytongu robil priecku v izbe a za 10 rokov nic neprasklo.. isla tam tenucka vrstva omietky, tak preto ma zarazilo ked kolega povedal, ze tam treba sietku.
dracul
05.02.09,14:47
12 rokov robim v stavebnicte a sietku s lepidlom pod jemnu omietku na ytong dat musis. zo zaciatku ked to prislo z nemecka nikto o tom nevedel a neskor sa zistilo ze na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje. ak ides robit nejaku vnutornu nenosnu priecku v starom dome alebo bytovke tak je to na tebe ale ja by som ju aj tak dal.
obklad mozes potom kludne aplikovat aj na ytong tam uz sietku davat netreba.
220870
05.02.09,15:18
Ytong je vcelku v pohode.Až na ten materiál z ktorého vyrábajú priečkové tvárnice.Je veľmi lámavý a praskne aj pri sebemenšom namáhaní.Vezmite si to tak .70-80% domov sa stavia z tehloviny.Stačí sa prejsť po satelitných dedinách okolo BA.Nemýlte si Ytong s Porfixom.
kero64
05.02.09,15:32
12 rokov robim v stavebnicte a sietku s lepidlom pod jemnu omietku na ytong dat musis. zo zaciatku ked to prislo z nemecka nikto o tom nevedel a neskor sa zistilo ze na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje. ak ides robit nejaku vnutornu nenosnu priecku v starom dome alebo bytovke tak je to na tebe ale ja by som ju aj tak dal.
obklad mozes potom kludne aplikovat aj na ytong tam uz sietku davat netreba.
Plne s tebou súhlasím. Nie som žiadny odborník v oblasti stavebníctva, ale opravujeme chalupu a tiež používam tieto materiály. A každý majster, ktorého som sa pýtal, mi odporučil sietku dať. Nestojí až tak veľa, ako to potom opravovať. Zatiaľ s prasklinami nemám žiadny problém.
alltracboy
05.02.09,15:35
12 rokov robim v stavebnicte a sietku s lepidlom pod jemnu omietku na ytong dat musis. zo zaciatku ked to prislo z nemecka nikto o tom nevedel a neskor sa zistilo ze na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje. ak ides robit nejaku vnutornu nenosnu priecku v starom dome alebo bytovke tak je to na tebe ale ja by som ju aj tak dal.
obklad mozes potom kludne aplikovat aj na ytong tam uz sietku davat netreba.
treba davat sietku aj na steny z tehal (porotherm)? Taka stavba snad tiez pracuje.

To all:
niesom rozhodnuty z coho stavat. Ytong ma presvedcil jednoduchou vystavbou..snad by som to zvladol aj svojpomocne. Argumety typu ludia 200 rokov stavali z tehal neberiem ako smerodatne, nakolko doba sa meni a vyrabaju sa nove materialy, mozno lepsie len vdaka medialnej masazi porothermu sa vela ludi rozhodne pre tehlu. Stavali aj z dreva a hliny a veru moc takych domov tu nieje. Zatial nepadlo moc negativnych veci na ytong. Kolega sa rohodol pre tehlu len preto, ze sa boji ze mu bude prsat na stavbu a ytong moc nasiakne vodou. Samotnym murarom bolo jedno z coho by stavali, dokonca vraveli, ze radsej z tehly.
misomiso
05.02.09,15:41
A aky je medzi nimi rozdiel?
jojkoz
06.02.09,06:02
Len ma tak napadlo - tehla nenasiaka vodou ? :)

A co beton ? Co tak stavat z neho ? ...;)
mirec29
06.02.09,07:15
Betón je najlepší.
jojkoz
06.02.09,07:26
Betón je najlepší.
Tiez silne tvrdenie - podla mna - Ako pre koho ;)
Ferdosondo
06.02.09,08:37
220870 mám priečky z Ytong 125 bez lámania a praskania. Omietky som dával bez sieťky. Sieťku som dal iba v rohoch otvorov, aj to som niekde zabudol. Majstri tvrdia, že sieťka musí byť. Majú s časti pravdu. Pri turbovýstavbe je to nevyhnutnosť. Ytong má z výroby vysokú cca 40% vlhkosť. Pri odparovaní vody sa nepatrne zmenšuje objem ytongu a to stačí na popraskanie omietky. Takže "vymrznutie" otvorenej hrubej stavby má svoj význam. Ďalšou príčinou je že "majstri" poznajú poväčšine jeden, maximálne dva druhy omietky a technologické postupy nečítajú. Veď načo, všetko vedia. Osobne si myslím, že lepidlo svojou nízkou priepustnosťou pár znemožní Ytongu vyrovnávať vlhkosť v miestnosti.Dal som omietku kalk dunn putz od Baumitu, ktorý je určený na Ytong - pol roka bez jedinej prasklinky. Pravdou je však, že som skúsil pod schodami aj Cemix 073, ktorý je lacnejší asi o 60 % a takisto bez prasklín.
fefe30
06.02.09,08:52
Ja by som sa Vás chcel spýtať na Y-tong po pevnostnej stránke.
Či Y-tong je vhodný na výstavbu poschodového domu, či po pevnostnej stránke udrží, nadstavbu + klasickú ťažkú strechu Bramac.

Či náhodou nie je vhodnejší na výstavbu bungalovu, kde nie je tak zaťažený. A na výstavbu poschodového domu radšej použiť poroterm.

Vopred ďakujem, za Vaše odpovede.
moniv
06.02.09,12:57
Pri BA su postavene 3-4 poschodove bytovky z Ytongu. A urcite pri beznom poschodovom RD s tym nie je problem. My mame tiez Ytong (300 mm) a strechu Bramac a urcite to kvoli pevnosti ytongu nespadne
misomiso
06.02.09,13:54
Betón je najlepší.

Ide o to, ci v buducnosti ocakavas skor plynovu krizu, alebo ozbrojeny konflikt.:)
alltracboy
06.02.09,14:25
mne kamos povedal ze by dnes staval asi tak ze par radov tenkeho ytongu zvnutra -cca 10-12cm, spravit salung vyliat z vonku cca 10-15cm betonom a na to zateplenie :D tak postupovat smerom hore..betonovy dom by mohol byt dobry ale kto by to saloval :D pripadne betonova konstukcia, priecky z tenkeho ytongu, a zateplenie. Najlacnejsi dom by bol jednoznacne z betonu. ale to uz ideme riadne od temy :D

Co sa tyka praskania.. vraj dom zacne sadat tak po 3 rokoch citelne. a ked sadne o 5mm tak mu asi ziadna sietka nepomoze, to skor robit dilatacne medzery vyplnene pruznou hmotou
dracul
06.02.09,15:55
pre laikov: na porotherm sa sietka nepouziva, pretoze sa musi najprv pouzit hruba omietka, ktora pri vyschnuti popraska a z potom jemna omietka.
na nosnych vnutornych prieckach/ v novostavbe/ je mozne pre znizenie rizika praskania omietky eset pouzit na hrubu lepidlo + sietka a az potom aplikovat jemnu omietku.
ak sa pouziva strojova hruba omietka netreba ju uz sietkovat. jej pevnost sa podoba betonu
220870
06.02.09,16:13
Len ma tak napadlo - tehla nenasiaka vodou ? :)

A co beton ? Co tak stavat z neho ? ...;)
Nasiaka.Ale rýchlejšie vyschne.
220870
06.02.09,16:22
220870 mám priečky z Ytong 125 bez lámania a praskania. Omietky som dával bez sieťky. Sieťku som dal iba v rohoch otvorov, aj to som niekde zabudol. Majstri tvrdia, že sieťka musí byť. Majú s časti pravdu. Pri turbovýstavbe je to nevyhnutnosť. Ytong má z výroby vysokú cca 40% vlhkosť. Pri odparovaní vody sa nepatrne zmenšuje objem ytongu a to stačí na popraskanie omietky. Takže "vymrznutie" otvorenej hrubej stavby má svoj význam. Ďalšou príčinou je že "majstri" poznajú poväčšine jeden, maximálne dva druhy omietky a technologické postupy nečítajú. Veď načo, všetko vedia. Osobne si myslím, že lepidlo svojou nízkou priepustnosťou pár znemožní Ytongu vyrovnávať vlhkosť v miestnosti.Dal som omietku kalk dunn putz od Baumitu, ktorý je určený na Ytong - pol roka bez jedinej prasklinky. Pravdou je však, že som skúsil pod schodami aj Cemix 073, ktorý je lacnejší asi o 60 % a takisto bez prasklín.
Nepochopili ste to tak ako som to chcel napísať.Kvalita materiálu z ktorej sú priečkové tvárnice YTONG šla asi pred troma rokmi dolu asi o 50%.Tieto tvárnice sú oveľa mäkšie a redšie ako bývali.de facto majú viac bublín a menej materiálu. Praskajú už pri doprave.Poolamované rohy a popraskané tvárnice hneď na paletách .To veru pred pár rokmi nebývalo.Majitelia stavebnín mi určite dajú za pravdu.
alltracboy
15.03.09,17:14
na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje.
ked stavba pracuje, nepotrha to aj tu sietku? pokial by sa tam mala spravit prasklina, tak pochabujem ze to nejaka sietka zachrani
alltracboy
11.11.09,08:05
ako tak pozeram tak vela nevyhod sa nenaslo. Keby si dom pstavala firma tak i je jedno z coho by to bolo. asi z tehly, pokial je lacnejsia. Nad ytongom uvazujem preto, lebo mi ta stavba pride lahka a mozno by som to za par vikendov postavil s par ludmi aj sam.
TomasHC
11.11.09,08:24
ako tak pozeram tak vela nevyhod sa nenaslo. Keby si dom pstavala firma tak i je jedno z coho by to bolo. asi z tehly, pokial je lacnejsia. Nad ytongom uvazujem preto, lebo mi ta stavba pride lahka a mozno by som to za par vikendov postavil s par ludmi aj sam.

Ak planujes svojpomocnu stavbu, tak z Ytongu to bude rychlejsie, cistejsie, efektivnejsie. Ak to bude robit firma, moze Ti to byt jedno. Ja som sa rozhodol pre Ytong, lebo som si sam robil napr. elektricke rozvody a s Ytongom je to "brnkacka" ;) Zatial som zapory Ytongu nenasiel (pre moje poziadavky).
ciners
11.11.09,08:52
ked stavba pracuje, nepotrha to aj tu sietku? pokial by sa tam mala spravit prasklina, tak pochabujem ze to nejaka sietka zachrani

Nespravi,lebo tahove sily prebera ta sietka, ma ovela vyssiu tahovu pevnost ako porobeton.
vratnik
11.11.09,09:05
Ja som si vybral tehlu z dovodu akumulacie a hlavne na tehlu sa daju pouzit lacne omietky - doviest 12t kopaneho piesku za 1500 korun + doprava 1000, spustit par vriec vapna, cosi cementu a mam omietky bez prasklin v podstate za par supov. Na vrchnu omietku dunajsky piesok, vyhladit a zapucovat. Na tehlu mozem upevnit bojler, skrinky, zachod bez toho aby som sa bal, ze mi vytrhne hmozdinky. Na murovanie tehiel lacny piesok detto a nie drahe vrecovane lepidla. Teraz idem stavat dalsi objekt, tam uz ale idem z dovodu nizsej pracnosti pouzit presne tehly + lepidlo (nie pur pena).
alltracboy
11.11.09,09:19
nikde nieje pisane ze musi byt cely dom z jedneho typu muriva. Co tak obvodove steny z ytongu kvoly izolacii a vnutorne priecky z heluz napriklad kvoly zachodu a akumulacii? S tymi omietkami moc nesuhlasim, lebo na ytong zasa moc omietky nespotrebujes, lebo je to pekna rovna stena. Lepidla mas dnes uz vacsinou v cene alebo za symbolicku cenu pokial beries na cely dom.
bettylou
11.11.09,13:55
Vie niekto ako sa správa z vnútornej strany hlinená omietka na ytongu? Výrobca tvrdí, že kľudne dať, nie je problém??
Má niekto skúsenosť, alebo referencie?
220870
11.11.09,15:29
Neviem nájsť žiadny dôvod prečo by nemohla ísť hlinená omietka na Ytong.Vidím len výhody.
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=40
http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html PS google to pekne preložil
pivko
12.11.09,10:23
pre laikov: na porotherm sa sietka nepouziva, pretoze sa musi najprv pouzit hruba omietka, ktora pri vyschnuti popraska a z potom jemna omietka.
na nosnych vnutornych prieckach/ v novostavbe/ je mozne pre znizenie rizika praskania omietky eset pouzit na hrubu lepidlo + sietka a az potom aplikovat jemnu omietku.
ak sa pouziva strojova hruba omietka netreba ju uz sietkovat. jej pevnost sa podoba betonu
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?
jojkoz
12.11.09,11:17
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?

A ako vyrovnaju nerovnosti ? - hrubu musia pouzit tak ci tak
Sadrova je len povrchova - hladka namiesto pucovky.

A mozno myslel nalepeny sadrokarton priamo na tehlu ...
pivko
12.11.09,13:07
A ako vyrovnaju nerovnosti ? - hrubu musia pouzit tak ci tak
Sadrova je len povrchova - hladka namiesto pucovky.

A mozno myslel nalepeny sadrokarton priamo na tehlu ...
Tak neviem či máš pravdu ,lebo som trochu pogoogloval a sadrová omietka sa dáva priamo na murivo.
220870
12.11.09,16:17
Majiteľ firmy ktorá mi robí základy len tak pri debate spomenul že oni už na tehlu nerobia hrubú omietku ,ale vraj robia sádrové omietky?
Aké to sú? aký je rozdiel v kvalite steny pri klasickej hrubej + pucovka a sádrovej?
V cene.A povrchovej úprave hlavne konečný vzhľad.
pivko
12.11.09,17:03
V cene.A povrchovej úprave hlavne konečný vzhľad.
Tak že tipujem že sú drahšie a krajšie ,alebo sa mýlim?
220870
12.11.09,18:42
Krajšie ??? záleží od toho komu sa čo páči.Mne sa viac páčia štukové.Ale je to čisto len záležitosť vkusu.Drahšie sú hlavne preto že sa dodávajú vo vreciach .A keďže sa na Slovensku nevyrábajú( pokiaľ viem) tak sa predražujú o dopravné náklady.Voziť to sem takú masu materiálu trebárs z Rakúska niečo stojí.
lapejko
13.11.09,21:33
12 rokov robim v stavebnicte a sietku s lepidlom pod jemnu omietku na ytong dat musis. zo zaciatku ked to prislo z nemecka nikto o tom nevedel a neskor sa zistilo ze na 99% ti to v novostavbe popraska, lebo cela stava pracuje. ak ides robit nejaku vnutornu nenosnu priecku v starom dome alebo bytovke tak je to na tebe ale ja by som ju aj tak dal.
obklad mozes potom kludne aplikovat aj na ytong tam uz sietku davat netreba.
Aj ja v tom robím toľko rokov a používam rimano omietky priamo na Ytong bez sieťky a bez problémov, podľa hygienických doporučení by nemal byť zo strany interiéru súvislý cementový film...Pod fasádu ale sieťkujeme, alternatívne by tam ale mohla ísť Ytong omietka alebo Mvr Uni.
Ferdosondo
16.11.09,19:07
Ytong som omietal bez sieťky baumitom kalk dunn putz. Zatiaľ niečo vyše roka bez jedinej prasklinky. Skúšobne som natiahol pod schody aj Cemix 073. Takisto bez praskliny. Praskliny zrejme vznikajú pri rýchlej výstavbe, keď Ytong nie je ešte dostatočne vyschnutý.
alltracboy
16.11.09,19:56
ma niekto skusenosti s uchytenim kuchynskej linky do ytongu?
Ferdosondo
16.11.09,20:11
Dával so na 12-tky hmoždinky. Diery so vŕtal 10-tkou vrtákom. Drží. Boli mi montovať konzolu na Wifi. Keď som videl ako "majster" zväčšuje dieru- aby išla hmoždinka lepšie dnu, tak som radšej išiel preč. O chvíľu prišiel, že v tom Ytongu nič nedrží :eek:
Bojler cca 200kg na 10-tke závitovej tyči(2ks) 15 cm dlhej.
doctor.e
11.12.09,10:14
Ytong je vcelku v pohode.Až na ten materiál z ktorého vyrábajú priečkové tvárnice.Je veľmi lámavý a praskne aj pri sebemenšom namáhaní.Vezmite si to tak .70-80% domov sa stavia z tehloviny.Stačí sa prejsť po satelitných dedinách okolo BA.Nemýlte si Ytong s Porfixom.

no nie je to tak ze 70-80= domov je z tehly. najvycsi vyrobca murovacieho materialu na slovensku je YTONG a z porobetonu sa na slovensku postavy viac ako polovica RD
Pietro1785
11.12.09,13:38
Osobne som zavesil niekolko kuchynskych liniek do roznych materialov. Cela pointa je v tom, ze do kazdeho materialu treba davat specialne hmozdinky urcene pre dany typ materialu a nie tie najlacnejsie "tesco" hmozdinky...Potom je jasne ze nic nedrzi v ziadnom materialy... Klasicke hmozdinky su dobre mozno do plnej tehly apod. Napr. aj do panela su specialne hmozdinky....
Hmozdinka pre porobeton vyzera takto:
http://www.stroje-naradie.sk/nove/stroje_katalog/128/1585822.jpg
alltracboy
02.01.11,08:39
takez z ytongu som nakoniec postavil. robisa s nim dobre, ale priecky ma sklamali. co paleta to ina hrubka. takze v reale je stena a niekde je tvarnica hlbsie aj o 3mm pritom z druhej strany je to hladke. tiez je dost kusov olamanych na palete. hlavne tie krajove.

moze sa ytong lepidlo pouzit na nalepenie sietky? teda ako omietka.
220870
02.01.11,08:47
Nie lepidlo na tvárnice nieje vhodné na sieťkovanie.
peter3377
02.01.11,11:32
Nie lepidlo na tvárnice nieje vhodné na sieťkovanie.
PODLA COHO SUDIS ZE NIE JE VHODNE ? SAM BAUMIT MA V PROSPEKTOCH AKO JEDNU Z MOZNOSTI OMIETANIA YTONGU TENKOVRSTVOU OMIETKOU NA POROBETON POUZITIE LEPIDLA TYPU C1 NA CELOPLOSNE PRESIETKOVANIE A NA TO VAPENNOCEMENTOVU OMIETKU MAXIMA, A NA STRANKACH XELLY SOM NA FORE CITAL OD PORADCU TIEZ TENTO POSTUM OMIETANIA LEN VAROVAL ZE SA NESMIE POUZIT FLEXIBILNE LEPIDLO A POD, ALE BAUMIT BAUKLEBER SIVY JE VYHOVUJUCI ,NO AJ TAM JE POTOM VAROVANIE OHLADOM POUZITIA OMIETKY ZE VAPENNOCEMENTOVU ANO, NO V ZIADNOM PRIPADE NIE SADROVU, TAK POTOM AKO SA V TOM VYZNAT? KOMU VERIT? JA SOM SPRAVIL PODLA TOHO BAUMITU TAK UVIDIM SO TO SPRAVI , ZATIAL V POHODE NO ESTE TAM NEBYVAM
220870
02.01.11,12:07
PODLA COHO SUDIS ZE NIE JE VHODNE ? SAM BAUMIT MA V PROSPEKTOCH AKO JEDNU Z MOZNOSTI OMIETANIA YTONGU TENKOVRSTVOU OMIETKOU NA POROBETON POUZITIE LEPIDLA TYPU C1 NA CELOPLOSNE PRESIETKOVANIE A NA TO VAPENNOCEMENTOVU OMIETKU MAXIMA, A NA STRANKACH XELLY SOM NA FORE CITAL OD PORADCU TIEZ TENTO POSTUM OMIETANIA LEN VAROVAL ZE SA NESMIE POUZIT FLEXIBILNE LEPIDLO A POD, ALE BAUMIT BAUKLEBER SIVY JE VYHOVUJUCI ,NO AJ TAM JE POTOM VAROVANIE OHLADOM POUZITIA OMIETKY ZE VAPENNOCEMENTOVU ANO, NO V ZIADNOM PRIPADE NIE SADROVU, TAK POTOM AKO SA V TOM VYZNAT? KOMU VERIT? JA SOM SPRAVIL PODLA TOHO BAUMITU TAK UVIDIM SO TO SPRAVI , ZATIAL V POHODE NO ESTE TAM NEBYVAM
Lepidlo na tvárnice Ytong nieje to isté čo baukleber(lepidlo na obklady a dlažby) od Baumitu.To sú dve rozdielne lepidlá.
Neviem kde ste to čítali v žiadnom prípade nie sádrovou.Je to hlúposť ,buď to zo seba vykydal nejaký vtipálek alebo to ten obcodný zástupca použil v nejakom inom kontexte ,ktorý ste možno nepochopili správne.
Pokiaľ je mne známe (ak sa posledný rok nič nezmenilo)Ytong oficiálne nepodporuje žiadnu omietkovú zmes žiadneho výrobcu ani neodhovára od nejakých omietkových zmesí.Tento problém necháva na výrobcov zmesí.Jediné čo odporúča je na steny v interiéri dávať min 4-6mm omietky .V exteriéri min 8.Je to len odporúčanie.V zásade neodporuje výrobcom zmesí a technologické postupy a hrúbky vrstiev necháva na výrobcoch týchto zmesí .;)
peter3377
02.01.11,12:29
cital som to na original stranke xella kde na diskusnom fore odpovedal ich zastupsa na otazky ludi , bolo tam presne pisane ako som napisal, mam to aj vytlacene na papieri no neviem kde uz ja zalozeni, dotazujuci sa pytal na moznost pouzitia omietky od baumitu a tak mu takto odpisal , takze ak som to sprtavil s tym bauklebrom a maximou ja to podla vas v poriadku ?
220870
02.01.11,14:00
Musel by som to čítať niekedy záleží na úplnej maličkosti.Skúsim vám to popísať.
Ytongové murivo by malo byť pred nanášanim omietky suché pod 7%.Na takúto hodnotu reálne schne dva roky.Viem že v praxi sa to nedodržuje.Ale aspoň jeden rok by mal schnúť.Je to z dôvodu, že Ytong ako všetky porobetonove tvárnice reguje na vodu vysychá.Vysychaním mení svoj objem,inak ak natiahnete omietku na premočený ytong tak to takmer 100% popraská.Dokonca samotný Ytong neodporúča na ich tvárnice nanášať sieť a lepidlo(ale ani nezakazuje).
Problém tej sádrovej omietky mohol spočívať aj v tom že boli tie tvárnice nedostatočne vyschnuté.Sádra sa nesmie dávať na mokré murivo,vápennocementová omietka nieje taká háklivá na vlhkosť.
Ak ste si istý že máte suché múry tak Ytong nemusíte ani sieťkovať .Na suché tvárnice stačí naniesť či už vápennú alebo sádrovú omietku aj bez siete.V takom prípade sa sieťkujú len spoje rôznorodých materiálov napríklad betonu a ytongu.
Celkovo to praxi beží tak ,že sa ytongová hrubá stavba málokedy necháva vyschnúť na potrebnú 7% vlhkosť .V takom prípade sa odporúča použiť armovaciu sieť.Sieť by sa mala vtláčať do omietky,následne po miernom prituhnutí zahladiť hladítkami gleťákmi a zapucovať.Najlepšie všetko v jednom kroku.Použitie lepidla na prichytávanie siete sa neodporúča.Lepšie je vtláčať sieť priamo do omietky,omietku nanášať priamo na ytong.Omietka sa na stenu natiahne zubovým hladítkom .Sieť by mala mať oká 8mm veľké!!!Kľudne na to môžete použiť tú maximu.
Ak máte čas a záujem tak spoločnosť Ytong každoročne usporadúva v mesiacoch január až marec školenia v ich výrobnom závode v Zemianskych Kostoľanoch.Stačí si telefonicky dohodnúť termín .Tč nájdete na internetových stránkach.Je to určené firmám ich zamestnancom ,ako aj stavbychtivej verejnosti.Vrele odporúčam .Je to spojené s prehliadkou výrobného zavodu ,výroby tvárnic, navyše poučné a zaujímavé.Zároveň vám ochotne a odborne odpovedia na všetky vaše otázky. ;)
marleau
02.01.11,18:20
:):):)Nevýhody Ytongu? Má len jednu - nie je z dreva...:):):)
Ferdosondo
02.01.11,19:19
:):):)Nevýhody Ytongu? Má len jednu - nie je z dreva...:):):)
Jednu chybu predsa len má. Nie je blbuvzdorný. A preto s ním niektorí "majstri" odmietajú robiť.
220870
02.01.11,19:35
Prečo?Veď z murovacích materiálov je to asi najkomplexnejší najjednoduchší stavebný systém.
janosk
10.01.11,10:00
No prečital som si všetky pripomienky a myslim si že aj maj pravdu. Ak ešte niečo
možem napisať tak len to že už dlho pracujem s tym materialom. Ja som sa už
viac krat stretol s popraskanou omietkou, viem že nepišem nič nove ale tam
kde ta prasklina bola pred rekonštrukciou tak skoro zaručene tam bude aj po
urobeni novej akejkolvek omietky. Tyka sa to vyhradne staršich budov, či už ta sietka tam je alebo nieje. Ja tiez použivam sieťku je tam určite večšia istota ako
bez nej. Takže je to len a len na rozhodnuti toho kto to robi
Harris
10.01.11,11:11
Použitie lepidla na prichytávanie siete sa neodporúča.....
Ak máte čas a záujem tak spoločnosť Ytong každoročne usporadúva v mesiacoch január až marec školenia v ich výrobnom závode v Zemianskych Kostoľanoch....

Tak teraz si troška odporuješ. Už viac krát som zachytil od Teba info, že výrobca ytongu alibisticky nepovie nič ohľadne omietok tj nič ani neodporúča ani nezakazuje. Proste sa apriori nevyjadruje a dáva ruky preč od svojho produktu. A teraz píšeš, že sa niečo neodporúča, a že na školení Ytong sa človek dozvie čo potrebuje. Minimalne Baumit však lepidlo na sieťku odporúča.

Inak Peter3377 má pravdu. Čo sa týka Baumitu, tak na porobetonový podklad odporúčajú viac variant. A jedna z nich (nazvana ako klasická) je tá Petrova. Tj:
1. Baumit Baukleber celoplošne vystužený Baumit Sklotextilnou mriežkou
2. Baumit Maxima hrúbky 3 – 6 mm, zahladený povrch
3. Baumit Vnútorná farba Extra, alt. Baumit Vnútorná farba Klima

Samozrejme toto je viacvrstvový systém, sú aj jednovrstvové bez použitia sietky. Tú by som však odporučil práve kvoli tomu čo píšeš, že málokto čaká kým klesne vlhkosť tvárnic na požadovanú hodnotu.

Peter: Tvoj postup je správny, ale správnych postupov je veľa, nie len tento jediný.
220870
10.01.11,16:00
Ak by som to mal vyšpikovať tak Ytong neodporúča to nieje to isté ako zakazuje.Napríklad zakazujú špáry ryhy odlúpnuté kusy tvárnic pritierať lepidlom.Ak to odporúča baumit alebo niekto iný tak si za to berie zodpovednosť.Ytong nezakazuje sieťkovať ale neodporúča Ytongové tvárnice celoplošne naťahovať lepidlom.Nie zakazuje!
alltracboy
10.01.11,16:32
a cim sa to teda pritiera okrem toho ich draheho "bieleho sparovacieho cementu"
Harris
10.01.11,22:12
Ak by som to mal vyšpikovať tak Ytong neodporúča to nieje to isté ako zakazuje.Napríklad zakazujú špáry ryhy odlúpnuté kusy tvárnic pritierať lepidlom.Ak to odporúča baumit alebo niekto iný tak si za to berie zodpovednosť.Ytong nezakazuje sieťkovať ale neodporúča Ytongové tvárnice celoplošne naťahovať lepidlom.Nie zakazuje!
Veď v poriadku, ja sa nehádam. Ja som len povedal, ze Baumit to dáva k použitiu ako jednu z možných omietkových systémov. (Teraz sa tu nebavím o odlupnutých kusoch, ale o omietkovom systéme) Či to ytong odporúča alebo nie, som dodnes nevedel. Teraz to už viem, lebo to tu píšeš. Ja som len pripomenul, že si v minulosti písal, že sa Ytong alibisticky nevyjadroval. Tj neodporucal nič, ani nezakazoval nic. Tak podľa všetkého zmenili prístup.
day
11.01.11,07:08
Jednu chybu predsa len má. Nie je blbuvzdorný. A preto s ním niektorí "majstri" odmietajú robiť.

neviem ci to je sranda :), ale ked stavebny majster, partia murarov odmietnu robit z ytongu z dovodu, ze nemaju s ytongom skusenosti, odmietnu robit, tak lepsie bude ked so "stavbarinou" skoncia, ostatne materialy su podla mojho laickeho nazoru komplikovanejsie.

preto sa pri ytongu uvadza - material vhodny na svojpomocnu vystavbu :)
alltracboy
11.01.11,07:15
prave ze z tehly debil postavi skor, lebo ked mu to ide krivo tak ma stale 2cm malty na vyrovananie. Ked poserie ytong, uz sa to zrovnava zle.
janosk
11.01.11,09:54
Sadrove omietky sa naozaj možu použiť priamo na poroterm.
mamtak urobene doma a bez problemou. Su materialy ktore sa
možu použit aj do určitej hrubky
andiablo
11.01.11,10:06
prave ze z tehly debil postavi skor, lebo ked mu to ide krivo tak ma stale 2cm malty na vyrovananie. Ked poserie ytong, uz sa to zrovnava zle.
hm ale dneska sa muruje na tenkú špáru. Na hrubú už len málo kto
alltracboy
11.01.11,11:34
ja neviem ci sa za jeden den nieco zmenilo, ale "vcera" som nevedel najst nikoho kto by muroval brusene tehly. respektive kazdy ohrnal nos.
Shemale
20.01.11,07:57
Keby som chcel nožíkom si urobím dieru a vykradnem vás.
TomasHC
20.01.11,08:05
Keby som chcel nožíkom si urobím dieru a vykradnem vás.

... a potom sa zobudíš a ruka v šerbli ;)