VeronikaT
05.02.09,11:33
môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
mysimis
05.02.09,10:42
Nemocenské dávky a OČR nie sú predmetom zdanenia.
Tweety
05.02.09,10:43
môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
Pravdu má tá druhá.:)
veronikasad
05.02.09,12:45
môžte mi prosím napísať, ktorá účtovníčka má pravdu. jedna tvrdí, že Pn a OCR a zarátavajú do daňového základu a druhá že nie...
Do základu dane daňovníka, alebo vlastného príjmu manžela /ky? Lebo v tom je podstatný rozdiel.
Tweety
05.02.09,13:06
Do základu dane daňovníka, alebo vlastného príjmu manžela /ky? Lebo v tom je podstatný rozdiel.
Bohužiaľ, to vie len zadávateľka, o čo jej išlo.:o
VeronikaT
05.02.09,13:37
prepáčte, písala som to v rýchlosti, zle som sa vyjadrila. ide o to, že rok 2008 okrem decembra som bola na rodičovskej dovolenke a preto si na mňa bude môj manžel uplatňovať odpočet na manželku v daňovom priznaní. Za mňa bude robiť daňové nový zamestnávateľ a naša účtovníčka tvrdí, že do tohto daňového priznania vôbec netreba udávať či som bola OČR, pretože táto suma sa tam neuvádza. a takisto ju nemusí zadávať do mojich príjmov ani môj manžel...

Manželova účtovníčka tvrdí, že si túto sumu, za dva dni, ktoré som bola v decembri na OČR mi musí zarátať do môjho celkového príjmu, ktorý som za rok 2008 dosiahla.. Teda decembrová výplata + 2 dni OČR.

Tak chcem vedieť, ktorá z týchto dvoch dám má pravdu, či sa mám vybrať na sociálnu poisťovňu a pýtať si doklad o tejto OČR.
Johanka
05.02.09,13:50
Pýtaš sa na dve rôzne veci.

Z pohľadu zdanenia Tvojich príjmov - nemocenské dávky sú od dane oslobodené.

Z pohľadu možnosti uplatenenia nezdaniteľnej časti na manželku v DP-ní Tvojho manžela sa posudzuje Tvoj "vlastný príjem".

cit. z materiálu z www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
Za vlastný príjem manželky (manžela) sa považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v roku 2008 bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa:

daňový bonus podľa § 33 zákona o dani z príjmov,
zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
štátne sociálne dávky (príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili tri deti alebo viac detí alebo ktorým sa v priebehu dvoch rokov opakovane narodili dvojčatá alebo viac detí súčasne, príspevok na pohreb, rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, príplatok k prídavku na dieťa, vianočný príspevok dôchodcom, príplatok k dôchodku politickým väzňom),
štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.
veronikasad
05.02.09,14:06
prepáčte, písala som to v rýchlosti, zle som sa vyjadrila. ide o to, že rok 2008 okrem decembra som bola na rodičovskej dovolenke a preto si na mňa bude môj manžel uplatňovať odpočet na manželku v daňovom priznaní. Za mňa bude robiť daňové nový zamestnávateľ a naša účtovníčka tvrdí, že do tohto daňového priznania vôbec netreba udávať či som bola OČR, pretože táto suma sa tam neuvádza. a takisto ju nemusí zadávať do mojich príjmov ani môj manžel...

Manželova účtovníčka tvrdí, že si túto sumu, za dva dni, ktoré som bola v decembri na OČR mi musí zarátať do môjho celkového príjmu, ktorý som za rok 2008 dosiahla.. Teda decembrová výplata + 2 dni OČR.

Tak chcem vedieť, ktorá z týchto dvoch dám má pravdu, či sa mám vybrať na sociálnu poisťovňu a pýtať si doklad o tejto OČR.
Pravdu majú obidve dámy, každá tú svoju.
Tweety
05.02.09,14:11
Pravdu majú obidve dámy, každá tú svoju.
A možno to aj tak bolo, jedna hovorila o NČ na manželku.a druhá o NČ na daňovníka.
Jane!
11.02.11,08:19
Keď bol so zamestnancom ukončený pracovný pomer k 15. 12. a potom v ochrannej dobe (od 16.12.) zamestnanec nastúpil na PN až do konca roka, PN teda nejde do základu dane z príjmu. Je treba prikladať k daňovému priznaniu doklad o poberaní nemocenskej dávky? Takýto doklad vydá Sociálna poisťovňa?
katka50
11.02.11,08:26
Keď bol so zamestnancom ukončený pracovný pomer k 15. 12. a potom v ochrannej dobe (od 16.12.) zamestnanec nastúpil na PN až do konca roka, PN teda nejde do základu dane z príjmu. Je treba prikladať k daňovému priznaniu doklad o poberaní nemocenskej dávky? Takýto doklad vydá Sociálna poisťovňa?
Nie, netreba prikladať.