Andy 33
05.02.09,12:47
Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!
katka50
05.02.09,11:56
Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!
Áno, môže byť odmena 5.600,-Sk pri DOPČ. Dohoda o pr.činnosti je obmedzaná iba časovo-viď Zákonník práce § 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

Daň bude preddavková bez ohľadu na to, či má alebo nemá podpísané Vyhlásenie k dani, nakoľko je to viac ako 5,000,- Sk mesačne a zrážková daň je len do 5.000,- Sk.
mysimis
05.02.09,11:58
Daň budeš zrážať preddavkovú, vyhlásenie k dani si môže avšak nemusí zamestnanec podpísať. Podpisuje sa len u jedného zamestnávateľa - u toho kde si uplatní nezdaniteľnú položku.
Andy 33
05.02.09,12:02
ďakujem za odpovede!
Musím ho príhlásiť aj do ZP?
denisie
05.02.09,12:03
hranica príjmu pre zrážkovú daň je do 165,97 EUR
katka50
05.02.09,12:11
ďakujem za odpovede!
Musím ho príhlásiť aj do ZP?
Nie, dohody sa hlásia len do Soc.poisťovne.Prihláška deň pred začatím a Odhláška nasledujúci deň po ukončení trvania dohody.
kalamajka
10.02.09,17:28
Dobry den chcem sa opytat ako je to s povinnosťami voči daňovému úradu pri zrážkovej dani. Okrem kvartalneho prehladu mám povinnosť podávať oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení... každý mesiac???
Tweety
10.02.09,17:28
Dobry den chcem sa opytat ako je to s povinnosťami voči daňovému úradu pri zrážkovej dani. Okrem kvartalneho prehladu mám povinnosť podávať oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení... každý mesiac???
Nie, to oznámenie je už zrušené.
Janulana
10.02.09,20:32
Môžte mi vysvetliť aká je to zrážková daň a aká preddavková? Akým je medzi nimi rozdiel?
Tweety
11.02.09,06:01
Môžte mi vysvetliť aká je to zrážková daň a aká preddavková? Akým je medzi nimi rozdiel?
Zrážková § 43- pri príjme do 5000.-Sk mesačne,(165,97 €) nepodpísanom Vyhlásení k zdaneniu-resp. neuplatňovanej NČ na daňovníka, neuplatňov. DB- jej zrážkou sa pozažuje príjem za vysporiadaný.
Preddavková- podpísané Vyhlásenie, uplatňovaná NČ, príjem sa nepovažuje za vysporiadaný.
(6) Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť, ak je vybraná platiteľom dane122) za daňovníka, ktorým je daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie (§ 12 ods. 2), Fond národného majetku Slovenskej republiky, Národná banka Slovenska a daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý na území Slovenskej republiky nepodniká prostredníctvom stálej prevádzkarne alebo podniká prostredníctvom stálej prevádzkarne a pritom preukázateľne ide o príjmy, ktoré nie sú spojené s touto stálou prevádzkarňou s výnimkou daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou s príjmami podľa § 16 ods. 1 písm. d). Vybraním dane zrážkou je splnená daňová povinnosť aj pri príjmoch podľa odseku 3 písm. g) a v prípade, ak daňovník vybranú daň zrážkou neodpočíta od dane ako preddavok v podanom daňovom priznaní podľa odseku 7.

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy.

(8) Daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
Vivi
12.02.09,12:20
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.od 02/2009 poberam rodicovsky prispevok,dietatko nemam nikde umiestnene,som s nim doma. Mozem poracovat na dohodu o pracovnej cinnosti bez toho,aby som prisla o riadnu vysku rodicovskeho prispevku?
Tweety
12.02.09,12:20
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu.od 02/2009 poberam rodicovsky prispevok,dietatko nemam nikde umiestnene,som s nim doma. Mozem poracovat na dohodu o pracovnej cinnosti bez toho,aby som prisla o riadnu vysku rodicovskeho prispevku?
Áno, môžeš.
Vivi
12.02.09,12:23
a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam:(
denisie
12.02.09,12:30
a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam:(

rozdiel je v počte odpracovaných hodín. u DoPČ je to najviac 10 hodín týždenne a u DoVP je to 350 hodín do roka
ZDENIELA
12.02.09,12:32
a prosim,v com je rozdiel pri dohode o pracovnej cinnosti a dohode o vykonani prace? hladam v tom vyssie spomenutom zakonniku pracu,ale chyba to tam:(
Neviem na čo konkrétne sa pýtaš, jeden hlavný rozdiel je v tom, že na dohodu o pracovnej činnosti môžeš pracovať max: 10 hod týždenne a dohoda o vykonaní práce je limitovaná na max. 300 hod ročne.
Ináč zdaňovanie, odvody do poisťovní atď sú u oboch rovnaké.
Vivi
12.02.09,12:34
konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
denisie
12.02.09,12:38
konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
všetky dohody môžeš uzatvoriť buď na dobu určitú, alebo neurčitú
ZDENIELA
12.02.09,12:38
konkretne by ma zaujimalo,na ake dlhe obdobie je mozne uzatvorit dohodu o pracovnej cinnosti...ci ked clovek pracuje v tom limite 10 hod./tyzdenne je to neobmedzene?
Dohoda o pracovnej činnosti môže byť uzatvorená aj na dobu neurčitú
Vivi
12.02.09,14:56
super,velmi pekne vam dakujem.
Lara11
19.02.09,08:41
Milý kolegovia, potrebujem jednu radu. Chceli by sme na DoPČ zamestnať občana ČR. Vyplývajú z toho nejaké iné povinnosti ako keby bola dohoda uzatvorená s občanom SR? myslím tým odvody, prípadne niečo iné. A ešte sa chcem spýtať, či v dohode musí byť uvedené miesto výkonu práce a či by bol problém ak by mal miesto výkonu práce v Prahe. Ďakujem veľmi pekne.
Jana3
19.02.09,15:54
Chcem sa opytat - dohoda o PČ je limitovana iba hodinami, ale odmenou nie... Takze moze zarabat aj 30 EUR na hodinu?
Diky za odpoved
Tweety
19.02.09,16:01
Chcem sa opytat - dohoda o PČ je limitovana iba hodinami, ale odmenou nie... Takze moze zarabat aj 30 EUR na hodinu?
Diky za odpoved
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
Takže je limitovaná len hodinami, nie výškou odmeny.
Jana3
19.02.09,16:05
Viem, ze 10 hod. tyzdenne. Ja som sa pytala na odmenu.
Tweety
19.02.09,16:08
Viem, ze 10 hod. tyzdenne. Ja som sa pytala na odmenu. V príspevku 22 som odpovedala aj na to. Prečítaj si ho ešte raz.
Jana3
19.02.09,16:11
Som si nevsimla, prepac. Dakujem velmi pekne.
ivana184
19.02.09,16:30
Ahojte Poraďáci!
Chcela by som sa spýtať, či môže byť pri DoPČ odmena 5.600,- Sk
(viem, že už sú eurá, ale takto sa mi lepšie rozmýšľa). Akú daň bude mať, myslím zrážkovú alebo preddavkovú. Ak preddavkovú, musí mať podpísané "Vyhlásenie ..." a potom mu budem robiť RZ dane?
Ďakujem za odpoveď!

Keďže príjem bude 5600,- Sk (185,89 EUR), tak daň bude preddavková. O zrážkovú daň by išlo len do výšky príjmu 165,97 EUR.

Ak ti podpíše vyhlásenie za predpokladu, že nemá u iného zamestnávateľa, už vyhlásenie na daný rok podpísané, tak daň mu vychádzať nebude, pretože nezdaniteľná časť základu dane je vyššia ako príjem.

Čo sa týka ročného zúčtovania dane, tak buď daňovník požiada posledného zamestnávateľa do 15.02. o vykonanie ročného zúčtovania, alebo si podáva sám daňové priznanie na príslušný daňový úrad do 31.03.v danom roku.
Sinkl
28.02.09,13:58
Ahoj, potrebovala by som pomôcť. Mám takéto dva problémy: 1, môžem dať dohodárovi / dohoda o pracovnej činnosti/ vysokú hodinovú sadzbu napr. 15 EUR/hod? a 2 problém: musím teda som povinný sťahovať mu preddavky na daň? za radu vopred ďakujem
JarkaL
28.02.09,14:07
1. áno
2. áno
abel
28.02.09,14:08
Ahoj, potrebovala by som pomôcť. Mám takéto dva problémy: 1, môžem dať dohodárovi / dohoda o pracovnej činnosti/ vysokú hodinovú sadzbu napr. 15 EUR/hod? a 2 problém: musím teda som povinný sťahovať mu preddavky na daň? za radu vopred ďakujem
Môžeš, ale nemala by to byť cena neobvyklá. Napr. ak ostatným zamestnancom za podobnú prácu platíš podstatne menej.
Sinkl
28.02.09,14:38
ďakujem za radu. pomohli ste. Zamestnanci majú menšiu sadzbu ale ak počítam aj diety tak sa to v podstate vyrovná.
veronikasad
28.02.09,14:42
Ahoj, potrebovala by som pomôcť. Mám takéto dva problémy: 1, môžem dať dohodárovi / dohoda o pracovnej činnosti/ vysokú hodinovú sadzbu napr. 15 EUR/hod? a 2 problém: musím teda som povinný sťahovať mu preddavky na daň? za radu vopred ďakujem
K bodu 2 - ak má podpísané vyhlásenie u iného zamestnávateľa, ano. Ak nemá podpísané vyhlásenie, môže ho podpísať aj u vás pri príjmoch z dohody a zdaňuješ len rozdiel medzi mesačnou NČZD a vyplatenou odmenou.
svedia
13.03.09,11:55
ahojte, chcem sa opýtať, či dobre chápem ak budem mať jedno zamestnanie na TPP - 8 hod/týž. tam si budem uplatňovať NČ,
a v druhom: dohoda o pracovnej činnosti tam si nebudem uplatňovať NČ...
platiť sa bude len do niektorých odvodoch, / ÚP - 0,8 %, GP-0,25% - to len zamestanávateľ /že.. zamestnanec nič nebude platiť len,,,????
len ešte mám chaos v tých preddavkov alebo zrážkovej dane ak príklad bude mzda do 4500 SKK, tak normálne z hrubého príjmu/ odvody sa nemajú odrátať lebo to len zamestnávateľ si odvedie+ nezd. si nemôžem odrátať, lebo si uplatňujem už u iného zamestnávateľa/ sa vypočíta daň 19% - preddavok????pomohli by ste mi.. Ďakujem
mzdarka renca
13.03.09,11:56
ahojte, chcem sa opýtať, či dobre chápem ak budem mať jedno zamestnanie na TPP - 8 hod/týž. tam si budem uplatňovať NČ, a v druhom: dohoda o pracovnej činnosti tam si nebudem uplatňovať NČ... platiť sa bude len do niektorých odvodoch, že.. ďakujem

pocopila si to správne
svedia
13.03.09,13:11
ahojte, chcem sa opýtať, či dobre chápem ak budem mať jedno zamestnanie na TPP - 8 hod/týž. tam si budem uplatňovať NČ,
a v druhom: dohoda o pracovnej činnosti tam si nebudem uplatňovať NČ...
platiť sa bude len do niektorých odvodoch, / ÚP - 0,8 %, GP-0,25% - to len zamestanávateľ /že.. zamestnanec nič nebude platiť len,,,????
len ešte mám chaos v tých preddavkov alebo zrážkovej dane ak príklad bude mzda do 4500 SKK, tak normálne z hrubého príjmu/ odvody sa nemajú odrátať lebo to len zamestnávateľ si odvedie+ nezd. si nemôžem odrátať, lebo si uplatňujem už u iného zamestnávateľa/ sa vypočíta daň 19% - preddavok????pomohli by ste mi.. Ďakujem
Trošku som poopravila...
mzdarka renca
13.03.09,13:22
správne. len dopĺňam, zrážková daň je do výšky príjmu 165,97€.
Lianka
13.03.09,13:35
Chcela by som Vas poprosit o Vase stanovisko:
1. Sro, jediny spolocnik a konatel zaroven, nema pracovny pomer. Chcel by s vlastnou sro uzatvorit dve dohody o pracovnej cinnosti (sucasne). Predpokladam, ze kazda by musela byt na inu cinnost. (Alebo by to mohli byt pribuzne cinnosti?) Nevidite v v tom problem?

2. ZP si plati ako DPO. Z dohod bude odvadza len 0,8 % urazove a 0,25 % garancne poist. a dan?

3. Uplatni si nezdanitelnu cast na danovnika. Budem ju uplatnit z uhrnu prijmov z oboch dohod? Po odpracovani min. 4 hod. denne ma narok na stravne, prip. dalsie cestovne nahrady.

Uvazujem spravne?
mzdarka renca
13.03.09,13:39
Chcela by som Vas poprosit o Vase stanovisko:
1. Sro, jediny spolocnik a konatel zaroven, nema pracovny pomer. Chcel by s vlastnou sro uzatvorit dve dohody o pracovnej cinnosti (sucasne). Predpokladam, ze kazda by musela byt na inu cinnost. áno (Alebo by to mohli byt pribuzne cinnosti?) Nevidite v v tom problem? Nestačí jedna?

2. ZP si plati ako DPO. Z dohod bude odvadza len 0,8 % urazove a 0,25 % garancne poist. a dan? áno

3. Uplatni si nezdanitelnu cast na danovnika. Budem ju uplatnit z uhrnu prijmov z oboch dohod áno z úhrnu oboch? Po odpracovani min. 4 hod. denne ma narok na stravne nie, na stravné má nárok iba vtedy, ak by bol zamestnaný na základe prac. zmluvy, prip. dalsie cestovne nahrady.

Uvazujem spravne?


odpoveď v texte
veronikasad
13.03.09,13:39
Chcela by som Vas poprosit o Vase stanovisko:
1. Sro, jediny spolocnik a konatel zaroven, nema pracovny pomer. Chcel by s vlastnou sro uzatvorit dve dohody o pracovnej cinnosti (sucasne). Predpokladam, ze kazda by musela byt na inu cinnost. (Alebo by to mohli byt pribuzne cinnosti?) Nevidite v v tom problem?

2. ZP si plati ako DPO. Z dohod bude odvadza len 0,8 % urazove a 0,25 % garancne poist. a dan? Ak príjem z dohôd bude vyšší ako ročný VZ samoplatiteľa, musí podať RZZP a doplatiť zdr.poistenie.

3. Uplatni si nezdanitelnu cast na danovnika. môže Budem ju uplatnit z uhrnu prijmov z oboch dohod? áno Po odpracovani min. 4 hod. denne ma narok na stravne dohodár nemá nárok na stravné lístky , prip. dalsie cestovne nahrady.cestovné náhrady len v prípade, ak to bude dohodnuté v Dohode.
Uvazujem spravne?
odpoveď v texte
Lianka
13.03.09,13:42
Renci, Veronika, dakujem velmi pekne.
svedia
13.03.09,13:45
Ak príjem z dohôd bude vyšší ako ročný VZ samoplatiteľa, musí podať RZZP a doplatiť zdr.poistenie.

Prosím koľko je ročný VZ?? ďakujem
vladino45
13.03.09,13:47
odpoveď v texte
myslím že aj dohodár má nárok na stravné, ked to je uvedené v dohode ale iba za dni v ktorých splnil podmienku odpracovania min. 4 hod. za deň
veronikasad
13.03.09,13:47
Ak príjem z dohôd bude vyšší ako ročný VZ samoplatiteľa, musí podať RZZP a doplatiť zdr.poistenie.

Prosím koľko je ročný VZ?? ďakujem
za rok 2008 64 332 sk
svedia
13.03.09,13:59
a prosím neviete na rok 2009?? dik
veronikasad
13.03.09,14:13
a prosím neviete na rok 2009?? dik
Presnú sumu neviem. Zisti si v zdr. poisťovni mesačný vymer. základ samoplatitela x 12 mesiacov.
Lianka
13.03.09,14:25
Presnú sumu neviem. Zisti si v zdr. poisťovni mesačný vymer. základ samoplatitela x 12 mesiacov.

Prave som to pozerala: 191,07 EUR x 12 mes. = 2 292,84 EUR
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
Lianka
13.03.09,14:52
myslím že aj dohodár má nárok na stravné, ked to je uvedené v dohode ale iba za dni v ktorých splnil podmienku odpracovania min. 4 hod. za deň

To som si povodne myslela aj ja. To stravne ma dost zaujima, ale ked Renca a Veronika pisu, ze nema narok, tak nema narok zrejme kvoli tomuto:

§ 152 http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#152
(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
...
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

§ 1 http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie cestovných náhrad, náhrad výdavkov a iných plnení (ďalej len "náhrada") pri pracovných cestách, pri dočasnom pridelení na výkon práce k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe (ďalej len "dočasné pridelenie"), pri vzniku pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu (ďalej len "vznik pracovného pomeru") a pri výkone práce v zahraničí

a) zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 1)
b) členom družstiev, ak podľa stanov podmienkou členstva je aj pracovný vzťah,
c) fyzickým osobám činným na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ak je to dohodnuté, dohodnuté kde? v Dohode? prerokované so zamestnaneckou radou?
d) osobám, o ktorých to ustanovuje tento zákon.

§ 2
(6) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 a 2.

Mne sa zda, ze zakon o cestov. nahradach jednoznacne hovori, ze dohodar ma narok, ak odpracuje 5 hod. denne. Kedze ide v mojom pripade o jednoosobovu sro bez zamestnancov, v spolocnosti nie su "zastupcovia zamestnancov", s ktorymi by mohol tuto temu prerokovat - takze z dovodu tohto ustanovenia v Zakonniku prace si nemoze narokovat na stravne listky? Uvazujem spravne, preco nemoze mat dohodar stravne listky :mee:?
mzdarka renca
13.03.09,15:32
veronikasad
13.03.09,16:15
Pre doplnenie k stravovaniu dohodárov :

§ 152 neukladá zamestnávatelovi ako povinnosť zabezpečiť stravné lístky pre dohodárov.

Platí však odst. 7 - môže rozšíriť okruh pracovníkov

7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov

...

c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.

Potom sa to ale vzťahuje na všetkých dohodárov vo firme, nielen na konateľa.
Musí to byť upravené v Kolektívnej zmluve alebo internej smernici firmy.
Nie som si úplne istá či to bude daňový výdavok firmy, lebo je to plnenie nad rámec zákona. U zamestnanca to nebude zdanitelný príjem.
erika_H
16.03.09,09:23
Ahojte,prosím Vás,zrážková daň zo mzdy je splatná 10.-ty deň v nasledujúcom mesiaci,alebo 15.-ty deň?
Teraz som si nie celkom istá...:o
Ďakujem.
Tweety
16.03.09,09:25
Ahojte,prosím Vás,zrážková daň zo mzdy je splatná 10.-ty deň v nasledujúcom mesiaci,alebo 15.-ty deň?
Teraz som si nie celkom istá...:o
Ďakujem.
Ten druhý dátum je správny.
erika_H
16.03.09,09:49
Ten druhý dátum je správny.
Dik moc Tweety:) Pekný deň prajem
luciana1
26.03.09,11:41
Dobrý deň, má dohodár nárok na dovolenku. Je to dohoda o pracovnej činnosti na 2 hodiny denne.
Tweety
26.03.09,11:42
Dobrý deň, má dohodár nárok na dovolenku. Je to dohoda o pracovnej činnosti na 2 hodiny denne.
Nie, nemal. Nárok vzniká len z PP na PZ.
luciana1
26.03.09,12:01
Ďakujem
buba
27.03.09,11:04
Ja by som sa chcela spýtať mám pracovníčku TH v prac.pomere je pokladníčka má podpísane vyhlásenie ku dani , u toho istého zamestnávateľa bude mať DPČ bude robiť upratovačku bude mať 165 Eur t.j. ako zrážková daň alebo aká keď vlastne má u mňa podpísane daň. vyhlásenie pri pr.pomere. To vlastne v jednej firme má aj pr.pomer aj DPČ?
veronikasad
27.03.09,11:05
Ja by som sa chcela spýtať mám pracovníčku TH v prac.pomere je pokladníčka má podpísane vyhlásenie ku dani , u toho istého zamestnávateľa bude mať DPČ bude robiť upratovačku bude mať 165 Eur t.j. ako zrážková daň alebo aká keď vlastne má u mňa podpísane daň. vyhlásenie pri pr.pomere. To vlastne v jednej firme má aj pr.pomer aj DPČ?
Príjmy z prac.pomeru + dohody zdaňuješ spolu.
drobeceva
27.03.09,11:07
Ja by som sa chcela spýtať mám pracovníčku TH v prac.pomere je pokladníčka má podpísane vyhlásenie ku dani , u toho istého zamestnávateľa bude mať DPČ bude robiť upratovačku bude mať 165 Eur t.j. ako zrážková daň alebo aká keď vlastne má u mňa podpísane daň. vyhlásenie pri pr.pomere. To vlastne v jednej firme má aj pr.pomer aj DPČ?
zrážková daň môže byť uplatnená, ak z-c nemá podpísané vyhlásenie a nepoberá DB.
drobeceva
27.03.09,11:12
Iste, súhlasím s Tebou. Chcela som len vyzdvihnúť, kedy sa môže ZD uplatniť. V tomto prípade je tak, ako píšeš.
drobeceva
27.03.09,11:15
veronikasad - chcela som reagovať na Tvoj príspevok, pokiaľ som to odoslala, stihla si ho zmazať.
milagros208
05.05.09,07:53
Ja by som sa chcela poradiť v tomto. Zamestnávateľ zamestnal dohodára. Chce mu dať aj stravné lístky. Ale len tomuto jednému dohodárovi. Ako to môžem urobiť, aby výdavky na stravné lístky tohto zamestnanca boli daňovým výdavkom? Dalo by sa to riešiť aj tým, žeby som mu zdvihla odmenu za vykonanú prácu a potom stiahla z výplaty celú sumu stravných lístkov, t.j. aj tých 55%,ktoré platí zamestnávateľ? Môžem vlastne stravné lístky predať v plnej sume dohodárovi? Ďakujem.
Janulana
05.05.09,08:36
Ako si môže dohodár, ktorý má napríklad mesačnú odmenu 100 Eur, má podpísané vyhlásenie (pred.daň), čiže neplatí žiadnu daň uplatniť daňový bonus? Ešte jedna otázočka, ak je rozvedený, má vôbec nárok na daňový bonus?
mzdarka renca
05.05.09,09:01
Nárok na DB vzniká, ak dosiahol dohodár, alebo zamestnanec na TPP minimálne 1/2 min. mzdy a to je 147,75€.

Ak má príjem v danom mesiaci 100€, tak mu nemôžeš vyplatiť DB, nakoľko nedosiahol 1/2 MM.

V prípade, ak za celý rok 2009 bude jeho celkový príjem vo výške 6xMM, tak sa mu pri RZD, alebo DP daňový bonus doplatí.
Janulana
05.05.09,10:11
Ďakujem za odpoveď. V prípade, ak začne tento dohodár podnikať - na živnosť, tak potom v DP za rok 2009 si môže tento DB uplatniť, alebo tam platí tá istá podmienka?
mzdarka renca
05.05.09,10:45
Ďakujem za odpoveď. V prípade, ak začne tento dohodár podnikať - na živnosť, tak potom v DP za rok 2009 si môže tento DB uplatniť, alebo tam platí tá istá podmienka?

platí to isté, musí mať príjem buď zo závislej činnosti, alebo z príjmu (hrubé) SZČO v min. výške 6. násobku min. mzdy.
filka
26.05.09,06:27
Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
mzdarka renca
26.05.09,06:31
Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
áno, ak si mala v roku 2008 príjem do 5000,-SK/mesiac, tak ti tento príjem zamestnávateľ zdanil zrážkovou daňou. Ak tvoj celkový príjem z dohody v roku 2008 nebol vyšší ako 49248, tak si podaj DP a zrazená zrážková daň sa ti vráti.
katka50
26.05.09,06:32
Pracujem popri rodičovskej d. na dohodu o prac. činnosti u zamestnávateľa, príjem z dohody je mesačne do 5000,- Sk. Iné príjmy nemám (teda okrem rodičovského príspevku); chcela som sa spýtať, či za mňa zamestnávateľ platí preddavkovú alebo zrážkovú daň? Podpisovala som na začiatku roka Ročné zúčtovanie; mám nárok na vrátenie nejakého preplatku?
Prepáčte, ale mám v tom úplne chaos ako je to s vrátením dane, totiž kamarátka je na RD, nepoberá iné príjmy, vrátili jej nejakú daň tak preto ma to napadlo ako je to so mnouJ
Ak máš podpísané Vyhlásenie k dani, tak je to preddavková daň, ale Ty ju máš 0, lebo príjem je nižší ako nezd.časť základu dane. Ak nemáš podpísané Vyhlásenie je to zrážková daň - na budúci rok si vyžiadaš Potvrdenie o príjme a podáš daň.priznanie. Zrážková daň sa Ti vráti.
mzdarka renca
26.05.09,06:37
Ešte doplním, ak si podpisovala 6iadosť o vykonanie RZD, a zamestnávateľ ti žiadny preplatok nevrátil, tak máš pravdepodobne podpísané Vyhlásenie na uplatnenie NČZD, ktorá bola v minulom roku 8208/mesiac. Z uvedeného plynie, že ti zamestnávateľ nemal akú daň mesačne zraziť a tým pádom ak si nezaplatila žiadnu daň v danom roku, tak ti nie je čo vrátiť.
filka
26.05.09,07:05
Renca dakujem kraasne, je mi to jasne!
sybila3
26.05.09,07:26
Môže mať bývalý vojak, ktorý poberá výsluhový dôchodok a zamestnal sa na dohodu podpísané vyhlásenie, aby sa mu uplatňovala nezd.č.?
veronikasad
26.05.09,07:29
Môže mať bývalý vojak, ktorý poberá výsluhový dôchodok a zamestnal sa na dohodu podpísané vyhlásenie, aby sa mu uplatňovala nezd.č.?
Výsluhový dôchodca nemá nárok na uplatnenie NČZD
sybila3
26.05.09,07:42
takže z dohody sa mu bude zrážať daň, odvádza ju zamestnávateľ?
veronikasad
26.05.09,07:45
takže z dohody sa mu bude zrážať daň, odvádza ju zamestnávateľ?
ano, ak to bude príjem do 5000sˇk/prepoč.na €, bude to zrážková daň, ak vyšší príjem - preddavková daň.
Rozlišuje sa len konštantným symbolom pri úhrade a samozrejme v štvrťročnom prehľade.
sybila3
26.05.09,07:53
je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Musí si potom dohodár požiadať o DP?
Pracovníčka, ktorá končila PP, treba zaslať oznámenie ZP, odhlasuje sa zo ZP aj zamestnávateľ alebo stačí oznámenie o ukončení PP? ďakujem
sybila3
26.05.09,08:07
takže pozerám ten prehľad a je tam riadok na zrážkovú daň, tak potom neviem, prečo ju neuviedla, tá čo po nej opravujem v štvrťročnom prehľade?
ani v hlásení a určite ani neoznámila zamestnávateľovi, že ju má odviesť, moje nervy?
prosím, odhlasuje sa zamestnávateľ zo ZP pri odhlásení zamestnankyne, keď podá oznámenie o ukončení?
Badko
26.05.09,08:07
Daň vyberaná zrážkou sa v štvrťročnom prehľade na DÚ uvádza v riadku 8, 9, 10
Pri ukončení PP firma pošle odhlášku na ZP a SP
Badko
26.05.09,08:10
ešte doplním, že odhláška len za zamestnancov, zamestnávateľ sa odhlasuje len vtedy, keď už nemá žiadnych zamestnancov
manus
26.05.09,08:12
je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Áno, aj dohodári idú do Prehladu. S preddavkovou daňou je to v 1.časti r.1-7 a zrážková daň ide do 1.časti r.8-11, ale pozor! spätne!!!
V Hlásení je zrážková daň v časti III.
Musí si potom dohodár požiadať o DP? Ak platil dáku daň, v daňovom priznaní sa mu to vráti, avšak ak podpísal Vyhlásenie, čiže si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku mesačne, tak sa mu nemá čo vrátiť.

odpoveď v texte

...až teraz som si všimla, že sa hovorilo o dôchodcovi, ktorý nemá samozrejme nárok na NČZD, ak bol poberatelom celý rok. Takže v tomto prípade príjem z dohody v DP neuvádza!
veronikasad
26.05.09,08:13
je to 100 €. Dohodárov zarátavam aj do štvrťročného prehľadu? Asi nie keď je to zrážková daň. A taktiež sa nebude uvádzať ani v hlásení? Musí si potom dohodár požiadať o DP?
Pracovníčka, ktorá končila PP, treba zaslať oznámenie ZP, odhlasuje sa zo ZP aj zamestnávateľ alebo stačí oznámenie o ukončení PP? ďakujem
Príjem zrazený zrážkovou daňou je daňovo vysporiadaný a nemusí sa uvádzať v DP.
Uvádzaš o v prehľade aj v ročnom hlásení /v hlásení neuvádzaš konkrétneho dohodára/
veronikasad
26.05.09,08:15
manus, sybila sa pýtala na NČZD u výsluhového dôchodcu, ten nemá nárok na NČZD, ak bol výsluhový dôchodca k 1.1.
sybila3
26.05.09,08:16
no zisťujem také chyby, vôbec to nie je uvedené v prehľade, takže budem musieť za niekoho podať asi dodatočný, lenže ani zamestnávateľ neodviedol daň, keďže mu to účtovníčka nepovedala, že treba.
V hlásení na konci roka by tiež mal byť ten dohodár uvedený? Dohodár si podáva sám DP a uvádza zrážkovú daň?
veronikasad
26.05.09,08:20
no zisťujem také chyby, vôbec to nie je uvedené v prehľade, takže budem musieť za niekoho podať asi dodatočný, lenže ani zamestnávateľ neodviedol daň, keďže mu to účtovníčka nepovedala, že treba.
V hlásení na konci roka by tiež mal byť ten dohodár uvedený? Dohodár si podáva sám DP a uvádza zrážkovú daň?
Ak nemá iné príjmy, len príjmy zrazené zrážkovou daňou nemusí podať DP. Ak však celkový príjem nepresiahne 1/2 NČZD, aj keď nemá nárok na odpoč. položku, zrazenú daň mu pri podaní DP DU vráti.
sybila3
26.05.09,08:42
takže neviem, či som to pochopila správne, som z toho trocha domotaná:
výsluhový dôchodca, nie starobný, iný príjem nemá len výsluh.dôch. a pracuje na dohodu, nárok na NČ nemá, takže mu zrazím daň, ktorú odvedie zamestnávateľ, zrážková daň sa uvádza aj v štvrťročnom prehľade a na konci roka v hlásení, kde na PP sa uvádzajú menovite pracovníci ale na dohodu len vypíšem časť III? To by malo byť z mojej strany všetko?
Ešte už som sa pýtala ale ak v ZP ukonč. PP zamestnanec a v tej zp už nemá zamestnancov ale v inej ZP áno, tak aj tak neodhlasujem ako zamestnávaeľ?
prosím poraďte, ďakujem
veronikasad
26.05.09,08:44
takže neviem, či som to pochopila správne, som z toho trocha domotaná:
výsluhový dôchodca, nie starobný, iný príjem nemá len výsluh.dôch. a pracuje na dohodu, nárok na NČ nemá, takže mu zrazím daň, ktorú odvedie zamestnávateľ, zrážková daň sa uvádza aj v štvrťročnom prehľade a na konci roka v hlásení, kde na PP sa uvádzajú menovite pracovníci ale na dohodu len vypíšem časť III? To by malo byť z mojej strany všetko? áno
Ešte už som sa pýtala ale ak v ZP ukonč. PP zamestnanec a v tej zp už nemá zamestnancov ale v inej ZP áno, tak aj tak neodhlasujem ako zamestnávaeľ? informuj sa príslušnej ZP, mne povedali že odhlášku zamestnávateľa netreba podávať - len ak by SZČO skončil podnikanie. Do SP treba poslať odhlášku do 8 dní po odhlásení posledného zamestnanca.
prosím poraďte, ďakujem

Odpoveď v texte
piestansky
26.05.09,09:15
Ak zamestnávateľ nepodá odhlášku zo ZP, tak táto bude od neho požadovať mesačné výkazy, aj keď nulové. Takže je lepšie, ak už
nezamestnáva nikoho, podať odhlášku zamestnávateľa zo ZP.
sybila3
26.05.09,09:20
Ešte by ma zaujímalo, či je jedno do ktorej pobočky ZP sa výkazy zasielajú? Viem, že je to podľa sídla spoločnosti, ale predchodkyňa posielala resp. asi osobne zaniesla, lebo je tam razítko podľa bydliska zamestnanca, tak neviem.
Takže ak dohodár nie je uvedený v hlásení za r. 2008-suma, a prehľad je tiež bez zrážkovej dane mala by som opraviť, ja stále opravujem len chyby po niekom. Ja keď neviem, aspoň sa pýtam a informujem, aby to bolo dobre. ďakujem moc ste mi pomohli. No idem dorábať výplaty. Bude asi platiť pokutu zamestnávateľ ak nebola zrážková daň odvedená od decembra ani vykázaná vo výkazoch?
sybila3
26.05.09,11:08
dohodár nemá asi nárok na dovolenku? Pracovníčka nastúpila 9.2. nárok na D pri 20 týždňovej dov. má 18,5? Pracovník s nástupom 1.4. neviem či dobre počítam 19? Ak je to zle, opravte ma, ď
Lianka
26.05.09,13:22
Ak zamestnávateľ nepodá odhlášku zo ZP, tak táto bude od neho požadovať mesačné výkazy, aj keď nulové. Takže je lepšie, ak už
nezamestnáva nikoho, podať odhlášku zamestnávateľa zo ZP.

Ja mam s jednou poistovnou taku skusenost (myslim, ze to bola SZP), ako pisala veroniksad. Radsej by som tu firmu odhlasila, aby som na to nemusela mysliet, ale oni nemaju na webe ani odhlasky - vraj az pri ukonceni cinnosti. Udajne netreba posielat nulove vykazy.

Doporucujem to vsak posudzovat s kazdou poistovnou individualne.
Lianka
26.05.09,13:24
Ešte by ma zaujímalo, či je jedno do ktorej pobočky ZP sa výkazy zasielajú? Viem, že je to podľa sídla spoločnosti, ale predchodkyňa posielala resp. asi osobne zaniesla, lebo je tam razítko podľa bydliska zamestnanca, tak neviem.

Miestne prislusna ZP podla sidla firmy. U Dovery centralna adresa v Nitre. Viac info najdes aj na strankach jednotlivych poistovni.
Lianka
26.05.09,13:24
dohodár nemá asi nárok na dovolenku? Pracovníčka nastúpila 9.2. nárok na D pri 20 týždňovej dov. má 18,5? Pracovník s nástupom 1.4. neviem či dobre počítam 19? Ak je to zle, opravte ma, ď

Dohodar nema narok na dovolenku.
Tweety
26.05.09,14:00
dohodár nemá asi nárok na dovolenku? Áno, nie je zamestnancom, tak nemá. Pracovníčka nastúpila 9.2. nárok na D pri 20 týždňovej dov. má 18,5? Áno Pracovník s nástupom 1.4. neviem či dobre počítam 19? 15, ak jeho ročný nárok je 20 dní- 4 týždne, ak 5 týždňov, tak 19 je správne . Ak je to zle, opravte ma, ď
Odpovede v texte.
kkllc
26.05.09,15:35
Zamestnanec je na dohodu o prac. činnosti. Pracuje raz za týždeň 6 hod. Môže dostať stravný lístok, ktorý si potom dám do nákladov (55%)?
kkllc
26.05.09,16:16
Dohoda o prac. činnosti bola zrušená? Teraz som pozerala hore na zákoník práce : §226a - zrušené ( od 1.1.2009)????
mzdarka renca
26.05.09,16:22
Dohoda o prac. činnosti bola zrušená? Teraz som pozerala hore na zákoník práce : §226a - zrušené ( od 1.1.2009)????
je to § 228a a ten stále platí;)

§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti

(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
kkllc
26.05.09,16:32
Ďakujem za odpoveď. A neviete či mu môžem dať stravný lístok? Robí 2x do mesiaca po 6 hodín. Podľa mňa má nárok na stravné, keďže robí v jednom dni 6 hodín, ale počula som, že ak je dohodár tak im sa lístok nedáva. Vraj len na PP? Dúfam, že stravné sa poskytuje podľa odpracovaného času bez rozdielu ako je zamestnaný, lebo ja dávam 2 lístky každý mesiac.
mzdarka renca
26.05.09,16:43
Ďakujem za odpoveď. A neviete či mu môžem dať stravný lístok? Robí 2x do mesiaca po 6 hodín. Podľa mňa má nárok na stravné, keďže robí v jednom dni 6 hodín, ale počula som, že ak je dohodár tak im sa lístok nedáva. Vraj len na PP? Dúfam, že stravné sa poskytuje podľa odpracovaného času bez rozdielu ako je zamestnaný, lebo ja dávam 2 lístky každý mesiac.
Dohodár na SL nárok nemá, ale ak mu ho dávaš, mal by si si to upraviť v Internom predpise. Nie som účtovníčka, ale myslím si, že bez tohoto IP si náklady na SL dohodárov nemôžeš dať do nákladov.
kkllc
26.05.09,16:48
Ďakujem za odpoveď.
Janulana
27.05.09,05:33
Akú najvyššiu sumu môžem vyplatiť dohodárovi (mesačne), aby mu nebola pozastavená podpora prípadne dávka sociálnej pomoci?
katka50
27.05.09,05:55
Akú najvyššiu sumu môžem vyplatiť dohodárovi (mesačne), aby mu nebola pozastavená podpora prípadne dávka sociálnej pomoci?
131,65 € pri podpore, ale pri soc. pomoci sa výplata preruší na dobu poberania odmeny za dohodu.
Lianka
27.05.09,10:06
Ďakujem za odpoveď. A neviete či mu môžem dať stravný lístok? Robí 2x do mesiaca po 6 hodín. Podľa mňa má nárok na stravné, keďže robí v jednom dni 6 hodín, ale počula som, že ak je dohodár tak im sa lístok nedáva. Vraj len na PP? Dúfam, že stravné sa poskytuje podľa odpracovaného času bez rozdielu ako je zamestnaný, lebo ja dávam 2 lístky každý mesiac.

Na stravne listky ma narok az:

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html

Dohodar nie je zamestnanec.
mishelinka
27.05.09,15:38
Ahojte poradaci,prosim vas o pomoc a radu,nakolko stym nemam skusenosti...:confused:
takze SZCO prijal do zamestnania na dohodu pracovnika,ktoreho prijem bude za mesiac okolo 7000,-/pisem v SK,lepsie sa mi stym pocita/.Rozhoduje sa ci podpise "Vyhlasenie k dani...."Ak ho podpise pojde o preddavkovu dan?Aka je ta NC?A ak by ho nepodpisal ja mu stych 7000Sk zrazim 19%:confused:Vtedy je aka zrazkova?dakujem pekne za vysvetlenie,fakt vtom este nemam jasno....

A ak by sa dalo mohli by ste mi uviest aj priklad v cislach,tedea ze by sa vychadzalo z tej sumy 7000,-.Kolko plati do SP,to mi je jasne..len ta zrazkova a preddavkova mi neda spavat:(
mzdarka renca
27.05.09,15:44
Ahojte poradaci,prosim vas o pomoc a radu,nakolko stym nemam skusenosti...:confused:
takze SZCO prijal do zamestnania na dohodu pracovnika,ktoreho prijem bude za mesiac okolo 7000,-/pisem v SK,lepsie sa mi stym pocita/.Rozhoduje sa ci podpise "Vyhlasenie k dani...."Ak ho podpise pojde o preddavkovu dan?Aka je ta NC?A ak by ho nepodpisal ja mu stych 7000Sk zrazim 19%:confused:Vtedy je aka zrazkova?dakujem pekne za vysvetlenie,fakt vtom este nemam jasno....

A ak by sa dalo mohli by ste mi uviest aj priklad v cislach,tedea ze by sa vychadzalo z tej sumy 7000,-.Kolko plati do SP,to mi je jasne..len ta zrazkova a preddavkova mi neda spavat:(
Tak či tak ide o preddavkovú daň, nakoľko zrážková daň je do 5000Sk(165,97€) vrátane. Ak podpíše Vyhlásenie, tak NČZD je 335,47€.
mishelinka
27.05.09,16:16
takze to by ako vyzeralo?
ze ja z tych 7000 vypocitam 19%dan a tu este ponizim o tu NC?alebo ako?mohla by si mi to ukazat v cislach,fakt ti velmi pekne dakujem za pomoc..
vikinka
27.05.09,16:27
Mzda 7 000,-SKK t.j.232,36,-€ odpočítať NČ 335,47,-€ ak má podpísané vyhlásenie,preddavková daň bude 0,- pretože NČ je vyššia ako hrubá mzda.
mzdarka renca
27.05.09,16:28
takze to by ako vyzeralo?
ze ja z tych 7000 vypocitam 19%dan a tu este ponizim o tu NC?alebo ako?mohla by si mi to ukazat v cislach,fakt ti velmi pekne dakujem za pomoc..
NČZD - 335,47€ = cca 10106 Sk
prijem z dohody: 7000
7000 - 10106 = 0 základ dane
t.z., že daň bude 0 a jeho prijem bude 7000. Ešte upozorním, že zamestnávateľ za dohodára odvádza ÚP - 0,8% a GP 0,25% do SP z dohodnutej odmeny za prácu na základe dohody.
mishelinka
27.05.09,16:51
aha,tak uz sa mi to zacina objasnovat vdaka vam...a ten prehlad co sa posiela kazdy stvrtrok tak to sa mna bdue tykat?velmi pekne vam dakujem..a keby nepodpisal to vyhlasenie tak to urobim tak ze zo 7000 zrazim 19%?este raz pekne dakujem
mishelinka
27.05.09,16:52
Velmi pekne vam dakujem,zacina sa mi to objasnovat...A keby nepodpisal to vyhlasenie tak to urobim tak ze zo 7000sk strhnem tych 19%?a ten prehlad co sa stvrtrocne posiela na DU sa tyka aj mna?
mishelinka
27.05.09,16:54
velmi pekne vam dakujem,zacina sa mi to objasnovat..a keby neml podpisane to vyhlasenie tak ja ztych 7000sk strhnem 19%?a ten prehlad co sa stvrtrocne posiela na DU sa ma teda tyka?
mishelinka
27.05.09,16:57
ospravedlnujem sa,nejak mi to zblblo,nevedela som ze to odosiela.prepacte
vikinka
27.05.09,16:58
Áno,treba sa registrovať na DÚ ako platca dane zo závislej činnosti a štvrťročne podávať prehľady a na konci rok do 31.3.hlásenie.
Tweety
27.05.09,16:59
velmi pekne vam dakujem,zacina sa mi to objasnovat..a keby neml podpisane to vyhlasenie tak ja ztych 7000sk strhnem 19%?a ten prehlad co sa stvrtrocne posiela na DU sa ma teda tyka? Áno, strhneš daň z celých 7000.-, do prehľadu uvedieš príjem aj daň.
mzdarka renca
27.05.09,17:09
Ešte doplním, ak dohodár bude mať vypočítanú daň 0,00€, tak aj tak pošleš prehľad na DÚ, nulový.
mishelinka
27.05.09,17:12
Ak by vsak za mesiac zarobil napriklad 14 000,tak od toho odratam tu NC a to co mi vyjde je ta dan co treba platit,tak?
Tweety
27.05.09,17:14
Ak by vsak za mesiac zarobil napriklad 14 000,tak od toho odratam tu NC a to co mi vyjde je ta dan co treba platit,tak?
AK bude mať podpísané spomínané Vyhlásenie k zdaneniu, tak od Odmeny odpočítaš NČ, a zo zbytku odmeny zrazíš preddavok na daň, ktorý DÚ aj zaplatíš a uvedieš do prehľadu. Čistá odmena pre neho bude odmena po zdanení.
mzdarka renca
27.05.09,17:18
Ak by vsak za mesiac zarobil napriklad 14 000,tak od toho odratam tu NC a to co mi vyjde je ta dan co treba platit,tak?
Príklad:
14000 = 465,71€
465,71 - 335,47(NČZD) = 130,24(základ dane, z ktorej vypočítaš daň 19%).
130,24 x 19% = 24,74€ (vypočítaná daň)

465,71 - 24,74 = 440,97€ (čistá mzda)
mishelinka
27.05.09,18:06
dakujem pekne,velmi ste mi pomohli;)
Ejo
12.06.09,07:33
Pri dohode o pracovnej činnosti, ak začne v strede týždňa, už aj za ten týždeň môže mať odpracovaných tých 10 hodín? Nemusí mať rovnomerne, len nech je to spolu 10 hodín týždenne. Ak mu padne aj na sobotu, príplatok sa nedáva?
ďakujem
mzdarka renca
12.06.09,07:37
Pri dohode o pracovnej činnosti, ak začne v strede týždňa, už aj za ten týždeň môže mať odpracovaných tých 10 hodín? Nemusí mať rovnomerne, len nech je to spolu 10 hodín týždenne. Ak mu padne aj na sobotu, príplatok sa nedáva?
ďakujem

áno, je jedno, kedy odpracuje tých 10 hod. v týždni. Príplatky pri dohodách nie sú.
kovex
03.07.09,08:02
Dobrý deň, chcem sa informovať, môže zamestnanec, ktorý má DoPČ na Slovensku pracovať v Českej republike na túto dohodu?

Ďakujem
31Jankal
06.07.09,07:31
Dobrý den chcela by som poradiť. Jedna dôchodkyna u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. V DOHODE má napísané plat 127€ MESAčNE, ale teraz za mesiac jún má len 115€. Môžem jej vyplatiť len tých 115 € alebo jej máme doplatiť do tých 127€. Prosím poradte. Dakujem
Tweety
06.07.09,08:02
Dobrý den chcela by som poradiť. Jedna dôchodkyna u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti. V DOHODE má napísané plat 127€ MESAčNE, ale teraz za mesiac jún má len 115€. Môžem jej vyplatiť len tých 115 € alebo jej máme doplatiť do tých 127€. Prosím poradte. Dakujem
Jedno upresnenie, za prácu na dohodu nie je mzda, ale odmena, zrejme má hodinovú sadzbu, preto ten rozdiel, ak je to tak, je to správne.
31Jankal
06.07.09,08:11
takže jej môžem vyplatiť tých 115 a žiadne doplatky?
Tweety
06.07.09,08:18
takže jej môžem vyplatiť tých 115 a žiadne doplatky?
Ak je to tak, ako som uviedla, tak áno.
31Jankal
06.07.09,08:30
Lenže v dohode ona nemá napísanú hodinovú sadzbu má tam len odmenu 127€. Co teraz? Stále tých 115€ jej mám vyplatiť?
Tweety
06.07.09,08:34
Lenže v dohode ona nemá napísanú hodinovú sadzbu má tam len odmenu 127€. Co teraz? Stále tých 115€ jej mám vyplatiť?
Treba sa opýtať zodpovedného človeka vo firme, ktorý to tam takto uviedol, ak má v dohode uvedené mesačne 127€, tak táto suma je smerodatná aj za jún.
31Jankal
06.07.09,08:38
Ja som len prebrala mzdy po jednej pani. Táto im spravila takéto dohody.Asi je lepšie robiť tie dohody na hod. sadzby alebo napísať odmenu NAJVIAC 127€. Dakujem za odpoved
mzdarka renca
06.07.09,08:42
Ja som len prebrala mzdy po jednej pani. Táto im spravila takéto dohody.Asi je lepšie robiť tie dohody na hod. sadzby alebo napísať odmenu NAJVIAC 127€. Dakujem za odpoved

najviac do ..... nie je dobré, ja by som bola za hod. mzdu a je po probléme.
31Jankal
06.07.09,08:48
ale napr. ked majú hod. mzdu 2,26 a môžu odrobiť najviac 10hod. týždenne tak to vychádza len nejakých: 2,26x40=90,4€. Nevadí to?
Klára2
06.07.09,09:07
Môžeme zamestnancovi na DoVP, ktorý má v zmluve mesačnú odmenu (nie na základe počtu odpracovaných hodín) vyplatiť mimoriadnu odmenu?
Ďakujem za odpovede
mzdarka renca
06.07.09,10:21
Môžeme zamestnancovi na DoVP, ktorý má v zmluve mesačnú odmenu (nie na základe počtu odpracovaných hodín) vyplatiť mimoriadnu odmenu?
Ďakujem za odpovede
áno, môžeš
mzdarka renca
06.07.09,10:22
ale napr. ked majú hod. mzdu 2,26 a môžu odrobiť najviac 10hod. týždenne tak to vychádza len nejakých: 2,26x40=90,4€. Nevadí to?

Nie, nevadí. Prečo by malo?
rogalo
09.07.09,09:01
Prosím, poraďte kde môžem nájsť tlačivo na dohodu o pracovnej činnosti. Ďakujem.
Tweety
09.07.09,09:03
Prosím, poraďte kde môžem nájsť tlačivo na dohodu o pracovnej činnosti. Ďakujem.
Kuk sem:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=7
vema
12.07.09,17:07
Prosím vás, neviem či tomu dobre rozumiem: Pri dohode o prac. činnosti, môže zamestnanec odrobiť 10 hod. týždenne. Keď sú v mesiaci napriklad v júli 4 týždne a piaty týždeň sú dva dni, znamená,. že môže mať zamestnanec rozpísané po 2 hodiny a potom to vychádza 44 hod za mesiac - môže to tak byť? Alebo musí mať len 40 hod.
Iwett
12.07.09,17:33
Tak ako pracuje, ak pracuje 2 hod denne, tak 4 hod do júla, 6 hod do augusta. Ak pracuje napr. každý druhý deň, tak zas ináč, a môže pracovať aj v jednom dni 10 hod, tak keď ich odpracuje budú v júli a v auguste v tom týždni už nebude mať nič. Takže podľa dohody, ako pracuje.
vema
12.07.09,17:39
Tak ako pracuje, ak pracuje 2 hod denne, tak 4 hod do júla, 6 hod do augusta. Ak pracuje napr. každý druhý deň, tak zas ináč, a môže pracovať aj v jednom dni 10 hod, tak keď ich odpracuje budú v júli a v auguste v tom týždni už nebude mať nič. Takže podľa dohody, ako pracuje. Ďakujem Ivett, čiže môže mať súčet hodín na konci mesiaca j tých 44. Pracuje 2 hodiny denne.
Iwett
12.07.09,17:40
Ďakujem Ivett, čiže môže mať súčet hodín na konci mesiaca j tých 44. Pracuje 2 hodiny denne.
Môže, je dodržané, že v danom týždni odpracoval 10 hodín.:)
marienka3
14.07.09,08:11
vdaka vsetkym za prispevky v tejto teme, dozvedela som sa vela noveho o dohodach. chcela by som sa ale opytat, mame na dohodu v skolskom klube ucitelku, ktora ale vedie aj kruzok AJ v ZS a za to jej riaditelka dala odmenu. moze byt popri dohode mesacna odmena? dakujem