zlobinka
05.02.09,13:41
Chcela by som sa spýtať, či má niekto skúsenosti s touto rasou poprípade z obrými rasami...zaujímala by ma hlavne strava...ktoré granule sú najlepšie...poprípade čo k tomu...
ludmilla
05.02.09,12:49
Nemám skúsenosti s touto rasou, ale máme novofundlandských psov, ktorý sú tiež veľkí, ak chceš môžem ti poslať na email alebo cez SS info o strave novofundlandských psov.
zlobinka
18.06.09,06:09
to by som bola rada
Barbara
18.06.09,06:24
Nemám skúsenosti s touto rasou, ale máme novofundlandských psov, ktorý sú tiež veľkí, ak chceš môžem ti poslať na email alebo cez SS info o strave novofundlandských psov.

mimotemy Ludmilla a prečo cez SS,:rolleyes: možno, že aj druhých to zaujíma ;)
nemchápem:confused:
sondaw
18.06.09,08:41
Ahojte všichni
brazilské fily chovám něco přes 15 let, jsou to nejlepší psi, které jsem kdy měla a prošlo jich za ta léta naší rodinou opravdu hodně, jsou naprosto skvělí, jedineční, absolutně nebojácní, věrní a oddaní (jak se říká) až za hrob.
Pokud tohle plemeno opravdu chceš, je potřeba sehnat si nějakou literaturu, informace na netu, v klubu molossů, od chovatelů, protože k file nemůžeš přistupovat stejně, jako např. k německému ovčákovi ap.
Není to pes vhodný na cvičák, obrana je mu vrozená a není třeba ji učit, navíc fila nikdy nezapomene, co se naučila a to ani dobré, ani to špatné. Za normálních okolností (pokud se to tak dá říct) neútočí na ruku, ale šikmo nahoru na krk a hlavu. Když jí figurant nabídne k zákusu rukáv, většina fil ho ignoruje a útočí na krk, pokud jí nabídne peška, zaútočí na ruku, která ho drží. A protože nikdy nezapomene, co se naučila, nevydařeným pokusem jí říkáme, že je dovoleno kousnout i do člověka.
Vždycky jsem si filu cvičila sama, šlo vlastně o celodenní výchovu hlavně slovem, postupně naučit základní poslušnost, odvolat ji za každé situace, naučit ji vzít místo, nešlapat po záhoncích, respektovat malé psíky, kteří s ní vždy sdíleli domácnost. Vyžaduje naprostou důslednost a lásku, je to pes jednoho pána, kterého miluje nade vše. Miluje celou rodinu, poslechne každého jejího člena, ale pokud jí dám opačný příkaz, nikdy nezaváhá a poslechne mne - svého "vůdce smečky" a takovým pro ni vždycky musíte být.
Fila ohlídá celou rodinu i majetek tak, jak jsem to u žádného jiného psa nikdy neviděla a prošlo jich mým životem opravdu mnoho - není třeba zamykat dům, nemusím se bát jít uprostřed noci městem ani lesem, jít s filou je stejné, jako mít v ruce nabitou zbraň.
Opravdu ani v nejmenším nepřeháním - fila na sebe nenechá sáhnout cizího člověka, nenechá cizího člověka sáhnout nebo se jen přiblížit ke mně, pokud to nedovolím. Na výstavě nikdy nenechala rozhodčího, aby jí prohlédl zuby - pustila ho nejblíž na 2 metry od sebe a zuby jsme museli ukázat vždycky my.
Je vrozeně nedůvěřivá k cizím lidem, ale správně vychovaná bez problémů toleruje vaši návštěvu, ale neznamená to, že po ní budeme vyžadovat, aby se od návštěvy nechala hladit a opačně návštěvník nemůže čekat, že se s ním bude mazlit. Pokud si sama vybere některého z vašich přátel, vybere si ho na celý život a nikdy na to nezapomene.
Je to pes velice silný, odolný vůči bolesti, absolutně nebojácný - moje fily bez problémů zastaví jedoucí traktor, auto, koně...nebojí se střelby ani ostatních zvířat.
Jednou napadli moje dvě fily 4 boxeři, kteří utekli majiteli - boxery odnesli, fily neměli jediné škrábnutí.
Fila není v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ pes do kotce nebo osamocena někde na zahradě či jinde zavřená. Fila je člen rodiny od prvního dne, vyžaduje vaši přítomnost a provází vás na každém kroku, jezdí s vámi všude, kam se vydáte, odmění se vám láskou, věrností a oddaností.
Dnes už jsou moji psi "na důchodku", už s nimi nepodnikám několikahodinové procházky, povětšinou jsme doma či na zahradě, jako u lidí projevuje se i u nich věk, bolí je klouby, vypadávají zuby a už chtějí klid a méně pohybu.
Nikdy jsem své psi neuhodila, nikdy ne holou rukou - ruka pána musí hladit a laskat, pokud je třeba výchovmý "pohlavek", stačí jemné plácnutí novinami, vždy to splnilo svůj účel.
Co se týká krmení, asi tě moc nepotěším, protože granule nebyly a nejsou hlavní součástí stravy mých pesanů, jen jako doplněk, berou je jako zákusek.
Jako štěňata jsem krmila 5x denně, dostávala různé kaše - krupičná, vločková, rýžová, přidávala jsem piškoty, housku, 1x týdně žloutek, sladila Glukopurem nebo medem. Dávala jsem jogurty, pribiňáky, tvaroh, sýry, mleté maso bez kostí (do 1 roku kosti nedávat), ryby. Dávala jsem hodně zeleniny - vařené i syrové, ovoce, vařené vnitřnosti, zeleninové polévky, těstoviny, rýži, libové vařené maso. Bramborové nebo mléčné polévky ne moc často, při velkém množství mívají spuštěné břicho, prohnutou záď nebo průjmy.
Vyžadují pravidelný krmný režim, psy starší 1 roku krmím 1x denně v podvečerních hodinách, aby stravu před nocí pes strávil, ráno mohu dát housku se sýrem, jogurt nebo si vezmou právě ty granule.
Nikdy nedávat stravu příliš horkou nebo studenou, ostrou, kořeněnou, cukr, pečené, smažené nebo uzené maso. Vždy musí mít dostatek čerstvé vody, pravidelně odčervovat, očkovat, do 1 roku věku štěně nekoupu.
Tohle jsou jen velice stručné rady, i když zde to vypadá jako román, který by se o nich opravdu dal napsat.
Moji psi žili vždy s některým z malých plemen - japan chin, yorkšír nebo maltézák, vždy si nechali sáhnout do tlamy, vzít hračku, kost, sáhnout do misky s krmením...
Fila miluje celou rodinu bez výhrad, ovšem uznává jediného pána, v našem případě mne. Poslechne kohokoliv z rodiny, ale pokud ji odvolám nebo dám jiný příkaz, nikdy nezaváhá koho poslechnout.
Fila potřebuje vaši přítomnost, lásku, povídám si s nimi celý den. Mohu s nimi jít bez vodítka i náhubku (vím, nesmí se), vždy ji bez problémů odvolám a zvládnu v každé situaci. Za celých 15 let mi žádný můj pes nenapadl člověka.
Fily jsou úžasní, inteligentní tvorové a vaši lásku odmění celoživotní věrností a naprostou oddaností.
Omlouvám se za dlouhý text, nějak jsem se rozpovídala :)
bonita
18.06.09,08:55
Odporucam aj: www.dogforum.sk (http://www.dogforum.sk) najdes tam vela uzitocnych rad, ktore granule maju karcinogenne latky, ktore nie, atd.
zlobinka
29.06.09,14:00
sondaw dakujem velmi pekne..som az dojata..pretoze presne viem o com hovoris..my sme si nakoniec filu zadovazili a bolo to najlepsie rozhodnutie ake sme s manzelom mohli spravit..je to clen rodiny...suhlasim,ze neni vhodna do koterca..chce byt vsade s nami a my hej to umoznujeme ako sa len da, aj ked sa to mnohym nepaci ma volny pristup do domu a na zahradu,ale ked hej poviem,ze nemoze ist dnu,tak ani prah neprekroci.je velmi poslusna...mame fenku a uz ma 11mesiacov..okrem toho mame stareho vlciaka,ktoreho akceptuje..je to velmi inteligentny pes..riadi sa sympatiami co sa tyka navstev..niekoho nemusi ani ked chodi k nam casto a su ludia co pridu raz za cas a s nimi problem nema ale je to individualne..co sa stravy tyka ta nasa je na granuliach r.cannin a strasne miluje zeleninu,ovocie- taktiez hej varime cestoviny,ryzu,dostava vločky...udeniny ani kosti nedostava..-lebo veterinar to nedoporucuje-kvoli potrhaniu criev..urcite to bolo super rozhodnutie..ja som mala predtym beagla-riadny skok-preto som mala aj obavy,ale pomocou literaturi a veterinara to slo dobre..ked lasku davame dostaneme ju spat..ked date lasku file..viacnasobne ju dostanete spat... ..nevymenili by sme ju za nic na svete
Paula
29.06.09,14:15
sondaw,
vďaka za príjemné počítanie si, aspoň touto cestou oceňujem :)
willma
29.06.09,16:25
sondaw to bolo krásne vyznanie ku krásnemu plemenu. Mala som tú česť stretnúť fenku fily, a padli sme si do oka, našťastie :)
ludmilla
29.06.09,19:56
mimotemy Ludmilla a prečo cez SS,:rolleyes: možno, že aj druhých to zaujíma ;)
nemchápem:confused:

Prepáč Barbara prečítala som si až dnes, to kŕmenie som opísala v Starostlivosť o psa, konkrétne v príspevku č. 179
sondaw
29.06.09,22:36
Ahoj, všem vám děkuji za vaše slova, měla jsem obavu, že je můj příspěvek příliš dlouhý, ale nějak mi to nešlo víc zkrátit, i když jsem se snažila.
Miluji fily, jsou to nejkrásnější, nejoddanější a nejodvážnější, co jsem z psí říše měla možnost poznat a láska k nim je láskou na celý život
zlobinka
30.06.09,10:44
sondaw pozerala som si fotky-aj my mame zihanu filu:)
sondaw
30.06.09,11:08
Ahoj, je krásná a přeji tobě i celé tvé rodině, aby vám přinesla do života tolik štěstí a radosti, jako je přinesla tahle nádherná stvoření mně a mým blízkým :)
zlobinka
30.06.09,11:24
joj dakujeme krasne...aj vam prajeme všetko naj naj
zlobinka
01.07.09,13:29
este by som sa chcela opytat..chceli by sme prejst na varenu stravu..granule mozno sem-tam..kedze je to velky pes a ma rok treba davat do stravy aj vitaminy,kalcium a vapnik ak budeme obmienat vyvari s masom al.vnutornosti s ryzou,cestovinou s vlockami, zeleninou +nejake tie lanove semena,krupky a ovocie s jogurtami, cele vajce? pocula som,ze niektori davaju psom pomlete vajecne skrupiny-na kosti..mate niekto s tym skusenosti?
sondaw
01.07.09,21:19
Ahoj, můžeš dávat všechno, co jsi napsala, jen ne celá vejce, jenom žloutek, bílek oni nestráví. jinak jsem dodávala i nějaké želatiny na klouby, ale název si po tolika letech nevzpomenu, určitě ti poradí doktor. Dobré je dávat i chrupavky, před výstavou jsem dávala asi měsíc z mořských řas, srst byla potom nádherně lesklá.
haf
17.07.11,14:59
Sondaw :
Prosím ťa, aký je rozdiel medzi výchovou nemeckého ovčiaka a brazílskou filou? lebo ma zaskočilo ako si ho tam spomenula.. Ja som mala nemeckého ovčiaka a chceme si teraz kúpiť filu. Sú tam niaké závratné rozdiely?