adusa30
05.02.09,17:22
Dobry den,
chcem vas poziadat o radu. S manzelom momentalne zijeme v UK, kde mal manzel prijmy za poslednych 1,5 mesiaca v roku 2008 ( oslobodene od dane v UK, lebo nepresiahol pozadovanu hranicu u nich). Samozrejme za rok 2008 sme mali obaja prijmy zo zavislej cinnosti aj na Slovensku, a plus sme prenajimali nas byt, ale len za December (22 000 Sk).
Najomnu zmluvu mame na nas oboch. Registraciu na danovom urade sme vykonali. Otazka znie, ako mame podat danove priznanie. Musime si obaja dat prijmy z prenajmu nehnutelnosti do danove priznania ( formular typu B ?), pricom manzel si tam prida aj prijmy zo zahranicia.
Je to tak spravne ? A prijmy z prenajmu boli nizsie ako 5 nasobok sumy zivotneho minima, aj napriek tomu to treba uvadzat v danovom priznani ? A ak ano, ako sumou ?

Dakujem velmi pekne za pomoc.
ingak
05.02.09,17:04
Príjem z prenájmu sa nebude uvádzať, lebo ste nepresiahli ako uvádzate 5 násobok život. min. Neviem či by nebolo dobre napísať prehlásenie alebo oznámenie, že ste nepresiahli ... Príjmy zo závislej činnosti zo SR + UK uvediete do daňového priznania. Keďže v UK sa končí zdaňovacie obdobie myslím že aprílom, neviem či budete mať potvrdenie o príjme (formulár P..) Pri prijmoch z UK žiadajú ľudia o predĺženie povinnosti podať daňové priznanie kvôli príjmom zo zahraničia. Mimochodom príjmy z UK sa vynímajú - je tam možnosť vyňať alebo zápočtom, čiže z UK vyňatie.
junes
06.02.09,23:01
Dobry den, ja tu mam podobnu otazku tykajucu sa prenajmu bytu a DzP: Manzel je SZCO a ja poberam rodicovsky prispevok a mam prijem z uvazku na Dohodu... cca 40.000 tis. za rok 2008. Od aprila prenajimame byt v nasom spolocnom vlastnictve a prijem je okolo 100.000,- za uplynuly rok.

Registrovat na DU sa bol manzel, tam mu povedali, ze aj ked sa zaregistruje len on, nakoniec sa mozeme lubovolne podla situacie rozhodnut, kto z nas si tento prijem z prenajmu uvedie do danoveho priznania.
/Je to mimochodom pravda? /
Je pre nas vyhodnejsie podelit si tieto prijmy, alebo si ich mam uplatnit len ja? Ako je to v tomto pripade s odpocitatelnou polozkou - Ked si cely prijem uplatnim ja a este aj prijem z Dohody 40.000 , mozem si uplatnit obidve odpocitatelne polozky -aj tych 98XXX na danovnika a este OP cca tych 25 tisic za prenajom /to bude vlastne odpocitane hned v kolonke prijem z prenajmu/?
Zo zakona su tieto prijmy z prenajmu oslobodene od platenia odvodov do SP a ZP, plati to aj vtedy, ak by ich uviedol manzel SZCO vo svojom danovom priznani - teda pri podavani vypisu z dan priznania do SP na ucel vypoctu odvodov sa mu tento prijem z prenajmu odcita?
Ak je manzel nieco nad hranicou milionarskej dane - moze si na ten prenajom este uplatnit aj celu odpocitatelnu polozku suvisiacu z prenajmom? - teda do prijmov automaticky vzdy uvedie prijem z prenajmu minus 25XXX?

Ako sa vypocita pausalny vydavok v suvislosti s prenajmom? Je tam tusim nejaky vzorec, do vydavkov nejde celych 40% z prijmu, ale
V zakone o DzP je v par. 6 odsek 10 uvedene :
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 NIE JE platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Manzel je ale SZCO - PLATCA DPH, co to pre neho znamena, keby si chcel uviest vo svojom DP aj polovicu prijmu z najmu nasho spolocneho bytu?
Prosim, najde sa niekto , kto mi vie spravne zodpovedat tieto otazky? Vzdy sa pytam priamo na danovom urade, ale posledne roky sa mi stalo zoparkrat, ze mi v inej veci poradili nespravne, takze som dokonca spravne vyplnene DP k DzP "opravila" zle.
Nevie mi niekto poradit nejaky clanocek k tejto problematike? Hladala som cez google, aj na porade hladam uz 2 hodiny...
Dakujem
Lianka
08.02.09,10:51
Registrovat na DU sa bol manzel, tam mu povedali, ze aj ked sa zaregistruje len on, nakoniec sa mozeme lubovolne podla situacie rozhodnut, kto z nas si tento prijem z prenajmu uvedie do danoveho priznania.
/Je to mimochodom pravda? / áno, manželia sa môžu dohodnúť
Je pre nas vyhodnejsie podelit si tieto prijmy, alebo si ich mam uplatnit len ja? daj si to na papier a zistíš, pre koho je to výhodnejšie (predpokladam, že pre teba, kedže máš príjem nižší ako je výška nezdaniteľnej časti na daňovníka
Ako je to v tomto pripade s odpocitatelnou polozkou - Ked si cely prijem uplatnim ja a este aj prijem z Dohody 40.000 , mozem si uplatnit obidve odpocitatelne polozky -aj tych 98XXX na danovnika a este OP cca tych 25 tisic za prenajom /to bude vlastne odpocitane hned v kolonke prijem z prenajmu/? danove priznanie FO B, prijem z dohody - r. 33 a 35, prijem/vydavky z prenajmu - r. 10 - pod tabulkou v danovom priznania mas postup, ako vypocitat vysku prijmov a vydavkov do DP pri uplatneni 5nas. zivotneho minima
Zo zakona su tieto prijmy z prenajmu oslobodene od platenia odvodov do SP a ZP, plati to aj vtedy, ak by ich uviedol manzel SZCO vo svojom danovom priznani - teda pri podavani vypisu z dan priznania do SP na ucel vypoctu odvodov sa mu tento prijem z prenajmu odcita? Poistne SZCO sa pocita len zo zakladu dane zo zivnosti, prijem z prenajmu nema na vysku poistneho vplyv
Ak je manzel nieco nad hranicou milionarskej dane - moze si na ten prenajom este uplatnit aj celu odpocitatelnu polozku suvisiacu z prenajmom? - teda do prijmov automaticky vzdy uvedie prijem z prenajmu minus 25XXX?
moze si uplatnit 5nas. zivot. minima, "milionarska dan" znamena postupne znizovanie nezdanitelnej casti v zavislosti od zakladu dane (suhrn zakladov dane zo vsetkych paragrafov)
Ako sa vypocita pausalny vydavok v suvislosti s prenajmom? Je tam tusim nejaky vzorec, do vydavkov nejde celych 40% z prijmu, ale
V zakone o DzP je v par. 6 odsek 10 uvedene :
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 NIE JE platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.
Manzel je ale SZCO - PLATCA DPH, co to pre neho znamena, keby si chcel uviest vo svojom DP aj polovicu prijmu z najmu nasho spolocneho bytu?
Prosim, najde sa niekto , kto mi vie spravne zodpovedat tieto otazky? Vzdy sa pytam priamo na danovom urade, ale posledne roky sa mi stalo zoparkrat, ze mi v inej veci poradili nespravne, takze som dokonca spravne vyplnene DP k DzP "opravila" zle.ak je cely rok platitel DPH, nemoze si uplatnit pausalne vydavky
Nevie mi niekto poradit nejaky clanocek k tejto problematike? Hladala som cez google, aj na porade hladam uz 2 hodiny...
Dakujem

Mne z toho vychadza, ze je lepsie, ked si prijem z prenajmu v celej vyske uplatnis ty, nakolko si mozes na rozdiel od manzela uplanit celu nezdanitelnu cast a tvoje vlastna zdanitelne prijmy nedosahuju ani vysku nezdanitelnej casti, takze financne usetrite na dani. Pri prijmoch z prenajmu odporucam uplatnit pausalne vydavky - a tie si mozes uplatnit len ty, kedze manzel je platitelom DPH.

Pozriem ti nejake linky.
Lianka
08.02.09,11:01
junes
08.02.09,13:03
Lianka, diky velmi za vycerpavajucu odpoved, povodne som si chcela dat cely prijem z prenajmu do priznania ja, ale uvazovala som aj nad inymi variantami. Teraz uz ale nie je o com uvazovat, kedze manzel je celorocnym platcom DPH.
Dakujem aj za odkazy, niektore som uz citala , ale zopar uslo mojej pozornosti, tak si ich pozriem.
junes
09.02.09,16:13
Lianka /a ostatnym, ktorym to mozno pomoze/.

Dnes som bola na DU v BA a musim poopravit niektore skutocnosti:
1. Do danoveho priznania si moze dat prijem z prenajmu len registrovana FO - cize ak sa registroval na zaciatku prenajmu len manzel, tak aj ked ide o nehnutelnost v spolocnom vlastnictve, moze si to dat do priznania len on. Kedze mne to ale vychadza stale lepsie, registrovala som sa dodatocne - neminula ma pokuta 2000,- Sk

2. Hoci je manzel SZCO, platca DPH, ze vraj je prenajom oslobodeny od platenia DPH /prenajimanie nesuvisi s predmetom podnikania, prenajima sa sukromny byt na byvanie/ a moze si uplatnit aj pausalne vydavky. Hm...nedozvedela som sa ale na zaklade ktoreho paragrafu, tak som z toho trocha zmatena.... Z danoveho uradu casto odchadzam zmatena.

Takze tak.
Lianka
09.02.09,16:54
Hmm... vdaka junes za informacie. Aj ked s tym nie som velmi stotoznena.
Prikladam link na dalsiu temu, v ktorej sme toto rozoberali: http://www.porada.sk/t101840-szco-platca-dph-obcan-s-prijmom-z-prenajmu.html