leonka5
05.02.09,18:18
Pekný večer prajem. Možno moja téma ani nebude sem patriť, ale nevedela som ju kam zaradiť. Ak tak je, tak prosím o prepáčenie. Prosím Vás, poraďte mi v nasledovnom: jeden známy je v riadnom prac. pomere. Pracuje ako opravár lodí. Teraz zamestnávateľ žiada, aby si vybral živnosť a poprosil ma, aby som mu viedla účtovníctvo (ovládam JÚ). Aké bude mať on - aj ja povinnosti? Stačí raz mesačne vystaviť fa? A ak áno, tak koľko pýtať? Prosím Vás poraďte. Ďakujem pekne
mysimis
05.02.09,17:20
Závislú činnosť nie je možné robiť na živnostenský list.
leonka5
05.02.09,17:27
Áno, ale on nebude zamestnancom v prac. pomere. Bude mať vybranú živnosť
mysimis
05.02.09,17:40
Pozri si §1 zákonníka práce, kde sa popisuje čo je vlastne závislá práca. Mám podozrenie, že to čo chce zamestnávateľ od Tvojho známeho bude závislá práca a na to môže doplatiť aj Tvoj známy. Ja na jeho mieste by som to nerobila.
abel
05.02.09,17:44
Zamestnávateľ si zrejme neuvedomuje, že mu daňový úrad neuzná takto vyplatené náklady. Ak ten tvoj známy bude vykonávať prácu podľa toho zamestnávateľa, jeho pracovnými pomôckami, energie a materiál bude hradiť zamestnávateľ, zodpovedať za to bude zamestnávateľ atď. - pozri si znaky závislej činnosti - tak to nie je práca na živnosť ale tam má byť pracovno-právny vzťah, teda pracovná zmluva.
leonka5
06.02.09,05:45
Ďakujem za všetky odpovede, toto všetko si so známym ujasním. Osobne sme sa ešte nestretli ohľadne tejto témy.