Luboš
07.07.04,13:35
Potrebujem prosím poradiť v tejto veci:
Zamestnancovi bolo vypočítané odstupné pri výpovedi z organizačných dôvodov.
Je možné z tohoto odstupného zraziť všetky zákonné zrážky ako sú exekúcie, výživné a pod.? Na exekučných príkazoch je uvedený termín aby zamestnávateľ vykonával odo dňa doručenia príkazu
" zrážky z jednej tretiny mzdy"povinného..
takéto exekučné príkazy sú dva, okrem nich je ešte Žiadosť o zrážky zo mzdy od ďalšieho veriteľa ku ktorej bola spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy a z iných príjmov medzi zamestnancom a veriteľom.
Zákonník práce v § 118 odst.2 uvádza
-za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných usatnovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné....atď..
Aký je Váš názor prosím????
McMarti
07.07.04,13:57
tento problem mam aj ja ale s tým že ma len mzdu 4 dni a ostatné dni je dovolenke a má zrázku na základe súdneho rozhodnutia.
No ja mam na tom súdnom rozhodnutí uvedené " zrážka zo mzdy a iných príjmov - nároku na mzdu ND. Takže ja mu možem urobiť zrážku.
Veva
07.07.04,15:27
Ak je zamestnancovi vyplatené odstupné áno nie je to za výkon práce ,ale je to predsa jeho zdaniteľný príjem a nevidím dôvod nerobiť zrážky zo mzdy.A ak ani po tejto zrážke zo mzdy nebude mať zrazenú celú čiastku na základe rozhodnutia oznámite to exekútorovi, že dochádza k zmene zamestnávateľa. Niekedy nesmiete tak síciť so zamestnancom , nevedia to doceniť. /nie vždy/
Napr.ak by chcel soc.dávky - aký by bol jeho príjem ?
Veľa zdaru.
Peťo
09.07.04,09:00
Prvotná otázka Ľuboša znie : Je možné z odstupného vykonať exekučné zrážky ...? . § 131 ZP hovorí, že zrážky sa vykonávajú zo mzdy a podľa § 118 ods. 2 ZP odstupné sa za mzdu nepovažuje a teda exekucia by sa z neho nemala zrážať. Namietka, že podľa toho istého paragrafu ani náhrada mzdy nie je mzdou a zrážky z náhrad vykonávame , je poriešená v § 132 ZP, z ktorého môžeme vyčitať , že pre účely vykonávania zrážok sa náhrada mzdy považuje za mzdu /nie za iný príjem/. Za iný príjem pre tieto účely sa považuje napr. nemocenské, materské, dôchodok, štipendium, podpora v nezamest. a pod. . Pekný deň.
Ekonomko
09.07.04,15:00
mam aj ja otazku k teme
do spolocnosti prisla vyzva exekucia na mzdu zamestnanca ale ked som si pozeral obciansky sudny poriadok kde je vypocet kolko musi zamestnancovi ostata a porovnal som jeho mzdu vyslo mi ze mu nemozem nic strhnut a tak som aj urobil je to spravne?
Veva
09.07.04,15:39
Prosím Vás napíšte približne koľko mal netto , koľko detí , manželku ,iné zrážky len ak by ste pre ukážku ako ste to počítali .Ak máte právoplatné rozhodnutie, a máte tam účty ,organizáciu ktorej poslať zrážku, mali by ste sa spojiť a upozorniť na skutočnosť ,že nemáte z čoho vykonať zrážku a teda ani odviesť,
Ekonomko
12.07.04,10:05
nepamatam si presne vypocet ale zamestnanec ma min mzdu nie je zenaty nema deti ak si zoberiem jeho cistu mzdu a odratam z nej 1600 SK sumu na zamestnanca s ktorou sa nemoze hybat dostanem sa pod zivotne minimum ak sa nemylim a tym padom nemozem nic odviest je to spravny postup? Dakujem za objasnenie
Veva
13.07.04,17:16
Ekonomko ja som si to dala do kalkulačky a nedá mi reagovať
máme netto mzdu 5265 -1600 = 3665 nad 3000 zrážame všetko t.j.665 a 3000/3= 1000 ,1000,1000 ak má 1/3 zrážky tak potom 665 +1000= 1665 sme mali odviesť toľko v skratke.Neviem čo pod životným minimom ste rozumeli lebo jemu ostane 3600Sk,- .