majkla
05.02.09,19:44
Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Zoltán Kovács
05.02.09,18:48
Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?

Ja by som im napísal, že nič nevraciam, a zdaniš to v rámci DP.
zuzanka222
09.02.09,12:45
No ,ale ja som im tie peniaze už uhradila ,nakoľko mi napísali,že oni riadne odviedli daň,a že nám pošlu doklad o zaplatení dane ZP.Môžem uviesť v DP ria dok 98 túto daň?,aby som bola zruzumiteľná,tak v ost.príjmoch budem mať čiastku bez dane,v rámci uz.oper.doúčt.daň,ktorú potom uvediem v DP/r.98/môže to tak byť?
kunecka
09.02.09,16:54
Ahojte poradaci, mne dnes dosiel zo ZP taktiez list rovnakeho znenia. Preplatok z RZZP r. 2007 mi vratili v r. 2008, nauctovala som to ako prijem OZD. A teraz v roku 2009 chcu, aby som im zaplatila zrazenu dan, ze oni ju uz za mna odviedli. Prosim skusenejsich o pomoc, nakolko fakt neviem, ako to vsetko zauctovat. Dakujem.
benefin
10.02.09,04:27
ja mam to iste. JU a idem to vyriesit takto: cely preplatok zauctujem ako ostatny zd.prijem (napr. 10000 sk), dan ktora mala byt zrazena (1900 sk) si dam do zavazkov voci ZP a uvediem ju v danovom priznani ako preddavok (1900 sk), pretoze ZP mi posle potvrdenie a ona tu dan aj odviedla. je to zrazkova dan a zodpoveda za nu zdravotna poistovna. pre mna je to len zavazok voci nej a ja jej to teraz vratim a v roku 2009 zauctujem ako vydavok neovyplyvnujuci zaklad dane (63,06 eur). samozrejme, aj nic nevracat moze byt riesenie, lebo za zrazkovu dan zodpoveda poistovna, ale takto to budem mat ciste a nebudem sa s nikym dotahovat.
kunecka
10.02.09,06:37
Benefin - tvoje riesenie sa mi celkom pozdava
benefin
10.02.09,07:57
v ostatnych prijmoch budes mat celu sumu - hruby prijem z RZZP. logicky aj ti, ktorym to poistovna vyplatila spravne, t.j. zrazila dan, tak do ostatnych zd.prijmov musia dat celu sumu preplatku z RZZP a ako vydaj neovpl.ZD uvedu zrazenu dan. a uplatnia si ju ako preddavok. nezdanujeme predsa zdaneny prijem ale preplatok a dan z neho je uz zaplatena poistovnou. (inak to bol tiez chytrolin ktory vymyslel tuto zrazkovu dan na preplatky RZZP :)))))

to je odpoved pre zuzanku, sorry, som zabudla dodat
Marína
10.02.09,08:37
ja mam to iste. JU a idem to vyriesit takto: cely preplatok zauctujem ako ostatny zd.prijem (napr. 10000 sk), dan ktora mala byt zrazena (1900 sk) si dam do zavazkov voci ZP a uvediem ju v danovom priznani ako preddavok (1900 sk), pretoze ZP mi posle potvrdenie a ona tu dan aj odviedla. je to zrazkova dan a zodpoveda za nu zdravotna poistovna. pre mna je to len zavazok voci nej a ja jej to teraz vratim a v roku 2009 zauctujem ako vydavok neovyplyvnujuci zaklad dane (63,06 eur). samozrejme, aj nic nevracat moze byt riesenie, lebo za zrazkovu dan zodpoveda poistovna, ale takto to budem mat ciste a nebudem sa s nikym dotahovat.
Dobre vyriešené, zaujíma ma však, či ZP uvádza, kedy daň zrazila a odviedla do ŠR. V roku 2008(9)?
kunecka
10.02.09,12:55
V mojom liste je uvedene, ze dan poukazali danovemu uradu 14.10.2008.
kunecka
10.02.09,13:00
este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.
ola
10.02.09,13:19
este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.

mno... neviem či by toto bolo správne. V príspevku č. 5 je to "kóšer"

Prilepím sem citáciu pokynu z DÚ, ako účtovať preplatok z RZZP
cit.:
Vrátený preplatok z RZ súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov (brutto príjem) je daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa v danom prípade považuje v súlade § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov za preddavok na daň, ktorý si daňovník odpočíta od dane v daňovom priznaní. Ak preplatok z RZ poistného súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov je vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, potom je na zvážení daňovníka (netýka sa daňovníka uvedeného v § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov), či daň vybranú zrážkou z uvedeného príjmu bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, to znamená ani preplatok z RZ poistného a ani daň zrazenú z uvedeného príjmu nebude uvádzať v daňovom priznaní alebo daňovník sa rozhodne zrazenú daň považovať za preddavok na daň, to znamená, že preplatok z RZ poistného (brutto príjem) zahrnie do základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a zrazený preddavok si podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov odpočíta od dane v daňovom priznaní.
Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 6 zákona o dani z príjmov). Podľa § 43 ods. 8 zákona o dani z príjmov, daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
benefin
10.02.09,13:23
kedy odviedla ZP ma az tak nezaujima, ale urcite to stihli v roku 2008, ked sa dozvedeli ako to maju robit, a ak nie, tak je to aj tak ich zodpovednost a ich chyba. ja som zatial uhradila, papier len cakam, ale telefonicky som si preverila ze v 2008. ale aj tak, myslim ze takto to bude akceptovat aj DU, kedze sa s tym narobilo tolko chaosu. zaklad je myslim jasny: My sme dostali prijmy zdanovane zrazkovou danou!!! to je jasne. ani zamestnanec nezodpoveda za to, ak mu zamestnavatel zle zdani. zodpoveda poistovna - platitel dane v tomto pripade.
benefin
10.02.09,13:25
este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.

presne ako pise ola, nie je to spravne. tiez som to tak robila predtym, ale tento rok uz mame usmernenia, takze su to jednoznacne ostatne zd.prijmy
kunecka
10.02.09,18:54
Dakujem velmi pekne za pomoc.
majkla
10.02.09,20:38
Ja som dnes volala do dovery, a tam som im povedala,ze som cely preplatok zauctovala do prijmov OZD a tam som to zdanila-tak mi na to odpovedali, ze im nemusim ten preplatok vratit, len nech im poslem papier s vyjadrenim, ze som to uz zdanila.
benefin
11.02.09,06:31
Ja som dnes volala do dovery, a tam som im povedala,ze som cely preplatok zauctovala do prijmov OZD a tam som to zdanila-tak mi na to odpovedali, ze im nemusim ten preplatok vratit, len nech im poslem papier s vyjadrenim, ze som to uz zdanila.

no to som naozaj zvedava, ako si to potom bude poistovna pytat od statu? :)))
platitelom dane je ona, takze odviest to musi. ale netradicne situacie asi vyzaduju netradicne riesenia. ja som tiez volala do dovery a pani mi povedala ze to mam poslat, pretoze to odviedli a ze ona vlastne nevie ... no, asi nic.
Betka 495
28.02.09,20:21
ja som mala prípad ked vratili preplatok z RZZP SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky 60%. Mal potvrdenie o zrazení dane, nedala som vratku do príjmov a dan som tiež neuplatnila. Vadí?
ondrejvla
28.02.09,20:49
ja som mala prípad ked vratili preplatok z RZZP SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky 60%. Mal potvrdenie o zrazení dane, nedala som vratku do príjmov a dan som tiež neuplatnila. Vadí?

Nevadí, máš doklad o tom, že z preplatku bola daň odvedená, takže nie je to príjem z podnikania, kde si uplatnil paušálne výdavky.
DanielaSL
28.02.09,20:59
Pre tých, ktorým zdravotná poisťovňa poslala preplatok z RZZP v plnej výške,čiže bez zdanenia..... pripájam vyjadrenie z DR.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V uvedenom prípade príslušná zdravotná poisťovňa pri vyplatení preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2007 nepostupovala v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov a z tohto príjmu daň nevybrala zrážkou pri jeho vyplatení. Poisťovňa vrátila klientovi preplatok v plnej výške bez uskutočnenia zrážky, pričom predpokladáme, že následne ešte v roku 2008 túto daň zaplatila správcovi dane a v roku 2009 žiada od klienta o jej vrátenie. Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
benefin
01.03.09,23:02
prepacte mi, ale to sme vedeli aj bez ich vyjadrenia. len keby ich usmernili aj na to, ze nam maju tie potvrdenia vydat. to by ma vcelku potesilo. :rolleyes: aspon to mame na papieri, dik daniela.
uzivatel2
02.03.09,14:41
Spoločná zdravotná poisťovňa už začala rozposielať "Potvrdenia o príjmoch FO zo ZČ..." k preplatkom z RZZP ale sú nejako divne vyplnené. Mala som preplatok 1061,- Sk, zrazili mi daň 201,- Sk a potvrdenie vyzerá nasledovne:

na riadku 01 1061
na riadku 02 10 /mesiacov pritom bolo 12/
na riadku 04 1061
na riadku 11 1061
na riadku 13 201

Nemali byť vyplnené len riadky 11 a 13?

Kata
Francy
03.03.09,15:12
Prosim vas a poradili by ste mne,ked klient szco dostal list,ze mu vracaju preplatok 617Sk z ktoreho odviedli dan 117 Sk. Po zuctovani vzajomnych pohladavok a zavazkov prisli na to ,ze preplatok vo vyske Sk 122 bol zapocitany s nedoplatkom a na ucet mu prislo Sk 378,--. Tak som zauctovala ako pohladavku voci rzzp Sk 617. 117 Sk som dala do internych dokladov ako zdanitelny prijem a dala som ho do danoveho priznania na riadok 98. Sk122 som dala do internych dokladov ako prevadzkovu reziu a Sk 378 bolo zauctovanych cez banku ako iny zdanitelny prijem. Je to tak spravne. Vsetko okrem tych Sk 378 som nasla ako uctovat v poradcovi podnikatela.
gabi2
19.03.09,12:47
Dobrý deň. SZČO dostal potvrdenie zo ZP 31.1.2009 o preplatku z RZZP za rok 2008, ale peniaze ešte nedostal na účet. Kedy má o tomto príjme účtovať? Ja by som to dala do príjmu r. 2009 kedy skutočne peniaze budú poukázané na účet. Ďakujem za Váš názor. GAbi
No musím toto poopraviť lebo som si uvedomila, že sa jedná o preplatok z roku 2007 ale ZP napísala potvrdenie, že sa jedná o preplatok za r 2008. Kedy to dať do príjmu?
Andyke
19.03.09,12:53
V r. 2009 budeš o preplatku účtovať.
gabi2
19.03.09,13:11
Srdečná vďaka aj som si to myslela, ale viac hláv .... Ďakujem Gabi.
Ejo
20.03.09,18:04
Ak šekom prišiel zdanený preplatok RZZP, zaúčtujem presne tú zdanenú čiastku ako príjem OZD, ku koncu roku ID navýšim ZD o zrazenú daň, nakoľko sa v DP bude uplatňovať ako preddavok. Moja otázka je len, či o tejto zrazenej dani musím účtovať v PD niekde ako výdaj NZD? Alebo stačí uviesť v daňovom priznaní?
Ďakujem za odpoveď.
Andyke
20.03.09,18:06
Nie o zrážkovej dani v PD nebudeš účtovať iba v daň. priznaní uvedieš na správny riadok.
AnnaK
20.03.09,18:31
[quote=DanielaSĽ;967403]Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

To je veľmi zaujímavé. Ja som dostala papier od Apolla ešte len teraz. Je len náhoda, že som doteraz ešte DP nepodala. Len neviem, či mi v ZP poskytnú hodnovernú informáciu, kedy uhradili zrážkovú daň. V liste to vôbec nebolo uvedené. Tam uviedli iba sumu zrážkovej dane v eurách (aj v Sk) a základ dane. A žiadajú, aby som im vrátila sumu zrážkovej dane do 30.4.2009. Z listu mám dojem, že daň uhradili iba teraz v roku 2009. Čo urobiť potom, neviem. Asi to nemôžem uviesť v DP za rok 2008.
lutka
24.03.09,05:41
Prosím Vás a ked má daňovník nulový daňový základ v Dp a teda žiadna daň, uvádzam daň z preplatku RZZP v riadku 98 DP jedná sa o 25,- Sk???
Kelis
14.04.09,14:47
[quote=DanielaSĽ;967403]Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

To je veľmi zaujímavé. Ja som dostala papier od Apolla ešte len teraz. Je len náhoda, že som doteraz ešte DP nepodala. Len neviem, či mi v ZP poskytnú hodnovernú informáciu, kedy uhradili zrážkovú daň. V liste to vôbec nebolo uvedené. Tam uviedli iba sumu zrážkovej dane v eurách (aj v Sk) a základ dane. A žiadajú, aby som im vrátila sumu zrážkovej dane do 30.4.2009. Z listu mám dojem, že daň uhradili iba teraz v roku 2009. Čo urobiť potom, neviem. Asi to nemôžem uviesť v DP za rok 2008.


Dobry den, potrebujem vasu surnu odpoved. Budem robit opravne dp 2008, pri tejto prilezitosti ma zaujal aj list / taktiez z Apolla z 12.3.2009 a to uz bolo dp podane. Preplatok som u SZCO riadne zahrnula medzi POZD. V list pisu ze dan odviedli oni. Kedy nevieme. Dan chcu spat do 30.4.2009. Ako to spravne zauctovat.

Dakujem.
Lubica3
14.04.09,15:22
Pekny deň, taktiež po tom, ako som si overovala v Apolle, či zdrazili daň z preplatku, čo samozrejme nezrazili, som klientovi preplatok zdanila, došiel list na konci marca, že požadujú daň späť zaplatiť. Takisto nie som ochotná robiť kvôli tomu dodatočné DP, ale prečo to ten klient má mať dvakrát zdanené? Apollo tvrdí, že oni tú daň spätne od štátu nemôžu požadovať...Nevie niekto poradiť zákon, ako v tomto prípade postupovať? Vopred ďakujem.
benefin
15.04.09,08:43
Pekny deň, taktiež po tom, ako som si overovala v Apolle, či zdrazili daň z preplatku, čo samozrejme nezrazili, som klientovi preplatok zdanila, došiel list na konci marca, že požadujú daň späť zaplatiť. Takisto nie som ochotná robiť kvôli tomu dodatočné DP, ale prečo to ten klient má mať dvakrát zdanené? Apollo tvrdí, že oni tú daň spätne od štátu nemôžu požadovať...Nevie niekto poradiť zákon, ako v tomto prípade postupovať? Vopred ďakujem.

apollo to zbabralo uplne super. ja som im predtym volala aj pisala a ziskala som pisomne vyjadrenie hovorkyne apolla (mam to na papieri, kludne poskytnem), ze si to ma szco zdanit, tak som to zdanila. apollo dan urcite odviedlo az v roku 2009, takze toto sa chystam riesit az po dph-ckach, ale ak im to vratime, tak to budem povazovat za preddavok na dan v roku 2009. totizto za rok 2008 nemam ziadne potvrdenie, a nie je to moja chyba. nevidim dovod na podavanie opravneho priznania, predsa nemozeme opravovat donekonecna aj chyby inych, nie :confused:
Kelis
15.04.09,14:38
Ja mám také isté mailové potvrdenie od pracovníčky apolla. Tiež mi poskytla tú istú odpoveď pred podaním DP. U szčo nie je zdanené, je povinnosť si to zdaniť. Takže to tiež asi necham tak.
nika.sum
16.04.09,08:57
Ja a aj moji klienti patrili medzi tych kt. to mali riadne zdanene (asi mame sikovnejsie poistovne .-). Ale ked som toto pocula v TV, tak ma zarazila reakcia jednej z hovorkyn zdravot.poistovne, neviem ktorej. Vraj sa klientom ospravedlnuju, ale musia im to vratit a podat si dodatocne DP. Co sa mi zda ako vrchol drzosti. Preco by mal mat s tym vydavky niekto kto si to nezavinil a splnil si zakonnu povinnost. Ak spravili chybu nech si to riesia oni s DU a nech nesu za to nasledky.
kvieta
11.11.09,12:30
Ahojte, prislo mi oznamenie o vysledku RZ-vratenie preplatku.
V liste sa uvadza, ze z preplatku odviedli 19% dan a rozdiel mi vracaju na ucet. Ako zauctujem tento preplatok POZD alebo PNZD?
Blankake
11.11.09,12:35
Ahojte, prislo mi oznamenie o vysledku RZ-vratenie preplatku.
V liste sa uvadza, ze z preplatku odviedli 19% dan a rozdiel mi vracaju na ucet. Ako zauctujem tento preplatok POZD alebo PNZD?
PNZD
sluzby
11.11.09,16:31
dobry vecer, ja by som sa chcela opytat do akeho terminu musi poistovna vratit preplatok a o jeho treba poziadat.dakujem.
babi2
11.11.09,16:34
dobry vecer, ja by som sa chcela opytat do akeho terminu musi poistovna vratit preplatok a o jeho treba poziadat.dakujem.
Požiadať netreba zvlášť, myslím že priamo na tlačive je kolonka, žiadosť o vrátenie preplatku, ktorú treba vyplniť v prípade preplatku a poisťovňa má povinnosť vrátiť preplatok do 31.10.
veronkaj
18.11.09,07:47
prosím ako mám postupovať správne pri rzzp za rok 2008 preplatku,

?
- preplatok zaúčtovať ako pohľadávku voči ZP a dať ako kolonku PD odvody?? alebo príjem iný ovpl. základ dane?
- teraz ked prišiel preplatok znížený na účet tak dať príjem na BU a vypárovanie pohľadávky - teda časti
- a ten rozdiel čo neprišiel z ZP mi pošlú že zrazili daň a ten rozdiel mám ako dorovnať na pohľadávke??
Ďakujem
-
Lianka
18.11.09,14:02
veronkaj
19.11.09,05:16
Lianka, ďakujem,
prečítala som a vytlačím a urobím podľa toho

len mi prosím ťa vysvetli ako to mám na konci roka vysporiadať tú zrážkovú daň, teda ten rozdiel

- lebo pohľadávka k 30.6. bude zaúčtovaná v plnej výške preplatku
- pri úhrade čo pošlú preplatok sa vyrovná v skutočnej výške prijateho preplatku čiže na pohľadávke mi zostane ten rozdiel vo výške zrážkovej dani.
a je tam napísané že na konci roku budem musieť do príjmov zaúčtovať aj ten rozdiel teda zrážk. daň - to môžem ID dať tiež ako POZD v členení ost. príjmy ako preplatok a potom ked sa vyráta daň. povinnosť odrátam tú daň podla priloženého.

môžem ten rozdiel = zráž. daň teda na konci roku zaúčtovať najprv ako kážu do príjmov tým ID?.


LIanka ešte raz ďakujem veľmi pekne ukázaný príklad ako to správne spraviť.
Andyke
19.11.09,07:16
Preplatok (skutočný príjem) zaúčtovať medzi POZD -ost.príjmy.
Koncom roka v rámci uzáv. operácií navýšiš príjmy presne o sumu
zrážkovej dane , lebo do príjmov musíš dostať v hrubom ten preplatok. A v daňovom priznaní vyplníš sumu zrážkovej dane do správnej kolonky a prilož k tomu aj ofotené Potvrdenie zo ZP o zrážkovej dani.
veronkaj
30.11.09,05:31
dobré ráno
tento problém s RZZP som napísala do Alfy ako to zaúčtovať = preplatok na RZZP za rok 2008
a poslali mi nasledovnú odpoved:


preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie záväzkov s mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka Odvody do fondov.
Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v peň.denníku cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma zaevidovaná v evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.

V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o daň, zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
- celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
- druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z príjmov (rovnako ako daň z úrokov)


- pritom tuto na správe z DU je že to má ísť do POZD iných tak ako to má teda byť???
veronkaj
30.11.09,05:41
tento prípad z RZZP za rok 2008 preplatkom som napísala aj do alfy že aká bude odpoveď tu je:


ALFA - jednoduché účtovníctvo wrote:
> Dobrý deň,
>
> preplatok RZZP za rok 2008 doporučujeme zaevidovať do evidencie
>záväzkov s
> mínusovou sumou, s typom dokladu Poistné a Stĺpec peňažného denníka
>Odvody
> do fondov.
> Pri úhrade preplatku zdravotnou poisťovňou sumu zaevidujete v
>peň.denníku
> cez Bankový účet/Výdavok a vykonáte úhrade Preplatku. Suma
>zaevidovaná v
> evidencii záväzkov mínusom sa do stĺpca Odvody do fondov pripočíta.
>
> V prípade, že zdravotná poistovňa pripíše na Váš účet sumu zrazenú o
>daň,
> zevidujte preplatok nasledovným spôsobom:
> - celú sumu preplatku zaevidujte do odvodov do fondov ako príjem
> - druhým dokladom zaúčtujte zrazenú daň ako výdavok do stĺpca daň z
>príjmov
> (rovnako ako daň z úrokov

a to je trochu v rozpore s tým čo bolo v príručke dane a účtovníctvo, podlľa čoho sa teraz riadiť,???
v alfe tvrdia, že účtovné postupy ktoré dávajú sú skonzultované s účtovníkmi .
ktorý je teraz správny??
lenkam68
30.11.09,06:42
Osobne som sa stretla s tým, že ALFA nedala správnu odpoveď v zmysle postupov účtovania a preto sa na nich s účtovnými otázkami ani neobraciam, po radu chodím na PORADU;)
Preplatok RZZP účtujem v Alfe takto:
- pohľadávka voči zdravotke - v evidencii pohľadávok
- príjem preplatku na bank. účet - POZD v stĺpci INÉ
- zrazená daň - banka výdavky - VNZD stĺpec daň z príjmu v analytickom členení: zrážková daň

Tento postup bol uvedený v r. 2008 na stránke www.epi.sk, DÚPP číslo 14 autor: Ing. Jarmila Strählová
benefin
30.11.09,21:08
ahoj, ako pise lenka, rozhodne je to pohladavka, cize evidujeme medzi pohladavky a v celej sume preplatku. uhrada je iny zd.prijem OZD v celej sume preplatku a dan zrazena je vydavok NZD - zrážková daň. ide o to, ze z bank.vypisu si zauctujes uhradeny preplatok (ten je uz zdaneny) a dan si zauctujes internym dokladom, aby si tu pohladavku dorovnala. mas k tomu doklad. rozhodne sa preplatok neuctuje ako minusova polozka v stlpci vydavky-odvody poistneho. je to iny zdanitelny prijem.
DanielaSL
06.12.09,22:00
Preplatok (skutočný príjem) zaúčtovať medzi POZD -ost.príjmy.
Koncom roka v rámci uzáv. operácií navýšiš príjmy presne o sumu
zrážkovej dane , lebo do príjmov musíš dostať v hrubom ten preplatok. A v daňovom priznaní vyplníš sumu zrážkovej dane do správnej kolonky a prilož k tomu aj ofotené Potvrdenie zo ZP o zrážkovej dani.

Čiže ak to dobre chápem, tak prakticky by to bolo takto?

Preplatok z RZZP - 100 EUR

30.6. - Kniha pohľadávok - 100 EUR
30.10. - BÚ - POZD - iný - 81 EUR
31.12. - ID - POZD - iný - 19 EUR

V daňovom priznaní odpočítam v kolónke zrážkovej dane 19 EUR.
Andyke
07.12.09,09:26
Áno.
veronkaj
07.01.10,05:37
danila alebo ostatný ďakujem za vysvetlenie až teraz som to našla a prosím ešte mi poraďte v Alfe to dám ID tú zrazenú daň do akej kolonky ID .... aby mi to v DP prišlo na zrazenú zrážkovú daň???
Ďakujem
Zužu
11.01.10,16:53
Dobrý večer, mám menší problém a potrebujem poradiť: čiastočne inavlidný SZČO platil poistné do ZP v plnej výške. v roku 2009 poisťovňa zistila , že poistné bude platiť v polovičnej výške a za celé tri roky spätne mu vrátili preplatok na poistnom v r. 2009 a to nasledovne:
za rok 2006 - vrátený preplatok nezdanený
za rok 2007 a rok 2008 - preplatok zdanený.
preplatok za rok 2006 zaúčtujem ako ostatné príjmy zo živnosti a zdaním tento príjem? a rok 2007 a 2008 nemusím uvádzať v DP? Podotýkam že SZČO má paušálne výdavky.
ďakujem
Xanti
11.01.10,17:17
Mám zaujímavý prípad.

Známemu vyšiel preplatok v RZZP. Ale kedže medzičasom menil účet ( na čo upozornil pracovníkov poisťovne listom ) tak mu preplatok vôbec neprišiel na účet. Ale ani šekom domov v hotovosti.
Ako to riešiť?
Kedže "inteligentná" pracovníčka danej ZP list založila na bok so slovami, ved to nie je potrebné takto to oznamovať. Ale v RZZP bolo uvedené ešte staré číslo účtu, ktorý známy v období od júna do oktobra zrušil.
Paula
11.01.10,17:21
Dal si inteligentnou pracovníčkou potvrdiť na kópii prevzatie oznámenia o zmene účtu?
Xanti
11.01.10,17:23
Dal si inteligentnou pracovníčkou potvrdiť na kópii prevzatie oznámenia o zmene účtu?
Samozrejme,
šak ja inteligentná mu vždy tlačím doklady dva krát. Má to potvrdené. Proste bola som šikovnejšia s RZZP ( odovzdal moc skoro ) , a potom až zrušil starý účet a založil nový. Tak som mu tlačila oznámenia na DU, a tiež aj na ZP. No a dodnes nemá prachy.
lukakim
19.01.10,05:37
Mám jednu otázku k danej téme:
Podnikateľ SZČO si v minulom roku platil ZP, no neuplatňoval si ho do nákladom VOZD, má alebo nemá preplatok z RZZP za rok 2008 počítať do POZD?
Ociviste
20.01.10,19:49
Dobry vecer, chcela by som si este overit. Citala som vsetky prispevky a neviem, ci som spravne pochopila. SZCO poukazali postovou poukazkou preplatok z RZZP ponizeni o zrazkovu dan, na to ho upozornili vopred listom, ze mu zrazia dan. Takze celu sumu, uvediem ako POZD -iny aj so zrazenou danou k datumu, kedy si to vyzdvihol na poste. Zrazenu dan uvediem cez ID -POZD a datum uvediem, podla toho, kedy to odviedla poistovna. A nakoniec v danovom priznani uvediem do r. 98 tu zrazenu dan?
Dakujem za odpoved.
lenkam68
21.01.10,06:27
Dobry vecer, chcela by som si este overit. Citala som vsetky prispevky a neviem, ci som spravne pochopila. SZCO poukazali postovou poukazkou preplatok z RZZP ponizeni o zrazkovu dan, na to ho upozornili vopred listom, ze mu zrazia dan. Takze celu sumu, uvediem ako POZD -iny aj so zrazenou danou k datumu, kedy si to vyzdvihol na poste. Zrazenu dan uvediem cez ID -POZD a datum uvediem, podla toho, kedy to odviedla poistovna. A nakoniec v danovom priznani uvediem do r. 98 tu zrazenu dan?
Dakujem za odpoved.
Zrazenú daň zúčtuješ ako uzávierkový doklad s dátumom 31.12.2009. Ktorý riadok to je v DP neviem, až k daň. priznaniu som sa nedostala. Dúfam, že niekto odpovie.
Lianka
21.01.10,10:52
Zrazenú daň zúčtuješ ako uzávierkový doklad s dátumom 31.12.2009. Ktorý riadok to je v DP neviem, až k daň. priznaniu som sa nedostala. Dúfam, že niekto odpovie.

Neviem teraz cislo riadku, ale tam, kde je zrazka dane podla § 43 - tam sa uvedie zrazena dan. Uvadza sa tam aj zrazena dan z kreditnych urokov.
Ociviste
21.01.10,15:27
Dakujem, nasla som riadok 99, kde je uvedene suma preddavku vybrana podla § 43 zakona. Takze tam to potom uvediem.
Dakujem za pomoc.
lenkam68
22.01.10,08:25
Dakujem, nasla som riadok 99, kde je uvedene suma preddavku vybrana podla § 43 zakona. Takze tam to potom uvediem.
Dakujem za pomoc.
Len pre úplnosť: k DP treba priložiť kópiu potvrdenia zo zdravotnej poisťovne, v ktorom ti oznamujú výšku zrazenej dane.
IVEB
06.02.10,11:25
A ak som žiaden doklad od nich neobdržala? Asi bude najlepšie za nimi zájsť a vypýtať si to potvrdenie. Nie je to ich povinnosť ?
IVEB
08.02.10,11:17
Už som si dnes po to potvrdenie bola v zdr.poisťovni. Pani povedala , že by mi to určite aj tak poslali, čo nie som si celkom istá.
mondes
08.02.10,20:14
Prosím Vás, ako je to s nedoplatkom RZZP za rok 2008 uhradený v r. 2009? Môžem si ho zahrnúť k zaplateným odvodom? Ďakujem.
ekopo
08.02.10,20:19
Prosím Vás, ako je to s nedoplatkom RZZP za rok 2008 uhradený v r. 2009? Môžem si ho zahrnúť k zaplateným odvodom? Ďakujem.
ano
janulka
08.02.10,20:31
Len pre úplnosť: k DP treba priložiť kópiu potvrdenia zo zdravotnej poisťovne, v ktorom ti oznamujú výšku zrazenej dane.


Prosim vas, chcela by som poprosit o radu, chodim dookola a myslim si, ze som coraz viac zamotana, ked nastane pripad, ze vszp započitala preplatok z rzzp za rok 2008 s preddavkami na poistnom za rok 2009:
konkrétne:
výška preplatku: 54,58 €
výška zrazenej dane: 10,37€
rozdiel: 44,21 €

teda ku 30.06. pohladavka 54,58€
kedze nemam ani PPD od vszp za 7/2009 a 8/2009, to su mesiace s ktorými bol zúčtovaný preplatok, teda ide o nepenazne operacie tak som ich zaradila do penazneho dennika ku 31.12. 2009, teda:
31.12 suma 44,21 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 10,37 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 41,37 € /to je vyska preddavku za jeden mesiac / cez ID odvody do fondov ako vydavok odpočitatelný od dane, vszp to sparovala s odvodmi za 7/2009
zvysnu sumu preplatku 44,21 - 41,37 = 2,84 spárovala s odvodmi za 8/2009, po správnosti mal teda ocino zaplatit za 8/2009 uz len 41,37 - 2,84 = 38,53 €, ale on postovou poukazkou uz uhradil celu sumu 41,37 za 8/2009, prosim vas ako mam teda uctovat o o tej sume 2,84€.

viem, ze to vyznie zlozito, ale asi stale chodim dookola a zbytocne to komplikujem
prosim o radu
DanielaSL
09.02.10,14:10
Kto k ukončeniu účtovníctva klientov poisťovne Dôvera postráda oznámenie o preplatku z RZZP a vyrovnaní dane, tak tento týždeň má ho poisťovňa podľa ich vyjadrenia zaslať všetkým svojim poistencom. Konečne budeme môcť ukončiť....;)
Neviem prečo jedna poisťovňa to dokázala urobiť ešte v októbri a druhá nás takto zdržiava od práce...
mondes
09.02.10,19:49
Prosím Vás, prečítala som si vyššie uvedené príspevky, tak len pre potvrdenie. Ak SZČO si uplatňuje paušálne výdavky 60% a zo ZP mi poslali papier o zrazenej dani z preplatku, tak ten zvyšok už do príjmov nerátam. Správne? Ďakujem za odpoveď.
Ivenka
09.02.10,19:52
Môžeš dať do POZD a daň daš ako zaplatený preddavok alebo ako píšeš nerobíš s tým už nič.
janulka
09.02.10,19:54
Prosím Vás, prečítala som si vyššie uvedené príspevky, tak len pre potvrdenie. Ak SZČO si uplatňuje paušálne výdavky 60% a zo ZP mi poslali papier o zrazenej dani z preplatku, tak ten zvyšok už do príjmov nerátam. Správne? Ďakujem za odpoveď.
Teda slovami z DÚPP roč. 2009, č. 14
b) Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov vo výške 40 % alebo pri remeselných živnostiach vo výške 60 % podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov daňovník nie je účtovnou jednotkou, vedie osobitnú evidenciu a nie je povinný o vrátenom preplatku účtovať. Pri vrátení preplatku sa môže rozhodnúť:
• že vrátený preplatok bude považovať za daňovo vysporiadaný v zmysle § 43 ods. 13 a uplatní § 17 ods. 3 písm. a), v zmysle ktorého sa do daňového základu nezahŕňa príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa vybraná daň považuje za splnenie daňovej povinnosti alebo pri ktorom daňovník, ktorý je fyzickou osobou a ktorý nie je povinný tento príjem účtovať, nevyužil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň,
• alebo uplatní § 43 ods. 7, v zmysle ktorého sa daň vybraná zrážkou považuje za preddavok na daň a tento preddavok si môže odpočítať od dane v daňovom priznaní, t. j. v daňovom priznaní uvedie preplatok ako príjem podľa § 6 a zrazenú daň bude považovať za preddavok, ktorý odpočíta od daňovej povinnosti.
PRÍKLAD č. 8:
Podnikateľ v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia za rok 2008 vykázal preplatok vo výške 79,82 eura. Zdravotná poisťovňa mu v roku 2009 vrátila preplatok znížený o zrazenú daň vo výške 64,66 eura. Podnikateľ si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 40 %. Za predpokladu, že v roku 2009 dosiahne príjmy z podnikania 13 200 eur a výdavky na povinné platby do Sociálnej a zdravotnej poisťovne budú vo výške 1 570 eur, môže postupovať nasledovne:
• príjem preplatku bude považovať za daňovo vyrovnaný, do príjmu z podnikania ho nezahrnie a neuvedie ho ani v daňovom priznaní za rok 2009, základ dane vypočíta nasledovne:
zdaniteľný príjem: 13 200 eur
výdavky: 13 200 x 40 % + 1 570 = 6 850 eur
základ dane: 13 200 - 6 850 = 6 350 eur
daň: 1 206,50 eura (bez uplatnenia odpočítateľných položiek)
(celkom zaplatená daň: 1 206,50 + 15,16 = 1 221,66 eura)
• alebo príjem preplatku vo výške 79,82 eura započíta do zdaniteľných príjmov, poisťovňou zrazenú daň 15,16 eura bude považovať za preddavok na daň, ktorý uvedie v daňovom priznaní a o ktorý si zníži vypočítanú daňovú povinnosť, základ dane vypočíta nasledovne:
zdaniteľný príjem: 13 200 + 79,82 = 13 279,82 eura
výdavky: 13 279,82 x 40 % + 1 570 = 6 881,93 eura
základ dane: 13 279,82 - 6 881,93 = 6 397,89 eura
daň: 1 215,59 eura (bez uplatnenia odpočítateľných položiek)
preddavok na daň: 15,16 eura
daň na úhradu: 1 215,59 - 15,16 = 1 200,43 eura
Z uvedeného vyplýva, že zahrnutie preplatku do zdaniteľných príjmov je pre podnikateľa výhodné, pretože celkom zaplatená daň je nižšia. V prípade, keby bol základ dane nulový, resp. základ dane by bol nižší ako nezdaniteľné časti, podnikateľ by mal nárok na vrátenie zrazenej dane.
janapill
09.02.10,20:16
a prosím Vás ak som v roku 2009 uhradila nedoplatok z rzzp za rok 2008 , ten som dala do VOZD. správne? A chcem sa opýtať ak vypňujem tlačivo na RZZP 2009 tak do r.28- výdavky na zdravotné poistenie o ktoré sa znížil ZD FO tak mám aj tam započítať tento nedoplatok?
mondes
09.02.10,20:44
a prosím Vás ak som v roku 2009 uhradila nedoplatok z rzzp za rok 2008 , ten som dala do VOZD. správne? A chcem sa opýtať ak vypňujem tlačivo na RZZP 2009 tak do r.28- výdavky na zdravotné poistenie o ktoré sa znížil ZD FO tak mám aj tam započítať tento nedoplatok?

Áno správne. No keď ho započítaš do VOZD, tak ho samozrejme započítaš aj v RZZP.
janulka
20.02.10,21:18
Ak niekomu pomôze je to dost rozsiahle, skuste sa preluskat. je to celkom fajn.
andrea4211
02.03.10,18:09
Ahojte, poprosím o radu

Začala som robiť JU pre SZČO. Poštovou poukážkou uhrádzal poisťovni Apollo v marci 2009 17,49 EUR. Nevedel mi vysvetliť na základe čoho a ani čo presne uhrádzal. V poisťovni mi bolo povedané, že to bola daň za RZZP z roku 2007.
Ako by ste zaúčtovali doklad. Nemáme žiadne potvrdenie žiadnu výzvu z poisťovne.

Ďakujem
Ociviste
02.03.10,18:58
Dobry vecer, chcela by som si este overit. Citala som vsetky prispevky a neviem, ci som spravne pochopila. SZCO poukazali postovou poukazkou preplatok z RZZP ponizeni o zrazkovu dan, na to ho upozornili vopred listom, ze mu zrazia dan. Takze celu sumu, uvediem ako POZD -iny aj so zrazenou danou k datumu, kedy si to vyzdvihol na poste. Zrazenu dan uvediem cez ID -POZD a datum uvediem, podla toho, kedy to odviedla poistovna. A nakoniec v danovom priznani uvediem do r. 98 tu zrazenu dan?
Dakujem za odpoved.


Dobry vecer, ospravedlnujem sa, ze sa znova pytam, ale chcela by som to spravne zauctovat. Preplatok dam do POZD s tym ze clenenie na DPH dam nulove a cely preplatok uvediem do sumy spolu. Nasledne zrazenu dan dam ako vydavok cez ID k 31.12.2009 ako VNZD - ine? Nasledne v danovom priznani uvediem zrazenu dan do r. 99.
Prosim potvrdte ci som to uz konecne pochopila.
Dakujem za odpoved
janulka
02.03.10,19:52
Aku sumu mas na postovej poukazke, taku musis uviest v penaz. denniku prostrednictvom PPD do POZD, v pohladavkach mas ku 30.6.2009 zaučovanu pohladavku - cast uhradis prave na zaklade tejto penaznej poukazky, a zvysok teda zrazenu dan zauctujes cez ID v uzavierkovych operaciach ako POZD v cleneni ostatne. pretoze do prijmov musis dostat celkovu sumu pohladavky. vysku zrazenej dane uvedies v DP na riadku 99.
tak som to pochopila ja
janulka
02.03.10,20:08
Dobry vecer, ospravedlnujem sa, ze sa znova pytam, ale chcela by som to spravne zauctovat. Preplatok dam do POZD s tym ze clenenie na DPH dam nulove a cely preplatok uvediem do sumy spolu. Nasledne zrazenu dan dam ako vydavok cez ID k 31.12.2009 ako VNZD - ine? Nasledne v danovom priznani uvediem zrazenu dan do r. 99.
Prosim potvrdte ci som to uz konecne pochopila.
Dakujem za odpoved
a skus kuknut prispevky predtym myslim ze su celkom fajn a zrozumitelne napisane,citat, citat, citat. nemas nijaky nespecificky pripad, je to klasika
Ociviste
10.03.10,14:40
Dakujem vsetkym za odpovede a este jedna otazocka. Mozno uz spekulujem, ale chcela by som to vediet, ak bola dan RZZP vyrovnana poistovnou, je nutne davat cele RZZP aj so zrazenou danou do danoveho priznania?
Dakujem za odpoved.
Ociviste
10.03.10,17:41
Dakujem vsetkym za odpovede a este jedna otazocka. Mozno uz spekulujem, ale chcela by som to vediet, ak bola dan RZZP vyrovnana poistovnou, je nutne davat cele RZZP aj so zrazenou danou do danoveho priznania?
Dakujem za odpoved.

Prosiiim, vie mi niekto odpoveda? Viem, ze je tu uz nieco o tom napisane, ale chcela by som od niekoho potvrdit, alebo vyvratit, ci som to spravne pochopila.
Dakujem
Zita5
10.03.10,17:45
Dakujem vsetkym za odpovede a este jedna otazocka. Mozno uz spekulujem, ale chcela by som to vediet, ak bola dan RZZP vyrovnana poistovnou, je nutne davat cele RZZP aj so zrazenou danou do danoveho priznania?
Dakujem za odpoved.

Postupy JU uvádzajú
§ 23

(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.

(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.


Je ešte potrebné o tom písať ?:)
Ociviste
10.03.10,17:47
Zita5 Dakujem, za odpoved, zacala som totiz spekulovat, ked som citala prispevok na zaciatku tejto diskusie a tak ma to napadlo, ze ci nie je nahodou aj takato moznost.
Lotarka
19.03.10,07:29
Prosim vas, chcela by som poprosit o radu, chodim dookola a myslim si, ze som coraz viac zamotana, ked nastane pripad, ze vszp započitala preplatok z rzzp za rok 2008 s preddavkami na poistnom za rok 2009:
konkrétne:
výška preplatku: 54,58 €
výška zrazenej dane: 10,37€
rozdiel: 44,21 €

teda ku 30.06. pohladavka 54,58€
kedze nemam ani PPD od vszp za 7/2009 a 8/2009, to su mesiace s ktorými bol zúčtovaný preplatok, teda ide o nepenazne operacie tak som ich zaradila do penazneho dennika ku 31.12. 2009, teda:
31.12 suma 44,21 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 10,37 € POZD cez ID uhrada pohladavky
31.12 suma 41,37 € /to je vyska preddavku za jeden mesiac / cez ID odvody do fondov ako vydavok odpočitatelný od dane, vszp to sparovala s odvodmi za 7/2009
zvysnu sumu preplatku 44,21 - 41,37 = 2,84 spárovala s odvodmi za 8/2009, po správnosti mal teda ocino zaplatit za 8/2009 uz len 41,37 - 2,84 = 38,53 €, ale on postovou poukazkou uz uhradil celu sumu 41,37 za 8/2009, prosim vas ako mam teda uctovat o o tej sume 2,84€.

viem, ze to vyznie zlozito, ale asi stale chodim dookola a zbytocne to komplikujem
prosim o radu

Je tento spôsob správny?

Mám presne taký istý prípad, len nemám žiadne potvrdnie od ZP, že daň bola zaplatená DÚ.
Lotarka
19.03.10,07:52
Môžem to zaúčtovať tak, že preplatok dám ako PNZD a skompenzujem ho s VOZD (odvody do fondov) v sume už po zdanení preplatku?

Tým pádom bude daň z preplatku definitívna a nebude figurovať tento príjem ani daň v DP a do výdavkov mi pôjdu odvody.

Ďakujem za pomoc.
jablko10
21.03.10,11:14
Poprosim o radu. Dostala som oznamenie o vysledku RZ 2008 - vratenie preplatku. Mam tam hodnotu preplatku 158,54, aj dan 30,12, ktoru poistovna odviedla. Na ucet mi neprisiel rozdiel tychto dvoch sum, ale len 95,66, teda suma znizena o nedoplatok z roku 2007 ( 30,12 )- tak je to uvedene v liste. Ten nedoplatok vznikol tak, ze preplatok z roku 2007 som riesila tak, ze som neplatila prislusne obdobie poistenie, kym mi ten preplatok stacil - aspon som si to tak myslela, lebo som nevedela, ze ten preplatok sa zdanuje poistovnou, ziadny oznam som nedostala. Cize nedoplatok za rok 2007 je vlastne dan. Moja otazka: mozem si uplatnit tu dan ako zrazkovu pri DP za rok 2009, tak ze pridam okrem dokladu za rok 2008 aj vypisy platieb, ktore mi vyhotovila poistovna? Doteraz to mam zauctovane podla rad v tejto teme, ale neviem, ako doriesit ten nedoplatok za rok 2007. Dufam, ze je to zrozumitelne... prosim, poradte
jablko10
21.03.10,11:57
Poprosim o radu. Dostala som oznamenie o vysledku RZ 2008 - vratenie preplatku. Mam tam hodnotu preplatku 158,54, aj dan 30,12, ktoru poistovna odviedla. Na ucet mi neprisiel rozdiel tychto dvoch sum, ale len 95,66, teda suma znizena o nedoplatok z roku 2007 ( 30,12 )- tak je to uvedene v liste. Ten nedoplatok vznikol tak, ze preplatok z roku 2007 som riesila tak, ze som neplatila prislusne obdobie poistenie, kym mi ten preplatok stacil - aspon som si to tak myslela, lebo som nevedela, ze ten preplatok sa zdanuje poistovnou, ziadny oznam som nedostala. Cize nedoplatok za rok 2007 je vlastne dan. Moja otazka: mozem si uplatnit tu dan ako zrazkovu pri DP za rok 2009, tak ze pridam okrem dokladu za rok 2008 aj vypisy platieb, ktore mi vyhotovila poistovna? Doteraz to mam zauctovane podla rad v tejto teme, ale neviem, ako doriesit ten nedoplatok za rok 2007. Dufam, ze je to zrozumitelne... prosim, poradte

Opravujem, ten nedoplatok je 32,76 , ospravedlnujem sa...
jana32
22.06.10,05:04
Prosím dokedy musí ZP vrátiť preplatok zamestanncovi?
vieraaaa
22.06.10,05:15
Prosím dokedy musí ZP vrátiť preplatok zamestanncovi?

ZÁKON 580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html) poistení
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(11) Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .Ustanovenia § 15 ods. 2 a 3 a § 17 ods. 4, 5 a 7 platia rovnako aj pre nedoplatok.

(12) Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11; preplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi. Ak zdravotná poisťovňa neodvedie preplatok riadne a včas, platiteľ poistného, ktorému vznikol preplatok, si môže uplatniť nárok na tento preplatok na úrade;13) za zamestnanca môže tento nárok uplatniť zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška preplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .

(13) Zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca, je povinný v lehote ustanovenej v odseku 1 oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku a zúčtovať ho zamestnancovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11;toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 3 eurá. .
jana32
22.06.10,05:29
ZÁKON 580/2004 Z.z. o zdravotnom (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html) poistení
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(11) Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .Ustanovenia § 15 ods. 2 a 3 a § 17 ods. 4, 5 a 7 platia rovnako aj pre nedoplatok.

(12) Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11; preplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi. Ak zdravotná poisťovňa neodvedie preplatok riadne a včas, platiteľ poistného, ktorému vznikol preplatok, si môže uplatniť nárok na tento preplatok na úrade;13) za zamestnanca môže tento nárok uplatniť zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška preplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .

(13) Zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca, je povinný v lehote ustanovenej v odseku 1 oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku a zúčtovať ho zamestnancovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11;toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 3 eurá. .

Vierka, ďakujem, to ja som sa zle vyjadrila, lebo ide síce o zamestnanca, ale on si RZZP robil sám, takže to asi niečo mení na veci, však?
vieraaaa
22.06.10,05:50
Vierka, ďakujem, to ja som sa zle vyjadrila, lebo ide síce o zamestnanca, ale on si RZZP robil sám, takže to asi niečo mení na veci, však?
Mám to overené aj na našej ZP, že aj v tom prípade, ak si zamestnanec podával RZZP sám a má ho dobre vyplnené a vypočítané, tak ZP mu poukáže preplatok do 30.6. príslušného roka.
Zdenka175
04.01.11,10:32
SZCO, má paušálne výdavky v r. 2009 bol PN a vznikol mu tým preplatok na poistnom. V zúčtovaní sme dali započítať s budúcim obdobím. Prišiel nám list , že vznikol preplatok 14,69 eur a z toho odviedli daň 2,79 eur. Peniaze neposlali, ale ich započítali s preddavkami v roku 2010. A vznikol nedoplatok 2,79 eur, vtedy som nevedela, že oni z toho odvedú daň. Ako mám teraz postupovať , lebo fyzický peniaze neposlali , len sa to započítalo.Teraz by som mala dať 11,90 ako POZD do DP, Alebo nie, keď už z toho odviedli daň ďakujem za radu
babi2
04.01.11,11:05
SZCO, má paušálne výdavky v r. 2009 bol PN a vznikol mu tým preplatok na poistnom. V zúčtovaní sme dali započítať s budúcim obdobím. Prišiel nám list , že vznikol preplatok 14,69 eur a z toho odviedli daň 2,79 eur. Peniaze neposlali, ale ich započítali s preddavkami v roku 2010. A vznikol nedoplatok 2,79 eur, vtedy som nevedela, že oni z toho odvedú daň. Ako mám teraz postupovať , lebo fyzický peniaze neposlali , len sa to započítalo.Teraz by som mala dať 11,90 ako POZD do DP, Alebo nie, keď už z toho odviedli daň ďakujem za radu
Keďže ten preplatok poisťovňa zdanila a daň odviedla, tak to nie je POZD. Skôr by som to dala ako VOZD, keďže to bolo použité na ďalšie preddavky, to je môj názor
Katarina
04.01.11,13:13
Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.
Zdenka175
04.01.11,13:58
Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.
A keď sa jedná o paušálne výdavky a robím to ručne, mám si dať 11,90 POZD a v DP uviesť 2,79 zrazená daň ako zrážková, povinnosť nie je.Tak ste to mysleli??
Tamila
05.01.11,15:33
Prikláňam sa k postupu babi2. Keďže preplatok nebol vrátený ale započítaný s preddavkami, dala by som to ako VOZD v sume 11,90 a zaplatenú daň tiež v sume 2,79. Tú by som uviedla v DP ako zaplatenú zrážkovú daň.
babi2
05.01.11,18:52
Ak neuvádzam v DP preplatok ako POZD, tak neuvádzam ani zrazenú daň, nakoľko táto daň sa vzťahuje k preplatku. V DP by som uviedla iba preddavok na poistenie v sume 11,90, ako VOZD.
Ak by sa uviedla v DP zrazená daň, tak treba dať do DP aj preplatok ako POZD, avšak v celej sume, teda v sume 14,69, tak je jasné že je to daňovo vyrovnané a nič sa nedodaňuje. Príjem 14,69 z toho zrazená daň 2,79, príjem po zdanení 11,90
Tamila
07.01.11,18:25
Máš pravdu, muselo by sa to potom objaviť aj v príjmoch.
Príroda
17.01.11,16:21
Zdravím! Suma preplatku po odpočítaní zrazenej dane prišla na účet- v tomto prípade mám zaúčtovať podľa výpisu z účtu len túto sumu do ostatných príjmov OZD? Prišlo mi potvrdenie od ZP o zrazenej dani. Mám teda túto sumu dane cez interný doklad na konci peňažného denníka dať tiež do POZD a potom si zrážkovú daň odpočítať v daňovom priznaní? Vďaka za rady. Pekný večer!
Príroda
24.01.11,08:07
Ahoj! Musí byť preplatok ZP zaevidovaný aj v knihe pohľadávok? Neviem, ako by som to očíslovala , nestačí do peňažného denníka zaúčtovať len vyplatenú sumu podľa bankového výpisu? Dúfam, že som dobre pochopila a zaúčtujem len skutočne vyplatenú sumu po zrazení dane. Na konci roka potom pridám ID zrážkovú daň, aby som mala celú sumu v POZD a daň si dám aj do výdaja ako daň z príjmu, teda do zrážkovej podľa par.43 ,kde dávam aj daň z úrokov? Ďakujem za odpovede.
Ivánuška
26.01.11,10:44
Ja som vrátený preplatok dala do Nakladov a dan zrazenu na preddavky ale do ktorého riadku v DP ju mam dať? prosím. A hlavne DU mi ju vráti ked mam daňovú povinnosť nula?
Robím totiž SZCO a podvojné účtovníctvo.. dakujem za radu, lebo tu sa spomína len v JU.
:rolleyes:
babi2
26.01.11,11:07
Ja som vrátený preplatok dala do Nakladov a dan zrazenu na preddavky ale do ktorého riadku v DP ju mam dať? prosím. A hlavne DU mi ju vráti ked mam daňovú povinnosť nula?
Robím totiž SZCO a podvojné účtovníctvo.. dakujem za radu, lebo tu sa spomína len v JU.
:rolleyes:
Nerozumiem, vrátené poistné do Nákladov?
Ivánuška
26.01.11,11:28
Nerozumiem, vrátené poistné do Nákladov?


No robím živnostníkovi podvojné účtovníctvo tak som to zaučtovala na 524 (na stranu D), rpeto hovorím do Nákladov.
Ivánuška
26.01.11,11:42
Tak som si volala na DU náš príslušný a túto dan z preplatku uvadzam v r. 99 danového priznania FO B, a pokial je danová povinnosť 0, danový úrad tento preddavok vráti, ale preplatok samozrejme musí byť zúčtovaný v príjmoch..
Príroda
31.01.11,09:47
Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka
Dada
01.02.11,09:00
Mne prišlo z Dôvery len Oznámenie o uzatvorení ročného zúčtovania poistného za rok 2009, kde je veta: RZZP Vám bolo uzatvorené s preplatkom na poistnom v celkovej sume X. Zdravotná poisťovňa Vám oznamuje, že si splní povinnosť vrátenia preplatku na poistnom po zdanení vo výške Y v zákonom stanovenej lehote, t. j. najneskôr do 30. 6. 2010 na číslo účtu: 123
Lenže na tomto papieri nie je vyčíslená daň. Rozdiel medzi X a Y je 19% daň, len nie je vyčíslená. Posielajú ešte nejaké iné potvrdenie? Či postačí aj toto?
Príroda
02.02.11,16:03
V tomto období by mali poslať Potvrdenie o dani vyberanej zrážkou podľa § 43i
nika.sum
02.02.11,16:12
Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka

Ja som dala vysledok RZZP za r. 2009 do zavazkov alebo pohladavok (podla toho co vyslo) k 31.12.2009 (v JU v PU som to neriesila).
Zita5
02.02.11,18:19
Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka

Zákon o účtovníctve
§ 15
Účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) v sústave jednoduchého účtovníctva

(3) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

Preplatok účtujete do pohľadávok


(4) Kniha (http://www.porada.sk/autolink.php?id=281&script=showthread&forumid=92) záväzkov obsahuje najmä údaje o

a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)

Nedoplatok účtujete do Knihy záväzkov .


Potom následne v súlade s Postupmi JU pri platbe

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6
písm. d) tretieho bodu.
nikula
10.02.11,16:17
Chcem sa uistiť v preplatku a jeho zdanení.
Prišiel mi na účet preplatok po zdanení 266,04 eur, zaúčtujem príjem v banke a POZD ostatný.
Interným dokladom potom ešte doúčtujem daň 15,04 eur ako POZD ostatný, aby som mala príjem z preplatku v hrubom? O dani ako takej už v denníku neúčtujem (VNZD)??, len stačí ak ju uvediem v r. 99, ako zrazenú daň?
A čo v prípade, ak zaúčtujem iba preplatok po zdanení 266,04 ako POZD, ale jeho navýšenie o daň z preplatku už nie, ani ju neuvediem v DP? Môže to byť aj takto?
nikula
11.02.11,07:49
Poradíte mi na vyššie položenú otázku?
bef
11.02.11,08:23
Chcem sa uistiť v preplatku a jeho zdanení.
Prišiel mi na účet preplatok po zdanení 266,04 eur, zaúčtujem príjem v banke a POZD ostatný.
Interným dokladom potom ešte doúčtujem daň 15,04 eur ako POZD ostatný, aby som mala príjem z preplatku v hrubom? O dani ako takej už v denníku neúčtujem (VNZD)??, len stačí ak ju uvediem v r. 99, ako zrazenú daň?
A čo v prípade, ak zaúčtujem iba preplatok po zdanení 266,04 ako POZD, ale jeho navýšenie o daň z preplatku už nie, ani ju neuvediem v DP? Môže to byť aj takto?

V takomto prípade by to bol príjem (266,04) neovplyvňujúci základ dane lebo ho máš už daňovo vysporiadaný.

Pekný deň :)
nikula
11.02.11,08:34
Jedno aj druhé by boli správne účtované? Môžem si vybrať? V tom druhom prípade už daň v DP neuvádzam, je tak?
nikula
11.02.11,10:52
Jedno aj druhé by boli správne účtované? Môžem si vybrať? V tom druhom prípade už daň v DP neuvádzam, je tak?
Ak použijem druhý prípad, tak dám len PNZD zdanené a o dani už neúčtujem v denníku ani ju neuvádzam v DP. Je to tak? Potvrďte mi to niekto?
nikula
11.02.11,13:46
Ak použijem druhý prípad, tak dám len PNZD zdanené a o dani už neúčtujem v denníku ani ju neuvádzam v DP. Je to tak? Potvrďte mi to niekto?
Ako to má byť, pre utvrdenie. Ďakujem.
Zita5
11.02.11,19:21
Ako to má byť, pre utvrdenie. Ďakujem.

V postupoch JU sa jasne uvádza

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu

§4 odst.6 písm.d) tretieho bodu postupov JU znie nasledovne

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

To znamená ,že do Knihy Pohľadávok si zaúčtujete výsledok RZZP vo výške preplatku na zdravotnom poistení.
Vrátenú sumu preplatku 266,04 euro na základe bankového výpisu účtujete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane - ostatné príjmy .Túto platbu spárujete s pohľadávkou .
V pohľadávkach Vám po tomto kroku zostane ešte výška neuhradenej pohľadávky , ktorá predstavuje zrážkovú daň 15,04 euro (§43 odst.3 písm.l), ktorú mala zdravotná poisťovňa odviesť.Mali by ste mať doklad zo ZP, že táto daň bola aj odvedená, to bude Vašim potvrdením. Nakoľko do príjmu má ísť brutto príjem preplatku RZZP( t.j.neznížený preplatok o zrážkovú daň) zaúčtujete do peňažného denníka interným dokladom cez uzávierkové operácie - príjem ovplyvňujúci ZD- ostatné príjmy 15,04 euro a tento účtovný zápis spárujte so zostatkom pohľadávky .Týmto sa Vám pohľadávka brutto príjem vyrovná na nulový zostatok .

Na základe potvrdenia si potom v daňovom priznaní na r.99 uhradenú daň(§43) odpočítate od svojej daňovej povinnosti .

Čiže nemáte na výber pri vedení účtovníctva(ste účtovnou jednotkou ) žiadnu prvú alebo druhú alternatívu nemôžete voliť .Ste povinná o preplatku z RZZP účtovať v účtovných knihách .
Iné to je u živnostníka , ktorý uplatňuje paušálne výdavky(nie je účtovnou jednotkou) , ten sa môže rohodnúť , či si príjem navýši o preplatok z RZZP a odpočíta zrážkovú daň v daňovom priznaní , alebo preplatok nezahrnie do príjmov a bude zrážkovú daň považovať za vysporiadanú voči štátu .
Zita5
11.02.11,20:03
Doplním príspevok 112 - jedná sa o preplatok RZZP pre SZČO a riadok 99 sa týka daňového priznania typ B.
Príroda
14.02.11,14:19
Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.

Je to jasné , ešte jedna vec. Keď sa to musí dať do pohľadávok, tu uvedieme ako pohľadávku celkovú sumu aj so zrazenou daňou, pri vrátení na základe výpisu nám potom zostane tá časť pohľadávky- daň ako neuhradená a až pri uzávierkových operáciach ju vyrovnáme? Alebo dáme do pohľadávky len vyplatenú sume bez dane a len doplníme daň v uzávierkových ako POZD, aby tam bola celá suma? Ktorý spôsob je správny? Potom teda ešte sumu dane doplníme do VNZD a uplatníme si ju v DP.
Rada by som už v tom mala jasno, vďaka za odpovede a reakcie. Pekný večer všetkým.
rodina1
14.02.11,14:24
Je to jasné , ešte jedna vec. Keď sa to musí dať do pohľadávok, tu uvedieme ako pohľadávku celkovú sumu aj so zrazenou daňou, pri vrátení na základe výpisu nám potom zostane tá časť pohľadávky- daň ako neuhradená a až pri uzávierkových operáciach ju vyrovnáme? Alebo dáme do pohľadávky len vyplatenú sume bez dane a len doplníme daň v uzávierkových ako POZD, aby tam bola celá suma? Ktorý spôsob je správny? Potom teda ešte sumu dane doplníme do VNZD a uplatníme si ju v DP.
Rada by som už v tom mala jasno, vďaka za odpovede a reakcie. Pekný večer všetkým.
Odpoveď je jasne vysvetlená v príspevku č. 112 od Zitky5.
nika.sum
16.02.11,07:53
Mna ide porazit z toho RZZP. Za r. 2009 som mala preplatok, od poistovne mi prisiel list, kde mi oznamili, ze preplatok je vyssi a to mi aj poslali na ucet. OK. Tak asi tam maju nieco co ja neviem, tym ze som bola aj na rodicovskom a tak som to nechala tak. Teraz drzim v rukach RZZP 2009 klientky a list zo ZP, kde nimi zisteny preplatok je o 87 EUR nizsi. S touto klientkou mam problem, lebo neplati nikdy tak ako ma, raz menej potom zase viacej, potom doplati co jej v ZP povedia. V ZP vsak rozdeluju na RZZP preddavky zo zakona a uhrady naviac. Podla toho co ma na vypise zo ZP sa naozaj neda rozlisit, co mam dat do RZZP 2010 ako zaplateny preddavok na r. 2010, som z toho chora.
Zita5
16.02.11,07:57
Mna ide porazit z toho RZZP. Za r. 2009 som mala preplatok, od poistovne mi prisiel list, kde mi oznamili, ze preplatok je vyssi a to mi aj poslali na ucet. OK. Tak asi tam maju nieco co ja neviem, tym ze som bola aj na rodicovskom a tak som to nechala tak. Teraz drzim v rukach RZZP 2009 klientky a list zo ZP, kde nimi zisteny preplatok je o 87 EUR nizsi. S touto klientkou mam problem, lebo neplati nikdy tak ako ma, raz menej potom zase viacej, potom doplati co jej v ZP povedia. V ZP vsak rozdeluju na RZZP preddavky zo zakona a uhrady naviac. Podla toho co ma na vypise zo ZP sa naozaj neda rozlisit, co mam dat do RZZP 2010 ako zaplateny preddavok na r. 2010, som z toho chora.


ZP má vo zvyku započítať buď časť preplatku alebo celú sumu preplatku z RZZP na nedoplatok nových preddavkov . Zvyčajne o tomto zápočte pošle oznámenie. Skúste sa spojiť so ZP a zistiť o čo ide.
nika.sum
16.02.11,08:03
ZP má vo zvyku započítať buď časť preplatku alebo celú sumu preplatku z RZZP na nedoplatok nových preddavkov . Zvyčajne o tomto zápočte pošle oznámenie. Skúste sa spojiť so ZP a zistiť o čo ide.

Ved to ze ani nejake vysvetlenie preco je preplatok vyssi/nizsi. /ide o VšZP/. Samozrejme snazim sa tam dovolat, len som si potrebovala ulavit. A aj klientka ma stve lebo ma neporiadok v uhradach.:mee:

Ale nechapem ten moj rozdiel, lebo na konci r. 2009 som si tam bola vydiskutovat co mam preplatok z r. 2008 a co su navyse uhrady bez pravneho podkladu - ako to nazvali. Ale pokial vratili viac tak ma to netrapi a nejde o horiblilne sumy. U seba viem ako platim a co platim.
Zita5
16.02.11,08:07
Ved to ze ani nejake vysvetlenie preco je preplatok vyssi/nizsi. /ide o VšZP/. Samozrejme snazim sa tam dovolat, len som si potrebovala ulavit. A aj klientka ma stve lebo ma neporiadok v uhradach.:mee:

Ale nechapem ten moj rozdiel, lebo na konci r. 2009 som si tam bola vydiskutovat co mam preplatok z r. 2008 a co su navyse uhrady bez pravneho podkladu - ako to nazvali. Ale pokial vratili viac tak ma to netrapi a nejde o horiblilne sumy. U seba viem ako platim a co platim.

Ja nešťastnica som za zamerala na odpoveď pre klientku :)
nika.sum
16.02.11,08:26
Ja nešťastnica som za zamerala na odpoveď pre klientku :)
Zitulka, tvoje odpovede ma vzdy potesia:). Dakujem.
A do tej ZP zavolam radsej ja, lebo klientka je popleto a to by som sa toho vela nedozvedela.
Iwett
19.02.11,10:00
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
veronikasad
19.02.11,10:07
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.
prečo preplatok pripočítavaš do výdavkov ?
Zita5
19.02.11,10:15
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.

Ak je započítaný preplatok s nedoplatkom tak je to v poriadku .
Zita5
19.02.11,10:27
prečo preplatok pripočítavaš do výdavkov ?

Preplatok pripočítala najskôr k príjmom a vzhľadom k tomu, že uvedený preplatok nevrátili fyzicky, ale ho započítali na nedoplatok , tak uvedená suma je jej výdavkom za poisné do ZP a oznámenie o započítaní je jej dokladom o úhrade ZP .



Z poistného zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), vráteného zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného (ďalej len „RZZP“) sa od 1.1.2008 v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona vyberá daň zrážkou. Daňovník, ktorý o preplatku z RZZP je povinný účtovať, zahrnie v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona tento príjem do základu dane.

Daňovník, ktorý o tomto príjme povinný účtovať nie je (napr. daňovník, ktorý pri príjmoch podľa § 6 zákona uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 zákona), sa môže rozhodnúť, či využije možnosť a daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za preddavok na daň, ktorý si odpočíta od dane vypočítanej v daňovom priznaní a v súlade s § 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona preplatok z RZZP (hrubý príjem) zahrnie do základu dane alebo daň zrazenú z preplatku z RZZP bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti z tohto príjmu, pričom v takomto prípade v súlade s § 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona predmetný príjem do základu dane nezahrnie.
Iwett
19.02.11,11:06
Ďakujem z a odpovede. Áno, presne tak som to myslela, len som chcela overiť, lebo do výdavkoch by sa malo dostať aj započítané poistné, ktoré sa vlastne nazaplatilo fyzicky, ale započítaním. Takže je to správne?
Keby sa uvedený preplatok vrátil na účet, bol by to len príjem, ak sa použil na vyrovnanie nedoplatku, tak by mal byť nedoplatok výdavkom. Tak mi to logicky vychádza.
Iwett
19.02.11,12:14
Ešte som natrafila na jeden problém. Suma preplatku dane je 2,82 eur, DU vlastne preplatok dane nevráti, lebo nieje vo výške 3,30 eur?
Ak teda sumu preplatku 14,89 eur nezahrniem do príjmu, zrážkovú daň budem považovať za vysporiadanú, do zaplatených odvodov zahrniem aj v takom prípade sumu 12,07 eur. Je to tak?
Zita5
19.02.11,12:20
Ešte som natrafila na jeden problém. Suma preplatku dane je 2,82 eur, DU vlastne preplatok dane nevráti, lebo nieje vo výške 3,30 eur?
Ak teda sumu preplatku 14,89 eur nezahrniem do príjmu, zrážkovú daň budem považovať za vysporiadanú, do zaplatených odvodov zahrniem aj v takom prípade sumu 12,07 eur. Je to tak?

Áno .

Nedalo sa to takto posúdiť , lebo sa nepísalo, že príjmy z podnikania sú jeho výlučnými príjmami.
Iwett
19.02.11,12:28
Áno .

Nedalo sa to takto posúdiť , lebo sa nepísalo, že príjmy z podnikania sú jeho výlučnými príjmami.
Ja tiež len skúmam, čo bude výhodnejšie. Len som sa do toho akosi zamotala.;)
Tak bude mať príjmy bez preplatku, výdavky 40%+ zaplatené poistné+započítané poistné. Ďakujem pekne za odobrenie...
luciana1
20.02.11,17:50
SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?
luciana1
20.02.11,18:23
SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?

Myslím, že áno, keďže bol na účet poukázaný ešte v roku 2010 po zrazení dane. Pravda?
luciana1
20.02.11,18:57
Myslím, že áno, keďže bol na účet poukázaný ešte v roku 2010 po zrazení dane. Pravda?

Prosím o potvrdenie, či myslím dobre.
luciana1
25.02.11,12:43
SZČO mala preplatok z RZZP za rok 2009. Preplatok po zdanení prišiel na účet v 12/2010. Daň z preplatku ZP odviedla až v 01/2011. Môže si túto zrazenú daň uplatniť v DP za rok 2010, keď bola odvedená až v roku 2011?

Pomôžte prosím, nie som si v tomto istá.
m.aj.a
25.02.11,22:38
Ja som zase preplatok z RZZP r.2009, ktorý prišiel na účet zaúčtovala ako PNZD a 31.12. na základe potvrdenia zo ZP som ID celú sumu preplatku, ktorú som spárovala s pohľadávkou dala do Ost.príjmov a druhým ID som zaúčtovala do PD zrazenú daň. Môže byť?
Príroda
28.02.11,11:30
Tento preplatok je pohľadávka, tak príjem som dala v tej výške skutočnej podľa výpisu ako POZD. Na konci roka cez interný doklad som doplnila zvyšnú sumu zrazenej dane, aby bol v príjme OZD celý preplatok. Zrazenú daň si uplatním v daňovom priznaní r.99. Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Ako to robíte, nech to už konečne uzavrieme? Pekný deň všetkým, ktorí sedia nad DP aj ostatným poraďákom.
Príroda
28.02.11,11:33
Ja som zase preplatok z RZZP r.2009, ktorý prišiel na účet zaúčtovala ako PNZD a 31.12. na základe potvrdenia zo ZP som ID celú sumu preplatku, ktorú som spárovala s pohľadávkou dala do Ost.príjmov a druhým ID som zaúčtovala do PD zrazenú daň. Môže byť?
Máš to pekne vysvetlené v príspevku č. 112:)
Príroda
28.02.11,11:44
Pomôžte prosím, nie som si v tomto istá.

Myslím, že keď prišiel preplatok na účet po zdanení v decembri, tak to poisťovňa zrazila v decembri. Pozri si dobre dátumy na potvrdení od poisťovne, dole by malo byť- zrážka dane zrazená v mesiaci. V roku 2011 už nebude možnosť uplatniť si zrážková daň.
m.aj.a
28.02.11,16:28
Nuž asi si to radšej opravím, aby to bolo, tak ako káže zákon. Na výsledku sa nič nezmení, ja som len mala pocit, že ak je treba dať celý preplatok do príjmu a vrátený je znížený o zrazenú daň, tak mi to tam akosi chýbalo :rolleyes:.
Ďakujem za jasné vysvetlenie :)
Príroda
01.03.11,09:58
Tento preplatok je pohľadávka, tak príjem som dala v tej výške skutočnej podľa výpisu ako POZD. Na konci roka cez interný doklad som doplnila zvyšnú sumu zrazenej dane, aby bol v príjme OZD celý preplatok. Zrazenú daň si uplatním v daňovom priznaní r.99. Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Ako to robíte, nech to už konečne uzavrieme? Pekný deň všetkým, ktorí sedia nad DP aj ostatným poraďákom.
Teraz pri tlači denníka som zistila, že tento posledný uzávierkový doklad mi prečiarkuje -por.č., dátum, číslo dokladu a text, sumy sú v poriadku. Môžem to takto nechať, alebo radšej doklad vymazať? Na uplatnenie zrážkovej dane stačí potvrdenie od poisťovne. Len škoda, že musím potom znovu tlačiť aj ostatné uzávierkové doklady, lebo tam už mám tú daň ako VNZD. Budem rada, ak mi poradíte, čakám a musím to vyriešiť, ďakujem moc. Robím v alfe.
Príroda
01.03.11,10:45
Dala som do denníka aj ID ďalší - zrazený preplatok ako VNZD. Myslím ,že by to tam ani nemuselo byť, ale nie je to hádam nejaká chyba. Na uplatnenie preplatku mám potvrdenie z poisťovne. Teraz pri tlači denníka som zistila, že tento posledný uzávierkový doklad mi prečiarkuje -por.č., dátum, číslo dokladu a text, sumy sú v poriadku. Môžem to takto nechať, alebo radšej doklad vymazať? Na uplatnenie zrážkovej dane stačí potvrdenie od poisťovne. Len škoda, že musím potom znovu tlačiť aj ostatné uzávierkové doklady, lebo tam už mám tú daň ako VNZD. Budem rada, ak mi poradíte, čakám a musím to vyriešiť, ďakujem moc. Robím v alfe.
jess
08.03.11,20:07
Ahojte, viete mi prosim niekto poradit ohladom vrateneho preplatku z RZZP za zamestnanca ...
Ako zaúčtujem tento príjem v JÚ ?
jess
09.03.11,09:26
posuvam
Zoltán Kovács
09.03.11,09:32
Ahojte, viete mi prosim niekto poradit ohladom vrateneho preplatku z RZZP za zamestnanca ...
Ako zaúčtujem tento príjem v JÚ ?

Ja by som to účtoval ako zníženie VOZD v členení odvody do fondov za ZC.
jess
09.03.11,09:47
ďakujem
siskage
15.03.11,08:24
Dobrý deň, zo zdravotnej poisťovne mi prišlo potvrdenie o započítaní preplatku a zaplatení dane z ročného zúčtovania za rok 2009. Potrebujem to nejako uviesť v účtovníctve (jednoduchom), daňovom priznaní? Ten preplatok je 33 eur, daň je 7,73 eur. A čo s tým potom pri RZZP za rok 2010, keď tú sumu 33 eur mi nevrátili, ale započítali.
seda
16.03.11,21:31
Dobrý večer, môže mi niekto z Vás prosím pomôcť? SZČO mala z r. 2009 preplatok RZZP, prišlo jej potvrdenie o zrazení dane v 6/10 s tým, že jej zbytok poslali na účet. Dnes pri účtovaní som zistila, že jej peniaze neposlali, bola v poisťovni tak, jej povedali, že jej peniaze poslali a sa vrátili späť, že jej ich pošlú teraz r. 2011. Poradíte mi ako mám postupovať? Pohľadávka ostane neuhradená, ale má nárok na odrátanie v DP zrážkovej dane z daného preplatku? Bude to v poriadku, keď to takto urobím???? Ďakujem.
Príroda
17.03.11,14:37
Myslím, že keď je potvrdenie zrazenej dane v 6/2010, môže si ju uplatniť. Pýtala by som si nejaký doklad od poisťovne, prečo sa peniaze vrátili späť, spätne výdavkový doklad už asi nevypíšu. Pohľadávka zvýši príjem v roku 2011 a bude to vyrovnané, len v ďalšom období. Toto je len môj osobný názor. Pridajte sa, poraďáci.
seda
21.03.11,21:05
Ďakujem za názor, dám v JU čiastočnú úhradu pohľadávky vo výške dane do zdaň.príjmov a v DP si uplatním danú daň, "keďže predpokladám", oni to píšu v potvrdení, že poisťovňa daň zaplatila DU v r. 2010. Keď ostatné peniaze dám do zdaň. príjmov vtedy kedy prídu, takže v r. 2011. Papier chce poisťovňa od kámošky a to žiadosť zvlášť na ďalší papier o tom, že chce vrátiť peniaze, ktoré sa im vraj vrátili. Je to riadna haluz v RZZP, má zaškrtnutú žiadosť o vrátenie preplatku na č.ú., a aj tak musí dať ďalšiu žiadosť.
Ejo
22.03.11,13:22
Dobrý deň. Výsledok z rzzp 2009 bol preplatok. S jeho účtovaním ani problém nie je, len mi ešte stále zostali závazky voči ZP za rok 2009 /keď platil szčo menej ako mal predpis/. Ale tieto závazky, nedoplatky boli zohľadnené v rzzp za rok 2009. Tieto závazky iba ID vyberiem z evidencie? Mám ich účtovať aj ako VOZD?
Ejo
23.03.11,07:56
Dobrý deň. Výsledok z rzzp 2009 bol preplatok. S jeho účtovaním ani problém nie je, len mi ešte stále zostali závazky voči ZP za rok 2009 /keď platil szčo menej ako mal predpis/. Ale tieto závazky, nedoplatky boli zohľadnené v rzzp za rok 2009. Tieto závazky iba ID vyberiem z evidencie? Mám ich účtovať aj ako VOZD?
Poradíte prosím, čo s tým zostatkom v závazkoch keď boli zohladnené v rzzp?
Ďakujem
ivakumova
24.03.11,13:34
Ja by som prijatú platbu zo ZP rozúčtovala na 3 riadky (banka), 1. riadok prijatá platba (pohľadávka z RZZP 2009 POZD) v plnej výške, 2. riadok výdavok (nedoplatok poistného za podnikateľa VOZD=úhrada záväzku), 3. riadok zrážková daň z RZZP (preddavok na DPFO). Súčet týchto 3 položiek samozrejme musí súhlasiť s prijatou platbou zo ZP.
L-M
28.03.11,10:07
V postupoch JU sa jasne uvádza

§ 23
(3) Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe záväzkov ako záväzok voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Úhrada nedoplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. e) štvrtého bodu.
(4) Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia41) sa účtuje v knihe pohľadávok ako pohľadávka voči príslušnej zdravotnej poisťovni. Inkaso preplatku sa účtuje v peňažnom denníku podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu

§4 odst.6 písm.d) tretieho bodu postupov JU znie nasledovne

(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,

To znamená ,že do Knihy Pohľadávok si zaúčtujete výsledok RZZP vo výške preplatku na zdravotnom poistení.
Vrátenú sumu preplatku 266,04 euro na základe bankového výpisu účtujete do príjmov ovplyvňujúcich základ dane - ostatné príjmy .Túto platbu spárujete s pohľadávkou .
V pohľadávkach Vám po tomto kroku zostane ešte výška neuhradenej pohľadávky , ktorá predstavuje zrážkovú daň 15,04 euro (§43 odst.3 písm.l), ktorú mala zdravotná poisťovňa odviesť.Mali by ste mať doklad zo ZP, že táto daň bola aj odvedená, to bude Vašim potvrdením. Nakoľko do príjmu má ísť brutto príjem preplatku RZZP( t.j.neznížený preplatok o zrážkovú daň) zaúčtujete do peňažného denníka interným dokladom cez uzávierkové operácie - príjem ovplyvňujúci ZD- ostatné príjmy 15,04 euro a tento účtovný zápis spárujte so zostatkom pohľadávky .Týmto sa Vám pohľadávka brutto príjem vyrovná na nulový zostatok .

Na základe potvrdenia si potom v daňovom priznaní na r.99 uhradenú daň(§43) odpočítate od svojej daňovej povinnosti .

Čiže nemáte na výber pri vedení účtovníctva(ste účtovnou jednotkou ) žiadnu prvú alebo druhú alternatívu nemôžete voliť .Ste povinná o preplatku z RZZP účtovať v účtovných knihách .
Iné to je u živnostníka , ktorý uplatňuje paušálne výdavky(nie je účtovnou jednotkou) , ten sa môže rohodnúť , či si príjem navýši o preplatok z RZZP a odpočíta zrážkovú daň v daňovom priznaní , alebo preplatok nezahrnie do príjmov a bude zrážkovú daň považovať za vysporiadanú voči štátu .

Prosím Vás a o tejto dani sa neúčtuje v PD tiež ID do VNZD- daň z príjmu ? Ako sa účtujú v banke napr. kred.úrok, ale ten samozrejme nie ID.
Iba ju uvádzam na r.99 DP a neúčtujem o nej v PD ako o VNZD?
Dajak mi to nejde do hlavy. Ostatnému už rozumiem, teda dúfam.

Vopred veľmi pekne ďakujem
L-M
28.03.11,20:50
Dobrý deň, FO paušálne výdavky,preplatok na zdravotnom poistení, ktorý je započítaný s nedoplatkom na ZP.

Potvrdenie z poisťovne o zrazení preplatku:
14,89, zrazená daň: 2,82, po zrazení dane: 12,07

V DP bude:
POZD: príjem FO+14,89 eur
VOZD: výdavky + 12,07 eur
v DP riadok 99: 2,82 eur

Je to správny postup? Ďakujem.

Môžem sa ešte opýtať prosím Vás- ak zahrnie preplatok z RZZP celý do príjmu- 40% pauš.výdavky sa rátajú aj so zahrnutím tohoto príjmu. Napr. Príjmy 6000€ +preplatok z RZZP 200€=6200€ .
40% pauš. výdavky =2480€? ešte - výdavky na poistné = ZD.
Je to takto správne?

ďakujem
JAJA11
29.03.11,06:05
Myslím, že keď prišiel preplatok na účet po zdanení v decembri, tak to poisťovňa zrazila v decembri. Pozri si dobre dátumy na potvrdení od poisťovne, dole by malo byť- zrážka dane zrazená v mesiaci. V roku 2011 už nebude možnosť uplatniť si zrážková daň.

Ale ani preplatok na zdrav.poistení nebude príjem ovplyvňujúci základ dane? :o

Myslím, že sa tým konečne odstránia všetky problémy, ktoré doterajším účtovaním vznikali. Hlavne už sa nebude platiť zdravotné poistenie z vráteného zdravotného poistenia :o
L-M
29.03.11,06:28
Môžem sa ešte opýtať prosím Vás- ak zahrnie preplatok z RZZP celý do príjmu- 40% pauš.výdavky sa rátajú aj so zahrnutím tohoto príjmu. Napr. Príjmy 6000€ +preplatok z RZZP 200€=6200€ .
40% pauš. výdavky =2480€? ešte - výdavky na poistné = ZD.
Je to takto správne?

ďakujem
Prosím viete mi to niekto odobriť, albo vyvrátiť?
JAJA11
29.03.11,07:30
Prosím viete mi to niekto odobriť, albo vyvrátiť?

Podľa mňa áno :o
nikula
30.01.12,07:31
DObrý deň! Potrebujem poradiť ohľadom preplatku z RZZP.
Preplatok vo výške 536 eur bol zdanený, kompenzáciou bolo uhradený 9 mesiacov*46,06, prvé 3 mesiace si SZČO sám zaplatil. V tomto roku mu ešte bude kompenzovaný január.
Nie som si istá s účtovaním, nakoľko preplatok by mal byť ostatný príjem, ale keďže od 1.1.2011 je daň už zrážková, nemá sa aj preplatok zahrnúť do príjmoch zdanených (PNZD)ˇ. A ako príjem sa zaúčtuje iba tá časť, ktorá bola kompenzovaná za tých 9 mesiacov? Skúste mi poradiť, ako na to?
JAJA11
30.01.12,07:44
DObrý deň! Potrebujem poradiť ohľadom preplatku z RZZP.
Preplatok vo výške 536 eur bol zdanený, kompenzáciou bolo uhradený 9 mesiacov*46,06, prvé 3 mesiace si SZČO sám zaplatil. V tomto roku mu ešte bude kompenzovaný január.
Nie som si istá s účtovaním, nakoľko preplatok by mal byť ostatný príjem, ale keďže od 1.1.2011 je daň už zrážková, nemá sa aj preplatok zahrnúť do príjmoch zdanených (PNZD)ˇ. A ako príjem sa zaúčtuje iba tá časť, ktorá bola kompenzovaná za tých 9 mesiacov? Skúste mi poradiť, ako na to?

Príjem z ročného zúčtovania ZP je príjem neovplyvňujúci daňový základ. Ak ste však tento príjem použili na platby odvodov do ZP, tak vám do príjmov vlastne nenabehne nič a to je v poriadku. Platbu odvodov do ZP, ktorá bola ako kompenzácia s ročným zúčtovaním by som zaúčtovala cez interný doklad, k nemu by som si doložila list z RZZP z poisťovne a list, v ktorom som oznámila ZP, že mi nemusí peniaze vrátiť, ale že ich použijem na kompenzáciu platieb odvodov za príslušný rok.
nikula
30.01.12,07:49
Takže stačí ID: preplatok je PNZD a odvody budú riadne VFO vo výške tých 9 mesiacov?
JAJA11
30.01.12,08:16
Takže stačí ID: preplatok je PNZD a odvody budú riadne VFO vo výške tých 9 mesiacov?

áno :)
maska4
30.01.12,08:35
Pekné dopoludnie. Pochopila som to správne??????Príjem zo ZP z RZZP za SZČO v JU , keď bol zdanený a daň odvedená ZP sa zahrňuje do PNZD??????????? To kôli tomu , že daň je vysporiadná? Niečo mi asi ušlo :mee:
JAJA11
30.01.12,09:07
Pekné dopoludnie. Pochopila som to správne??????Príjem zo ZP z RZZP za SZČO v JU , keď bol zdanený a daň odvedená ZP sa zahrňuje do PNZD??????????? To kôli tomu , že daň je vysporiadná? Niečo mi asi ušlo :mee:

áno, od roku 2011 už nie je základom dane a odvedená daň sa nepovažuje za preddavok, je to vysporiadané.... :)
maska4
30.01.12,10:22
Dakujem za info tak to muím opraviť.Ďakujem
Prima73
02.02.12,10:54
Dobry den, natrafila som na takyto problem:
Podnikatelovi sa taha v zaväzkoch VsZP (odvody ZP) -3,31 eura (zaplatil viac ako mal v roku 2009), vyuctovanie ZP za rok 2009 nevie najst a ani nema ochotu ist to riesit a dat si dohladat v ZP. Vlastne o tych 3,31 eura zaplatil na odvodoch viac ako mal, predpokladam, ze je to nepodstatna suma pre ZP aby ju vracala. Cize mu v zaväzkoch svieti -3,31 eura. Ako to mam upratat v uctovnictve, aby to bolo spravne vysporiadane, je nejaka moznost spravit s tym nieco teraz v uctovnictve za rok 2011? Dakujem za kazdu radu.
Prima73
04.02.12,09:54
Dobry den, natrafila som na takyto problem:
Podnikatelovi sa taha v zaväzkoch VsZP (odvody ZP) -3,31 eura (zaplatil viac ako mal v roku 2009), vyuctovanie ZP za rok 2009 nevie najst a ani nema ochotu ist to riesit a dat si dohladat v ZP. Vlastne o tych 3,31 eura zaplatil na odvodoch viac ako mal, predpokladam, ze je to nepodstatna suma pre ZP aby ju vracala. Cize mu v zaväzkoch svieti -3,31 eura. Ako to mam upratat v uctovnictve, aby to bolo spravne vysporiadane, je nejaka moznost spravit s tym nieco teraz v uctovnictve za rok 2011? Dakujem za kazdu radu.

posuvam
Mila123
04.02.12,09:55
zavolaj do jeho ZP a skontrolujte si zostatky.......
JAJA11
04.02.12,10:03
posuvam

No pokial je ten rozdiel aj proti ZP, tak len cez ID vyrovnať ako neovplyvňujúce základ dane . Takú sumu by som určite neriešila... :o
Prima73
04.02.12,18:19
No pokial je ten rozdiel aj proti ZP, tak len cez ID vyrovnať ako neovplyvňujúce základ dane . Takú sumu by som určite neriešila... :o

Dakujem za pomoc
ivti
06.02.12,13:49
..čiže preplatok z RZZP za rok 2010 vrátený na BÚ v roku 2011 sa účtuje ako PNZD a daň zrazená z tohto preplatku ako?.....
DanielaSL
06.02.12,16:51
Ja som to len v knihe pohľadávok dorovnala.
Zdenka175
09.02.12,17:10
..čiže preplatok z RZZP za rok 2010 vrátený na BÚ v roku 2011 sa účtuje ako PNZD a daň zrazená z tohto preplatku ako?.....

Preplatok je PNZD a daň VNZD
Katarina
09.02.12,18:51
Účtujete aj zrazenú daň, nestačí zaúčtovať len nabehnuté peniaze na BÚ už zdanené ako PNZD ?
DanielaSL
09.02.12,20:35
Podľa mňa stačí.... vyššie som to napísala.
Katarina
09.02.12,20:49
Reagovala som na príspevok Zdenka175-neúčtujem zrazenú daň
Sionel
14.02.12,08:34
..čiže preplatok z RZZP za rok 2010 vrátený na BÚ v roku 2011 sa účtuje ako PNZD a daň zrazená z tohto preplatku ako?.....

V knihe pohľadávok vedieš pohľadávky voči ZP (vo výške preddavku) a pri zúčtovaní na základe RZZP vyrovnáš pohľadávku vrátenou sumou (PNZD)+zrazenou daňou (VNZD).
Vivi
17.02.12,09:48
Dobry den,chcela by som sa poradit,zivnost SZCO bola ukoncena v roku 2010.V 2011 nam prislo potvrdenie o vrateni preplatku z RZZP 2010.Teno prijem bol zdaneny zrazkovou danou-je potrebne to nejako riesit v ramci danoveho rpiznania za rok 2011,alebo to povazovat za vysporiadane.Ak som spravne nasla,nie je mozne to povazovat za preddavok na dan,cize to v DP netreba riesit,uvazujem spravne?
katarinqua
28.02.12,10:27
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,

ak podnikateľ (SZČO-uplatňujúca sa paušálne výdavky) a súčasne zamestnanec dostal v roku 2011 preplatok zo ZP za rok 2011 - nezdanené.
Ako má v tomto prípade vyplniť DP "B" v súvislosti s týmto nezdaneným preplatkom zo ZP?
JAJA11
28.02.12,11:36
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,

ak podnikateľ (SZČO-uplatňujúca sa paušálne výdavky) a súčasne zamestnanec dostal v roku 2011 preplatok zo ZP za rok 2011 - nezdanené.
Ako má v tomto prípade vyplniť DP "B" v súvislosti s týmto nezdaneným preplatkom zo ZP?

Prečo dostal nezdanený preplatok? Z ročného zúčtovania musí byť vždy zdanené...
Ak to bol preplatok, ktorý mu vrátila poisťovňa na základe zle odvedených preddavkov, potom si podľa mňa treba ponížiť platby do ZP za tento rok...
katarinqua
28.02.12,13:03
Netuším, prečo dostal nezdanený preplatok za práve prebiehajúci rok, ale dostal ho.
Pravdepodobne podľa ZP platil viac ako mal, a preto mu preplatok poslali.
veronikasad
28.02.12,13:09
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať,

ak podnikateľ (SZČO-uplatňujúca sa paušálne výdavky) a súčasne zamestnanec dostal v roku 2011 preplatok zo ZP za rok 2011 - nezdanené.
Ako má v tomto prípade vyplniť DP "B" v súvislosti s týmto nezdaneným preplatkom zo ZP?
Preddavok na zdr.poistenie zaplatený bez právneho dôvodu sa vracia nezdanený. Ako si ho zaúčtovala ? Ako zdanitelný príjem, alebo storno výdavkov v členení poistné ?
katarinqua
28.02.12,13:12
On je v prípade SZČO daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky, nevedie účtovníctvo.
veronikasad
28.02.12,13:15
On je v prípade SZČO daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky, nevedie účtovníctvo.
v tom prípade zníž o sumu vráteného poistného odvody do ZP, aj celkové poistné, ktoré pripočítavaš k 40 % paušálu.
katarinqua
28.02.12,13:17
Ďakujem Veronika za odpoveď,
je k tomu aj nejaký paragraf, alebo usmernenie?
Katy a R
28.02.12,13:20
On je v prípade SZČO daňovník uplatňujúci si paušálne výdavky, nevedie účtovníctvo.
Poníži o ten preplatok zaplatené poistné - podľa mňa;). v zák o DzP je toto:
Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Takže ak niečo poisťovňa vrátila - odpočítaš ;)
katarinqua
28.02.12,13:26
Mne sa to zdá tiež logické, pretože o to menej si uplatní výšku výdavkov.
veronikasad
28.02.12,14:06
Mne sa to zdá tiež logické, pretože o to menej si uplatní výšku výdavkov.
Ak by to bol zdanený preplatok z RZZP, tak sa s ním pri uplatnení pauišálnych výdavkov vôbec nezaoberáš.
elanda
28.02.12,18:11
prosím o radu
1.daň z preplatku ročného zúčtovania za rok 2010 sa v roku 2011 považuje za vysporiadanú? Ak je podnikateľ v strate, nemá nárok na vrátenie tejto dane z preplatku ročného zúčtovania?
2.ak preplatok nevrátia a je kompenzovaný s budúcimi preddavkami, tak ich zaúčtujem interným dokladom do VOZD v danom roku?

ďakujem, robím priznanie a neviem si s tým poradiť
JAJA11
28.02.12,18:33
prosím o radu
1.daň z preplatku ročného zúčtovania za rok 2010 sa v roku 2011 považuje za vysporiadanú? Ak je podnikateľ v strate, nemá nárok na vrátenie tejto dane z preplatku ročného zúčtovania? nemá
2.ak preplatok nevrátia a je kompenzovaný s budúcimi preddavkami, tak ich zaúčtujem interným dokladom do VOZD v danom roku? áno

ďakujem, robím priznanie a neviem si s tým poradiť

v texte
elanda
28.02.12,18:42
preplatok z ročného zúčtovania mi nevrátia bude kompenzovaný s budúcimi preddavkami na poistnom, tak tento preplatok mám zaevidovať ako pohľadávku voči poisťovni k 31.12.2011 a postupne v budúcich obdobiach znižovať interným dokladom a dať ako poistné do VOZD ? Ďakujem
elanda
28.02.12,18:44
Ďakujem JAJI za odpoveď na príspevok 186 len posledná otázka, či mám ten nevrátený preplatok aj tak zaevidovať ako pohľadávku voči poisťovni. díky
mirhu
14.01.13,15:58
Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Môj klient, ktorý bol do 30.6.2011- SZČO - teraz mu došiel preplatok zo ZP, samozrejme zdanený, už nie je SZČO - vie sa nejak dostať k tej dani, ktorú mi ZP zrazila z preplatku?
Sarlotka
14.01.13,16:10
Môj klient, ktorý bol do 30.6.2011- SZČO - teraz mu došiel preplatok zo ZP, samozrejme zdanený, už nie je SZČO - vie sa nejak dostať k tej dani, ktorú mi ZP zrazila z preplatku?

ked bol szco, dal si vydavok do ZP do nakladov ponizil si tym danovu povinnost (ak teda nemal stratu) , teraz mu ZP preto vratila preplatok z ktoreho strhla dan..
Mila123
14.01.13,16:14
Môj klient, ktorý bol do 30.6.2011- SZČO - teraz mu došiel preplatok zo ZP, samozrejme zdanený, už nie je SZČO - vie sa nejak dostať k tej dani, ktorú mi ZP zrazila z preplatku?
kuk § 43 ZDP.......nedostane sa k zaplatenej zrážkovej dani nijako......je zrazená, zaplatená.....šlus.....