Dantess
05.02.09,22:25
Ahoj! Mám 19 rokov. Za sebou 2 zamestnania. Keď ma v podstate vyhodili z druhého zamestnania preto, pretože som zobral tringelt, tak som sa rozhodol, že začnem pracovať sám na seba a založím si s priateľkou živnosť. Nikdy pred tým som sa nezaoberal podnikaním a nejak ma to ani nelákalo. Po tom ako som došiel domov som sa prihlásil na úrad práce. Čakanie na evidenciu, čakanie na rozhodnutie, čakanie na hento tamto. Zobrať papiere do zdravotnej poisťovne, samozrejme s čakaním pred dverami. Vedel som o príspevku pre začínajúcich podnikateľov, ale nič konkrétne. Najprv som si zistil, že čo požadujú oni odomňa. Podnikateľský plán, 3 mesiace evidencie, testy, ústna obhajoba plánu. Plán už mám vypracovaný. Nasledovalo hľadanie prenájmu. Našťastie v časoch finančnej krízy je priestorov dosť. Teraz sa rozhodujeme s priateľkou medzi dvomi priestormi, ktoré finančne vychádzajú naozaj dobre. Samozrejme oba majú svoje nevýhody aj výhody. Sme obaja maséri so 4 ročnou školou, maturitou a + nejakými kurzmi. Ideme otvárať salón. K tejto veci nechcem viac povedať, pretože každý únik info nás môže položiť. Hlavná vec je, že mám veľa nápadov, ktoré sú pre podnikateľa najdôležitejšie. Ak nám výjde salón, tak si chcem dať patentovať asi rok na to svoj nápad, ktorý by sa mohol uviesť v automobilovom priemysle a myslím si, že mi to výjde na 90% a patent predám za veľké prachy, pretože takéto ešte NIKTO na celom svete nevymyslel !!! Posledný nápad Vám poviem. Je to kniha. Kniha, ktorú začnem písať, keď si otvoríme salón a skončím ju pri prvom zarobenom milióne, alebo keď zbankrotujem. Budem každý svoj krok dokumentovať a pomocou skúsenej spisovateľskej ruky napíšem knihu buď o mojom vzostupe, alebo páde. Ľudia sa naučia z tej knihy buď ako dobre investovať, ale práveže ako neinvestovať. Je to taká moja poistka. O mesiac otvárame, takže dovtedy ešte oddychujem. Budem Vám sem písať, že ako sa mi darí, alebo nedarí. Inak by som sa s mojimi nápadmi s nikým nedelil, ale som si tu prečítal pár užitočných rád, takže to vrátim formou reálnych skúseností.
Zatial sa držte. PETER
savoir
05.02.09,21:37
Ahoj PETER, držím palce v podnikaní. Máš odvahu obdivujem Ťa ako mladého nádejného milionára;) . Nech sa Ti splnia všetky sny o ktorých snívaš :confused:. Hlavu hore a vpred do toho!:cool: Sem tam daj o sebe vedieť. Budem ťa sledovať. Aj na masáž by som zašla, podporiť Ťa.:) Zuzana
Orsz
05.02.09,21:48
Vzhľadom na vek, a už dve zamestnania - si naozaj prirýchly v rozhodnutiach - ale šikovným patrí svet, a pokiaľ je to pre dobro veci, tak môžem len popriať. V podstate máš ešte život pred sebou - možno treba viac praxe, a skúseností. Takže teším sa na tvoje skúsenosti ;) . Veľa šťastia.
Dantess
06.02.09,08:52
Ďakujem baby :) Tak najviac čo potrebujem sú skúsenosti v podnikaní. Ale tie samozrejme sa naučím na vlastne koži. Síce je veľa kníh a pod, ale kým si to človek neprežije na vlastnú kožu, tak nemá šancu uspieť vo vačších projektoch. V podstate teraz ideme do biznisu s peniazmi len z UPSVAR tj 132 000 + 40 000 naše spoločné. Čo nieje tak veľa, pretože je tu o to vačšia šanca na úspech. Však uvidíme. Ale páči sa mi, že mlaldí ľudia už chcú skôr podnikať, než pracovať. Mal som dvoch hlúpych šéfov, ktorý sa nerozumeli do svojej práce, takže teraz budem mať šéfa seba, tak uvidíme či je to také ťažke :D
habib
06.02.09,09:45
132litrov z úradu práce?????si si istý?
Dantess
06.02.09,09:53
Sme dvaja. Aj ona aj ja máme nárok v Bratislavskom kraji na 66,500 Sk. Takže spolu to je 133 000 ak nám to obom schvália. Respektíve ak obaja spravíme testy, tak nám to dajú.
igor111
06.02.09,10:07
Drzim palce, aby vam to naozaj dali. My sme tie papierovacky vybehali pred par rokmi, vsetko zabezpecili, splnili a nasledne nam povedali, ze sice narok na tie peniaze mame, ale ze peniaze nie su. Ked pridu, tak nam ich daju (odvtedy nic...).
habib
06.02.09,10:07
aha tak tak by to šlo......inak pre rok 2009 to je 3 775,24 EUR (113 733 Sk) takže trochu pridali..urááááááá
misomiso
06.02.09,10:17
No drzim palce, len taka drobnost, napisal si to opacne. Ten milion (minimalne jeden) budes musiet zarobit najprv, aby si pohol pomyslat na medzinarodny patent. Slovensky, ktory stoji par korun ti je na nic, ak mas naozaj dobry napad a chces na tom zarobit.

Ak pojdes cestou medzinarodneho, tak cca 200 litrov ta bude stat iba resers v Mnichove, ci taketo nieco uz nema nahodou niekto niekde na svete patentovane. Potom mozno zistis, ze vacsina rieseni vobec nie je patentovatelnych. Pokial viam, tak napr. aj take veci, ako napr. uz bezne pouzivane masazne sedadla v autach nie su patentovatelne.
Dantess
06.02.09,11:12
Tak ohľadom patentov ešte nič neviem. A teraz sa tým ani nezaoberám. A čo sa týka toho príspevku z UPSVAR, tak to zvýšili aj v Bratislave ??? Ak hej tak na koľko? Alebo mi pls dajte nejaký link, kde je o tom písane a ja si to preštudujem. Dík
habib
06.02.09,13:10
tak tých 3 775,24 EUR (113 733 Sk) to je maximum pre okres s vysokou mierou nezamestnanosti.....ale v Blave to musí byt tiež viac pretože sa to zvyšuje jak sa zvyšuje životné minimum alebo minimal. mzda..už neviem presne...
rv123
09.02.09,14:53
Peter, držím vám obidvom palce! Nech to vyjde tak, ako si to predstavujete. A čo sa týka tej knihy - už teraz na ňu trénuješ a to je sympatické. Nech sa darí! J.
Dantess
09.02.09,14:53
Ahoj! Mal by som ešte otázku. Na UPSVAR pre tú dotáciu budem mať testy. Všetci mi hovoria, že je to ľahké a že si odpovede nájdem na nete atď atď, ale mne sa celkovo ten živnostenský zákon zdá byť dosť dlhý. Takže to mám celé naštudovať? Alebo sú len nejaké určité časti z ktorých budú otázky na testoch? Dakujem za odpovede
Dantess
11.02.09,09:09
Dnes to bolo hrozné. Myslím si, že väčšina ľudí nezačne podnikať koli papierovačkám. Dnes mi mali na úrade potvrdiť papiere, ktoré som potreboval aby som mohol ísť robiť testy koli dotácii. Lenže som zaevidovaný v inom meste než v ktorom chcem podnikať, takže presvedčovanie pracovníčky na úrade aby mi potvrdila papiere strvalo dosť dlho. Nechápem tých ludí tam. Oni sa nechcú zbaviť ¨príživníkov¨ ??? Keby je na nej, tak mi to potvrdí až na vianoce. Je škoda, že závisí veľa začínajucich podnikatelov na peniazoch z UP. Kebyže mám vlastný kapitál, tak už dávno podnikám. Teraz len doma sedím a vegetujem a čakám na termín skúšky, ktorý je až 11.3. potom mesiac čakať na peniaze, potom zasa kým sa vybaví živnosť... Potom ešte hygiena a plno kolkov a vybavovačiek. V mojich zjednodušených predstavách som začínal podnikať 1.3.2009, ale podľa reálu to bude asi 1.5.2009. Ach, naozaj všetkým želám trpezlivosť s úradmi a vybavovačkami. Prajem pekný deň
Dantess
27.01.10,19:10
V dlhej chvíle, keď čakám na ďalšiu masáž som začal listovať na porade svoje staré príspevky. Našiel som svoju prvú tému, ktorú som založil už pomaly pred rokom. Ešte vtedy som Vám sľúbil, že sa podelím so skúsenosťami a tým ako mi to ide.

Prešiel síce len necelý rok, ale mám pocit, že som duševne ostarol aspoň o 10. Pozerám sa na veci triezvejšie a neidealizujem si tak všetko, ako predtým. Vtedy, teda pred rokom ma vedela nadchnúť hocijaká maličkosť a v hlúpej hlavičke som už zarábal za rok milióny :D

Realita je iná. Prvý polrok bol trápením a sypaním peňazí von z okna. Nájom, poistenia, náklady na všetko možné. Rozmýšľal som seriózne nad harakiri. Našťastie sme z fázy 1. (totálny mínus), prekročili do fázy 2. (stabilizovanie biznisu), kde síce makám dlhšie, ale zarábam a všetky výdavky sa mi vracajú. Pred nami je fáza 3. (začať zarábať), ktorá od teraz potrvá tak 9 mesiacov, ale nevadí mi to. Hlavné je, že prešlo obdobie extrémneho mínusu a že sa klienti vracajú s radosťou.

V Bratislave je obrovská konkurencia, ale vymýšľame stále niečo nové, čo ešte nikto neponúka a snažíme sa to posunúť klientovi hravou formou. Bohužiaľ sme na začiatkoch investovali zle a zlá investícia pár sto eur sa tiahla mesiace, kým sa z toho stalo pár tisíc... Kebyže môžem začať od začiatku, tak teraz by začala fáza 3. Prišli sme na dobrý "know how" a to nás posúva v pred.

Tak to je asi všetko čo môžem napísať a čo sa také odohralo za rok. Sľubil som to, že napíšem, keď som zakladal túto tému, tak to prosím neberte ako sebaprezentáciu, alebo vychvalovanie. Keďtak napíšte aj vy Vaše začiatky a ako sa biznis rozbiehal. Určite to zaujíma každého, pretože začiatok je najťažší.
Lacco
27.01.10,19:18
Držím palec a nech 3. fáza vkročí do dverí už zajtra :)