sisa 7
06.02.09,08:08
Ahojte poraďáci!
Obraciam sa na Vás s problémom: získala som klienta, ktorému mám urobiť uzávierku za rok 2008. Vykonáva klimatizácie no materiál nemá žiaden, iba kopu podacích lístkov a poštových sprievodiek, lebo posiela propagačné materiály firmám. Doposiaľ neviedol žiaden peňažný denník a nič podobné, lebo si uplatňoval paušálne výdavky.
Zdravotné a soc. poistenie má platiť, ale nič neplatil a navyše nemá ani zriadený podnikateľský účet iba osobné, s ktorého platí pôžičky. Za faktúry dostával peniaze v hotovosti.
Preto sa pítam: Môže byť klient aj bez podnikateľského účtu?
Môžem mu dať do nákladov poštovné za posielanie propagačných materiálov, aj keď tvoria asi polovicu z jeho príjmu?
Braňo
06.02.09,07:16
Povinnosť mať podnikateľský účet nie je. Avšak preddavky do ZP zrejme povinnosť platiť mal. Z uvedeného nie je jasné, či klimatizácie aj kupoval, či len montoval, lebo v tom prípade ich musel aj nakúpiť....
sisa 7
09.02.09,08:30
Spolupracuje ešte s jedným, ktorý všetok materiál nakupuje. Čiže on je platený iba za prácu. S toho mi vychádza, že by bolo lepšie , aby si uplatnil paušálne výdaje. Alebo nie?