Bianka1
06.02.09,09:09
Prosím Vás ako s azaokrúhlia odpisy od 1.1.2009 ?
na celé € nahor ?

ďakujem
azla
06.02.09,08:14
§ 26 Zákona o dani z príjmov
(10) Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6, 7 a 8 sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
Bianka1
06.02.09,08:24
§ 26 akého zákona
Rozalka
06.02.09,12:04
Doplním:
Účtovné odpisy sa zaokrúhľujú v súlade vnútorným predpisom ÚJ.
kvitko
06.02.09,19:03
Ahojte, mám jednu otázku ohľadom odpisov. Po preklopení roka 2008 na rok 2009 sa mi odpisy preklopili na eurá, ale nezaokrúhlili na celé eurá nahor, ostali mi na dve desatinné miesta. Nie som si istá, či to mám opraviť, lebo potom to nebude sedieť s predchádzajúcimi rokmi. Ako by ste to vyriešili vy?
babi2
06.02.09,19:06
Prepočet na dve desatinné miesta je správny
kvitko
06.02.09,19:11
aj keď je to suma odpisu?
babi2
06.02.09,19:27
Myslím, že áno veď nemôže zaokrúhľovať odpis na celé eurá, to by bolo po starom teda v SKK také zaokrúhlenie aj 30,- korún
jarkra
21.03.09,14:28
Poprosím Vás o radu, pri prepočte inventárnych kariet mi program prepočítal sumy odpisov nasledovne

mesačný odpis 14940,00 Skk = 495,92 EUR
obstar.cena auta je 537815 SKK = 17852,19 EUR ide o auto kúpené na leasing 36 mesiacov

Majú sa mesačné účtovné odpisy vypočítať po 1.1.2009 z mesačného odpisu v Sk ako to prepočítal program alebo ich mám vypočítať z prepočítanej obstarávacej ceny 17852,19/36=495,89 EUR

Daňové odpisy mesačné budú 496 EUR a ročne 496*12?
babi2
21.03.09,14:52
Mne to vychádza 537815 : 30,126 = 17852,18/36 = 495,89
Teda mesačný odpis 495,89 a nie 496
Anja111
21.03.09,14:57
Poprosím Vás o radu, pri prepočte inventárnych kariet mi program prepočítal sumy odpisov nasledovne

mesačný odpis 14940,00 Skk = 495,92 EUR
obstar.cena auta je 537815 SKK = 17852,19 EUR ide o auto kúpené na leasing 36 mesiacov

Majú sa mesačné účtovné odpisy vypočítať po 1.1.2009 z mesačného odpisu v Sk ako to prepočítal program alebo ich mám vypočítať z prepočítanej obstarávacej ceny 17852,19/36=495,89 EUR

Daňové odpisy mesačné budú 496 EUR a ročne 496*12?
Áno, mesačný odpis pri lízingu bude 496 €...
ondrejvla
23.03.09,10:07
§ 26 akého zákona

No určite podľa žiadneho iného, len podľa toho, čo ti to aj povoľuje!:eek:

Zákon o dani z príjmov
Betina2
21.04.09,17:31
Ročný daňový odpis sa zaokrúhli na celé Eur smerom hore. (čiže 496). Účtovný odpis sa zaokrúhli na desať eurocentov smerom nahor.
Mne ale potom vychádza, že mesačný účtovný odpis mám 289,70 (x12 mes. je to 3476,40 Eur) ale daňový odpis ročný mám mať potom koľko? Vychádza mi 3476,00 Eur. Ale potom sa mi pri lízingu nezhodnú účtovné odpisy s daňovými. Ak by sa mi mali zhodovať, nedodržím zaokrúhlenie účtovných odpisov (mes. 289,66 Eur). Ako to vyriešiť?
jarkra
21.04.09,19:02
Ročný daňový odpis sa zaokrúhli na celé Eur smerom hore. (čiže 496). Účtovný odpis sa zaokrúhli na desať eurocentov smerom nahor.
Mne ale potom vychádza, že mesačný účtovný odpis mám 289,70 (x12 mes. je to 3476,40 Eur) ale daňový odpis ročný mám mať potom koľko? Vychádza mi 3476,00 Eur. Ale potom sa mi pri lízingu nezhodnú účtovné odpisy s daňovými. Ak by sa mi mali zhodovať, nedodržím zaokrúhlenie účtovných odpisov (mes. 289,66 Eur). Ako to vyriešiť?

Musia sa pri lízingu zhodovať mesačne daňové a účtovné odpisy?
Rozalka
21.04.09,19:11
Nie.
Betina2
24.11.09,14:27
Ročný daňový odpis sa zaokrúhli na celé Eur smerom hore. (čiže 496). Účtovný odpis sa zaokrúhli na desať eurocentov smerom nahor.
Mne ale potom vychádza, že mesačný účtovný odpis mám 289,70 (x12 mes. je to 3476,40 Eur) ale daňový odpis ročný mám mať potom koľko? Vychádza mi 3476,00 Eur. Ale potom sa mi pri lízingu nezhodnú účtovné odpisy s daňovými. Ak by sa mi mali zhodovať, nedodržím zaokrúhlenie účtovných odpisov (mes. 289,66 Eur). Ako to vyriešiť?

Znovu sa vraciam k príspevku...Predchádzajúce roky som mala pri lízingu ročný daňový odpis = účtovný odpis za rok, čiže som postupovala podľa § 26 ods.8 Zákona o dani z príjmov.

"Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny podľa osobitného predpisu . Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kal.mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do úžívania......"

ods.10: " Mesačný odpis vypočítaný podľa odsekov 6,7 a 8 sa zaokrúhluje na celé eurá nahor."
Teda daňový odpis musí byť na celé eurá nahor.

§52 e
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1.1.2009:
bod 3) " Daňovník, ktorý obstaral a uviedol do užívania HM do 31.12.2008, prepočíta vstupnú cenu, daňové odpisy a zostatkovú cenu, vyjadrené v SK, k 1.1.2009 konverzným kurzom na eurá a zaokrúli ich podľa § 47 ods. 2 v znení účinnom od 1.1.2009."
§47 ods.2) " Suma zodpovedajúca 2% zaplatenej dane (§50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na 2 desatinné miesta.......

Takže mne to vychádza nasledovne:
- VC na 2 desatinné miesta podľa § 47 ods .2)
- ročné daňové odpisy na celé eurá nahor (max do 100% VC samozrejme)
- mesačný daňový odpis v súvislosti s daň. odpis.HM obst.na lízing na celé eurá nahor
- účtovné odpisy - spôsob zaokrúhlenia sa uvádza v odpisovom pláne ( § 20 ods. 8 Postupov účtovania PÚ platných od 1.1.2009) ., t.j. môžem si zadefinovať, že mesačné účtovné odpisy zakrúhlim na celé eurá smerom nahor, tak, aby boli zhodné s daňovými odpismi a nevznikali mi pri lízingu medzi nimi rozdiely. A pri ostatnom majetku môžem ponechať zaokrúhlenie UO na desaťcenty nahor.

Alebo sa nemusia zhodovať účtovné a daňové odpisy pri lízingu? Doteraz som bola presvedčená a aj na školeniach nás presviedčali, že majú byť úplne zhodné.
Rozalka
24.11.09,19:59
1) ... t.j. môžem si zadefinovať, že mesačné účtovné odpisy zakrúhlim na celé eurá smerom nahor, tak, aby boli zhodné s daňovými odpismi a nevznikali mi pri lízingu medzi nimi rozdiely. A pri ostatnom majetku môžem ponechať zaokrúhlenie UO na desaťcenty nahor.

2) Alebo sa nemusia zhodovať účtovné a daňové odpisy pri lízingu? Doteraz som bola presvedčená a aj na školeniach nás presviedčali, že majú byť úplne zhodné.

k 1) áno, môžeš ÚO zaokrúhliť na celé eurá nahor, ostatné HM ako chceš - hoci aj "hala-bala", teda niečo na centy, niečo na eurá, hore-dole, len si to musíš uviesť do vnútornej smernice.
k 2) v žiadnom predpise nenájdeš ustanovenie, ktoré by viedlo k tomu, že ÚO a DO pri lízingu musia byť zhodné.
Dada
26.11.09,09:05
Čiže ešte raz to zhrniem, či tomu dobre chápem, že:
- daňový odpis mesačný pri lízingu zaokrúhľujem na celé eurá nahor (samozrejme, že aj ročný bude potom na celé eurá)
- účtovný odpis pri lízingu zaokrúhľujem ako chcem
- daňový odpis pri ostatnom hmotnom majetku na celá eurá nahor
- účtovný odpis pri ostatnom hmotnom majetku ako chcem
- daňový odpis pri nehmotnom majetku ako?
- účtovný odpis pri nehmotnom majetku ako?
promont maja
26.11.09,12:10
k 1) áno, môžeš ÚO zaokrúhliť na celé eurá nahor, ostatné HM ako chceš - hoci aj "hala-bala", teda niečo na centy, niečo na eurá, hore-dole, len si to musíš uviesť do vnútornej smernice.
k 2) v žiadnom predpise nenájdeš ustanovenie, ktoré by viedlo k tomu, že ÚO a DO pri lízingu musia byť zhodné.
Podľa môjho názoru, by účtovné odpisovanie malo v prípade automobilu byť 48 mesiacov a nie 36 mesiacov. Z hľadiska daňového, pri leasingu, máš taktiež mesačné odpisy ale " daňové" t. j. hovorí o nich Zákon o dani z príjmu a tie si uplatňuješ počas trvania doby nájmu, teda v tvojom prípade 36 mesiacov.
marjankaj
26.11.09,12:32
Podľa môjho názoru, by účtovné odpisovanie malo v prípade automobilu byť 48 mesiacov a nie 36 mesiacov. Z hľadiska daňového, pri leasingu, máš taktiež mesačné odpisy ale " daňové" t. j. hovorí o nich Zákon o dani z príjmu a tie si uplatňuješ počas trvania doby nájmu, teda v tvojom prípade 36 mesiacov.

A ja si myslím, že odpisovať by sa malo podľa zákona. Napr. postupy účtovania JÚ alebo PÚ
........................................


§ 20

Odpisovanie dlhodobého majetku


(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.

(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.

(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.
azla
26.11.09,12:33
Daňový odpis je jasný - určuje nám ho § 26, odst. 8
Účtovný odpis nemusí byť ani 36 mesiacov, ani 48, môže byť akýkoľvek, podľa rozhodnutia účtovnej jednotky.

Napríklad:

http://www.porada.sk/1029289-post2.html
Stefan2005
26.11.09,12:47
A ja si myslím, že odpisovať by sa malo podľa zákona. Napr. postupy účtovania JÚ alebo PÚ ...

... veď o tom hovoria aj postupy účtovania;):

§ 30a - Účtovanie finančného prenájmu
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.
promont maja
26.11.09,12:56
Súhlasím s tebou, áno je to presne tak. Chcela som len podotknúť, že takéto rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi sú dosť bežná záležitosť. Môžem aj vozidlo, ktoré si obstarám kúpou účtovne odpisovať 36 mesiacov alebo koľko si vo svojom odpisovom pláne určím ( berúc do úvahy § 20 Zásad postupov ..), ale by som nemala v rámci jednej účtovnej jednotky účtovať účtovné odpisy rôzne, napr. pre auto na leasing, a napr. pre auto obstarané kúpou ...
Stefan2005
26.11.09,13:00
...je možné mať odpisový plán na vozidlo obstarané kúpou alebo leasingom spracovaný rôzne? Nemala by byť spracovaná interná smernica?

Mala. Koniec koncom "odpisový plán" je tiež jednou z foriem internej smernice.
marjankaj
26.11.09,13:03
Súhlasím s tebou, áno je to presne tak. Ale je možné mať odpisový plán na vozidlo obstarané kúpou alebo leasingom spracovaný rôzne? Nemala by byť spracovaná interná smernica?

Áno je to možné. A smernica by mala byť.

(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
promont maja
26.11.09,13:11
Ja mám na to iný názor ... ale nechám si poradiť. Podľa môjho názoru si pri spracovaní tejto internej smernice vopred ku 1.1. daného roka určím napr.: osobný automobil .... 48 mesiacov
počítače a kancelárska technika .... 48 mesiacov ( v tomto prípade sa nemení ich doba použiteľnosti, resp. využitie majetku v súvislosti s činnosľou účtovnej jednotky, či jeho fyzické opotrebenie len preto, že ide o rôzny spôsob nadobudnutia majetku ...
marjankaj
26.11.09,13:20
Ja mám na to iný názor ... ale nechám si poradiť. Podľa môjho názoru si pri spracovaní tejto internej smernice vopred ku 1.1. daného roka určím napr.: osobný automobil .... 48 mesiacov
počítače a kancelárska technika .... 48 mesiacov ( v tomto prípade sa nemení ich doba použiteľnosti, resp. využitie majetku v súvislosti s činnosľou účtovnej jednotky, či jeho fyzické opotrebenie len preto, že ide o rôzny spôsob nadobudnutia majetku ...

To si môžeš určiť na 48 mesiacov. Ale môže to byť aj iná doba. To záleží od ÚJ.
Keď si napísal že by to malo (muselo) byť 48 mesiacov, tak preto som to pripomienkoval. Ja by som napísal mohlo byť.
Stefan2005
26.11.09,13:48
Ak by niekto potreboval inšpiráciu pre zostavenie vlastných odpisových plánov - niekoľko vzorov z internetu:

http://www.acentrum.sk/download.php?f=Odpisovy_plan_priklad_20090816.pdf

http://cps.fns.uniba.sk/dokumenty/odpisovy_plan_uk.pdf

http://www.vse.cz/predpisy/137
Rozalka
26.11.09,18:35
Čiže ešte raz to zhrniem, či tomu dobre chápem, že:
- daňový odpis mesačný pri lízingu zaokrúhľujem na celé eurá nahor (samozrejme, že aj ročný bude potom na celé eurá)
- účtovný odpis pri lízingu zaokrúhľujem ako chcem
- daňový odpis pri ostatnom hmotnom majetku na celá eurá nahor
- účtovný odpis pri ostatnom hmotnom majetku ako chcem
- daňový odpis pri nehmotnom majetku ako?
- účtovný odpis pri nehmotnom majetku ako?

Účtovný odpis pri nehmotnom majetku - podľa odpisového plánu, najneskôr do 5 rokov
Daňový odpis nehmotného majetku = účtovný odpis NhM
Dada
27.11.09,08:46
Účtovný odpis pri nehmotnom majetku - podľa odpisového plánu, najneskôr do 5 rokov
Daňový odpis nehmotného majetku = účtovný odpis NhM

A aký spôsob zaokrúhľovania zvoliť?
nela07
10.03.11,16:43
Ahojte, chcela by som sa poradiť. V roku 2009 som zostavila odpisový plán na leasingový majetok. Chybne som zaokrúhlila na jedno desatinné miesto - v programe mi tvorí odpisový plán leasingového majetku len daňové odpisy, ktoré mesačne dávam zaúčtovať ako účtovné odpisy. Tým pádom som pri vypĺňaní daňového priznania za rok 2009 neuplatnila rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi, lebo karta leasingového majetku mi zobrazuje len daňové odpisy, ktoré sa mi zhodovali s účtovnými. Celý rok 2010 som účtovala účtovné odpisy zakokrúhlené na jedno desatinné miesto. Otázka je, čo teraz?
Nechať rok 2009 tak a uplatniť v daňovom priznaní rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi v roku 2010? Alebo môžem upraviť účtovné odpisy v roku 2010 na zaokrúhlenie na celé eurá, aby som nemusela riešiť eurové rozdiely medzi účtovnými a daňovými odpismi pri vypĺnaní daňového priznania. Ďakujem.
Majka
27.01.12,09:48
ked mam mesacny odpis v r. 2011 574,80 a dalsi mesacny 280,59 Eur mam ich zaokruhlit kazdy na 575 a 281 ? su to motorove vozidla. asi som zle pochopila zakon v r. 2009 a 2010,uctovala som nezaokruhlene, vsetky odpisy treba zaokruhlovat na cele eura na hor? dakujem.
Majka
13.02.12,10:33
prosim vas vie mi niekto poradit? dakujem velmi pekne
marjankaj
13.02.12,11:44
ked mam mesacny odpis v r. 2011 574,80 a dalsi mesacny 280,59 Eur mam ich zaokruhlit kazdy na 575 a 281 ? su to motorove vozidla. asi som zle pochopila zakon v r. 2009 a 2010,uctovala som nezaokruhlene, vsetky odpisy treba zaokruhlovat na cele eura na hor? dakujem.
Daňové odpisy nahor. Účtovné tak ako si určíš sama v pláne odpisov.
Majka
21.02.12,10:44
cize mi nebudu sediet uctovne s danovymi? staci ked by som odpis r. 2011 na konci roka celu sumu zaokruhlila na hor? bol by tam parcentovy rozdiel.....