Bambi23
06.02.09,08:53
Ahojte,
este v r.2007 sme uhradili jednu doslu fakturu dodavatelovi v hotovosti do poklade, kolega vsak stratil doklad. Firma dodavatela medzitym zanikla a nevieme sa dostat k tomu dokladu (kopii), tym nam tato faktura stale pri inventurach visi ako neuhradena. Ako to mozem zauctovat, kedze ona uhradena je, len doklad o uhrade nam chyba?


vopred dakujem za odpovede
HankaS
06.02.09,07:56
Prečo ste to neriešili už pri uzávierke roka 2007? Veď vám pri inventúrach pokladnice predsa nesedel zostatok v pokladni, práve o tento uhradený záväzok, a tiež vám nesedel zostatok 321xx Dodávatelia?
Bambi23
06.02.09,08:06
kedze kolega stratil doklad, sef mu zakazal preplatit uhradu, takze to vlastne akoze zpalatil kolega zo svojho ... pokladna nam sedela a kolega mal byt "motivovany" aby si ten doklad nahanal ked ho on stratil ... ale bohuzial, sa na to vykaslal .. teraz to nahaname za neho.
HankaS
06.02.09,08:24
No v roku 2007 ste mali poslať inventúru tej firme,
ak to bolo zaplatené boli by vám napísali, že máte 0, poprípade aj poslali opis dokladu.
Ja by som to asi zúčtovala takto, : napísala by som čestné prehlásenie v ktorom by ten kolega prehlásil, že to naozaj zaplatil, podpísal by to , napísala by som tam dôvod prečo to riešim až tento rok,tak ako si napísala hore,
a toto by som na základe interného dokladu zúčtovala 321xxx/333xxx ako záväzok voči zamestnancovi, lebo mu musíš vyplatiť tie peniaze, za úhradu.
A potom z pokladnice by som zaúčtovala 333xxx/211xxx.
Marianna01
06.02.09,08:34
No v roku 2007 ste mali poslať inventúru tej firme,
ak to bolo zaplatené boli by vám napísali, že máte 0, poprípade aj poslali opis dokladu.
Ja by som to asi zúčtovala takto, : napísala by som čestné prehlásenie v ktorom by ten kolega prehlásil, že to naozaj zaplatil, podpísal by to , napísala by som tam dôvod prečo to riešim až tento rok,tak ako si napísala hore,
a toto by som na základe interného dokladu zúčtovala 321xxx/333xxx ako záväzok voči zamestnancovi, lebo mu musíš vyplatiť tie peniaze, za úhradu.
A potom z pokladnice by som zaúčtovala 333xxx/211xxx.

to sa mi zdá mimo zákona, takýmto spôsobom by som mohla znižovať záväzky po nevidím, stačilo by len "pritlačiť" na zamestnanca, aby podpísal nejaký ten papier, ktorý by som mu potom akože preplatila...
Jediná správna cesta je získať opis dokladu o úhrade, jeho kópiu, alebo doklad od dodávateľa, že voči nim neeviduje žiadne nedoplatky a konkrétna faktúra bola vyplatená dňa, číslo dokladu, suma, podpis. Toto by som uznala.
HankaS
06.02.09,10:19
No keď firma zanikla tak doklad asi nezískajú, a samozrejme, že nesmiem takýmto spôsobom likvidovať faktúry, ale veď toto sa určite nestáva každý deňa a táto firma ešte takýmto spôsobom nič nezlikvidovala. Ak to bude len v tomto jednom prípade, tak si myslím že by sa nič nestalo.
Tina855
15.03.13,08:49
ako správne zaúčtovať, úhradu faktúry z roku 2011- vtedy bola zaplatená, aj faktúra je z roku 2011, doklad ale stratili a doniesli mi jeho kópiu teraz. Ako správne zlikvidovať faktúru v PÚ. aké účty použiť? 321/ a čo? ked z pokladne to išlo ešte v starom roku
Tina855
15.03.13,09:14
ako správne zaúčtovať, úhradu faktúry z roku 2011- vtedy bola zaplatená, aj faktúra je z roku 2011, doklad ale stratili a doniesli mi jeho kópiu teraz. Ako správne zlikvidovať faktúru v PÚ. aké účty použiť? 321/ a čo? ked z pokladne to išlo ešte v starom roku

Prosím Vás nikto neporadí?
Adiks
15.03.13,13:48
Predpokladám, že pokladňa Vám aj napriek strate tohto pokladničného dokladu "sedí". Zaúčtuj 321/648.
Ikuška
18.03.13,14:14
Dobrý deň!
Prosím o radu, pretože mám podobný problém. V roku 2011 mám nahodenú faktúru avšak nemám úhradu. Na faktúre je napísané, že úhrada bude formou dobierky. Konateľ však stratil doklad o úhrade dobierky a mne to stále ostáva v salde na účte 321. Je to však uhradené a nakoľko je to maďarská firma nemôžem sa dostať k doklade o úhrade môžem to zaúčtovať 321/648? Ďakujem za odpovaď.
Tweety
18.03.13,14:23
A inventúra pokladne? Nemáte tam manko?
Adiks
19.03.13,07:45
Dobrý deň!
Je to však uhradené a nakoľko je to maďarská firma nemôžem sa dostať k doklade o úhrade môžem to zaúčtovať 321/648? Ďakujem za odpovaď.
Môžeš.
Stefan2005
19.03.13,08:03
...V roku 2011 mám nahodenú faktúru avšak nemám úhradu. Na faktúre je napísané, že úhrada bude formou dobierky. Konateľ však stratil doklad o úhrade dobierky a mne to stále ostáva v salde na účte 321. Je to však uhradené a nakoľko je to maďarská firma nemôžem sa dostať k doklade o úhrade môžem to zaúčtovať 321/648? Ďakujem za odpovaď.

1. ak to bola dobierka, tak doklad o preukázaní úhrady by mala vydať Slovenská pošta (kurierska spoločnosť), nie maďarská firma
2. tvrdíte, že je to uhradené
3. ak je to aj zahraničná firma, môže to napr. i e-mailom potvrdiť, že došlo k úhrade danej faktúry, resp. že nemá voči vám pohľadávku;
4. ďalej by som vypýtal od konateľa čestné prehlásenie o vykonaní úhrady danej faktúry a následnej straty dokladu
5. na základe vyššie uvedených skutočností a podkladov by som účtoval aj 321/211 - za predpokladu, že to nie je horibilná suma - ovšem v prípade dobierky to asi nebude....
Adiks
19.03.13,08:29
Dôležité je aj to, aby sa skutočný stav pokladne líšil od účtovného stavu o túto sumu dobierky. Ak sa nelíši, platí moja odpoveď z príspevku 12.
Stefan2005
19.03.13,08:57
... zaujímalo by ma, či v prípade normálne fungujúcej spoločností, kde: jediný spoločník=konateľ=pokladník už niekto niekedy účtoval o rozdiely v pokladni :)
veronikasad
19.03.13,09:02
... zaujímalo by ma, či v prípade normálne fungujúcej spoločností, kde: jediný spoločník=konateľ=pokladník už niekto niekedy účtoval o rozdiely v pokladni :)
a mal by na základe čoho ? (existuje "skutočná" hotovosť)