mzdichav
06.02.09,09:20
Ahojte milí poraďáci.

Na stole sa mi ocitla neexkluzívna licenčná zmluva na dobu neurčitú o používaní ochrannej známky.
Možno takúto považovať za majetok podľa §59a obchodného zákonníka?

Vopred ďakujem za pomoc.
Braňo
06.02.09,08:34
Tá ochranná známka bola vytvorená vlastnou činnosťou alebo boli na ňu nejaké náklady (externá firma)?
Petra Nová
06.02.09,12:26
Ahojte milí poraďáci.

Na stole sa mi ocitla neexkluzívna licenčná zmluva na dobu neurčitú o používaní ochrannej známky.
Možno takúto považovať za majetok podľa §59a obchodného zákonníka?

Vopred ďakujem za pomoc.
Ja si myslím že by to malo byť takto:

Llicenčná zmluva .... môže, ale aj nemusí byť, majetkom v zmysle § 59a ObZ , t.j. takým obchodným majetkom, ktorý môže fyzická alebo právnická osoba vložiť do ZI novej alebo existujúcej spoločnosti.

Môže byť, ak by licenčná zmluva obsahovala výslovné dojednanie, že držiteľ licencie môže zmluvou previesť licenčné právo k ochrannej známke na tretiu osobu, a to bez súhlasu držiteľa ochrannej známky. A ešte by v licenčnej zmluve mala byť dohodnutá výpovedná doba, v trvaní aspoň x rokov. Potom takáto licenčná zmluva vo vzťahu k tomu, kto je jej držiteľom, by bola majetkovým právom, ktoré je možné oceniť, napr. znaleckým posudkom, a teda aj obchodným majetkom, ktorý možno vložiť do ZI. Myslím si, že takýto prípad sa asi sotva kedy vyskytne, pretože by bol proti zmyslu a logike licencie.

Určite by nemohla byť, ak by zmluva zakazovala licenciu previesť na iného. V takomto prípade licenčná zmluva je hodnotou oceniteľnou v peniazoch, ale len pre jej držiteľa (veď za licenciu platí jej poskytovateľovi). Keďže držiteľ je obmedzený v dispozícii s ňou, nemôže byť takým obchodným majetkom, ktorý možno vložiť do ZI inej spoločnosti.

V zmysle definície, uvedenej v ust. § 6 ods. 1 Obch. zákonníka licencia je síce obchodným majetkom pre jej držiteľa, ale ak ju nemôže ďalej previesť, nie je obchodným majetkom v zmysle § 59a ObZ.
wagner
07.02.09,16:24
Mám si to vysvetliť tak, že keď si kúpim licenciu na moje meno, ktorú nemôžem previesť na iného za 1300 €, tak na akú položku ju treba zaúčtovať. Teda nebude to majetok a za tú cenu to pôjde napr.ako režijný materiál? Aj keď hodonota je viac ako 1000 €?
Petra Nová
07.02.09,17:48
Mám si to vysvetliť tak, že keď si kúpim licenciu na moje meno, ktorú nemôžem previesť na iného za 1300 €, tak na akú položku ju treba zaúčtovať. Teda nebude to majetok a za tú cenu to pôjde napr.ako režijný materiál? Aj keď hodonota je viac ako 1000 €?

Neviem, či reaguješ na môj príspevok. Ak áno, tak som otázku zadávateľa témy nepochopila v tom zmysle, že mu ide o účtovanie obchodného majetku . Ustanovenie § 59a Obchodného zákonníka hovorí o niečom inom. Alebo som nepochopila Tvoj príspevok, nevylučujem to.
Stefan2005
07.02.09,18:14
Mám si to vysvetliť tak, že keď si kúpim licenciu na moje meno, ktorú nemôžem previesť na iného za 1300 €, tak na akú položku ju treba zaúčtovať. Teda nebude to majetok a za tú cenu to pôjde napr.ako režijný materiál? Aj keď hodonota je viac ako 1000 €?

Predpokladám, že pod pojmom licencia máš na mysli právo užívania k softvéru.

Postupy účtovania hovoria o účtovaní v účtovnej triede "0" o dlhodobom majetku, ku ktorému existuje vlastnícke právo (podľa obč. zákonníka §§123-150) alebo právo správy (v prípade majetku štátu).

Ale účtuje sa tu i o takom dlhodobom majetku, ku ktorému nie je vlastnícke právo - jedným z takýchto prípadov aj "dlhodobý nehmotný majetok (bližšie §32 postupov...).

Ovšem hranice sú iné ako uvádzaš - viac ako 1.660€; v prípade ak je táto hodnota menej účtuje sa na ťarchu účtu 518 - ostatné služby, nie materiál...
wagner
08.02.09,08:38
Nemyslím softvér, myslím kúpu licencie na duševné vlastníctvo autora. Na základe tejto licencie môžem prevádzkovať činnosť, ktorú tento autor vymyslel a má na to ochrannú známku. Čo s takouto licenciou - je to majetok alebo pre mňa už len režijný materiál?
wagner
09.02.09,11:29
Nevie mi nikto poradiť?
Stefan2005
09.02.09,15:16
Nevie mi nikto poradiť?

na základe veľmi jednoduchého načrtu problému účtoval by som nasledovne (ak ide o majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok) :

a) na účte 014 - oceniteľné práva, ak tento majetok splňa podmienku ocenenia ( nad 1.660€)

b) na účte 018 - dlhodobý nehmotný majetok, ak jeho ocenenie nespĺňa daný limit, ale účtovná jednotka rozhodla, že ho bude považovať za dlhodobý majetok

c) na účet 518 - Ostatné služby (pri nesplnení limitu ocenenia a nezaradení do dlhodobého majetku...
wagner
09.02.09,16:30
Ďakujem