mirkab78
06.02.09,10:52
ahojte,
vedel by mi niekto povedat spravny postup pri rekonstrukcii podlahy?
v nasom pripade ide o drevenicu. vytrhali sme staru dlazkovicu, na strkovy podklad, ktory tam bol sme naliali beton. chceme hydro aj tepelnu izolaciu a potom novu dlazkovicu. len sme si nie celkom isti ako postupovat a urobit to jednoducho a dobre.
zamer je na beton dat hydrobit, ten zaliat poterom no a potom hranoly, medzi ne tepelnu izolaciu /asi polystyren/ a natlct dlazku.
nevieme ci je to ok. dik za radu.:)
duves
06.02.09,17:48
ahojte,
vedel by mi niekto povedat spravny postup pri rekonstrukcii podlahy?
v nasom pripade ide o drevenicu. vytrhali sme staru dlazkovicu, na strkovy podklad, ktory tam bol sme naliali beton. chceme hydro aj tepelnu izolaciu a potom novu dlazkovicu. len sme si nie celkom isti ako postupovat a urobit to jednoducho a dobre.
zamer je na beton dat hydrobit, ten zaliat poterom no a potom hranoly, medzi ne tepelnu izolaciu /asi polystyren/ a natlct dlazku.
nevieme ci je to ok. dik za radu.:)
Je to dobra volba. Dlažkovica nesmie byt v styku s betonom. Hranoly je dobre zafixovat.
220870
06.02.09,19:57
Mám to tak nejak doma.Ale bez tepelnej izolácie.Polystyrén je v tomto prípade veľmi zlé riešenie.Podlaha je aj bez izolácie dosť teplá.
aviator
07.02.09,15:16
Na izoláciu medzi trámy pod podlahu sa najčastejšie používa sklenená alebo minerálna vata.
Mne sa osvedčilo robiť palubovku plávajúcu - ako laminát. Dáme podložku, palubovku ukladáme a lepíme navzájom, necháme vyschnúť, obrúsime, nalakujeme a máme drevenú podlahu za cenu lepšieho laminátu, len s väčším množstvom roboty.
mirkab78
17.02.09,15:56
dik, ked by sme tu dlazkovicu lepili. predpokladam, ze mas na mysli lepit perodrazku. nepopraskala by mimo spojov?
a este - preco nie je dobre davat medzi hranoly polystyren?
aviator
17.02.09,19:34
Palubovku sme robili pred tromi rokmi a zatiaľ nepraská.
Tá vata medzi hranoly je štandartné riešenie. Polystyrén sa nepoužíva asi kvôli tomu, že vata lepšie vyplní priestor.
Miloš Mičega - CIMOM TN
17.02.09,20:23
dik, ked by sme tu dlazkovicu lepili. predpokladam, ze mas na mysli lepit perodrazku. nepopraskala by mimo spojov?
a este - preco nie je dobre davat medzi hranoly polystyren?


Prečo nie polystyrén a bituménová izolácia spolu a priamo ?!!!!!!!

Už na začiatku 90-ich rokov keď som začínal priamo vo výrobe (na stavbe) sa zistilo (možno už aj podstatne skôr -neviem) , že asfaltové hmoty nemôžu byť používané v priamom spojení s polystyrénom. Obsahujú riedidlá s veľmi dlhým časom odparovania, ktoré dlhodobo pôsobia na jemnú štruktúru polystyrénu. Po nejakej dobe môže polystyrén podľahnúť efektu zanikania.
Aby sa tomu zabránilo, treba použiť ochranu, napr. maltu (sú aj špec. druhy), ktorá ochraňuje polystyrén pred riedidlami obsiahnutými v bitúmenovej izolácii alebo použiť prekrytia zo stavebnej fólie s priemernou hrúbkou.


PS : Môže nastať situácia, že polystyrén sa "vyparí" a zostane vzduchoprázdno. Ak je to zaťažená konštrukcia , napr. podlaha, tak sa postupne prepadáva.


CIMOM

Toľko k priamej otázke, prečo nie polystyrén s bituménom
Milan.Žiška
18.02.09,06:07
"CIMOM" má pravdu, celá tá laicky povedané chémia (polystyrén a aj bitúmenové pásy) by mali určité obdobie " zrieť", tak ako keramika - tehly, pôrobetón - Hebel, Ytong....
To, že sa zložky z nich uvoľňujúce navzájom kvalitatívne ovplyvňujú netreba zdôrazňovať. Už v 80-tych rokoch pri bytovej výstavbe naších skvelých panelákov " výskumníci " objavili, že POLSYDové platne ( profilovaný polystyrén v kombinácii s bitumenovým pásom ) nie sú tým správnym riešením, nakoľko polystyrén pôsobením činidiel uvoľňujúcich sa z bitumenu podporujú sublimáciu (odparovanie) polystyrénu. Problém bol riešený " stabilizáciou" polystyrénu a podobne. Pravdou však ostáva, že výrobky idú z výroby rovno zabudovať do stavby " ešte teplé".
Osobne túto kombináciu i v tejto dobe ( keď kvalita materiálov v rámci výskumov vzrástla) nedoporučujem bez riešenia separácie vrstiev alebo použitia inej hydroizolácie.
Pozorna únosnosť Polystyrénu vzhľadom na využívanie priestoru i výhľadovo.:)
mirkab78
18.02.09,11:58
dakujem, ste mili, ale ak ste citali zaciatok, tak je tam uvedene, ze na hydrobite mame poter!!!!!!!!!
mna zaujimalo, preco ani na betone nie je polyst. dobry. to mi tam napisal ktosi vyssie. ale vsimla som si odpoved, ze asi preto, ze to vata lepsie vyplni.
dik