Composite
06.02.09,12:27
Zdravím, keď máme v baráku vlastnú kotolňu vzťahuje sa aj na ňu zákon 152/2005?
http://www.zakony.sk/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/lwShowPDF.ascx&RuleId=30126&Version=-1

ide mi o to, že od cca. 23:00 sa vypne kúrenie v celom baráku a tým sa zamedzí možnosti vetrania pred spaním (izba by sa nemal ako vykúriť a bola by tam väčšia zima) a v noci je v izbe menej ako 19°C a vonku je cca. 0-5°C. Bytovka nie je zateplená, iba sú vymenené okná.

kúrenie sa zapne tak okolo 6:00.

Nikto nás na to neupozornil, ani sa nič o tom nehovorilo.

Podľa zákona 152/2005 musí byť v obývacích miestnostiach teplota min. 21°C a užívateľ si ju môže upravovať.

čiže ja to beriem tak, že náš dodávateľ je teraz spoločenstvo, ktoré dodáva teplo a malo by sa riadiť týmto zákonom? A porušuje zákon a ak to nenapravia môžem na nich podať žalobu?

ďakujem za odpoveď
Halli
06.02.09,11:35
čiže ja to beriem tak, že náš dodávateľ je teraz spoločenstvo, ktoré dodáva teplo a malo by sa riadiť týmto zákonom? A porušuje zákon a ak to nenapravia môžem na nich podať žalobu?

ďakujem za odpoveď

A čo takto riešiť to na zhromaždení vlastníkov? To ostatným nevadí? Všetci by len davali žaloby a dobre vedia, že aj tak je to na figu, keď nieje ochota vec riešiť vec konštruktívne :( Útlm v nočných hodinách sa využíva aj pri externom dodavateľovi, ale len vypnutím ohrevu teplej vody. Vy ste SVB s vlastnou kotolňou a keď chcete mať teplo, tak si predsa zaň zaplatíte, tak v čom je problém?
Composite
06.02.09,11:40
nepoznáš pomery v našom baráku, tak prosím nepíš mimo témy, ja sa pýtam, či SVB sa musí riadiť zákon, ktorý som vyššie napísal.

Pozri ja som už 2 týždeň z tohoto dôvodu chorý, antibiotika niečo stoja, dlhodobé branie antibiotík sa prejaví na zdraví a pečeni,...

Cez deň je všetko OK, ale ráno sa zobudím ešte v horšom stave ako som večer šiel spať z dôvodu nízkych teplôt a dýchania chladného vzduchu, ktorý na môj oslabený imunitný systém neprospieva.

čiže mali by kúriť a užívateľ si nastaví ventilom či chce mať v izbe 18 alebo 25°C. Merače nemáme, teplo sa rozpočítava na všetkých pomerne rovnako (samozrejme sa prihliada na byty hore a dole, ale strecha a pivnice sú zateplené).

ja sa s nimi nepotrebujem dohadovať, či pustia kúrenie aj v noci, ja to potrebujem dosiahnuť čo najskôr, legálne s oporou v zákone a bez kecov!

Lebo sa mi tak zdá, že spoločenstvo pre chyby chce umelo ukázať, že sa šetrí!!! Ale za akú cenu!
Halli
06.02.09,11:54
nepoznáš pomery v našom baráku, tak prosím nepíš mimo témy, ja sa pýtam, či SVB sa musí riadiť zákon, ktorý som vyššie napísal.

Pozri ja som už 2 týždeň z tohoto dôvodu chorý, antibiotika niečo stoja, dlhodobé branie antibiotík sa prejaví na zdraví a pečeni,...

Cez deň je všetko OK, ale ráno sa zobudím ešte v horšom stave ako som večer šiel spať z dôvodu nízkych teplôt a dýchania chladného vzduchu, ktorý na môj oslabený imunitný systém neprospieva.

čiže mali by kúriť a užívateľ si nastaví ventilom či chce mať v izbe 18 alebo 25°C. Merače nemáme, teplo sa rozpočítava na všetkých pomerne rovnako (samozrejme sa prihliada na byty hore a dole, ale strecha a pivnice sú zateplené).

ja sa s nimi nepotrebujem dohadovať, či pustia kúrenie aj v noci, ja to potrebujem dosiahnuť čo najskôr, legálne s oporou v zákone a bez kecov!

Lebo sa mi tak zdá, že spoločenstvo pre chyby chce umelo ukázať, že sa šetrí!!! Ale za akú cenu!

No tak sorry, ale vidím že si ma vobec nepochopil a ak budeš takto reagovať tak si uženieš k chorobe aj riadne nervy. Veľa štastia. Možno ti poradia iní.
Composite
06.02.09,12:04
ja sa už nenervačím to čo sa tu deje je vrchol, a je zbytočné sa s tým zapodievať, lebo ako 1/3 nemáme na to dosah, ked sa 2/3 nechávajú oblbovať.

Ja som to dobre pochopil, nikto ani nepísa, že hned pôjde podať trestné oznámenie, ale nebude tu zakladať 20 tém, ale založím jednu s viacerými otázkami a postupmi.

čiže samozrejme, že to riešim zo spoločenstvom a tými čo majú kotolňu nastarosti, Ty hned vidíš žaloby, ja to vidím ako poslednú možnosť ak sa nedohodneme.

A ja potrebujem operovať hneď s argumentami a nie tam tajtrlíkovať a poskakovať hore dole a zisťovať čo ako mám postupovať na 30 krát.

čiže som sa pýtal, vzťahuje sa na nich daný zákon a chcem len na to vedieť odpoveď?
ďakujem
Halli
06.02.09,12:12
A porušuje zákon a ak to nenapravia môžem na nich podať žalobu?

ďakujem za odpoveď




Ja som to dobre pochopil, nikto ani nepísa, že hned pôjde podať trestné oznámenie, ale nebude tu zakladať 20 tém, ale založím jednu s viacerými otázkami a postupmi.

Ty hned vidíš žaloby, ja to vidím ako poslednú možnosť ak sa nedohodneme.



Tak prepáč asi "nevidím čítať" :rolleyes:...no , verím, že je to ako píšeš posledná možnosť,neva ja som ti odpovedala a možno sa pridá niekto, kto má vlastnu kotolňu. Dúfam to vyriešiš.;)
Mária27
06.02.09,14:55
Citoval si vyhlášku, nie zákon:
Vyhláška 152/2005 Z.z. o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa.

Táto vyhláška je vydaná podľa § 16 zákona 657/2004 Z.z. o tepelnej energetike, ktorý upravuje podmienky podnikania v tepelnej energetike.

V oboch predpisoch ide o príkaz dodávateľovi, aby nepoškodzoval konečného spotrebiteľa. Dodávateľ a konečný spotrebiteľ majú vzťahy upravené zmluvou.

Dodávateľom podľa zákona je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá je držiteľom povolenia na rozvod tepla alebo sa na ňu vzťahuje oznamovacia povinnosť podľa § 11 a ktorá dodáva teplo odberateľovi alebo množstvo dodaného tepla rozpočítava konečnému spotrebiteľovi.
Konečným spotrebiteľom fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorej dodávateľ dodáva teplo priamo alebo ktorej dodávateľ alebo odberateľ množstvo dodaného tepla rozpočítava a ktorý dodané teplo využíva výlučne na vlastnú spotrebu.

Vlastná kotoľna nie je zriadená na podikanie s teplom. SVB je síce právnická osoba, ale určená na správu domu, rozhodujete vy vlastníci.

Odporúčam ti zaradiť tento bod do programu zhromaždenia a dať o probléme hlasovať. Zákon a vyhlášku môžeš uviesť ako analógiu. Ak budeš prehlasovaný, potom sa prípadne môžeš obrátiť na súd.
Composite
09.02.09,17:11
no pekne, dík
vieš u nás sú magori, všetci nadávajú a ked majú možnosť ruky preč.

prehadzujú si ma ako zemák a zmena hlasovaním by bola dosiahnutá možno aj na jar a ja to potrebujem hned.

teraz mi čas predĺži počasie, lebo teplota klesla a vonkajší snímač spustil kúrenie aj v noci.

PS: rozhodli o tom o nás bez nás, čiže konali protiprávne
Mária27
09.02.09,19:50
Je to podobné vo viacerých domoch. My máme diaľkové kúrenie a nestačí mi. Môj rožný byt je na severovýchod, so 4 balkónmi.
Ja som si kúpila elektrický radiátor - ľahučký, nosievam si ho z izby do izby. Mne sa hádať s ľuďmi v dome nechce.
Julian
09.02.09,19:56
ni,...

Cez deň je všetko OK, ale ráno sa zobudím ešte v horšom stave ako som večer šiel spať z dôvodu nízkych teplôt a dýchania chladného vzduchu, ktorý na môj oslabený imunitný systém neprospieva.

čiže mali by kúriť a užívateľ si nastaví ventilom či chce mať v izbe 18 alebo 25°C. Merače nemáme, teplo sa rozpočítava na všetkých pomerne rovnako (samozrejme sa prihliada na byty hore a dole, ale strecha a pivnice sú zateplené).

ja sa s nimi nepotrebujem dohadovať, či pustia kúrenie aj v noci, ja to potrebujem dosiahnuť čo najskôr, legálne s oporou v zákone a bez kecov!

Lebo sa mi tak zdá, že spoločenstvo pre chyby chce umelo ukázať, že sa šetrí!!! Ale za akú cenu!

Neviem prečo sa takto rozhodli.
Ty už tú odpoveď na svoju základnú otázku v podstate poznáš (Mária27- príspevok 7). Zákon hovorí, že teplotu by si mal mať v izbe od 20-24 st.C meranú určeným meradlom. Tým určeným meradlom by mal byť gúľový teplomer umiestnený vo výške 1,5 m v strede miestnosti (pokiaľ nie je nová smernica).
Z toho čo píšeš, tak sa mi zdá, že dom je asi "podchladený", ale nesedí mi to, že cez deň je všetko v poriadku ("koľko stupňov?") a v noci za 8 hodin tak padne teplota (v paneláku je to nepravdepodobné a najmä ak nemáte PRVN a teda každý kúri naplno). To by musel byť dosť chatrný dom.

Súhlasim, ale s Tebou, že lepšie je kúriť nonstop s nižšou teplotou a s určitým útlmom. Podľa mňa je to ekonomickejšie. Treba si odskúšať rôzné varianty. Máme tri kotolne, v jednej sme experimentovali a porovnávali s ostatnými a takto nám to vyšlo najlepšie. Boli aj takí čo mali iné predstavy. Jeden mesiac sme "obetovali", vyhoveli im a potom dali posúdiť (veľmi zlý výsledok). Teraz je pokoj a nikto sa za posledné 2 roky nesťažoval (no a po vyúčtovaní už vôbec).
Zákon by som nechal v Tvojom prípade bokom a sledoval by som hlavne ekonomiku, ale nie za cenu, že bude zima v dome.