HankaS
06.02.09,12:39
Prosím o radu ak sa niekto stretol:

Máme neuhradené pohľadávky, ktoré sme dali na vymáhanie právnikovi,. Zatiaľ nám právnik nič nevyfakturoval. Pri spacovaní inventúr k 31.12.08 vrámci vykonávania účtovnej závierky sme mu zaslali list, aby nám oznámil
skutočnosti týkajúce sa tohto prípadu. Oznámil nám že platobný rozkaz nieje ešte právoplatný, lebo sa odvolali a že v prípade výhry bude žalovaný - teda naša firma povinná zaplatiť na náklady riadenia čiastku 52000 .
Mám vytvoriť rezervu na tieto služby vo výške 52000? Ale daňovú alebo nedaňovú. Mám tomu rozumieť ,že ak nevyhráme nebude nám nič fakturovať. ??
Doteraz som sa stretla s prípadmi, že právnici vždy ak niečo vykonali tak hneď aj fakturovali.
Ďakujem
HankaS
06.02.09,12:13
Nikto nevie poradiť???? Prosím.
chanell
06.02.09,14:13
Myslím, že rezervu by si mala vytvoriť, v prípade, že by Vám nič nevyfakturoval, tak rezervu jednoducho zrušíš, tak ako si ju vytvorila. Čo sa týka daňového hľadiska je to na 100% nedaňová rezerva.
HankaS
06.02.09,16:57
Prečo sa to nemôže brať ako rezerva na nevyfakturovanú službu, tak ako napríklad keď tvorím rezervu na nevyfakturovaný plyn. Tiež nemám faktúru až neskôr v ďalšom roku.
Keď na to vytvorím nedaňovú rezervu, kedy si to môžem potom uplatniť v daňových nákladoch, ??? Alebo nikdy.???
Dáša_
06.02.09,17:16
Ale vy nie ste žalovaný, ale žalobca. a Tie náklady riadenia su zrejme trovy a tie platí ten, kto prehrá.
HankaS
06.02.09,18:32
Je to možné, ale nevedela by si mi vysvetliť to na čo sa pýtam v príspevku pred týmto??
Johanka
06.02.09,19:00
Prosím o radu ak sa niekto stretol:

Máme neuhradené pohľadávky, ktoré sme dali na vymáhanie právnikovi,. Zatiaľ nám právnik nič nevyfakturoval. Pri spacovaní inventúr k 31.12.08 vrámci vykonávania účtovnej závierky sme mu zaslali list, aby nám oznámil
skutočnosti týkajúce sa tohto prípadu. Oznámil nám že platobný rozkaz nieje ešte právoplatný, lebo sa odvolali a že v prípade výhry bude žalovaný - teda naša firma povinná zaplatiť na náklady riadenia čiastku 52000 .
Mám vytvoriť rezervu na tieto služby vo výške 52000? Ale daňovú alebo nedaňovú. Mám tomu rozumieť ,že ak nevyhráme nebude nám nič fakturovať. ??
Doteraz som sa stretla s prípadmi, že právnici vždy ak niečo vykonali tak hneď aj fakturovali.
Ďakujem
Chcela som tu čosi napísať o rezerve na prebiehajúce súdne spory - ale čo sú to "náklady riadenia " ?
chanell
07.02.09,09:34
Je veľký rozdiel medzi rezervou a nevyfakturovanou dodávkou. Rezervu používaš,ked nevieš presnú sumu. Nevyfakturovanú dodávku účtuješ vtedy, ked už presne vieš sumu,ktorú ti dodávateľ vyfakturuje. Nevyfakturované dodávky sú plne uznané do daňových nákladov.
K tejto problematike si preštuduj § 20 zákona o dani z príjmov. Hlavne ods. 9, ten ti hovorí, ktoré rezervy sú daňovo uznané už pri ich tvorbe.

V tvojom prípade by účtovná operácia bola:
518 / 323 (v r. 08 ako + položka)
323 / 321 (v r. 09 a sama si to dáš do - položiek v daňovom priznaní)-toto ale preúčtuješ len ak ti vystavia faktúru.
323 / 518 - pokial by ti faktúru nevystavili a v DP to dáš do - položiek
HankaS
07.02.09,13:34
Ďakujem
HankaS
07.02.09,13:38
Johanka, ani ja neviem čo sú to náklady riadenia. Napísal mi presne to, čo som uviedla v zadávajúcom príspevku. Nevidela som ani platnobný príkaz, lebo není ešte právoplatný, právnik nám neposlal ani faktúru za služby ktoré vykonal.Takže neviem, či je to suma, ktorú bude musieť zaplatiť ten čo nám dlhuje alebo my, za služby právnika.
Rozmýšľam, že čo by sa stalo, keby som tú rezervu na právne služby nevytvorila, aj tak je nedaňová.??A dala si jeho faktúru do nákadov, v období, keď mi pošle vyúčtovaciu faktúru ??
chanell
07.02.09,13:43
Pokiaľ nevytvoríš rezervu a náklad sa bude vzťahovať na náklady roka 2008, tak potom si ich nemôžeš uznať do daňových nákladov, pokiaľ si na ne nevytvorila rezervu.

Spoj sa s právnikom, možno ten ti nejako poradí, či bude alebo nebude fakturovať.